Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πόνος στο 2ο κ 3ο μετατάρσιο-Μπορείτε να τρέχετε;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 14/01/2019 :  13:41:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρητορικό το ερώτημα...

Καλή χρονιά με υγεία πάνω από όλα!!!

Επανέρχομαι (δυστυχώς) μετά από 8 χρόνια για να μοιραστώ μια δυσκολη κ επίπονη κατάσταση στην οποία βρίσκομαι.

Σας θυμίζω το τελευταίο μου ποσταρισμα, αφορούσε την μερική ρήξη πελματιαιας απονεύρωσης την οποία κ αντιμετώπισα ΕΠΙΤΥΧΩΣ με χειρουργική επέμβαση, πριν από 8 χρόνια στο δεξί...κ πριν από 4 στο αριστερό.
Επανηλθα χωρίς καμία ενόχληση κάνοντας τα πάντα. Λύτρωση στην κυριολεξία.

...κ έρχομαι στο σήμερα...

Ενώ πίστευα, πως δεν θα ξανανιώσω ενόχληση στην ποδοκνημική, συνέβη ένα χαζό ατύχημα στο σπίτι, το οποίο κ υποτίμησα παρά πολύ.

Δεν ξέρω εάν είναι τυχαίος ο τραυματισμός μου....Δεν ξέρω, εάν η αλλαγή παπουτσιών από asics nimbus 19 σε 20 την ίδια περίοδο έπαιξε ρόλο στον τραυματισμό του 2ου κ 3ου δαχτύλου. Η μαγνητική αρχικά έδειξε οίδημα μαλακών μορίων κ με ερωτηματικό νεύρωμα Μόρτον.

Δεν πίστευα πως έπαθα ζημιά κ συνέχιζα να τρέχω βρίσκοντας "τρόπο" ... μαζεύοντας τα δάχτυλα...για να μη πονάω. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να αποκτήσω κ σφυροδακτυλια στο 2ο δάχτυλο...το οποίο έχει παραμορφωθεί σε τέτοιο βαθμό που δεν μπορώ ούτε παπούτσι να φορέσω.

Ο πόνος αφόρητος...
Έχω να τρέξω χωρίς πόνο 2 μηνες.
Η καθημερινότητα μου δύσκολη....
Περπατώ μονο με την φτέρνα.

Δοκίμασα τα πάντα.
Ενέσεις...χάπια... φυσιοθεραπεία...μέχρι αποφόρτιση με ειδικό νάρθηκα.
Μόλις ξεκίνησα να δίνω βάρος στα δάχτυλα ...ο πόνος κ το πρήξιμο δεν περιγράφεται.

Διαβασα σχόλια κ άλλων αθλητών που αντιμετωπίζουν πόνο στα μετατάρσια κ απογοητεύτηκα.

Αποφάσισα να μη δώσω άλλο χρόνο σε οποιαδήποτε άλλη θεραπεία γιατί θα καταλήξω με ψυχοφαρμακα 🙄😣

Θα κάνω επέμβαση απονεύρωσης 2ου κ 3ου δαχτύλου την Τετάρτη. Θα σας ενημερώσω σχετικά με τα αποτελέσματα.

(Δεν μπορώ χωρίς το τρέξιμο κ το χορό... κ δεν συμβιβάζομαι με άλλο άθλημα)



<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!

Edited by - MANTONA on 14/01/2019 16:27:44

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/01/2019 :  22:47:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φεβρουάριο του '17 ξύπνησα μια μέρα και δεν μπορούσα να πατήσω το πέλμα. Λες και μου έχωναν βελόνες! Πήγαινα με τη φτέρνα μέχρι που πιάστηκε η κνήμη. Μετά πατερίτσες για "αποφόρτιση". Η μαγνητική έδειξε νεύρωμα μόρτον (μεταξύ 3ου και 4ου μεταταρσίου). Έκανα 15 μήνες να τρέξω.

Απορώ γιατί τρέχεις εφόσον πονάς. Μόνο χειρότερα το κάνεις. Το μόρτον δεν πονάει με την ξεκούραση, θέλει χειρουργείο αλλά τα αποτελέσματά του είναι αμφίβολα.

Ενημέρωσε μας για το χειρουργείο. "Απονεύρωση" εννοείς ότι θα σου κόψουν το νεύρο, έτσι; Αυτό που κάνουν στο χειρουργείο του μόροτν δηλαδή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/01/2019 :  23:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Aλεξανδρα έχουμε τα ίδια συμπτώματα!!!! Θα μου κόψουν το νεύρο που δημιουργεί πρόβλημα μεταξύ 2ου κ 3ου μεταταρσιου.
Ο πόνος πλέον δεν αντέχεται κ βλέποντας πόσο καιρό ταλαιπωρείσαι κ εσύ...δεν έχω την δύναμη πλέον να δώσω ούτε μια μέρα παραπάνω.


Αύριο με το καλό θα σας πω νεοτερα.


<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stavzzz
Advanced Forum-Runner

Greece
216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2019 :  10:29:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εύχομαι ολόψυχα καλή επάνοδο.
Περιμένουμε νέα σου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2019 :  14:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Φεβρουάριο του '17 ξύπνησα μια μέρα και δεν μπορούσα να πατήσω το πέλμα. Λες και μου έχωναν βελόνες! Πήγαινα με τη φτέρνα μέχρι που πιάστηκε η κνήμη. Μετά πατερίτσες για "αποφόρτιση". Η μαγνητική έδειξε νεύρωμα μόρτον (μεταξύ 3ου και 4ου μεταταρσίου). Έκανα 15 μήνες να τρέξω.

Απορώ γιατί τρέχεις εφόσον πονάς. Μόνο χειρότερα το κάνεις. Το μόρτον δεν πονάει με την ξεκούραση, θέλει χειρουργείο αλλά τα αποτελέσματά του είναι αμφίβολα.

Ενημέρωσε μας για το χειρουργείο. "Απονεύρωση" εννοείς ότι θα σου κόψουν το νεύρο, έτσι; Αυτό που κάνουν στο χειρουργείο του μόροτν δηλαδή.



Ετσι για την ιστορία, επειδή σε αυτά όλοι αρχίζουν και ψάχνουν το ίντερνετ να πάρουν γνώμες κτλ ισχύει το εξής. Στο ίντερνετ γενικά μπαίνουν να γράψουν όλοι όσοι έχουν κάποιο πρόβλημα που δεν αντιμετωπίστηκε σωστά.
Θέλω να πω, γράφεις ότι τα αποτελέσματα είναι "αμφίβολα" επειδή φαντάζομαι διάβασες εμπειρίες παρόμοιες. Γενικά όμως αυτοί που μπαίνουν να γράψουν είναι όσοι δεν έχουν βρεί ακόμα λύση, και το ψάχνουν και ταλαιπωρούνται. Όλοι οι υπόλοιποι... δεν χρειάστηκε ποτέ.
Παρόμοιο ξέρω, που έχω ένα ικανοποιητικό δείγμα είναι για τους χιαστούς, ένα από τα πιο συνηθισμένα χειρουργεία. έχω 4 περιστατικά στον κοντινό μου κύκλο, που όλα ήταν άκρως επιτυχημένα ούτε που θυμούνται ότι υπήρχε κάποιο πρόβλημα. Και όμως στο ίντερνετ αν αρχίσεις και διαβάζεις γνώμες... θα νιώσεις ότι πας για κάτι που είναι μεγάλο ρίσκο.

Επί της ουσίας, όποιος μπορεί, ας πάει να αντιμετωπίσει το πρόβλημά του, να μην ταλαιπωρείται να συνεχίζει να κάνει αυτό που αγαπάει.
Έκανα κ εγώ κάτι παρόμοιο και αναρωτιέμαι γιατί δεν το έκανα νωρίτερα.
Go for it Mantona και κράτα μας ενήμερους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2019 :  14:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

[quote]Originally posted by ALEXANDRA

Φεβρουάριο του '17 ξύπνησα μια μέρα και δεν μπορούσα να πατήσω το πέλμα. Λες και μου έχωναν βελόνες! Πήγαινα με τη φτέρνα μέχρι που πιάστηκε η κνήμη. Μετά πατερίτσες για "αποφόρτιση". Η μαγνητική έδειξε νεύρωμα μόρτον (μεταξύ 3ου και 4ου μεταταρσίου). Έκανα 15 μήνες να τρέξω.

Απορώ γιατί τρέχεις εφόσον πονάς. Μόνο χειρότερα το κάνεις. Το μόρτον δεν πονάει με την ξεκούραση, θέλει χειρουργείο αλλά τα αποτελέσματά του είναι αμφίβολα.

Ενημέρωσε μας για το χειρουργείο. "Απονεύρωση" εννοείς ότι θα σου κόψουν το νεύρο, έτσι; Αυτό που κάνουν στο χειρουργείο του μόροτν δηλαδή.



Ετσι για την ιστορία, επειδή σε αυτά όλοι αρχίζουν και ψάχνουν το ίντερνετ να πάρουν γνώμες κτλ ισχύει το εξής. Στο ίντερνετ γενικά μπαίνουν να γράψουν όλοι όσοι έχουν κάποιο πρόβλημα που δεν αντιμετωπίστηκε σωστά.
Θέλω να πω, γράφεις ότι τα αποτελέσματα είναι "αμφίβολα" επειδή φαντάζομαι διάβασες εμπειρίες παρόμοιες. Γενικά όμως αυτοί που μπαίνουν να γράψουν είναι όσοι δεν έχουν βρεί ακόμα λύση, και το ψάχνουν και ταλαιπωρούνται. Όλοι οι υπόλοιποι... δεν χρειάστηκε ποτέ να γράψουν, είναι... η σιωπηλή μειοψηφία.

Παράδειγμα που ξέρω, και έχω ένα ικανοποιητικό δείγμα είναι για τους χιαστούς, ένα από τα πιο συνηθισμένα χειρουργεία. έχω 4 περιστατικά στον κοντινό μου κύκλο, που όλα ήταν άκρως επιτυχημένα τα παιδιά ούτε που θυμούνται ότι υπήρχε κάποιο πρόβλημα κάποτε. Και όμως στο ίντερνετ αν αρχίσεις και διαβάζεις γνώμες... θα νιώσεις ότι πας για κάτι που είναι μεγάλο ρίσκο.

Επί της ουσίας, όποιος μπορεί, ας πάει να αντιμετωπίσει το πρόβλημά του, να μην ταλαιπωρείται να συνεχίζει να κάνει αυτό που αγαπάει.
Έκανα κ εγώ κάτι παρόμοιο και αναρωτιέμαι γιατί δεν το έκανα νωρίτερα.
Go for it Mantona και κράτα μας ενήμερους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2019 :  15:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ Γιώργο θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!!!!

Για την ιστορία... ό,τι πρόβλημα αντιμετώπισα χειρουργικά (μερική ρήξη πελματιαίας) το μοιράστηκα, γιατί ήθελα να δώσω την ελπίδα, πως κάποιοι τραυματισμοί είναι αντιμετωπίσιμοι. Βέβαια παίζει μεγάλο ρόλο η ΤΥΧΗ σε όλα. (Γιατρό... διάγνωση ... επέμβαση... αποκατάσταση κλπ.)

Προσωπικά, ακολούθησα όλο το πρωτόκολλο του συγκεκριμένου τραυματισμού. Εξάντλησα τα πάντα. Μπορεί να μη έδωσα περισσότερο χρόνο.... αλλά γιατί να δώσω χρόνο σε κάτι που δεν θα αλλάξει? Αυτή η παράταση χρόνου σίγουρα μόνο κακό θα μου έκανε... (ψυχικά κ σωματικά). Η εμπειρία σε τραυματισμούς κ το ένστικτό μου στις αποφάσεις που έχω πάρει μέχρι τώρα μ'έχουν επιβεβαιώσει.

Ολα πήγανε καλά!!!! Υπήρχε παγίδευση του μεσοδακτύλιου νεύρου στην βάση του 2ου κ 3ου μεταταρσίου, το οποίο είχε ως αποτέλεσμα την φλεγμονή και πάχυνση του νεύρου στην περιοχή... το οποίο και αφαιρέθηκε.

Θα σας ενημερώσω αργότερα όσον αφορά την αποκατάσταση.
(Δεν είμαι σίγουρη για την ορθότητα του λόγου μου ... είμαι ακόμη "μες στην καλή χαρά" )






quote:
Originally posted by Deorum

quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Φεβρουάριο του '17 ξύπνησα μια μέρα και δεν μπορούσα να πατήσω το πέλμα. Λες και μου έχωναν βελόνες! Πήγαινα με τη φτέρνα μέχρι που πιάστηκε η κνήμη. Μετά πατερίτσες για "αποφόρτιση". Η μαγνητική έδειξε νεύρωμα μόρτον (μεταξύ 3ου και 4ου μεταταρσίου). Έκανα 15 μήνες να τρέξω.

Απορώ γιατί τρέχεις εφόσον πονάς. Μόνο χειρότερα το κάνεις. Το μόρτον δεν πονάει με την ξεκούραση, θέλει χειρουργείο αλλά τα αποτελέσματά του είναι αμφίβολα.

Ενημέρωσε μας για το χειρουργείο. "Απονεύρωση" εννοείς ότι θα σου κόψουν το νεύρο, έτσι; Αυτό που κάνουν στο χειρουργείο του μόροτν δηλαδή.



Ετσι για την ιστορία, επειδή σε αυτά όλοι αρχίζουν και ψάχνουν το ίντερνετ να πάρουν γνώμες κτλ ισχύει το εξής. Στο ίντερνετ γενικά μπαίνουν να γράψουν όλοι όσοι έχουν κάποιο πρόβλημα που δεν αντιμετωπίστηκε σωστά.
Θέλω να πω, γράφεις ότι τα αποτελέσματα είναι "αμφίβολα" επειδή φαντάζομαι διάβασες εμπειρίες παρόμοιες. Γενικά όμως αυτοί που μπαίνουν να γράψουν είναι όσοι δεν έχουν βρεί ακόμα λύση, και το ψάχνουν και ταλαιπωρούνται. Όλοι οι υπόλοιποι... δεν χρειάστηκε ποτέ.
Παρόμοιο ξέρω, που έχω ένα ικανοποιητικό δείγμα είναι για τους χιαστούς, ένα από τα πιο συνηθισμένα χειρουργεία. έχω 4 περιστατικά στον κοντινό μου κύκλο, που όλα ήταν άκρως επιτυχημένα ούτε που θυμούνται ότι υπήρχε κάποιο πρόβλημα. Και όμως στο ίντερνετ αν αρχίσεις και διαβάζεις γνώμες... θα νιώσεις ότι πας για κάτι που είναι μεγάλο ρίσκο.

Επί της ουσίας, όποιος μπορεί, ας πάει να αντιμετωπίσει το πρόβλημά του, να μην ταλαιπωρείται να συνεχίζει να κάνει αυτό που αγαπάει.
Έκανα κ εγώ κάτι παρόμοιο και αναρωτιέμαι γιατί δεν το έκανα νωρίτερα.
Go for it Mantona και κράτα μας ενήμερους.



<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2019 :  15:23:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ ολόψυχα!

quote:
Originally posted by stavzzz

Εύχομαι ολόψυχα καλή επάνοδο.
Περιμένουμε νέα σου...



<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2019 :  23:50:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καταρχάς να διορθώσω το "Το μόρτον δεν πονάει με την ξεκούραση, θέλει χειρουργείο αλλά τα αποτελέσματά του είναι αμφίβολα." σε Το Μόρτον δεν περνάει με την ξεκούραση ....".

Deorum το ότι έχει υψηλά ποσοστά αποτυχίας η εγχείρηση για το Μόρτον το έχω διαβάσει σε επιστημονικά άρθρα. Στα διάφορα φόρα υπάρχουν αυτοί που λένε ότι δεν έκανε τίποτα η εγχείρηση και αν γύριζαν τον χρονο πισω δε θα έμπαιναν στο χειρουργείο διοτι οχι μονο δεν έγινε τιποτα αλλα ηταν και χειρότερα μετα και υπάρχουν και αυτοί που λένε ότι σωθήκαν με την εγχείρηση και ότι έπρεπε να την είχαν κάνει νωρίτερα. Δυο εντελώς αντίθετες απόψεις. Πιστεύω ότι στο ίντερνετ γράφουν και οι μεν και οι δε όπως καλή ώρα η ΜΑΝΤΟΝΑ.

ΜΑΝΤΟΝΑ εύχομαι να πέτυχε και να απαλλάχτηκες. Να μας ενημερώνεις για την πορεία της αποκατάστασης. Σου ειπε ο γιατρός ποτε θα ξανατρέξεις; Πες λίγο και για το χειρουργείο: που το έκανες, (γιατρο, νοσοκομείο) αν ήσουν ξύπνια (μαλλον ναι) και αν έφυγες την ιδια μέρα (μαλλον ναι). Με εχει ταλαιπωρήσει το μορτον και δεν ξερω κανέναν που να εχει κανει το χειρουργείο. Οποτε καθε πληροφορία ειναι ευπρόσδεκτη.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2019 :  21:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητή Αλεξάνδρα,

Έκανα αναισθησία – ήπιας μορφής. Το χειρουργείο διήρκεσε 25 λεπτά.
07.30 ξεκίνησε η επέμβαση κ 10.30 ήμουν σπίτι μου. Στοιχεία
νοσοκομείου κ γιατρού πολύ ευχαρίστως να σου τα δώσω, μέσω email για ευνόητους λόγους.

Πριν από λίγη ώρα έκανα την πρώτη μου αλλαγή κ αρχίζω να πατώ το
πόδι μου με τον νάρθηκα αποφόρτισης.

Σε 14 μέρες βγάζουμε τα ράμματα… θα φορέσω κανονικά παπούτσι κ
θα αρχίζω να το πατάω με τις πατερίτσες, βάζοντας βάρος 25% την 1η
εβδομάδα κ 50% την 2η εβδομάδα. Την 3η κανονικά με όλο το βάρος.
Παράλληλα θα κάνω ενδυνάμωση σε πισίνα (περπάτημα) κ
κινητοποίηση άκρου ποδός.
Το τρέξιμο θα ξεκινήσει σταδιακά , μόλις κλείσω μήνα από την
επέμβαση κ νιώθω δυνατή στο περπάτημα.

Ενδεικτικό πρόγραμμα το οποίο ακολουθησα και στις πελματιαίες :
Πρώτη μέρα περπάτημα 1’ – 1 λεπτό τρέξιμο Χ 5 σετ
Δεύτερη μέρα περπάτημα 2’ – 2’ τρέξιμο χ 5 σετ και ανεβάζοντας την
διάρκεια τρεξίματος τις επόμενες μέρες. Ένα πρόγραμμα επανένταξης
περίπου 2 εβδομάδων. … κ ο θεός βοηθός.

Πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά… Όπως ανέφερα προσφάτως, όλα
είναι θέμα τύχης… κ πίστης!

Εάν τελικά, δεν εξελιχθεί θετικά η κατάσταση, σίγουρα θα
απογοητευτώ, αλλά δεν θα μετανιώσω για την συγκεκριμένη επιλογή.

Θα πώ … «οk το πάλεψα» !

Όταν δεν μπορείς να περπατήσεις φυσιολογικά κ η καθημερινότητά σου
είναι επώδυνη, εξαντλείς τις όποιες δυνατότητες.
Βέβαια, στην περίπτωση που με ενοχλούσε μόνο στο τρέξιμο κ όχι τόσο
στην καθημερινότητά μου…. πάλι την ίδια απόφαση θα έπαιρνα!!!
Εάν δεν μπορέσω να κάνω αυτό που αγαπώ, τότε θα αναγκαστώ να
συμβιβαστώ με κάτι άλλο…

Θα σας ενημερώσω τις επόμενες μέρες…




quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Καταρχάς να διορθώσω το "Το μόρτον δεν πονάει με την ξεκούραση, θέλει χειρουργείο αλλά τα αποτελέσματά του είναι αμφίβολα." σε Το Μόρτον δεν περνάει με την ξεκούραση ....".

Deorum το ότι έχει υψηλά ποσοστά αποτυχίας η εγχείρηση για το Μόρτον το έχω διαβάσει σε επιστημονικά άρθρα. Στα διάφορα φόρα υπάρχουν αυτοί που λένε ότι δεν έκανε τίποτα η εγχείρηση και αν γύριζαν τον χρονο πισω δε θα έμπαιναν στο χειρουργείο διοτι οχι μονο δεν έγινε τιποτα αλλα ηταν και χειρότερα μετα και υπάρχουν και αυτοί που λένε ότι σωθήκαν με την εγχείρηση και ότι έπρεπε να την είχαν κάνει νωρίτερα. Δυο εντελώς αντίθετες απόψεις. Πιστεύω ότι στο ίντερνετ γράφουν και οι μεν και οι δε όπως καλή ώρα η ΜΑΝΤΟΝΑ.

ΜΑΝΤΟΝΑ εύχομαι να πέτυχε και να απαλλάχτηκες. Να μας ενημερώνεις για την πορεία της αποκατάστασης. Σου ειπε ο γιατρός ποτε θα ξανατρέξεις; Πες λίγο και για το χειρουργείο: που το έκανες, (γιατρο, νοσοκομείο) αν ήσουν ξύπνια (μαλλον ναι) και αν έφυγες την ιδια μέρα (μαλλον ναι). Με εχει ταλαιπωρήσει το μορτον και δεν ξερω κανέναν που να εχει κανει το χειρουργείο. Οποτε καθε πληροφορία ειναι ευπρόσδεκτη.






<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!

Edited by - MANTONA on 21/01/2019 10:49:15
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2019 :  22:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Καταρχάς να διορθώσω το "Το μόρτον δεν πονάει με την ξεκούραση, θέλει χειρουργείο αλλά τα αποτελέσματά του είναι αμφίβολα." σε Το Μόρτον δεν περνάει με την ξεκούραση ....".

Deorum το ότι έχει υψηλά ποσοστά αποτυχίας η εγχείρηση για το Μόρτον το έχω διαβάσει σε επιστημονικά άρθρα. Στα διάφορα φόρα υπάρχουν αυτοί που λένε ότι δεν έκανε τίποτα η εγχείρηση και αν γύριζαν τον χρονο πισω δε θα έμπαιναν στο χειρουργείο διοτι οχι μονο δεν έγινε τιποτα αλλα ηταν και χειρότερα μετα και υπάρχουν και αυτοί που λένε ότι σωθήκαν με την εγχείρηση και ότι έπρεπε να την είχαν κάνει νωρίτερα. Δυο εντελώς αντίθετες απόψεις. Πιστεύω ότι στο ίντερνετ γράφουν και οι μεν και οι δε όπως καλή ώρα η ΜΑΝΤΟΝΑ.

ΜΑΝΤΟΝΑ εύχομαι να πέτυχε και να απαλλάχτηκες. Να μας ενημερώνεις για την πορεία της αποκατάστασης. Σου ειπε ο γιατρός ποτε θα ξανατρέξεις; Πες λίγο και για το χειρουργείο: που το έκανες, (γιατρο, νοσοκομείο) αν ήσουν ξύπνια (μαλλον ναι) και αν έφυγες την ιδια μέρα (μαλλον ναι). Με εχει ταλαιπωρήσει το μορτον και δεν ξερω κανέναν που να εχει κανει το χειρουργείο. Οποτε καθε πληροφορία ειναι ευπρόσδεκτη.






αν έχεις διαβάσει επιστημονικό άρθρο, πάω πάσο.

Ότι όμως γράφουν συντριπτικά περισσότερα οι πικραμένοι και όχι οι ευχαριστημένοι είναι δεδομένο !
Η Μαντόνα αποτελεί μια φωτεινή εξαίρεση!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2019 :  23:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι σε άρθρα το έχω διαβάσει. Αλλά όταν το είπα σε φίλο του πατέρα μου, ορθοπεδικό, μου είπε "ποιος το λέει ότι έχει 50%-50% πιθανότητες"; Άντε βγάλε άκρη. Όπως λέει και η ΜΑΝΤΟΝΑ, είναι και θέμα ΤΥΧΗΣ. Εδώ στην Ελλάδα, όλοι οι ορθοπεδικοί θα σου πουν ναι κάνω και μόρτον. και μπορεί να μην έχουν κάνει. Γι αυτο θέλω να μάθω ποιος χειρούργησε την ΜΑΝΤΟΝΑ, να δούμε και τα αποτελέσματα, να έχουμε μια ιδέα. Βέβαια ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει στον πόνο,μ το πρήξιμο κλπ. Από την άλλη άλλο το πρήξιμο και άλλο το να το procedure έγινε σωστά, μην σου κόψει κανά πόδι αντί για νεύρο.


ΜΑΝΤΟΝΑ θα σου στείλω εμαιλ αν και πιστεύω ότι δεν είναι κακό να γράφουμε εδώ δημοσίως ονόματα γιατρών, προπονητών, φυσικοθεραπευτών. Τους καλούς πρέπει να τους "διαφημίζουμε", τους "αποτυχημένους" να τους αναφέρουμε προς γνώση και αποφυγή. Από τη στιγμή που δεν είμαστε ιατρικός σύλλογος, συνέδριο, ιατρική εταιρεία ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, δε νομίζω να θεωρείται γκρίζα διαφήμιση.
Τώρα που το σκέφτομαι, μήπως θα έπρεπε να ανοίξουμε και ένα νήμα με θέμα γιατροί/φυσικοθεραπευτές κλπ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2019 :  02:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
By the way, ευχαριστώ για τις πληροφορίες που ανέφερες εδώ. Εύχομαι να "πατήσεις" σύντομα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANTONA
Advanced Forum-Runner



401 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2019 :  10:08:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πιστεύω, πως υπάρχουν ορθοπεδικοί αξιόλογοι που μπορούν να αντεπεξέλθουν σε τέτοια χειρουργεία. Απλώς θέλει ψάξιμο κ ΤΥΧΗΗΗΗΗ χαχαχαχαχα :)
Θεωρώ, πως κάθε γιατρός πρέπει να είναι στο είδος του. Δεν μπορεί ένας γιατρός να κάνει τα πάντα. Η ειδικότητα παίζει μεγάλο ρόλο. πχ. ορθοπεδικός με ειδικότητα στα γόνατα κλπ.

Οσον αφορά για τις επιπλοκές ... κ αυτές μέσα στο πρόγραμμα. Δύο ίδια χειρουργεία (πελματιαίας απονευρωσης), από τον ίδιο γιατρό, δεν είχαν την ίδια χρονική αποκατάσταση. Ενώ το δεξί εξελίχθηκε ομαλά (πριν από 8 χρόνια), το αριστερό (πριν από 4 χρόνια) με παίδεψε. Ενα ράμμα δεν είχε απορροφηθεί καλά και δημιουργησε ουλώδη ιστό.... Είχα έντονο πόνο, ο οποίος με οδήγησε να κάνω κρυφά μαγνητική, για να δώ εάν είχε πρόβλημα ακόμη η πελματιαία. Τελικά με φυσιοθεραπεία πέρασε κ ξεπεράστηκε εντελώς.

... ανυπομονώ ... αισιοδοξώ ... κ ο Θεός βοηθός!!! :)

ΥΓ.
Οι γιατροί δεν είναι θεοί...κ κάνουν λάθη. Ακόμη κ οι πιο επώνυμοι.
Επώνυμος γιατρός πριν από πολλά χρόνια μου είχε διαγνώσει κήλη μεσοσπονδυλίου δίσκου κ μου πρότεινε χειρουργείο. Πάθαινα όλο ζημιές στον οπίσθιο γλουτιαίο. Σαν χθες το θυμάμαι ... μου το ζωγράφισε για να το καταλάβω. θλάση μου λέγανε οι περισσότεροι. "Θλάση που κρατά μισό χρόνο κ υποτροπιάζει όταν τρέχω στις στροφές (στίβου)"???
Κάτι δεν μου κολλούσε καλά σε όλη την ιστορία. Ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό να κάνω επέμβαση.

Τελικά, βρέθηκε το άτομο που έκανε την σωστή διάγνωση των τραυματισμών μου, καθώς και την ΑΙΤΙΑ... Διότι, όλα συμβαίνουν για κάποιο λόγο. Ανισοσκελία 1,5 εκατοστό στο δεξί πόδι, η οποία μου δημιουργούσε αποκολλήσεις οπίσθιου γλουτιαίου.

Ολα είναι θέμα τύχης...!!!!





quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Ναι σε άρθρα το έχω διαβάσει. Αλλά όταν το είπα σε φίλο του πατέρα μου, ορθοπεδικό, μου είπε "ποιος το λέει ότι έχει 50%-50% πιθανότητες"; Άντε βγάλε άκρη. Όπως λέει και η ΜΑΝΤΟΝΑ, είναι και θέμα ΤΥΧΗΣ. Εδώ στην Ελλάδα, όλοι οι ορθοπεδικοί θα σου πουν ναι κάνω και μόρτον. και μπορεί να μην έχουν κάνει. Γι αυτο θέλω να μάθω ποιος χειρούργησε την ΜΑΝΤΟΝΑ, να δούμε και τα αποτελέσματα, να έχουμε μια ιδέα. Βέβαια ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει στον πόνο,μ το πρήξιμο κλπ. Από την άλλη άλλο το πρήξιμο και άλλο το να το procedure έγινε σωστά, μην σου κόψει κανά πόδι αντί για νεύρο.


ΜΑΝΤΟΝΑ θα σου στείλω εμαιλ αν και πιστεύω ότι δεν είναι κακό να γράφουμε εδώ δημοσίως ονόματα γιατρών, προπονητών, φυσικοθεραπευτών. Τους καλούς πρέπει να τους "διαφημίζουμε", τους "αποτυχημένους" να τους αναφέρουμε προς γνώση και αποφυγή. Από τη στιγμή που δεν είμαστε ιατρικός σύλλογος, συνέδριο, ιατρική εταιρεία ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, δε νομίζω να θεωρείται γκρίζα διαφήμιση.
Τώρα που το σκέφτομαι, μήπως θα έπρεπε να ανοίξουμε και ένα νήμα με θέμα γιατροί/φυσικοθεραπευτές κλπ




<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!

Edited by - MANTONA on 18/01/2019 11:20:59
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2019 :  12:10:04  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εντάξει πάντως, με τα λίγα που έχω καταλάβει και εγώ με αυτά που έχω ζήσει απο πρώτο χέρι, δεν μου φαίνεται και κανά χειρουργείο τραγικά δύσκολο, η αφαίρεση ενός ογκιδίου μεγέθους σαν στραγάλι περίπου (καλά δεν τα λέω ΑΛΕΞ?).
Άλλα χειρουργεία, όπως πχ ο χιαστός που είναι πολύ πιο διαδεδομένος, που σου παίρνουν μόσχευμα από το ισχίο, το βάζουν, το δένουν κόμπο, κτλ για να σταθεροποιήσει στο γόνατο κτλ φαίνονται πολύ δύσκολα.

Λέω εγώ τώρα.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2019 :  17:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
......''πιστεύω ότι δεν είναι κακό να γράφουμε εδώ δημοσίως ονόματα γιατρών, προπονητών, φυσικοθεραπευτών. Τους καλούς πρέπει να τους "διαφημίζουμε", τους "αποτυχημένους" να τους αναφέρουμε προς γνώση και αποφυγή''........

Δεν νομίζω να είναι σωστό Αλεξάνδρα να αρχίσουμε να γράφουμε δημοσίως εδώ πέρα ποιους δεν γουστάρουμε γιατί δεν βρήκαν από τι πάσχουμε η δεν μας έκαναν καλά με την αγωγή που μας έδωσαν η δεν μείναμε ευχαριστημένοι με τις φυσιοθεραπείες τους η γιατί δεν πέτυχε η εγχείρηση τους πάνω μας....άνθρωποι είναι και αυτοί και όχι Θεοί και αλάθητοι, μπορεί ναι να προτείνουμε κάποιον ονομαστικά(το έχω κάνει και εγώ χωρίς βέβαια να εγγυώμαι την ίδια επιτυχία και σε κάποιον άλλο) αλλά αλίμονο αν ξεκινάμε να αναφέρουμε κάποιον εδώ ονομαστικά κολλώντας του την πινακίδα ''αποτυχημένος''.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000