Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Η μικρή μου συλλογή από τσιγάρα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

ontherun
Newbie Forum Runner



13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 23/12/2018 :  17:29:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η μικρή μου συλλογή από τσιγάρα.

Έκανα την παρακάτω ανάρτηση στο facebook όμως θέλω να ξαναστείλω αυτό το μήνυμα σε μια κοινότητα που ανήκω και εγώ και που διακρίνεται για την ευαισθησία των ανθρώπων της.

"Δεν κάνω συχνά αναρτήσεις στο facebook όμως σε πρόσφατη βόλτα (long run) στην Πεντέλη αισθάνθηκα θυμό και θέλω να το δημοσιοποιήσω.
Έτσι ώς απλός άνθρωπος και δρομέας στέλνω ένα μικρό γράμμα διαμαρτυρίας, σαν ένα μήνυμα σε μπουκάλι ριγμένο στον ωκεανό των πληροφοριών του Internet. Και όποιος το διαβάσει.
Κάπου στην άκρη του δρόμου υπήρχε μια αλεπουδίτσα, που -όχι- δεν κοιμόνταν!!

Πόσες φορές έχετε δει αλεπού πλέον στην Πεντέλη; Πόσες αλεπούδες έχουν μείνει πλέον στην Πεντέλη; Πόση φαιά ουσία χρειάζεται (ή δεν χρειάζεται) για σκοτώσει κανείς μια αλεπού;
Και τελική σκέψη: πόσο αφιλόξενο έχουμε κάνει το βουνό για τα ζώα;
(εδώ θέλω να τονίσω το οξύμωρο θέμα)
Απάντηση: Στο τέλος καταστούμε αφιλόξενο το περιβάλλον ακόμα και για τους ανθρώπους!!..

Και μετά από αυτή την αφύπνιση, άρχισα να παρατηρώ περισσότερο τα πεταμένα αντικείμενα στον δρόμο. Βλέπεις, έχω συνηθίσει να βλέπω σκουπίδια στο βουνό και δεν έδινα σημασία ως τώρα.
Τα πακέτα από τσιγάρα μου έκαναν την μεγαλύτερη εντύπωση.
Γι αυτό αποφάσισα να δημοσιοποιήσω αυτές τις φωτογραφίες.

Φυσικά και άλλες σκέψεις έρχονται στο μυαλό:
Πόσο πιο πολύπλοκος και κατ'επέκταση πόσο πιο σπουδαίος αισθάνεται κάποιος μέσα σε ένα τόσο ισχυρό μέσο μεταφοράς, όπως το αυτοκίνητο, που νομίζει ότι είναι υπεράνω της φύσης;
Απάντηση; :Μέσα στο αυτοκίνητο σίγουρα αισθανόμαστε πιο δυνατοί και πιο υπερόπτες.
Εντάξει. Κατανοητό.
Γι αυτό η θυμωμένη μου ευχή είναι να γίνουμε πιο φιλόξενοι!
Για τους άλλους, για τη φύση και για τους εαυτούς μας!
Χρόνια Πολλά!

(και μια ωραία σκέψη: εκτός από 2-3 δρομείς που κάνουν long run στην Πεντέλη, θα ήταν ωραία να υπήρχαν ομάδες δρομέων -οργανωμένες για περισσότερη ασφάλεια- που να πηγαίνουν συχνά πυκνά στην πηγή.
Να ακολουθούν τις διαδρομές του Κυριακίδη και του Σκουλή. Πρωτοποριακό όσο και αυτοί)

Μάριος Μιχόπουλος

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/12/2018 :  11:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χρόνια πολλά με υγεία.
Δυστυχώς πλέον σε όποιο βουνό και να πας την ίδια αποκρουστική εικόνα συναντάς και δεν θα βγάλω από το γενικό κάδρο και ορισμένους από τους δρομείς και όχι μονο (πεταμένα άδεια τζελακια, λάστιχα ποδηλάτων κλπ)

Καλές γιορτές σε ολους
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

daxon1
Forum-Runner

Greece


82 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/12/2018 :  00:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χρόνια πολλά με υγεία σε όλους , και να προσθέσω ποσό αποκρουστικό είναι στα αυτιά μου οι διαμαρτυρίες για την πλαστική σακούλα..η σακούλα που επερνε ο κάθε ένας δέκα δέκα και της έκανε σκουπίδια , μικρά καφέ έχουν έκπτωση εάν πας την κούπα σου για καφέ , λίγα πλαστικά κύπελα έχουμε δει καλοκαίρι σε παραλίες ; Τεσπα δεν υπάρχει αρχή, χρειαζόμαστε παιδεία σίγουρα

Ι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/12/2018 :  10:15:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Καλημέρα παιδιά !

Δυστυχως κι εγω-εδω στο χωριο μου με τους λιγοστούς ανθρώπους εναντι της πόλεως- βλέπω καθημερινα τέτοιες εικόνες...Μερικές φορές προσπαθω να μαζεύω τα όποια σκουπίδια βλέπω , (που έχουν αφήσει την νύχτα οι ''περαστικοι'') ,σε ωρα αιχμής, επίτηδες για να με βλέπουν , να δωσω το παράδειγμα ,τα ρίχνω σε κάδους με αργη κινηση , μπας και..συνετιστούν αλλά ολο και απογοητεύομαι ...

Ενα -προ αρκετων ετων- τραγικο περιστατικο να σας πω...:

Ξεκινησα με το αμαξι να ταξιδέψω. Πριν από εμένα ξεκινησε ένα αλλο αμαξι , που το οδηγούσε ο -τοτε- Δημαρχος μας. Ως την Εθνικη Οδο χρειαζόμαστε 10 χιλ για να πάμε . Στο 1ο χιλ τον βλέπω εκπληκτος,να πετάει απο το παραθυρο το άδειο πακετο τσιγαρων του . Νευριαζω , σταματω ,μαζευω το πακετο και τον ακολουθω απο πίσω . Στο τελος των 10 χιλ. σταματησε υποχρεωτικα στο ΄΄στοπ΄΄. Κι εγω από πισω του , σταματω , κατεβαινω και το δίνω λέγοντας του ΄΄ Σου έπεσε αυτο το πακέτο Μιχαλη , δεν το κατάλαβες ''...με κοιταζε αμιλητο(-ς) .

Ας ειμαστε σε συνεχη επαγρυπνηση και ας κανουμε οτι μπορουμε και όσο μπορούμε ....

Καλη Πρωτοχρονια να έχετε και μια υπέροχη Δρομική Χρονιά !!

Ευχαριστω .

https://panosmaltezos.wordpress.com
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000