Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σύνδρομο του δρομέα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

Krals
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 04/02/2019 :  13:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους.
Εδω και λίγο καιρό,μετά απο περίπου 6-7 χλμ τρεξίματος, μου ξεκινούσε ενας πόνος ψηλά απο τον γοφό και έφτανε σιγα σιγα μεχρι την αριστερα πλευρά του αριστερού γόνατου.
Πήγα σε φυσίατρο και διέγνωσε το Σύνδρομο του δρομέα.
Μου έδωσε κάποιες ασκήσεις να κάνω σε καθημερινή βάση (είτε πάω για τρέξιμο είτε οχι) κυρίως διατάσεις.

Χθες έτρεξα στην Εκάλη 10χλμ σε ενα event και η αλήθεια είναι πως είδα μια μικρή διαφορά,δλδ οτι ειχα συμπληρώσει σχεδόν 7χλμ και δεν με είχε πονέσει.
Βέβαια μετά απο λίγο..το θυμήθηκε :)

Εχει αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο κάποιος απο σας?
και αν ναι, πως το αντιμετωπίσατε?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2019 :  17:12:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω ακούσει για πολλά σύνδρομα που σχετίζονται με τη δραστηριότητα του τρεξίματος αλλά για «Σύνδρομο του Δρομέα» πρώτη φορά! Είναι τόσο γενικό και…απροσδιόριστο που μου θυμίζει την ατάκα «φίλε είσαι πυροβολημένος με το τρέξιμο, έχεις το σύνδρομο του δρομέα» :Ρ Παραπέμπει δηλαδή σε ψυχολογική και όχι σωματική δυσλειτουργία!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

patrickdrd
Advanced Forum-Runner



234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2019 :  17:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αχχααχ το ιδιο σκεφτηκα οταν το διαβασα, μηπως θες να πεις για "το γονατο του δρομεα";

http://www.sportevent.gr/index.php/joomla/traumatologia/item/66-to-gonato-tou-dromea-runner-s-knee

carpe runem
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stavzzz
Advanced Forum-Runner

Greece
216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2019 :  09:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εμένα μου ακούγεται σαν λαγοκνημιαία ταινία αλλά αν δεν πας σε ορθοπεδικό...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimk
Newbie Forum Runner

7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2019 :  10:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ψάξε στο διαδίκτυο για σύνδρομο λαγονοκνημιαίας ταινίας (ή καλύτερα IT band σε ξένα άρθρα).
Θα βρεις πολλές ασκήσεις σχετικά με αυτό και δες αν ταιριάζουν με αυτές που σου έδωσε ο γιατρός. Προσωπική γνώμη είναι να δώσεις βάρος σε ασκήσεις ενδυνάμωσης και όχι τόσο σε διατάσεις.
Κάνε ένα μεγάλο διάλειμμα από το τρέξιμο και κάνε κάτι άλλο (περπάτημα, ποδήλατο, κολύμπι).
Τουλάχιστον 2-3 εβδομάδες.
Και φυσικά ζήτα και μια 2η γνώμη από ορθοπεδικό που να ασχολείται με δρομείς ή να είναι και αυτός δρομέας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Krals
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2019 :  11:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@trexantiris, Κανονικά λέγεται ΙΤ Band Syndrome απλως σε ελευθερη μετάφραση (όπως συνηθίζουμε στην Ελλάδα) το λέμε και σύνδρομο του δρομέα.
@dimk , ναι οι ασκήσεις που μου είπε να κάνω συμπίπτουν με αυτές που έχω δεί στο ιντερνετ και έχω ήδη ξεκινήσει να τις κάνω.
Είπες κάτι όμως που δεν είχα σκεφτεί,να πάω και σε εναν ορθοπεδικό, έχεις δίκιο.

Τις ασκήσεις τις έχω ξεκινήσει εδω και 4-5 μέρες και μπορώ να πω πως έχω αντιληφθεί ήδη μια διαφορά σχετικά με την συμπεριφορά του μύ.
ΘΑ τις συνεχίσω βέβαια και θα επισκεφθώ και εναν ορθοπεδικό.

Βλέπω τώρα πως υπάρχουν και κάτι ταινίες που τις εφαρμόζεις στο πόδι.Kinesio Tape λεγονται αλλα δεν ξέρω τι ακριβως κάνουν.

Edited by - Krals on 05/02/2019 11:48:38
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2019 :  12:11:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το πρόβλημα στο ΙΤ Band Syndrome είναι συνήθως η τριβή της λαγονοκνημιαίας ταινίας στο γόνατο. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις tape η κάποιο ιδικό επίδεσμο για να πιέσεις την λαγονοκνημιαία να μείνει στην θέση της και να μην τρίβετε.

Αλλα πρώτα θα σιγουρευτείς με ενα ορθοπεδικό, ο οποίος θα σε στείλει και σε φυσικοθεραπευτή, αν χρειάζεται

________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotfireman
Forum-Runner

Greece


160 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2019 :  12:28:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν ειναι οντως λαγοκνημιαια το μονο που χρειάζεται είναι διατάσεις, 1-2 καλά πατήματα και λίγη ξεκούραση. Τις διατάσεις αυτες θα πρέπει να συνεχίσεις να τις κανεις και μετά. Βάζε και λίγο πάγο στα γόνατα μετά απο εντονες προπονήσεις ή long και δεν θα έχεις πρόβλημα.

Εγω προσωπικά πήρα και ενα foamroller και κανω μονος μου μασαζ στο σπιτι και δεν με εχει ξαναενοχλησει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stavzzz
Advanced Forum-Runner

Greece
216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2019 :  13:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sotfireman

Αν ειναι οντως λαγοκνημιαια το μονο που χρειάζεται είναι διατάσεις, 1-2 καλά πατήματα και λίγη ξεκούραση. Τις διατάσεις αυτες θα πρέπει να συνεχίσεις να τις κανεις και μετά. Βάζε και λίγο πάγο στα γόνατα μετά απο εντονες προπονήσεις ή long και δεν θα έχεις πρόβλημα.

Εγω προσωπικά πήρα και ενα foamroller και κανω μονος μου μασαζ στο σπιτι και δεν με εχει ξαναενοχλησει



Ακριβώς,μόνο που τις διατάσεις θα πρέπει να στις δείξει κάποιος φυσιοθεραπευτής γιατί είναι λίγο περίεργες...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Krals
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2019 :  16:43:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Τις διατάσεις μου τις έδειξε φυσιοθεραπευτής που επισκέφθηκα και όντως έπρεπε να μου τις δείξει να τις καταλάβω γιατι έχει 1-2 που είναι λίγο περίεργες.
Μου είπε να κάνω τις διατάσεις αυτές σε καθημερινή βάση,είτε παώ για τρέξιμο ή μπαλίτσα που παίζω είτε όχι.
Στην περίπτωση της άθλησης τότε πρέπει να τις κάνω ΚΑΙ πριν ΚΑΙ μετά.
Η αλήθεια είναι πως έχω δεί αλλαγή στη συμπεριφορά του μυ και τι εννοω:
Την κυριακή μετα τα 10χλμ στο Ecali Run, την επόμενη μέρα πήγα για μπαλίτσα 5Χ5 που πάω συνήθως.
Υπο κανονικές συνθήκες, την Δευτέρα το βράδυ θα έπρεπε να είχα κάποιου είδους ενόχληση..την οποία παρατήρησα πως ΔΕΝ είχα.

Θα κάνω τις διατάσεις και όπως οι περισσότεροι μου λέτε θα κάνω επίσκεψη και σε ορθοπεδικό.
Ο Φυσιοθεραπευτής μου είπε πως αν δεν το προσέξω υπάρχει πιθανότητα να έρθει κάποια στιγμή που δεν θα μπορώ να συνεχίζω να αθλούμαι και αυτο είναι κάτι που δεν το θέλω καθόλου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2019 :  20:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μήπως να σταματούσες τις αθλοπαιδιές κάθε μορφής για λίγο;

________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Krals
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/02/2019 :  10:20:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα Στέφανε,
Κοίταξε,δεν μου είπε κάτι τέτοιο ο Φυσιοθεραπευτής και θεωρώ πως θα μου έλεγε να κάνω ενα διάλειμμα.
Η αλήθεια είναι πως δεν το παρακάνω γενικά.Τρέχω μέχρι 10-12 χλμ και πάντα αφήνω 1-2 μέρες κενό μέχρι την επόμενη δραστηριότητα.
Τρέχω γιατι μου αρέσει όχι για να κανω χρόνους ή να τρέξω σε Μαραθώνιο κτλ οπότε δεν έχω τέτοιου είδους άγχη.
Θα δω τι θα μου πεί και ο ορθοπεδικός.

Να ρώτησω κάτι ρε παιδιά: αυτη η ταινία που αναφέρατε παραπάνω (Kenisio tape? κάπως ετσι), τι ακριβώς κάνει?
ειναι healthy να την βάζει κάποιος? Είναι κάτι σαν εναλλακτική λύση στο πρόβλημα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/02/2019 :  14:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by papako

το πρόβλημα στο ΙΤ Band Syndrome είναι συνήθως η τριβή της λαγονοκνημιαίας ταινίας στο γόνατο. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις tape η κάποιο ιδικό επίδεσμο για να πιέσεις την λαγονοκνημιαία να μείνει στην θέση της και να μην τρίβετε.

Αλλα πρώτα θα σιγουρευτείς με ενα ορθοπεδικό, ο οποίος θα σε στείλει και σε φυσικοθεραπευτή, αν χρειάζεται

________
Στέφανος



Το θέμα βέβαια με τη λαγονοκνημιαία ταινία είναι ότι δεν θα έπρεπε εξαρχής να τρίβεται πάνω στο γόνατο! Δεν είναι και αυτός ο σκοπός της ύπαρξής της, πέρα από τη βοήθεια στη σταθεροποίηση του γονάτου που προσφέρει! Μάλιστα όλες αυτές οι διατάσεις (που σκοπό έχουν να τη χαλαρώσουν ακριβώς για να τρίβεται λιγότερο πάνω στο γόνατο) δεν είναι απαραίτητα χρήσιμες γιατί από τη μία προσπαθούν να χαλαρώσουν (διατείνουν) έναν πολύ σκληρό σύνδεσμο – μάλλον αναποτελεσματικά, και από την άλλη δεν αντιμετωπίζουν το πρόβλημα στη βάση του!

Και τις δύο ταινίες μου τις είχα βγάλει «νοκ-ουτ» στο παρελθόν και όταν εξάλειψα το πρόβλημα από τη ρίζα του, ησύχασα μια και έξω: μείωσα τα φαινόμενα υπερδρασκελισμού, αυξάνοντας κατακόρυφα τη συχνότητα δρασκελισμού μου (=cadence) αλλά το σημαντικότερο ήταν ότι άλλαξα τις γωνίες φόρτισης στο γόνατό μου απλά αλλάζοντας το πάτημά μου. Από προσγείωση στην πτέρνα (heel striking) σε προσγείωση στα μετατάρσια (forefoot striking). Το ανυπόδητο ήταν ένα μεγάλο εκπαιδευτικό εργαλείο σε αυτήν την προσέγγιση, αλλά αυτό είναι ένα άλλο κεφάλαιο από μόνο του. Απαλλάχθηκα από οποιασδήποτε ενοχλήσεις στις ταινίες μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα (ήταν θέμα ημερών) και έκτοτε δεν εμφανίστηκαν ποτέ ξανά, ασχέτως το πόσα χιλιόμετρα τρέχω σε προπονήσεις ή σε αγώνες, σε μεγάλες ή μικρές ταχύτητες, σε υπεραποστάσεις ασφάλτου ή βουνού, σε ευθείες διαδρομές ή σε κυκλικές μεγάλης «επαναληψιμότητας» (όπως γίνεται σε έναν 24ωρο αγώνα). Ούτε διατάσεις, ούτε μαλάξεις, ούτε τίποτα άλλο…απλά πράγματα!

Αν μάλιστα «φροντίζεις» τις ταινίες σου με διάφορες «προκαταβολικές» προσεγγίσεις (και ξεκούραση) αλλά με το που επιστρέφεις στο τρέξιμο και ανεβάζεις εντάσεις ή όγκο και οι ταινές…ξαναχτυπούν…τότε πραγματικά κάτι δεν «κάνεις καλά»! Στο τρέξιμο το μόνο που ΔΕΝ θα έπρεπε να σε απασχολεί είναι οι ταινίες σου!!! Δεν μπορώ να το τονίσω πιο εμφατικά…

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Krals
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/02/2019 :  15:16:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ trexantiri μάλλον εγώ τρέχω λάθος.
βλέπω στο youtube την σημασία του heel striking και forefoot και οφείλω να πώ πως μάλλον έχεις δίκιο.
Θα ξεκινήσω να το δοκιμάσω απο αύριο και θα σου πω.
Σε ευχαριστώ για αυτη την πληροφορία σου..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/02/2019 :  15:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Krals

Αγαπητέ trexantiri μάλλον εγώ τρέχω λάθος.
βλέπω στο youtube την σημασία του heel striking και forefoot και οφείλω να πώ πως μάλλον έχεις δίκιο.
Θα ξεκινήσω να το δοκιμάσω απο αύριο και θα σου πω.
Σε ευχαριστώ για αυτη την πληροφορία σου..



Εάν στην αντίληψή σου δεν έχει πέσει το παρακάτω βίντεο, ρίξτου μια ματιά...πραγματικά αξίζει! Πλήρη ανάλυση γωνιών (και όχι μόνο) μεταξύ προσγείωσης πτέρνας/μεταταρσίων.
https://www.youtube.com/watch?v=XrOgDCZ4GUo

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Krals
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2019 :  13:43:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μόλις το είδα!
Μου φαίνεται περίεργο πως θα μπορέσω να "προσγειώνομαι" ετσι..αλλα θα δοκιμασω :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000