Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 τι θα γινει ρε γονατο;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/01/2019 :  16:50:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by nikkapen

δυστυχως φιλε,μονο σε γκαζον.Ετσι το γονατο απορροφα καλυτερα τους κραδασμους.Κι εμενα μου αρεσει να τρεχω σε δρομους αλλα δεν μπορω.Και σε ρυθμο γυρω στα 6 λεπτα το χιλιομετρο.Μπορει και πιο αργα.Φοβαμαι πως και ο διαδρομος δεν κανει.Μη βιαστεις να επιστρεψεις,θα κανεις χειροτερη ζημια οπως εγω .Θελει το χρονο του ο παλιοτραυματισμος

Τρεχω αρα υπαρχω.



Θα μου επιτρέψεις μια παρατήρηση μόνο: το γόνατο δεν είναι σχεδιασμένο για να απορροφά τους κραδασμούς και δεν είναι αυτή η λειτουργία του. Το γόνατο επιτρέπει προσαρμοστικότητα και κατευθυντικότητα στην κίνηση και γενικότερα αυξάνει κατακόρυφα το εύρος κινήσεων που μπορεί να κάνει γενικότερα το πόδι. Οι κραδασμοί απορροφούνται από το υποστηρικτικό μυϊκό σύστημα του γονάτου, από το ίδιο το πέλμα αλλά και από το συνδυασμό γάμπας/αχίλλειου, μεταξύ των άλλων.

Οπότε το χόρτο δεν βοηθά στο να απορροφήσει τους κραδασμούς καλύτερα το γόνατο, απλά μειώνει γενικότερα τους κραδασμούς…τόσο απλά! :)


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/01/2019 :  17:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by nikkapen

δυστυχως φιλε,μονο σε γκαζον.Ετσι το γονατο απορροφα καλυτερα τους κραδασμους.Κι εμενα μου αρεσει να τρεχω σε δρομους αλλα δεν μπορω.Και σε ρυθμο γυρω στα 6 λεπτα το χιλιομετρο.Μπορει και πιο αργα.Φοβαμαι πως και ο διαδρομος δεν κανει.Μη βιαστεις να επιστρεψεις,θα κανεις χειροτερη ζημια οπως εγω .Θελει το χρονο του ο παλιοτραυματισμος

Τρεχω αρα υπαρχω.





Θα μου επιτρέψεις μια παρατήρηση μόνο: το γόνατο δεν είναι σχεδιασμένο για να απορροφά τους κραδασμούς και δεν είναι αυτή η λειτουργία του. Το γόνατο επιτρέπει προσαρμοστικότητα και κατευθυντικότητα στην κίνηση και γενικότερα αυξάνει κατακόρυφα το εύρος κινήσεων που μπορεί να κάνει γενικότερα το πόδι. Οι κραδασμοί απορροφούνται από το υποστηρικτικό μυϊκό σύστημα του γονάτου, από το ίδιο το πέλμα αλλά και από το συνδυασμό γάμπας/αχίλλειου, μεταξύ των άλλων.

Οπότε το χόρτο δεν βοηθά στο να απορροφήσει τους κραδασμούς καλύτερα το γόνατο, απλά μειώνει γενικότερα τους κραδασμούς…τόσο απλά! :)


Free your feet...free your senses!



Σωστός ο τρεχαντίρης.
Το γόνατο δεν απορροφάει κραδασμούς τόσο, όχι περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο τμήμα του σώματος μας τουλάχιστον.
Το μεγαλύτερο μέρος των κραδασμών, των πραγματικών κραδασμών, απορροφάει το καλάμι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

patrickdrd
Advanced Forum-Runner



234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/01/2019 :  18:24:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris
…αν έχεις θέματα με τα γόνατά σου θα πρότεινα να αποφύγεις το διάδρομο. Ο τελευταίος σε «παρασέρνει» σε μία «βεβιασμένη» μορφή τρεξίματος όπου εσύ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ το διάδρομο και δεν έχεις τα περιθώρια να προσαρμόζεσαι κάθε φορά στις εκάστοτε συνθήκες τρεξίματος και να προσαρμόζεις εύκολα τις παραμέτρους εμβιομηχανικής σου.

Καλύτερα τρέξε ελεύθερα έξω…


αστα, ειπα να κανω μια δοκιμη την Τριτη στο τελος της προπονησης,
κοριτσια γυρω-γυρω ειχε , τηλεορασεις,
ε, ας δοκιμασω λεω και μετα απο ενα-δυο λεπτα μετανιωσα-βαρεθηκα..
και δεν τρεχω λεω στο δρομο για το σπιτι;
οσο τρεξω δηλαδη, οπως κι εκανα, τι βαρετο πραγμα θεε μου!

carpe runem
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000