Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σύνδρομο του δρομέα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

jimpapi
Forum-Runner



70 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2019 :  09:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο φίλος Μανώλης (trexantiris) έχει δίκιο...οι περισσότεροι τραυματισμοί οφείλονται σε κακή στάση του σώματος και κακό πάτημα...όμως κι η μυική ενδυνάμωση καθώς και η καθημερινή άσκηση τα εξαλείφουν...Όλοι οι δρομείς όταν ξεκινήσαμε είχαμε περισσότερα προβληματα από οφέλη...σταδιακά όμως μαθαίνεις να αποφεύγεις τις κακοτοπιές...καλό ζέσταμα, καλό παπούτσι, καλό πάτημα, όχι υπερβολές στην ταχύτητα η τα χιλιόμετρα...και φυσικά οι τένοντες και οι μυες σκληραίνουν σταδιακα και αντέχουν την καταπόνηση....θεωρητικά αν κάποιος έχει προπονητή παθαίνει λιγότερα συμβάματα. Όμως οι περισσότεροι απο εμάς αυτοπροπονούμαστε και διαβάζουμε...μέχρι όμως να περάσουν τα χρόνια και να γίνουμε expert στον εαυτό μας, θαχουμε και τραυματισμούς!
Μην το βάζεις κάτω....ψαξε βρες λύσεις, ξεκουράσου, βελτιώσου και συνέχισε να τρέχεις....όλα τα φτιάξουν!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Krals
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2019 :  12:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ.
Την Τετάρτη έχω ραντεβού και με ενα φυσίατρο.
Χθες με "ενόχλησε" απο τα το 6ο χλμ και σταμάτησα.
Οχι δεν το παρατάω, μου αρέσει να τρέχω με ηρεμεί και με ξεκουράζει οπότε δεν θα εγκαταλείψω την προσπάθεια...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

OdiOdiOdi
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/02/2019 :  17:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε Krals, ταλαιπωρούμαι σχεδόν εδώ και ένα χρόνο από την ταινία, άρχισε πέρυσι τέτοιο καιρό λίγο πριν ολοκληρώσω το κυρίως μέρος της προετοιμασίας για τον Μέγα Αλέξανδρο ένας ξαφνικός πόνος στην εξωτερική πλευρά του γονάτου με ανησύχησε αρκετά ώστε να απευθυνθώ σε φυσιοθεραπευτή προκειμένου να είμαι σε θέση να τερματίσω τον Μέγα Αλέξανδρο, όπου και τελικά τα κατάφερα με αρκετό πόνο βέβαια ευτυχώς μόνο στα τελευταία 5 χλμ…
Να μην τα πολυλογώ από τότε ακόμη δεν έχω ξεμπερδέψει, και μέχρι στιγμής έχω επισκεφτεί 2 ορθοπεδικούς, φυσίατρο, 2 φυσιοθεραπευτές και αυτήν την περίοδο πηγαίνω σε χειροπράκτη…

Χωρίς να ξέρω την περίπτωση σου και χωρίς να θέλω να γενικεύσω, ούτε να σε φοβίσω θα σου πω μερικά πράγματα από την εμπειρία μου όλο αυτό τον καιρό στην αναζήτηση της λύσης…
Φυσικά να ξεκαθαρίσω πως είμαι σε θέση να τρέχω, από τον Μέγα Αλέξανδρο και μέχρι σήμερα έχω τρέξει άλλους τρείς ημι, 4-5 10κ και τώρα προετοιμάζομαι για ΄έναν ακόμη ημι τον Απρίλιο.

Δεν ξέρω σε ποια κατηγορία δρομέων ανήκεις αλλά εγώ ανήκω σε εκείνους που από τον καναπέ και την καθιστική εργασία ξαφνικά στα 36-37 μου αποφάσισα να γίνω κενυάτης… και να τα αποτελέσματα…

-Κατ’ αρχήν ακόμη δεν έχω καταφέρει να αποκωδικοποιήσω τον αλγόριθμο του πόνου…. Δηλαδή πότε θα με πιάσει και κάτω από ποιες προϋποθέσεις . Παράδειγμα… την μια μέρα τρέχω ημιμαραθώνιο σε κακό δρόμο και όχι καλά προετοιμασμένος, τερματίζοντας χωρίς κανένα πόνο και 2-3 εβδομαδες αργότερα σε ένα χαλαρό τρέξιμο στο 5χλμ με γονατιζει από τον πόνο και φεύγω κουτσαίνοντας… Ένα άλλο παράδειγμα… είμαι με την γυναίκα μου γιορτές για ψώνια στα μαγαζια… και ξαφνικα εκει που περπαταω απλά και χαλαρα με πιάνει ο πόνος και φεύγω κουτσαίνοντας και με πόνο για το σπίτι… και 2 μέρες μετα τρέχω 12χλμ χωρίς κανενα πόνο σαν να μην είχα ποτέ πρόβλημα…

-Αν και ο δυνατός ο πόνος όταν εμφανίζεται είναι στην εξωτερική πλευρά του γονάτου, σε περιόδους έξαρσης έχω μια ημι-μόνιμη ενόχληση στον τροχαντήρα του ισχίου και μερικές φορές εκεί που καταλήγει η ταινία κάτω από το γόνατο στην κεφαλή της περόνης. Η τροχαντηρίτιδα σχετίζεται άμεσα με την ταινία από’ τι μου είπε ο ορθοπεδικός

-Στην περίπτωσή μου σε περίοδο έξαρσης οι διατάσεις επιδεινώνουν την κατάσταση ερεθίζοντας περισσότερο την ταινία… Μόνο αυτές του λαγονοψοίτη βοηθάνε κάπως μαζί με μασαζ που κάνω στον συγκεκριμένο μυ με ένα μπαλάκι του μπέιζμπολ

-Η ενδυνάμωση, κυρίως των γλουτών είναι απαραίτητη αλλά κατά την άποψη μου επίσης απαραίτητη, ειδικά σε νέους δρομείς χωρίς ιδιαίτερο αθλητικο background, είναι ο συνδυασμός ασκήσεων δύναμης με λάστιχα μπάλες, το βάρος του σώματος και αργότερα ίσως και με βάρη σε συνδυασμό με πλυομετρικές αλλά και δρομικές ασκήσεις

-Τέλος μια σημαντική διαπίστωση σχετικά με τα παπούτσια, γιατί μπορεί να δεις πολλοί στο Ιντερνετ να αναφέρουν τα παπούτσια ως αιτία… Εγώ τα τελευταία 3 χρόνια χρησιμοποιώ 2 μοντέλα συγκεκριμένα (όχι 2 ζευγάρια, 2 μοντέλα). Brooks Launch και Brooks Glycerin. Το Launch ποιο σκληρό, σταθερό και γρήγορο ενώ το Glycerin, μαλακό, αντικρανδασμικο κατάλληλο για long runs… Παρατήρησα πρόσφατα και γι’ αυτό σταμάτησα να χρησιμοποιώ το glycerin (και μάλιστα το τελευταίο ζευγάρι με μόλις 100χλμ) ότι 8/10 φορές η ταινία με έπιασε με αυτά… Ίσως το γεγονός πως με το Launch το πόδι προσγειώνεται πιο άμεσα και σταθερά στο έδαφος σε αντίθεση με το glycerin που παρέχει μεγάλη αντικρανδασμική προστασία άλλα ίσως όχι τόσο σταθερό…

Όλα τα παραπάνω είναι απλά προσωπικές διαπιστώσεις και σίγουρα δεν ισχύουν για όλους…

Επίσης έχε κατά νου πως στο 90% των περιπτώσεων της ταινίας με την σωστή αντιμετώπιση που θα σε κατευθύνει ο γιατρός και/ή ο φυσιοθεραπευτής ή ο γυμναστής, σε μερικές εβδομάδες θα έχεις ξεμπερδέψει για πάντα, απλά τώρα που είναι η αρχή πρόσεξέ το για να μην χρονίσει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Krals
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/02/2019 :  16:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε Odi πραγματικά σε ευχαριστώ για το γεγονός οτι μπήκες στον κόπο να μου γράψεις ενα μακροσκελές,αλλα ταυτόχρονα πολύ χρήσιμο μήνυμα.
Ανήκω στην κατηγορία που 100% δεν την κατατάσεις στους αθλητές αλλα σε εκείνη που αθλούνται κατα το ήμισυ,τι εννοω:
Παίζω ποδόσφαιρο (5Χ5) εδω και 15 χρόνια συστηματικά (2 φορές την εβδομάδα σίγουρα).
Το ποδόσφαιρο το αγαπώ πολύ και το ίδιο στάθηκε αφορμή ή έστω ενας απο τους λόγους για να διακόψω και το καπνισμα το 2007.
Το τρέξιμο το ξεκίνησα πριν 1 με 1/5 χρόνο χωρίς υπερβολές και προσδοκίες, απλώς κάποια στιγμή που πήγα στο γυμναστήριο για να ενδυναμώσω μια συγκεκριμένη μυική ομάδα μετά απο τραυματισμό στο ποδόσφαιρο,είδα ενα διάδρομο...και εκεί ξεκίνησαν όλα.
Μέσα σε λίγο καιρό έκανα τα πρώτα μου τρεξίματα έξω στην φύση (στο χωριό μου κυρίως) και αργότερα εδω στην Αθήνα αλλα σε στάδια αρα όχι οκ, δεν ήμουν τύπος του καναπέ όταν ξεκίνησα.

Δεν έχω τόσο σοβαρό πρόβλημα όπως το δικό σου οκ,δλδ την Δευτέρα θα παω για μπαλα που θα τρέξω 5-6χλμ συνολικά και την επόμενη θα πάω για τρέξιμο.
Στο τρέξιμο και εμένα μπορεί να με πιάσει απο το 5οχλμ μπορεί στο 11ο..δεν έχει χρόνο.
Γενικά δεν το παιδεύω ιδιαίτερα,είμαι άνθρωπος που απλώς μου αρέσει να τρέχω το 10αρι μου και στόχο έχω βάλει να μπορώ να τρέχω μέχρι 21χλμ.Παραπάνω έχω την εντύπωση πως δεν με ψήνει ιδιαίτερα να τρέξω,δεν με ενδιάφερει να τρέξω πχ Μαραθώνιο κτλ αλλα μου αρέσει να τρέχω το μισό του άνετα.

Εχω επισκεφθεί ήδη εναν φυσιοθεραπευτή και αύριο έχω ραντεβού με μια φυσίατρο/φυσιοθεραπεύτρια που έχω ακούσει πολύ καλά λόγια απο 4-5 διαφορετικούς ανθρώπους.

Θα προσπαθήσω όσο μπορώ,απο εκεί και πέρα οφείλω να σεβαστώ και να ακούσω το σώμα μου.Αν πρέπει να τρέχω ενα 5αρακι κάθε φορά και όχι παραπάνω οκ, θα με αγαπάω και έτσι :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

OdiOdiOdi
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2019 :  10:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φιλε Krals ποτέ μη λες ποτέ… οι περισσότεροι ξεκιναμε με μερικα χιλιομετρα στην αρχη χαλαρα και καταλήγουμε μετα από λιγο καιρο να θέλουμε να τρέξουμε μαραθώνιους… είναι σημαντικό να ακούμε το σώμα μας και με την ταινία αν το προσέξεις όπως πρέπει ακολουθώντας τις οδηγίες γιατρών/φυσιοθεραπευτών και 10 και 21 και 42 (αν το θελήσεις) θα μπορέσεις να τρέξεις και χωρίς προβλήματα!

εύχομαι καλή τύχη και καλά τρεξίματα με υγεία
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Krals
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2019 :  11:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχεις δίκιο, ο'τι είναι για καλό να έρθει ας έρθει.
Σε ευχαριστώ πολύ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Krals
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/02/2019 :  16:09:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά πήγα σε μια φυσίατρο που μου την σύστησαν 3 διαφορετικοί άνθρωποι (χωρίς να γνωρίζονται μεταξύ τους).
Με έβαλε να σταθώ όρθιος και παρατήρησε πως η αριστερή πατούσα μου (στο πόδι που παρουσιάζεται και το πρόβλημα) "πατάει" περισσότερο απο την αριστερή πλευρα.
Μου είπε πως αυτο έχει ως αποτέλεσμα,ειδικά στην άθληση που οι πιέσεις είναι μεγαλύτερες,οι τένοντες και οι μυς να επηρεάζονται περισσότερο και επειδή στην προκυμένη περίπτωση μιλάμε για τον μύ στην αριστερή πλευρά του ποδιού αυτο ακριβώς είναι και το πρόβλημα.

Μου συνέστισε θερμαντική πριν την άθληση και κρυοθεραπεία μετά και να πάω να μου φτιάξουν πάτους.
Η γιατρός είναι σίγουρη πως αυτο προκαλεί το όλο πρόβλημα και πως με αυτο θα λυθεί.
ΘΑ το δοκιμάσω ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

OdiOdiOdi
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2019 :  15:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξέρω αν έχεις βρει που θα κάνεις τους πάτους άλλα ψάξτο λίγο... ιδανικά σε κάποιον ποδιατρο η φυσιοθεραπευτή που ασχολείται με αθλητές και θα σου κανει και ανάλυση βαδίσματος αλλά και τρεξίματος στο διάδρομο...
Προσωπικα δεν πιστεύω πολυ στους πάτους (και λόγω προσωπικής εμπειρίας) και όπως μου είχε πει κάποτε ενας γιατρός σε κάποιες περιπτώσεις βοηθάνε σε κάποιες άλλες όχι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Krals
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2019 :  10:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μου έχει προτείνει κάποιον, θα πάρω τηλ και θα ρωτήσω κιόλας αυτο που μου λές με τον διάδρομο (το οποίο ειναι και λογικό βέβαια).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Krals
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2019 :  13:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα!
Πήγα σε εναν ορθοπεδικό του Υγεία (μέχρι στιγμής είχα πάει μόνο σε 2 φυσιοθεραπευτές) ο οποιός διέγνωσε και εκείνος την Λαγοκνημιαία ταινία.
Μου έγραψε 10 φυσιοθεραπείες και μου πρότεινε κάποιον στο Μαρουσί να τις κάνω.
Αφού πήγα εκεί,συνάντησα τον φυσιοθεραπευτή και συζητήσαμε.
Ο ίδιος είναι δρομέας οπότε θεώρησα πως αυτο θα ηταν καλό και αποδείχτηκε πως τελικά ήταν.
Με ρώτησε σε ποιο μέρος τρέχω και του είπα στο Περκιζας στο Χαλάνδρι,τις περισσότερες φορές έστω,μετα με ρώτησε πόσα χλμ κάνω και αν τρέχω δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα(!)
Του είπα πως τρέχω ΚΑΙ τα 10χλμ αριστεροστροφα και μου είπε πως αυτο ειναι λάθος γιατι έτσι επιβαρύνεται το αριστερό πόδι 70% και το άλλο 30% του βάρους και πως το καλύτερο είναι να το μοιράζω σε 5χλμ δεξιόστροφα και 5 αριστερόστροφα.
Κλείσαμε τις ημερομηνίες για να ξεκινήσω φυσικά και τις 10 φυσιοθεραπείες.

Το αποτέλεσμα ηταν να τρέχω πλεον πάνω απο 10χλμ (εκει που έτρεχα 4-5-6) χωρίς ενόχληση αλλα με χρήση ακόμη θερμαντικής (πριν) και κρυοθεραπείας (μετά).
Προχθες πχ έτρεξα 11.5 χλμ.Μπορούσα και παραπάνω αλλα προτίμησα να μην το πιέσω προς ώρας.
Απο τότε που έβαλα τις κρέμες τα πράγματα καλυτέρευσαν σε μεγάλο βαθμό και ειδικότερα μετα την συμβουλή του φυσιοθεραπευτή να "μοιράζω" την απόσταση και στα δυο μου πόδια.
Οσο για τις κρέμες φυσικά δεν θα τις βάζω εφ'ορου ζωής,απλως σε αυτη την φάση βοηθάνε τον μύ να χαλαρώνει και να μην τρίβεται.Με τις ασκήσεις που θα κάνουμε εκεί μου είπε πως θα τον χαλαρώσουμε ούτως ώστε να μην χρειάζεται να βάζω κρέμες κτλ.

Εχω και θεματάκια βέβαια με τους προσαγωγούς που χρειάζονται ενδυνάμωση, αλλα αυτα εν καιρώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

patrickdrd
Advanced Forum-Runner



234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2019 :  15:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Krals
Με ρώτησε σε ποιο μέρος τρέχω και του είπα στο Περκιζας στο Χαλάνδρι,τις περισσότερες φορές έστω,μετα με ρώτησε πόσα χλμ κάνω και αν τρέχω δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα(!)
Του είπα πως τρέχω ΚΑΙ τα 10χλμ αριστεροστροφα και μου είπε πως αυτο ειναι λάθος γιατι έτσι επιβαρύνεται το αριστερό πόδι 70% και το άλλο 30% του βάρους και πως το καλύτερο είναι να το μοιράζω σε 5χλμ δεξιόστροφα και 5 αριστερόστροφα.



εννοειται αυτο, γιατι τα θαυμαστικα και η απορια;
αγαπημενος μου δρομεας σε γηπεδακι που επισκεπτομαι ενιοτε (που τρεχει καποια χιλιομετρα αρκετα γρηγορα - απ τους λιγους που πιανουν σταθερα καλυτερο ρυθμο απο μενα και κανουν και χιλιομετρα)
τα μοιραζει και το ιδιο κανω κι εγω οταν κανω αρκετα χιλιομετρα εκει

carpe runem

Edited by - patrickdrd on 26/03/2019 15:43:41
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Krals
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2019 :  16:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγω αυτο ομολογώ πως δνε το ήξερα...
δεν είχε περάσει ποτέ απο το μυαλό μου πως είναι καλό να το μοιράζω έτσι και οτι το μεγάλυτερο μέρος του πρόβληματος προέρχεται απο εκεί..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

patrickdrd
Advanced Forum-Runner



234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2019 :  16:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οκ , δεν πειραζει, οσο ζουμε μαθαινουμε,
γι αυτο ειμαστε εδω αλλωστε για να συζηταμε και να μαθαινουμε

carpe runem
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Krals
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2019 :  10:35:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σωστά Patrick.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

OdiOdiOdi
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2019 :  10:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Krals, τις κρεμες τις βαζεις εξωτερικά στο γόνατο εκει οπου χτυπάει η ταινία η και πιο πάνω;
Την ενδυναμωση μην την παραμελησεις. Ρωτα τον φυσιοθεραπευτή αν εκτος απο τους προσαγωγους, γλουτοι, ισχια, δικεφαλοι, τετρακεφαλοι ειναι ενταξει ή χρειάζονται και αυτοι ενδυναμωση. Ιδανικά θα πρεπει να σου δειξει και αυτος καποιες ασκησεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000