Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Σύνδρομο του δρομέα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

as400
Advanced Forum-Runner

Greece
364 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2019 :  13:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμπάσχοντες γεια σας ,
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με τη διαφορά ότι έμενα είναι στο δεξί πόδι παρόλο που τρέχω αριστερόστροφα στο Χαλανδρίου . Η λύση που βρήκα είναι ότι σε αγώνες , σε προπονήσεις έντονες και γενικά σε περιόδους έξαρσης βάζω κρέμα Oste...ex τύπου θερμαντική και έχω την εντύπωση ότι βοηθαει . Σε χειροπρακτικο που πηγαίνω κατά καιρούς επιμένει ότι το θέμα είναι του ισχίου και επηρεάζει τη Λαγοκνημιαία , όταν μου κάνει διατάσεις ισχίου με αφήνει για καμία εβδομάδα αλλά μετά επανέρχεται σιγά σιγά . Έχω αρχίσει να μαθαίνω να ζω με αυτό το «πρόβλημα» γιατί η μόνη σίγουρη γιατρειά είναι ο καναπές


AS400
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Krals
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2019 :  15:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by OdiOdiOdi

Krals, τις κρεμες τις βαζεις εξωτερικά στο γόνατο εκει οπου χτυπάει η ταινία η και πιο πάνω;
Την ενδυναμωση μην την παραμελησεις. Ρωτα τον φυσιοθεραπευτή αν εκτος απο τους προσαγωγους, γλουτοι, ισχια, δικεφαλοι, τετρακεφαλοι ειναι ενταξει ή χρειάζονται και αυτοι ενδυναμωση. Ιδανικά θα πρεπει να σου δειξει και αυτος καποιες ασκησεις



Καλησπέρα Odi,
Τις κρέμες τις βάζω απο τον γλουτό μέχρι και το γόνατο.Καλύπτω όλη την πλευρά.Με τον φυσιοθεραπευτή καταλήξαμε πως τετρακεφαλους εχω αρκετα δυνατούς (λόγω μπάλας) αλλα σε όλα τα άλλα που αναφέρεις ναι,χρειάζομαι ενδυνάμωση 100%.
Απο την επόμενη εβδομάδα ξεκινάω με 2 φορές την εβδομάδα (10 συνεδρίες θα κάνω σύνολο).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Krals
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2019 :  16:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
As400 με τις κρέμες και το "μοίρασμα" των χιλιομέτρων και στα δυο πόδια έφθασα χθες να κάνω 12.5 χλμ χωρίς την παραμικρή ενόχληση και γενικά έχει να με ενοχλήσει καιρό τώρα! Δόξα τω θεο τρέχω μια χαρά τώρα δεν με ενοχλέι.
Βέβαια προτού ξεκινήσω το τρέξιμο κάνω περίπου 10-15 λεπτά διατάσεις και ΚΥΡΙΩΣ αυτες που αφορούν ισχιο.Εκεί "μένω" λίγο περισσότερο.
Και οι τρείς γιατροί που επισκέφθηκαν μου επιβεβαίωσαν πως οι 3-4 ασκήσεις που κάνω είναι οι σωστές για αυτη την πάθηση οπότε τις συνεχίζω σε καθημερινή βάση,είτε πάω για τρέξιμο είτε όχι.
Ακόμα και στην μπάλα πχ θα τις κάνω και εκεί κανονικά αν και εκεί δεν βάζω τις κρέμες γιατι το 5Χ5 δεν είναι τόσο απαιτητικό όσο το τρέξιμο.
Δλδ χθες έτρεξα 12.5 χλμ ενω σε ενα παιχνιδι 5Χ5 θα κάνω περίπου 5-6 χλμ σύνολο (μιας και έχει και το σταμάτα-ξεκίνα).Τα sprints κυρίως είναι αυτα που μετράνε εκεί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

OdiOdiOdi
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2019 :  17:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
όπως μου είχε πει ενας χειροπράκτης και πρωην αθλητης στιβου αν οι τετρακέφαλοι ειναι πολυ πιο δυνατοι αναλογικά με γλουτους/δικεφαλους τότε αυτοι δέχονται όλο το φορτίο και αυτό προκαλεί επιβάρυνση στα γόνατα και μπορει να οδηγήσει σε τραυματισμούς...
γενικα το φορτίο πρέπει να το δέχονται κυρίως οι γλουτοι, δικεφαλοι, γαστροκνήμια... δηλαδή το πίσω σύστημα

quote:
Originally posted by Krals

quote:
Originally posted by OdiOdiOdi

Krals, τις κρεμες τις βαζεις εξωτερικά στο γόνατο εκει οπου χτυπάει η ταινία η και πιο πάνω;
Την ενδυναμωση μην την παραμελησεις. Ρωτα τον φυσιοθεραπευτή αν εκτος απο τους προσαγωγους, γλουτοι, ισχια, δικεφαλοι, τετρακεφαλοι ειναι ενταξει ή χρειάζονται και αυτοι ενδυναμωση. Ιδανικά θα πρεπει να σου δειξει και αυτος καποιες ασκησεις



Καλησπέρα Odi,
Τις κρέμες τις βάζω απο τον γλουτό μέχρι και το γόνατο.Καλύπτω όλη την πλευρά.Με τον φυσιοθεραπευτή καταλήξαμε πως τετρακεφαλους εχω αρκετα δυνατούς (λόγω μπάλας) αλλα σε όλα τα άλλα που αναφέρεις ναι,χρειάζομαι ενδυνάμωση 100%.
Απο την επόμενη εβδομάδα ξεκινάω με 2 φορές την εβδομάδα (10 συνεδρίες θα κάνω σύνολο).


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Krals
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/03/2019 :  11:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι,χρειάζομαι ενδυνάμωση εκεί 100%.Εχω ξεκινήσει ασκήσεις στο γυμναστήριο με οδηγίες του Φυσιοθεραπευτη για να μην κάνω του κεφαλιού μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000