Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Zagori MTR TERRA race 80km 20.07.2019
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

agassi16183
Newbie Forum Runner

Greece


39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 11/12/2018 :  00:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλους τους δρομείς και φίλους του forum! Ανοίγω ένα θέμα που για μένα προσωπικά θα είναι ο στόχος μου για το επόμενο 7μηνο!Σκέφτομαι να επιχειρήσω τον εν θέματι αγώνα και θα ήθελα τις απόψεις οποιουδήποτε γνωρίζει σχετικά, εμπειρίες, συμβουλές περί του αγώνα αυτού αλλά και για το ορεινό τρέξιμο γενικότερα. Επίσης θέλω τη γνώμη των εμπειρότερων για το τι πρόγραμμα και προετοιμασία θα πρέπει να ακολουθήσω για μια τέτοια προσπάθεια. Να αναφέρω ότι έχω τρέξει μέχρι τώρα ένα 30αρι και αρκετά 25αρια σε αγώνες βουνού, ενώ στο δρόμο έχω τερματίσει 7 μαραθώνιους με PB 3.58. Είναι πολύ απότομη η μετάβαση να πάω στα 80χλμ απευθείας? Τα long run μου πρέπει να είναι 50-60 χλμ?!! Έχω 7 μήνες και θέλω να κάνω την καλύτερη δυνατή προετοιμασία, οπότε κάθε άποψη ευπρόσδεκτη! Επίσης αυτή την εποχή λόγω της μικρής διάρκειας της μέρας, στο βουνό θα πηγαίνω αναγκαστικά τα ΣΚ. Για τις καθημερινές λοιπόν βοηθάνε τα χλμ στον στίβο? Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω για να προετοιμαστώ κατάλληλα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε άποψη!

Impossible is nothing!
Runners don't quit,
Quitters don't run..

Edited by - agassi16183 on 11/12/2018 21:38:05

akira
Advanced Forum-Runner

Greece


285 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/12/2018 :  11:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σαν προγραμματα προπονησης μπορεις να δεις του καλοφυρη στο advendure https://www.advendure.com/index.php/agonizomai/proponisi?start=0 Για το 80αρι δεν μπορω να σου πω μιας και δεν το εχω κανει αλλα απο το 40αρι που εχω κανει ειναι ζορικος αγωνας. ενα αλλο που πρεπει να ξερεις ειναι οτι το 80αρι εχει καποια κριτηρια εγγραφης αν δεν τα πληρης μπορει να μην γινει δεκτη η εγγραφη σου

Τα λεμε στο τερματισμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Indiana13
Forum-Runner

Greece


54 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/12/2018 :  16:37:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ενας αγώνας ουλτρα είναι ζορικος ποσο δε οταν είναι ο πρωτος.Η βαση για όλα είναι οι προπονήσεις στο στίβο και στο γήπεδο,αν είναι για τόσο μεγάλους αγώνες χρειάζεται αντοχή,προσαρμόζεσαι τις προπονήσεις σου με στοχο την αύξηση της αντοχής,στο ίντερνετ θα βρεις πολλά.
Επίσης αφου φτιάξεις μια καλή αντοχή βαλε στο πρόγραμμα υψομετρικες,μια καλη προπόνηση αν είσαι Αθήνα είναι να πας σκαλάκια,πάνω κάτω την πρώτη φόρα ,την δεύτερη δυο φορές πανω κατω κ συνεχίζεις για οσο μπορείς να προσθέτεις ανηφοροκατηφορες ακούγοντας παντα το σωμα σου χωρίς υπερβολές.Πρώτα φυσική κατάσταση και μετα υψομετρικες μα πανω απο όλα πριν απο αυτά ενας καλος έλεγχος απο γιατρό και εξετάσεις ΟΚ??

"Στο 20ό μίλι, νόμιζα ότι είχα πεθάνει. Στο 22ο μίλι, ευχόμουν να είχα πεθάνει. Στο 24ο μίλι, ήξερα πως είχα πεθάνει. Στο 26ο μίλι, συνειδητοποίησα ότι ήμουν πολύ σκληρός για να πεθάνω".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/12/2018 :  19:30:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@agassi16183: οι 7 Μαραθώνιοι (ασφάλτινοι) που έχεις στα πόδια σου δεν λένε και τόσα πολλά για το συγκεκριμένο 80άρι που θα επιχειρήσεις! Αν από βουνό έχεις μόνο ένα 30άρι, τότε τα πράγματα δεν θα είναι εύκολα. Φαντάζομαι όμως ότι έχεις κάνει αρκετούς άλλους αγώνες βουνού μικροτερης απόστασης των 30Κ! Θα ήταν όμως βοήθεια να έχεις 1-2 ορεινούς Μαραθωνίους στο παλμαρέ σου. Όπως ανέφερε και ο Akira ψάξε για τα προαπαιτούμενα του αγώνα.

Μια εικόνα για τον αγώνα μπορείς να βρεις και στον παρακάτω σύνδεσμο (σε πηγαινω κατευθείαν στη δεύτερή του σελίδα όπου θα βρεις και μια περιγραφή μου από το 2016).
http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=14280&whichpage=2

Αν όντως σου "επιτρέπεται" να δηλώσεις τον αγώνα, τότε θα πρότεινα να βάλεις όσο πιο πολύ βουνό γίνεται! Το 80άρι στο Ζαγόρι ειναι ΠΟΛΥ σκληρό! Τεχνικότητα εδάφους, πέτρα, ζέστη, απόσταση και...υψομετρικά! Δεν θα σου χαριστεί...να το έχεις υπόψη αυτό

Οπότε αν πηγαίνεις στο βουνό μόνο μια φορά μέσα στο ΣΚ και τις υπόλοιπες φορές "κάνεις" άσφαλτο/γήπεδο...τότε σου εγγυώμαι ότι θα...περασεις πολυ δυσκολα στον αγώνα! Αν μπορείς να βρίσκεσαι back2back στο βουνό μέσα στο ΣΚ, καθώς και να βαλεις βουνό ή τουλάχιστον απαιτητικη χωμάτινη επιφάνεια μια καθημερινή...θα ήταν ιδανικό. Π.χ. όντας κάτοικος Αγιας Παρασκευής μπορείς ακόμα και καθημερινές να "πετάγεσαι" στα μονοπάτια/χωματοδρομους του Υμηττού. Ή στο Άλσος Συγγρού. Αλλά μέσα στο ΣΚ...εμφατικά πρέπει να "μετακομίζεις" στα μονοπάτια ενός βουνού. Τώρα για όγκο προπόνησης και άλλες τέτοιος λεπτομέρειες...αυτό που ανέφερε ο Akira θα σε βοηθήσει πιστεύω...

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

agassi16183
Newbie Forum Runner

Greece


39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/12/2018 :  22:00:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα και σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Μανώλη (δεν με ξέρεις απλά είσαι διάσημος στο χώρο του τρεξίματος) έχω τρέξει φέτος Αρτεμίσιο 25χλμ, Φαέθωντα Rupicapra 20χλμ, Τείχιο 30χλμ, Μονοπάτι Παρνασσού 24χλμ. , Λέβαδο 23χλμ οι οποίοι είναι όλοι αγώνες κριτήρια για το 80αρι του Ζαγορίου οπότε δεν έχω πρόβλημα με το δικαίωμα συμμετοχής..Επίσης το άρθρο σου για τον αγώνα που έκανες το 2016 το έχω διαβάσει και μου έδωσε ένα επιπλέον έναυσμα! Στον Υμηττό κάνω όλες μου τις προπονήσεις και να είσαι σίγουρος θα δώσω πολύ έμφαση στο βουνό..αφού σκέφτομαι να πάρω την κορυφογραμμή από το Κορακοβούνι και να καταλήξω Ηλιούπολη!(Δεν ξέρω αν όντως γίνεται..?)Αυτό που θέλω να μου διευκρινίσεις είναι στο βουνό πόσα χλμ πρέπει να είναι τα long run μου?Πρέπει να κάνω 40αρι-50αρια τακτικά? Κι επίσης εσύ που έχεις μεγάλη εμπειρία,πιστεύεις ότι η εμπειρία του να τερματίσεις το 80αρι αξίζει τον κόπο ή και το 44αρι καλό είναι?!

Impossible is nothing!
Runners don't quit,
Quitters don't run..

Edited by - agassi16183 on 13/12/2018 10:40:54
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/12/2018 :  21:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνώ με τα λεγομενα του Μανωλη...και συμπληρώνω...
-Το "Olympus Marathon" ειναι σχεδον ιδιο σε "δυσκολια" με τα πρωτα 44km του Tera...καλο θα ηταν να περασεις και απο αυτον τον αγωνα εστω σαν προπονηση...
-Η ανηφορα "Νταβαλιστα" που ξεκιναει στο 23km... και ειναι χαρακτηρισμένη και απο τον Θεοδωρακακο σαν "ισως η πιο αποτομη στα Βαλκανια", θα σε κανει να προσκυνήσεις...
-Να θυμάσαι ο αγωνας αρχιζει στο 58km...
-Να θυμασαι οτι θα εχεις πολλα σκαμπανεβάσματα...εκει που θα χεις δυναμη θα πεφτεις....και μετα απο λιγη ωρα ξαφνικα θα αλλαζει η διαθεση σου..
-Να θυμασαι να τρωωως και να πινεις νερο....

Good luck!!!

Edited by - Apneafrog on 13/12/2018 21:28:12
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2018 :  08:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Καλημέρα κι απο εμένα !!

Μια περιγραφή ακόμη εδω ...

https://panosmaltezos.wordpress.com/2014/07/

Ευχαριστω !

https://panosmaltezos.wordpress.com

Edited by - Etien on 14/12/2018 08:23:04
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Indiana13
Forum-Runner

Greece


54 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2018 :  20:50:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Apneafrog θα διαφωνήσω με αυτο που έγραψες,δεν γνωρίζω τι είπε ο θεοδωρακακος,αλλά δεν νομίζω ότι οι δύο αγώνες έχουν καμιά σχέση και ούτε φυσικά ο μαραθων μπορεί χρησιμοποιηθεί γ προπόνηση!! Το πιθανότερο να μη το βγάλει να απογοητευτεί κ να μην πάει στο ΤΕΡΑ,21 χιλιόμετρα ανηφόρα συνεχόμενη δεν ξερω κανένα αγωνα ουτε στην Ευρώπη!!!

"Στο 20ό μίλι, νόμιζα ότι είχα πεθάνει. Στο 22ο μίλι, ευχόμουν να είχα πεθάνει. Στο 24ο μίλι, ήξερα πως είχα πεθάνει. Στο 26ο μίλι, συνειδητοποίησα ότι ήμουν πολύ σκληρός για να πεθάνω".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2018 :  19:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Indiana13

Apneafrog θα διαφωνήσω με αυτο που έγραψες,δεν γνωρίζω τι είπε ο θεοδωρακακος,αλλά δεν νομίζω ότι οι δύο αγώνες έχουν καμιά σχέση και ούτε φυσικά ο μαραθων μπορεί χρησιμοποιηθεί γ προπόνηση!! Το πιθανότερο να μη το βγάλει να απογοητευτεί κ να μην πάει στο ΤΕΡΑ,21 χιλιόμετρα ανηφόρα συνεχόμενη δεν ξερω κανένα αγωνα ουτε στην Ευρώπη!!!

"Στο 20ό μίλι, νόμιζα ότι είχα πεθάνει. Στο 22ο μίλι, ευχόμουν να είχα πεθάνει. Στο 24ο μίλι, ήξερα πως είχα πεθάνει. Στο 26ο μίλι, συνειδητοποίησα ότι ήμουν πολύ σκληρός για να πεθάνω".



-Φυσικά και δεν συγκρίνονται οι 2 αγώνες, εγώ άπλα είπα ότι το πρώτο "μέρος" του TERA (Βάλε τα πρώτα 44Km), είναι παρόμοιας δυσκολίας με τον Olympus Marathon
(Παρεμπιπτόντως, η συνεχόμενη ανηφόρα του Ολύμπου αρχίζει στο 6Km....Δεν είναι 21Km..αλλά 15Km..)
-Και τις 2 φορές που έχω τερματίσει το TERA, είχα κάνει σαν μεγαλύτερη προπόνηση τον Όλυμπο.. και μάλιστα είχα φροντίσει να τον κάνω κοντά στο όριο για να έχω τις "ώρες" στα ποδιά μου.
-Άμα θέλει να βγάλει τον αγώνα ο φίλος θα τον βγάλει...όλα είναι στο "μυαλό"... και μόνο που τον στριφογυριζει η σκέψη να τολμήσει το Tera, είναι σαν να έχει πετύχει το 50%!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Indiana13
Forum-Runner

Greece


54 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2018 :  17:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακόμα δυσκολότερο,αφού σε 15χιλ παίρνεις 2780 υψομετρική!!! Εγω εχω κάνει 2 το Όλυμπος Μαραθων 2 τον ορειβατικό μαραθωνίο και για τέτοιους αγώνες ουλτρα το σκέφτομαι κ το ξανασκέφτομαι και απόφαση δεν παίρνω!!!Μπράβο που το πήρε απόφαση!! Ας κάνει πρώτα εναν μαραθωνίου και ας έχει στο μυαλό του οτι αυτο θα νιώσει θα είναι επι 2, όσον αφορά τον ΤΕΡΑ, σε χρόνο απόσταση και πόνο!!!!

"Στο 20ό μίλι, νόμιζα ότι είχα πεθάνει. Στο 22ο μίλι, ευχόμουν να είχα πεθάνει. Στο 24ο μίλι, ήξερα πως είχα πεθάνει. Στο 26ο μίλι, συνειδητοποίησα ότι ήμουν πολύ σκληρός για να πεθάνω".
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2018 :  19:46:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by agassi16183

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Μανώλη (δεν με ξέρεις απλά είσαι διάσημος στο χώρο του τρεξίματος) έχω τρέξει φέτος Αρτεμίσιο 25χλμ, Φαέθωντα Rupicapra 20χλμ, Τείχιο 30χλμ, Μονοπάτι Παρνασσού 24χλμ. , Λέβαδο 23χλμ οι οποίοι είναι όλοι αγώνες κριτήρια για το 80αρι του Ζαγορίου οπότε δεν έχω πρόβλημα με το δικαίωμα συμμετοχής..Επίσης το άρθρο σου για τον αγώνα που έκανες το 2016 το έχω διαβάσει και μου έδωσε ένα επιπλέον έναυσμα! Στον Υμηττό κάνω όλες μου τις προπονήσεις και να είσαι σίγουρος θα δώσω πολύ έμφαση στο βουνό..αφού σκέφτομαι να πάρω την κορυφογραμμή από το Κορακοβούνι και να καταλήξω Ηλιούπολη!(Δεν ξέρω αν όντως γίνεται..?)Αυτό που θέλω να μου διευκρινίσεις είναι στο βουνό πόσα χλμ πρέπει να είναι τα long run μου?Πρέπει να κάνω 40αρι-50αρια τακτικά? Κι επίσης εσύ που έχεις μεγάλη εμπειρία,πιστεύεις ότι η εμπειρία του να τερματίσεις το 80αρι αξίζει τον κόπο ή και το 44αρι καλό είναι?!

Impossible is nothing!
Runners don't quit,
Quitters don't run..



!!! Έχεις κάνει μια χαρά ορεινούς αγώνες! Οπότε προχώρα! Πρακτικά ζητήματα που απαντούν και στις απορίες σου:
- «Αξίζει το 80άρι…σε σχέση με το 42άρι;» Ωωω….ναι! Πραγματικά στο 80άρι περνάς από όλα σχεδόν τα highlights της ομορφιάς του Ζαγορίου και του άγριου, σκληρού, ατίθασου και ποικιλόμορφου τοπίο του! Αυτό όμως αντικειμενικά το κάνει και ΠΟΛΥ πιο δύσκολο από το 42άρι. Είναι εντυπωσιακό ότι όσοι τερματίζανε το «μεσαίο» αγώνα δεν τον είχαν βρει και τόσο δύσκολο (ειδικά αυτοί που είχαν εμπειρία και από κάποιον Όλυμπο) και τους άκουγα με απορία, πάνω που τα είχα δει όλα και είχα «φάει» και όλη αυτήν την πέτρα κατάμουτρα στο 80άρι! Για αυτό και το 80άρι θέλει «ειδική» προετοιμασία…
- Μια δρομική εμπειρία σε κάποιον Μαραθώνιο βουνού πριν το Ζαγόρι θα βοηθούσε πραγματικά στο να σου δώσει παραπάνω εμπειρίες και προσαρμογές για να μπεις πιο ομαλά στο 80άρι. Αν σε παίρνει θα μπορούσες να προγραμματίσεις το Ursa Trail στο Μέτσοβο, που γίνεται και πολύ πιο νωρίς από τον αγώνα στόχο σου, ή στην «χειρότερη» θα μπορούσες να βρεθείς και στο Μαραθώνιο Ολύμπου, που γίνεται ακριβώς τέσσερις εβδομάδες πριν το Ζαγόρι. Για τον τελευταίο αγώνα είμαι βέβαια λίγο επιφυλακτικός καθώς θα μπορούσε να σε χρεώσει αρκετά και να έχεις κάποιες «επιπλοκές» στη συνέχιση της προετοιμασίας σου για το στόχο.
- Να κάνεις 40άρια-50άρια τακτικά; Αν τα κάνεις ετοιμάζεσαι κατευθείαν για τη Ροδόπη (!)…μη κουραστείς να «περάσεις» πρώτα από το 80άρι :Ρ :Ρ :D Όχι, δεν χρειάζονται τόσο μεγάλες προπονήσεις! Μέχρι (κάποια) 30άρια στον Υμηττό, απλά με «γεμάτη» υψομετρική (έως +2000) και με έμφαση σε απαιτητικά-πετρώδη μονοπάτια είναι για μένα απολύτως αρκετά. Καλό είναι απλά – και ειδικά καθώς ανοίγει ο καιρός προς την Άνοιξη/Καλοκαίρι – να βάζεις 2-3 προπονήσεις στο βουνό για να προσαρμόζεται το σώμα και τα πόδια.
- Επειδή στο Ζαγόρι θα αντιμετωπίσεις νύχτα στην εκκίνηση αλλά πιθανόν και νύχτα προς τον τερματισμό (ανάλογα με το πόση ώρα θα χρειαστείς), καλό είναι να έχεις μια εμπειρία νυχτερινής κίνησης σε μονοπάτι με το φακό που θα χρησιμοποιήσεις και στον αγώνα. Δεν χρειάζονται πολύωρες νυχτερινές προπονήσεις, αλλά θα μπορούσες για παράδειγμα να ξεκινάς αξημέρωτα κάποιες προπονήσεις και μετά από κανά δίωρο θα ξημερώνει και θα συνεχίζεις κανονικά την προπόνηση για να συμπληρώσεις την απόσταση/υψομετρικά που θέλεις.
- Έχε υπόψη ότι το υψομετρικό προφίλ του αγώνα είναι ιδιαίτερα απαιτητικό: μέχρι τον κεντρικό σταθμό του Μεγάλου Πάπιγγου θα είναι σαν να έχεις βγάλει έναν ολόκληρο Μαραθώνιο Ολύμπου, με τη διαφορά ότι έχεις μπροστά σου άλλα μερικά 10άδες ακόμα χιλιόμετρα σφυροκοπήματος στο βουνό! Και τα υψομετρικά θέλουν δυνατά πόδια κα σώμα, όχι μόνο στις ανηφόρες (για να μην έχεις θέματα με πιασίματα στη μέση κλπ) αλλά ειδικά στις κατηφόρες όπου τα πόδια δοκιμάζονται ΠΟΛΥ έντονα στις πλειομετρικές φορτίσεις! Τα πολλά χιλιόμετρα σε «ισιάδες» και σε άσφαλτο δεν βοηθούν ιδιαίτερα! Αντίθετα τα πιο συχνά – και αρκετές φορές πολύωρα – τρεξίματα στο βουνό θα σε θωρακίσουν όπως πρέπει.
- Ο Υμηττός έχει πολλά, πάρα πολλά, μα ΠΑΡΑ πολλά μονοπάτια για όλα τα γούστα και τις απαιτήσεις!!! Από τα πιο εξτρίμ με πολύ δυνατές κλίσεις και τεχνικά πατήματα, μέχρι «ήπια» με αρκετό χώμα για να τρέξεις γρήγορα. Ο «ΣΠΑΥ» (Σύλλογος Προστασίας και Ανάδειξης Υμηττού) με τη βοήθεια της TERRA χαρτογραφικής εταιρίας έχει προχωρήσει σε μια πολύ καλή προσπάθεια τα τελευταία χρόνια στην ανάδειξη/καθαρισμό/σηματοδοσία πολλών μονοπατιών. Μονοπάτια που υπήρχαν από το παρελθόν αλλά κάποια είχαν «περάσει στη λήθη» και είχαν σκεπαστεί από το πράσινο της φύσης! Έχω αγοράσει και την έντυπη έκδοση του χάρτη για τον Υμηττό της TERRA αλλά και την ηλεκτρονική, όπου στην τελευταία βλέπεις «ζωντανά» το στίγμα σου πάνω στο χάρτη/μονοπάτι, στην οθόνη του κινητού σου, και μάλιστα με το σωστό υψόμετρο που έχεις ανά πάρα στιγμή. Αυτοί οι χάρτες με έχουν βοηθήσει στο να χαράζω νέες διαδρομές στο βουνό, γνωρίζοντας εκ των προτέρων την απόσταση που θα διανύσω.

Τελική συμβουλή: enjoy! Απόλαυσε κυρίως την προετοιμασία και η απόλαυση του αγώνα θα είναι ένα φυσικό επακόλουθο σε αυτό το ταξίδι. Προσωπικά όταν είχα βάλει ως στόχο το 80άρι, το μυαλό μου κάποιες φορές «πετούσε» πάνω από το Ζαγόρι πριν καν το σώμα μου φτάσει εκεί! ;-)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

agassi16183
Newbie Forum Runner

Greece


39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2019 :  07:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα, γνωρίζει κάποιος που έχει κάνει τον αγώνα αν έχει εφαρμογή live tracking και σε πόσα σημεία?

Impossible is nothing!
Runners don't quit,
Quitters don't run..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2019 :  10:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω έχει σε όλα τα σημεία αποκλεισμού. Πάπιγκο, Μονοδένδρι σίγουρα, εκτός και αν έχει αλλάξει κάτι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Pads
Newbie Forum Runner

Greece


30 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2019 :  12:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μία καλή διαδρομή δίπλα στην Αθήνα για προετοιμασία είναι αυτή του αγώνα Alpamayo. Τα έχει όλα, ανηφόρες/κατηφόρες με μεγάλη κλίση, τεχνικά κομμάτια, μπόλικη πέτρα και γρήγορα κομμάτια σε στρωτό μονοπάτι.Και φυσικά τα ποιο όμορφα τοπία της Αττικής.

Αν και τίποτα δεν μπορεί να σε προετοιμάσει για το κομμάτι Μονή Στομίου-Νταβάλιστα (το έχω περάσει πεζοπορώντας).

https://connect.garmin.com/modern/course/22401768

Εγώ θα είμαι στο Ζαγόρι για το πρώτο μου ορεινό μαραθώνιο έχοντας κάνει κάμποσους ορεινούς ημί. Αρκετό άγχος αλλά και προσμονή για την τρομερή διαδρομή.


Edited by - Pads on 09/04/2019 12:58:00
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

doctorinjury
Forum-Runner

175 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2019 :  00:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει η εφαρμογή live tracking (με ενεργοποίηση gps+data) στο κινητό του αθλητή. (Δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω την εταιρεία). Με το "σημεία" δεν ξέρω τι εννοείς αλλά πχ. στο διάσελο της Τσούκα Ρόσα (Άβαλος) δύσκολα πιάνεις σήμα και μόνο cosmote (προς το λούκι που κάνεις ορειβατικό σκι).
Αν εννοείς ενδιάμεσες χρονομετρήσεις, αυτές υπάρχουν κατά σειρά στο προαναφερθέν διάσελο, (επάνω από τη) Μονή Στομίου, καταφύγιο Αστράκας, Μ. Πάπιγγο, Μονοδένδρι, Κήποι. Υπήρχε έως και το 2016 και στη Σκάλα του Τσεπελόβου αλλά όχι πια.

Πρακτικά, φίλοι και συγγενείς μπορούν να σε χαρούν (ή να σε λυπηθούν ) στο Πάπιγγο, το Μονοδένδρι, τους Κήπους (και βέβαια στο Τσεπέλοβο), όπου και υπάρχει πρόσβαση με αυτοκίνητο.


quote:
Originally posted by agassi16183

Καλημέρα, γνωρίζει κάποιος που έχει κάνει τον αγώνα αν έχει εφαρμογή live tracking και σε πόσα σημεία?

Impossible is nothing!
Runners don't quit,
Quitters don't run..

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

agassi16183
Newbie Forum Runner

Greece


39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/04/2019 :  12:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα, σχετικά με την προετοιμασία θεωρείτε ότι ο αγώνας στις 11.5 στο Τείχιο των 52χλμ είναι καλός για προπόνηση ή θα με χρεώσει πολύ?

Impossible is nothing!
Runners don't quit,
Quitters don't run..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000