Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 14ος Διεθνής Μαραθώνιος Δρόμος Μέγας Αλέξανδρος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 14

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2019 :  17:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα Παιδιά !!!
τελευταίο πέρασμα από την διαδρομή στήνοντας τις ταμπέλες με τα χιλιόμετρα !! μια τελευταία παρατήρηση σε πολλά σημεία τις διαδρομής η σήμανση κάτω στον δρόμο λόγο υγρασία και πατήματος από αυτοκίνητα σαν να μην είναι τόσο ορατή !! μπήκαν βέβαια οι ταμπέλες οπότε την προσοχή σαν σε αυτές εκτός και αν έχουμε απώλειες λόγο κλοπής !!
Καλή επιτυχία σε όλους σας. καλό τερματισμό και επίτευξη των στόχο σας !!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tolisxlv
Forum-Runner

Greece


75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2019 :  14:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απο το Ροτερνταμ την προηγουμενη βδομαδα με 3.14 στον Μεγα Αλεξανδρο με pb στη διαδρομη και 3.12...ακομα δεν το πιστευω....φυσικα με σουπερ καιρο,και τροφοδοσια σχολαστικη.
Πολυ χαρουμενος που στην αγαπημενη μου διαδρομη πηγαν ολα οκ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2019 :  14:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητήρια !!!!θα σε είδα σίγουρα στο 39,9χιλ !!!
quote:
Originally posted by tolisxlv

Απο το Ροτερνταμ την προηγουμενη βδομαδα με 3.14 στον Μεγα Αλεξανδρο με pb στη διαδρομη και 3.12...ακομα δεν το πιστευω....φυσικα με σουπερ καιρο,και τροφοδοσια σχολαστικη.
Πολυ χαρουμενος που στην αγαπημενη μου διαδρομη πηγαν ολα οκ.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Chris44
Forum-Runner

Greece


121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2019 :  19:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1ος ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ για μένα. Προσπάθησα για κάτω από 3:50 τελικά 3:54. Ενόψει των συνθηκών ευχαριστημένος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2019 :  20:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητήρια Χρήστο !!!
quote:
Originally posted by Chris44

1ος ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ για μένα. Προσπάθησα για κάτω από 3:50 τελικά 3:54. Ενόψει των συνθηκών ευχαριστημένος

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

katerinahb
Newbie Forum Runner

20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2019 :  08:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Visit katerinahb Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tolisxlv

Απο το Ροτερνταμ την προηγουμενη βδομαδα με 3.14 στον Μεγα Αλεξανδρο με pb στη διαδρομη και 3.12...ακομα δεν το πιστευω....φυσικα με σουπερ καιρο,και τροφοδοσια σχολαστικη.
Πολυ χαρουμενος που στην αγαπημενη μου διαδρομη πηγαν ολα οκ.



Συγχαρητήρια!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

katerinahb
Newbie Forum Runner

20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2019 :  08:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Visit katerinahb Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Chris44

1ος ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ για μένα. Προσπάθησα για κάτω από 3:50 τελικά 3:54. Ενόψει των συνθηκών ευχαριστημένος


Συγχαρητήρια!!! Μέσα στον στόχο και πρώτη φορά!... Στα επόμενα εύχομαι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

HarisPs
Newbie Forum Runner



39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2019 :  09:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρώτος μου αγώνας στη Θεσσαλονίκη, ήταν καλή ευκαιρία να δω ξαδέρφια ;) και έκανα το 10άρι. Σε γενικές γραμμές, άρτια διοργάνωση με μόνο ένα σχόλιο... Εφόσον οι αγώνες 5/10χλμ περιλαμβάνουν και βαδιστές/περιπατητές, καλό θα ήταν να τοποθετούνται σε ένα ξεχωριστό block εκκίνησης. Δυστυχώς στο πρώτο χιλιόμετρο της διαδρομής, δεν ψάχναμε απλά από που να περάσουμε αλλά σκαρφαλώναμε σε πεζοδρόμια, περνάγαμε ανάμεσα σε παρκαρισμένα και μερικές φορές ακόμα και σταματάγαμε όταν πέφταμε σε παρεάκι που περπατούσε. Αυτό ήταν το μόνο που με ενόχλησε. Κατά τα άλλα, σχεδόν σε κάθε χιλιόμετρο διασώστες, τροφοδοσία επαρκής (+νερά στην εκκίνηση, πολύ σημαντικό), μετά τον τερματισμό, μπανανίτσες, μπάρες, χυμούς, νεράκια, μπυρίτσα alcohol free, καλή οργάνωση φύλαξης ρουχισμού, άνετος χώρος στον τερματισμό για να ηρεμήσεις και να κάνεις την αποθεραπεία σου. Ελπίζω του χρόνου σε καλύτερη προετοιμασία για να ξεκινήσω από Πέλλα :)

---------
Σημασία δεν έχει το ταξίδι, αλλά τι θα φάμε όταν φτάσουμε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
825 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2019 :  11:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα, καλή βδομάδα και συγχαρητήρια σε όλους! Για να περάσω και στα δικά μου, έπειτα από μια κοπιαστική προετοιμασία μηνών, χθες είχα ένα φανταστικό αγώνα! Κυριολεκτικά, δεν υπήρχε!

@gargadua: Θα σου πρότεινα να θεσπίσουμε από εδώ και πέρα έναν δικό μας αγώνα σε μέρες μεγάλων αθλητικών γεγονότων (ΑΤG, AMA, κτλ.) για να φεύγουν τα "χοντρά" που λένε, αλλά φοβάμαι μη μας τον κόψει ο ΣΕΓΑΣ...

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Chris44
Forum-Runner

Greece


121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2019 :  15:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν τώρα που έχω λίγο χρόνο ορισμένες παρατηρήσεις από τη διαδρομή. Τον δρόμο τον είχα κάνει με αυτοκίνητο μέχρι τη Χαλκηδόνα παλαιότερα αρκετές φορές και γνώριζα ότι δεν ήταν σε καλή κατάσταση. Το επιβεβαίωσα και κατά την διαδρομή με τα πόδια χτες. Όλο τρύπες το οδόστρωμα, κομμάτια έλειπαν κλπ. Ήδη τα καινούρια μου Nike Vaporfly 4% σκίστηκαν σε ένα σημείο στη σόλα(όλα τα υπόλοιπα 8 ζευγάρια που έχω δεν έχουν πάθει το παραμικρό μέχρι στιγμής και έχω τουλάχιστον 800 χιλιόμετρα με αυτά μέσα σε 2 χρόνια). Το πρωί κατόρθωσα να παρκάρω κάπου πίσω από Δημαρχείο και στις 5:40 επιβιβάστηκα τρέχοντας σε ένα από τα λεωφορεία που θα μας μετέφεραν στην Πέλλα, με μόλις 3 ώρες ύπνου. Συν τοις άλλοις ξεκίνησα μόνο με το μπλουζάκι μου με αποτέλεσμα να κρυώνω ακόμη και μέσα στο λεωφορείο, ιδίως όμως όταν φτάσαμε οπότε την έβγαλα κατά κύριο λόγο στην αίθουσα του Δημαρχείου που μας παραχώρισαν.Η προθέρμανση περιορίστηκε σε ένα χλμ. μόνο μισό ανηφόρα μισό κατηφόρα μέσα στο χωρίο. Tα πρώτα 21 χιλιόμετρα βγήκαν άνετα σε ρυθμό 5:17-5:18 περίπου. Στο 15ο μόνο αναγκάστηκα να κάνει μία στάση-έχασα έτσι 2:30 λεπτά-οπότε μέχρι να δείξει ξανά το ρολόι 5:23 είδα και έπαθα. Κάτι που δεν έχω κάνει σε άλλους αγώνες είναι το ότι έτρεξα χωρίς μουσική μετά το 15ο χλμ., καθότι για περίεργους λόγους δεν έπαιζε συνεχόμενα η playllist που είχα φτάξει ειδικά για τον Mαραθώνιο. Κάπου εκεί τσίμπησα και ένα powerade blue και με αυτό και 2 τζελάκαι την έβγαλα μέχρι το τέλος,χωρίς να σταματήσω πουθενά. Μετά το 21ο χλμ. και μέχρι το 24 επιτάχυνα λίγο μπας και καλύψω το χαμένο χρόνο. Από το 25ο όμως κατάλαβα ότι άρχιζα να κουράζομαι. Ευτυχώς μέχρι το τέλος της διαδρομής δεν έβρεξε βέβαια- αν και είχε τέτοια πρόβλεψη-κάτι που θα δυσκόλευε κατά πολύ τα πράγματα. Από το 29ο και μετά η κούραση άρχισε να γίνεται πιο εμφανής και δεν μπόρεσα να διατηρήσω το 5:23. Σταδιακά ο ρυθμός μου έπεσε και τερμάτισα με 5:34. Φτάνοντας μάλιστα στη Θεσσαλονίκη, μετά το Κορδελιό είχε ήλιο και ζέστη, ενώ το πρωί ξεκινήσαμε με κρύο και 12 βαθμούς από την Πέλλα όπως ανέφερα. Tελικά λίγο η ζέστη στο τέλος και η κούραση μαζί, σίγουσα πάντως τα 2:30 λεπτά που έχασα στο 15ο χλμ δεν επέτρεψαν να πραγματοποιήσω τον αρχικό στόχο, να τρέξω δηλαδή κάτω από 3:50. Πραγματοποίησαν όμως τον 2ο στόχο αφού έκανα χρόνο κάτω από 4 ώρες(3:54:39)όπως ανέφερα. Ελπίζω να τα καταφέρω του χρόνου.
p.s. Λευτέρη συγχαρητήρια για το 3:25:20!

Edited by - Chris44 on 15/04/2019 15:35:21
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
825 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2019 :  16:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Chris44

Λοιπόν τώρα που έχω λίγο χρόνο ορισμένες παρατηρήσεις από τη διαδρομή. Τον δρόμο τον είχα κάνει με αυτοκίνητο μέχρι τη Χαλκηδόνα παλαιότερα αρκετές φορές και γνώριζα ότι δεν ήταν σε καλή κατάσταση. Το επιβεβαίωσα και κατά την διαδρομή με τα πόδια χτες. Όλο τρύπες το οδόστρωμα, κομμάτια έλειπαν κλπ. Ήδη τα καινούρια μου Nike Vaporfly 4% σκίστηκαν σε ένα σημείο στη σόλα(όλα τα υπόλοιπα 8 ζευγάρια που έχω δεν έχουν πάθει το παραμικρό μέχρι στιγμής και έχω τουλάχιστον 800 χιλιόμετρα με αυτά μέσα σε 2 χρόνια). Το πρωί κατόρθωσα να παρκάρω κάπου πίσω από Δημαρχείο και στις 5:40 επιβιβάστηκα τρέχοντας σε ένα από τα λεωφορεία που θα μας μετέφεραν στην Πέλλα, με μόλις 3 ώρες ύπνου. Συν τοις άλλοις ξεκίνησα μόνο με το μπλουζάκι μου με αποτέλεσμα να κρυώνω ακόμη και μέσα στο λεωφορείο, ιδίως όμως όταν φτάσαμε οπότε την έβγαλα κατά κύριο λόγο στην αίθουσα του Δημαρχείου που μας παραχώρισαν.Η προθέρμανση περιορίστηκε σε ένα χλμ. μόνο μισό ανηφόρα μισό κατηφόρα μέσα στο χωρίο. Tα πρώτα 21 χιλιόμετρα βγήκαν άνετα σε ρυθμό 5:17-5:18 περίπου. Στο 15ο μόνο αναγκάστηκα να κάνει μία στάση-έχασα έτσι 2:30 λεπτά-οπότε μέχρι να δείξει ξανά το ρολόι 5:23 είδα και έπαθα. Κάτι που δεν έχω κάνει σε άλλους αγώνες είναι το ότι έτρεξα χωρίς μουσική μετά το 15ο χλμ., καθότι για περίεργους λόγους δεν έπαιζε συνεχόμενα η playllist που είχα φτάξει ειδικά για τον Mαραθώνιο. Κάπου εκεί τσίμπησα και ένα powerade blue και με αυτό και 2 τζελάκαι την έβγαλα μέχρι το τέλος,χωρίς να σταματήσω πουθενά. Μετά το 21ο χλμ. και μέχρι το 24 επιτάχυνα λίγο μπας και καλύψω το χαμένο χρόνο. Από το 25ο όμως κατάλαβα ότι άρχιζα να κουράζομαι. Ευτυχώς μέχρι το τέλος της διαδρομής δεν έβρεξε βέβαια- αν και είχε τέτοια πρόβλεψη-κάτι που θα δυσκόλευε κατά πολύ τα πράγματα. Από το 29ο και μετά η κούραση άρχισε να γίνεται πιο εμφανής και δεν μπόρεσα να διατηρήσω το 5:23. Σταδιακά ο ρυθμός μου έπεσε και τερμάτισα με 5:34. Φτάνοντας μάλιστα στη Θεσσαλονίκη, μετά το Κορδελιό είχε ήλιο και ζέστη, ενώ το πρωί ξεκινήσαμε με κρύο και 12 βαθμούς από την Πέλλα όπως ανέφερα. Tελικά λίγο η ζέστη στο τέλος και η κούραση μαζί, σίγουσα πάντως τα 2:30 λεπτά που έχασα στο 15ο χλμ δεν επέτρεψαν να πραγματοποιήσω τον αρχικό στόχο, να τρέξω δηλαδή κάτω από 3:50. Πραγματοποίησαν όμως τον 2ο στόχο αφού έκανα χρόνο κάτω από 4 ώρες(3:54:39)όπως ανέφερα. Ελπίζω να τα καταφέρω του χρόνου.
p.s. Λευτέρη συγχαρητήρια για το 3:25:20!



1. Αν καταλαβαίνω καλά, έκανες 6400 χιλιόμετρα σε 2 χρόνια (8 ζευγάρια x 800 km); Ουόου!

2. Επειδή είναι λίγο κρίμα να ρισκάρεις τόση προετοιμασία πηγαίνοντας κομμάτια με άγχος και 3 ώρες ύπνο, η σωστή τακτική είναι η εξής. "Υποχρεώνεσαι" σε κάποιο οικείο σου πρόσωπο (μπαμπάς, φίλος, φίλη, κουμπάρος, κτλ.) να σε πάει εκείνο το πρωί ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ στην αφετηρία (καύσιμα δικά σου και χρωστάς ένα γεύμα) και γλιτώνεις ώρες ύπνου και άγχος. Εγώ πέρυσι και πρόπερσι που έτρεξα το συγκεκριμένο αγώνα, ξεκίνησα από το σπίτι μου 6:30 και κατά τις 7:15 ήμασταν Πέλλα. Το βέλτιστο είναι να φτάσεις εκεί μισή ώρα πριν την έναρξη, ίσα ίσα για λίγο ζέσταμα και κατούρημα, αλλά πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να κλείσουν τους δρόμους πριν προλάβει να επιστρέψει ο μεταφορέας σου στη βάση. Οπότε 7:15 για να είσαστε on the safe side.

3. Αν είχε, όντως, 12 βαθμούς και πάλι καλά να λες. Πρόπερσι φτάσαμε Πέλλα με 3 και πέρυσι με 5! Και μέσα στον αγώνα είχαμε βιώσει 3 διαφορετικές εποχές του χρόνου με την αντίστροφη σειρά που θα το θέλαμε.

4. You got that wright! Από τις αρχές Δεκέμβρη ως τώρα πρέπει να έχω τρέξει αθροιστικά περίπου 3 ώρες και 25 λεπτά!

ΥΓ. Πω φίλε, σχεδόν ίδια πράγματα κάναμε στον πρώτο μας αγώνα. 3:55:10 εγώ, με στάση στο 15ο χιλιόμετρο για κατούρημα!

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Chris44
Forum-Runner

Greece


121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2019 :  17:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1. 800 συνολικά εννοούσα :)
2.Από εκεί που μένω μέσω περιφερειακής αν με πήγαινε η γυναίκα μου θέλαμε περίπου 1:30 ώρα. Δεν θα κέρδιζα δηλαδή κάτι αφού και στις 2 περιπτώσεις στις 5:00 έπρεπε να ξυπνήσω. Σημειώνω ότι κοιμήθηκα 1:00 και ξύπνησα 4:17 χωρίς να μπορέσω να ξανακοιμηθώ. Επίσης έτρεχε η γυναίκα μου στις 12:30 στα 5 χλμ και δεν ήθελα να την αγγαρέψω χωρίς όφελος στην ουσία
3.Το πρόβλημα δεν ήταν οι βαθμοί αλλά η έλλειψη κατάλληλου ρουχισμού
4.Αυτό δεν το έπιασα πήγες απροπόνητος;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2019 :  19:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για αυτό την επόμενη φορά θα χρησιμοποιήσεις την πλαστική σακούλα του διοργανωτή, για να βάλεις μια φόρμα και κανένα μπλουζάκι !!! μετά θα τα βάλεις μέσα στην σακούλα θα τα παραδώσεις στην εκκίνηση και θα τα πάρεις μετά στον τερματισμό !!

quote:
Originally posted by Chris44

1. 800 συνολικά εννοούσα :)
2.Από εκεί που μένω μέσω περιφερειακής αν με πήγαινε η γυναίκα μου θέλαμε περίπου 1:30 ώρα. Δεν θα κέρδιζα δηλαδή κάτι αφού και στις 2 περιπτώσεις στις 5:00 έπρεπε να ξυπνήσω. Σημειώνω ότι κοιμήθηκα 1:00 και ξύπνησα 4:17 χωρίς να μπορέσω να ξανακοιμηθώ. Επίσης έτρεχε η γυναίκα μου στις 12:30 στα 5 χλμ και δεν ήθελα να την αγγαρέψω χωρίς όφελος στην ουσία
3.Το πρόβλημα δεν ήταν οι βαθμοί αλλά η έλλειψη κατάλληλου ρουχισμού
4.Αυτό δεν το έπιασα πήγες απροπόνητος;

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Chris44
Forum-Runner

Greece


121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2019 :  19:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Skyrunner

Για αυτό την επόμενη φορά θα χρησιμοποιήσεις την πλαστική σακούλα του διοργανωτή, για να βάλεις μια φόρμα και κανένα μπλουζάκι !!! μετά θα τα βάλεις μέσα στην σακούλα θα τα παραδώσεις στην εκκίνηση και θα τα πάρεις μετά στον τερματισμό !!

quote:
Originally posted by Chris44

1. 800 συνολικά εννοούσα :)
2.Από εκεί που μένω μέσω περιφερειακής αν με πήγαινε η γυναίκα μου θέλαμε περίπου 1:30 ώρα. Δεν θα κέρδιζα δηλαδή κάτι αφού και στις 2 περιπτώσεις στις 5:00 έπρεπε να ξυπνήσω. Σημειώνω ότι κοιμήθηκα 1:00 και ξύπνησα 4:17 χωρίς να μπορέσω να ξανακοιμηθώ. Επίσης έτρεχε η γυναίκα μου στις 12:30 στα 5 χλμ και δεν ήθελα να την αγγαρέψω χωρίς όφελος στην ουσία
3.Το πρόβλημα δεν ήταν οι βαθμοί αλλά η έλλειψη κατάλληλου ρουχισμού
4.Αυτό δεν το έπιασα πήγες απροπόνητος;




Το ξέρω αυτό απλά δεν τους πολυεμπιστεύομαι συν το ότι εκτίμησα κακώς το πόσο κρύο θα έκανε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2019 :  19:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πάντα υπάρχει και η δυνατότητα μιας παλιάς μπλούζας (ή και μπλούζας "λαϊκής") που θα την πετάξεις πριν ή λίγο μετά την εκκίνηση

________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 14 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000