Fitness Pulse
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πόνος στο 2ο κ 3ο μετατάρσιο-Μπορείτε να τρέχετε;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1012 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2019 :  17:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
[quote]Originally posted by vasilis dr

......''πιστεύω ότι δεν είναι κακό να γράφουμε εδώ δημοσίως ονόματα γιατρών, προπονητών, φυσικοθεραπευτών. Τους καλούς πρέπει να τους "διαφημίζουμε", τους "αποτυχημένους" να τους αναφέρουμε προς γνώση και αποφυγή''........

Δεν νομίζω να είναι σωστό Αλεξάνδρα να αρχίσουμε να γράφουμε δημοσίως εδώ πέρα ποιους δεν γουστάρουμε γιατί δεν βρήκαν από τι πάσχουμε η δεν μας έκαναν καλά με την αγωγή που μας έδωσαν η δεν μείναμε ευχαριστημένοι με τις φυσιοθεραπείες τους η γιατί δεν πέτυχε η εγχείρηση τους πάνω μας....άνθρωποι είναι και αυτοί και όχι Θεοί και αλάθητοι, μπορεί ναι να προτείνουμε κάποιον ονομαστικά(το έχω κάνει και εγώ χωρίς βέβαια να εγγυώμαι την ίδια επιτυχία και σε κάποιον άλλο) αλλά αλίμονο αν ξεκινάμε να αναφέρουμε κάποιον εδώ ονομαστικά κολλώντας του την πινακίδα ''αποτυχημένος'' με μόνο κριτήριο το αποτέλεσμα στο πρόσωπό μας....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

2978 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2019 :  02:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by vasilis dr

[quote]Originally posted by vasilis dr

......''πιστεύω ότι δεν είναι κακό να γράφουμε εδώ δημοσίως ονόματα γιατρών, προπονητών, φυσικοθεραπευτών. Τους καλούς πρέπει να τους "διαφημίζουμε", τους "αποτυχημένους" να τους αναφέρουμε προς γνώση και αποφυγή''........

Δεν νομίζω να είναι σωστό Αλεξάνδρα να αρχίσουμε να γράφουμε δημοσίως εδώ πέρα ποιους δεν γουστάρουμε γιατί δεν βρήκαν από τι πάσχουμε η δεν μας έκαναν καλά με την αγωγή που μας έδωσαν η δεν μείναμε ευχαριστημένοι με τις φυσιοθεραπείες τους η γιατί δεν πέτυχε η εγχείρηση τους πάνω μας....άνθρωποι είναι και αυτοί και όχι Θεοί και αλάθητοι, μπορεί ναι να προτείνουμε κάποιον ονομαστικά(το έχω κάνει και εγώ χωρίς βέβαια να εγγυώμαι την ίδια επιτυχία και σε κάποιον άλλο) αλλά αλίμονο αν ξεκινάμε να αναφέρουμε κάποιον εδώ ονομαστικά κολλώντας του την πινακίδα ''αποτυχημένος'' με μόνο κριτήριο το αποτέλεσμα στο πρόσωπό μας....

Καλά, δεν είχα στο μυαλό μου να αναφέρουμε γιατρούς που η εγχείρηση δεν πέτυχε . Σκεφτόμουν απατεώνες τύπου γιατρών. Του στυλ "θα σου κόψω το νεύρο" αλλά δεν έκανε τίποτα, αποδεδειγμένα. Ή, π.χ., αν ζήτησε ένα αστρονομικό ποσό. Βέβαια, δεν μπορούμε να "ελέγξουμε' την ορθότητα αυτών που θα πει ο καθ' ένας. Αλλά αν 10 γράψουν ότι ο τάδε έκανε κάτι άσχημο, ε, τι στο καλό, κάποια βάση θα έχουν τα λεγόμενα.

Σε κάθε περίπτωση, γιατί να μην αναφέρουμε ονόματα γιατρών με τους οποίους μείναμε ικανοποιημένοι;

Κουβέντα να γίνεται τώρα....

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

2978 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2019 :  03:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MANTONA

Πιστεύω, πως υπάρχουν ορθοπεδικοί αξιόλογοι που μπορούν να αντεπεξέλθουν σε τέτοια χειρουργεία. Απλώς θέλει ψάξιμο κ ΤΥΧΗΗΗΗΗ χαχαχαχαχα :)
Θεωρώ, πως κάθε γιατρός πρέπει να είναι στο είδος του. Δεν μπορεί ένας γιατρός να κάνει τα πάντα. Η ειδικότητα παίζει μεγάλο ρόλο. πχ. ορθοπεδικός με ειδικότητα στα γόνατα κλπ.

Οι γιατροί δεν είναι θεοί...κ κάνουν λάθη.

Συμφωνώ απόλυτα!
Ένας γενικός χειρουργός δεν μπορεί να κάνει και χειρουργεία παχυσαρκίας, και θυρεοειδή και καρκίνους. ΑΠΛΑ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ! Δεν είναι ταβέρνα¨παχυσαρκία, θυρεοειδή, καρκίνο, μια τζατζίκι και μία χόρτα.
Το ίδιο και ο δικηγόρος: δεν μπορεί να ξέρει και τραπεζικό δίκαιο, και πολεοδομικό και κληρονομικό και πατέντες...
Αλλά στην Ελλάδα όλα τα σφάζουμε, όλα τα μαχαιρώνουμε.

Και, ασφαλώς κάνουν λάθη και οι γιατροί(απλά δε θες να το κάνουν σε εσένα.

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

2978 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2019 :  03:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Εντάξει πάντως, με τα λίγα που έχω καταλάβει και εγώ με αυτά που έχω ζήσει απο πρώτο χέρι, δεν μου φαίνεται και κανά χειρουργείο τραγικά δύσκολο, η αφαίρεση ενός ογκιδίου μεγέθους σαν στραγάλι περίπου (καλά δεν τα λέω ΑΛΕΞ?).

Φαίνεται απλό χειρουργείο αλλά και τα πιο απλά πράγματα μπορεί να σκ@τωθούν λόγω έλλειψης εμπειρίας. Το βλέπω από το δικό μου επάγγελμα.

Π.χ., η κατάθεση αίτησης για κατοχύρωση εμπορικού σήματος είναι τρομερά απλή για κάποιον που έχει εξειδίκευση σε αυτόν τον τομέα. Ε, όταν το κάνει ένας δικηγόρος-ταβερνιάρης, υπάρχουν τεράστιες πιθανότητες το πράγμα να πάει άπατο και να δημιουργηθούν τεράστια προβλήματα.

Οπότε, αν και το χειρουργείο για μόρτον μου φαίνεται απλό (γιατρός δεν είμαι βέβαια), δεν θα πήγαινα σε κάποιον που δεν το κάνει συνέχεια. Μπορεί να υπάρχει εκεί ένα νεύρο που δεν πρέπει να κοπεί και το οποίο να μπορεί να "διακρίνει" μόνο ο έμπειρος ο γιατρός. Και να πάει να μου το κόψει ένας που δεν έχει εμπειρία.

MANTONA
Advanced Forum-Runner

383 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2019 :  09:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

quote:
Originally posted by MANTONA

Πιστεύω, πως υπάρχουν ορθοπεδικοί αξιόλογοι που μπορούν να αντεπεξέλθουν σε τέτοια χειρουργεία. Απλώς θέλει ψάξιμο κ ΤΥΧΗΗΗΗΗ χαχαχαχαχα :)
Θεωρώ, πως κάθε γιατρός πρέπει να είναι στο είδος του. Δεν μπορεί ένας γιατρός να κάνει τα πάντα. Η ειδικότητα παίζει μεγάλο ρόλο. πχ. ορθοπεδικός με ειδικότητα στα γόνατα κλπ.

Οι γιατροί δεν είναι θεοί...κ κάνουν λάθη.

Συμφωνώ απόλυτα!
Ένας γενικός χειρουργός δεν μπορεί να κάνει και χειρουργεία παχυσαρκίας, και θυρεοειδή και καρκίνους. ΑΠΛΑ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ! Δεν είναι ταβέρνα¨παχυσαρκία, θυρεοειδή, καρκίνο, μια τζατζίκι και μία χόρτα.
Το ίδιο και ο δικηγόρος: δεν μπορεί να ξέρει και τραπεζικό δίκαιο, και πολεοδομικό και κληρονομικό και πατέντες...
Αλλά στην Ελλάδα όλα τα σφάζουμε, όλα τα μαχαιρώνουμε.

Και, ασφαλώς κάνουν λάθη και οι γιατροί(απλά δε θες να το κάνουν σε εσένα.

"Ένας γενικός χειρουργός δεν μπορεί να κάνει και χειρουργεία παχυσαρκίας"

Δεν αναφέρθηκα σε γενικούς γιατρούς. Αναφέρομαι καθαρά στο κομμάτι της ορθοπεδικής ιατρικής. Οταν μιλάω για ειδικότητα, εννοώ εξειδίκευση. π.χ. Οταν κάποιος έχει πρόβλημα στην μέση, θα απευθυνθεί σε ορθοπεδικό, ο οποίος είναι εξειδικευμένος στη χειρουργική της σπονδυλικής στήλης.

<<Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή>>!

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

2978 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/01/2019 :  12:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα ούτε εγώ αναφέρθηκα σε γενικούς γιατρούς. Άλλο ο γενικός γιατρός και άλλο ο γενικός χειρουργός.
Εσύ αναφέρθηκες στην ορθοπεδική και εγώ στην χειρουργική. Και τα 2 είναι ειδικότητες. Και λες ότι δεν μπορει ο ορθοπεδικός να κάνει και γόνατο και μέση. Κατ'αναλογία, εγώ λέω δεν μπορεί ο γενικός χειρουργός να κάνει και χειρυργείο παχυσαρκίας και καρκίνο.

MANTONA
Advanced Forum-Runner

383 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/01/2019 :  13:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"Και λες ότι δεν μπορει ο ορθοπεδικός να κάνει και γόνατο και μέση"

Φυσικά κ μπορεί να κάνει γόνατο κ μέση... γόνατα... πέλματα κλπ κλπ. Τα πάντα μπορεί να κάνει στο θέμα της ορθοπεδικής. Δεν έγραψα το αντίθετο. Θα πω ξανά.... Η επιλογή ενός ορθοπεδικού με εξειδίκευση στην μέση, (για κάποιον που έχει πρόβλημα στην μέση).... έχει περισσότερα ποσοστά επιτυχίας διάγνωσης κλπ).

quote:

Μα ούτε εγώ αναφέρθηκα σε γενικούς γιατρούς. Άλλο ο γενικός γιατρός και άλλο ο γενικός χειρουργός.
Εσύ αναφέρθηκες στην ορθοπεδική και εγώ στην χειρουργική. Και τα 2 είναι ειδικότητες. Και λες ότι δεν μπορει ο ορθοπεδικός να κάνει και γόνατο και μέση. Κατ'αναλογία, εγώ λέω δεν μπορεί ο γενικός χειρουργός να κάνει και χειρυργείο παχυσαρκίας και καρκίνο.

Edited by - MANTONA on 20/01/2019 13:23:32

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

2978 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/01/2019 :  13:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ίδιο πράγμα λέμε.Τέλος πάντων, παρανόηση.
Φυσικά και μπορεί να κανει και μέση και γόνατο. Αλλά εννοείται ότι όταν έχεις γόνατο , καλο είναι να πας σε γονατά. Καλύτερες πιθανότητες διάγνωσης και χειρουργείου.
Αλλά ασφαλώς η ειδικότητα του κάθε ορθοπεδικού του επιτρέπει να κάνει και μέση και γόνατο.

pumafaas
Forum-Runner

118 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/01/2019 :  13:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
2 χρονια κλεινω και το νευρο στο συνδρομο ταρσιαιου ακομη να περασει..σκεφτομαι σοβαρα την επεμβαση..αλλα οι περισσοτεροι γιατροι μου λενε οτι μπορει να αποτυχει εξαιτιας της φυσης στο σημειο που θα γινει...
αντε βγαλει ακρη

MANTONA
Advanced Forum-Runner

383 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/01/2019 :  13:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Kαλησπέρα...
Η ενημέρωση συνεχίζεται...

Είμαι πολύ χαρούμενη!!! Χθες έβγαλα τα ράμματα κ φόρεσα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κανονικό παπούτσι (αθλητικό). Περπάτησα στο γήπεδο με πατερίτσες ... δίνοντας σιγά σιγά φορτίο. Αν και είναι λίγο νωρίς, η αίσθηση που έχω δεν έχει καμία σχέση με πριν. Δεν νιώθω ΠΟΝΟ κάτω από τα δάχτυλα... Ούτε καμία αίσθηση "βότσαλου". :)

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

2978 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/01/2019 :  15:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπράβο! Πολύ καλά τα νέα! Κράτα μας ενήμερους.

stavzzz
Forum-Runner

Greece
202 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/01/2019 :  19:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πω πω,τέλεια δεν είναι η αίσθηση ότι "επιστρέφω";.
Να μας κάνεις update συχνά.
Μπράβο,όταν θέλεις κάτι πολύ δεν υπάρχουν εμπόδια...

MANTONA
Advanced Forum-Runner

383 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/01/2019 :  20:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

quote:

Μπράβο! Πολύ καλά τα νέα! Κράτα μας ενήμερους.

MANTONA
Advanced Forum-Runner

383 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/01/2019 :  20:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Ειδικά η αίσθηση επιστρέφω χωρίς ΠΟΝΟ...!!!!

quote:
Originally posted by stavzzz

Πω πω,τέλεια δεν είναι η αίσθηση ότι "επιστρέφω";.
Να μας κάνεις update συχνά.
Μπράβο,όταν θέλεις κάτι πολύ δεν υπάρχουν εμπόδια...

MANTONA
Advanced Forum-Runner

383 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2019 :  16:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα... Η ενημέρωση συνεχίζεται :)
Αύριο κλείνω 3 εβδομάδες από την επέμβαση. Διανύω την 2η εβδομάδα αποκατάστασης, στην οποία θα έπρεπε να δίνω βάρος 50% με τις πατερίτσες. Γράφω "επρεπε" διότι δεν τις χρησιμοποιώ ... απλώς τις πηγαίνω βόλτα :)
Nιώθω αρκετά καλά κ τις θεωρώ "άχρηστες". Βέβαια τα πατήματά μου είναι κάπως άτονα... Μου λείπει η δύναμη την οποία μέρα με την μέρα θα την φτιάξω και αυτήν. Με συγκρατημένη αισιοδοξία εύχομαι στην επόμενη ενημέρωση να τρέχω!!!!

Page: of 3  Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000

Fitness Pulse