Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πονος στο κουντεπιε
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Mikekan
Forum-Runner

167 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 05/02/2019 :  06:21:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα,

έχω ενα ελαφρύ πόνο από τη πάνω μερια της ποδιου αναμεσα στο τριτο και στο τεταρτο δακτυλο στο σημειο που ενώνονται, λογικα σε καποιο τένοντα? Είναι κάτι αλλο?

Ο πόνος εξαφανίζεται μετά από 3-4 χιλιόμετρα τρέξμο. Αν δεν τρέξω σε πόσες μέρες αν δεν δω βελτίωση να πάω σε γιατρο?

Εκτός από ξεκούραση και πάγο μπορώ να κάνω κάτι άλλο?

Peli
Newbie Forum Runner



6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2019 :  23:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ειχες καποιον τραυματισμο;Εμενα με ενοχλουσε καποια στιγμη ακαταλληλο παπουτσι που φορουσα εκτος προπονησης.Παγος και ξεκουραση σιγουρα. Ειχα βρει και σε φαρμακείο προσφορές σε ανατομικές παντόφλες και είπα να τις δοκιμασω και οντως βοηθησαν καπως την κατασταση μαζι με ολα τα υπολοιπα

Edited by - Peli on 05/02/2019 23:52:21
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/02/2019 :  00:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μήπως δένεις τα κορδόνια σου πολύ σφιχτά;

Δηλαδή σε πονάει συνέχεια αλλά όταν τρέχεις 3-4 χλμ ο πόνος εξαφανίζεται;

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikekan
Forum-Runner

167 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/02/2019 :  03:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όχι δεν είχα κάποιο τραυματισμό, αλλά τρεχω περίπου 100χλμ την εβδομάδα και φαντάζομαι είναι από αυτό.

Ο πόνος έιναι σχετικά ελαφρύς (ενοχληση θα το ελεγα) ακριβώς εκει που περιγράφει το νευρωμα μορτον αλλα δεν νομιζω οτι ειναι αυτο γιατι δεν εχω κανενα απο αυτα τα συμπωτματα (μουδιασμα, κραμπεςμ οξυς πονος, πονος που χειροτευρευει κλπ κλπ). Ποναει ελαχιστα οταν περπατάω και επίσης λίγο όταν τρέχω απλά με έχει φοβίσει αρκετά. Ίσως να ειναι και τι παπουτσι τι να πω, βλεπω οτι οταν φοραω πχ τα αθλητικα μου με ενοχλει αρκετα λιγοτερα απο όταν περπαταω ξυπολυτος).

Edited by - Mikekan on 06/02/2019 06:54:05
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikekan
Forum-Runner

167 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/02/2019 :  06:30:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μάλλον κάποιος τένοντας πρέπει είναι, τενοντας καμπτηρα, έτσι το βρήκα με μια μικρή αναζήτηση. Όποτε φαντάζομαι μονόδρομος η ξεκούραση και ο πάγος και βλέπουμε.

Σας ευχαριστώ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2019 :  13:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Mikekan

Όχι δεν είχα κάποιο τραυματισμό, αλλά τρεχω περίπου 100χλμ την εβδομάδα και φαντάζομαι είναι από αυτό.

Ο πόνος έιναι σχετικά ελαφρύς (ενοχληση θα το ελεγα) ακριβώς εκει που περιγράφει το νευρωμα μορτον αλλα δεν νομιζω οτι ειναι αυτο γιατι δεν εχω κανενα απο αυτα τα συμπωτματα (μουδιασμα, κραμπεςμ οξυς πονος, πονος που χειροτευρευει κλπ κλπ). Ποναει ελαχιστα οταν περπατάω και επίσης λίγο όταν τρέχω απλά με έχει φοβίσει αρκετά. Ίσως να ειναι και τι παπουτσι τι να πω, βλεπω οτι οταν φοραω πχ τα αθλητικα μου με ενοχλει αρκετα λιγοτερα απο όταν περπαταω ξυπολυτος).



…το πέλμα σου πιθανόν να παραμένει αρκετά αδύναμο στο να διαχειριστεί τις αυξημένες φορτίσεις που συνεπάγεται ένας καλός προπονητικός όγκος ή και με αυξημένες εντάσεις! Για αυτό όταν φοράς παπούτσια αισθάνεσαι λιγότερες ενοχλήσεις: τα παπούτσια μειώνουν τις φορτίσεις που δέχεται το πέλμα σε κάθε κίνηση καθημερινή ή αθλητικής προσπάθειας αλλά αυτό είναι και ένα δίκοπο μαχαίρι. Φορώντας τα συνεχίζεις και αποδυναμώνεις το πέλμα, το οποίο όμως συνεχίζει και δέχεται αυξημένες φορτίσεις λόγω του τρεξίματος για παράδειγμα. Ένας φαύλος κύκλος που δεν «σπάει» εύκολα!

Μια προσωρινή λύση είναι να αποφορτίσεις το πέλμα απλά μειώνοντας κατά κύριο λόγο τις εντάσεις και κατά δεύτερο τον όγκο. Παρόλο που οι πόνοι στο πάνω μέρος του ποδιού συνήθως σχετίζονται με τενοντίτιδες, έχουν διάρκεια και…επιμένουν! Κάθε προπονητική μέρα που περνάει καλό θα ήταν να την «αισθάνεσαι» όλο και πιο ήπια στις ενοχλήσεις του πέλματος…αργά και σταθερά. Αλλιώς χρειάζεται πιο επιθετική ξεκούραση. Παρόλο αυτά η προσέγγιση αυτή (της αποφόρτισης) δεν έχει απαραίτητα μόνιμο χαρακτήρα καθώς το πέλμα σου παραμένει αποδυναμωμένο! Για μένα η κύρια αντιμετώπιση θα ήταν να εντάξεις στο προπονητικό σου πλάνο και ασκήσεις ενδυνάμωσης του πέλματος.

Παρένθεση: του να κινείσαι (ακόμα και να τρέχεις) άνευ υποδημάτων αποτελεί μια πρώτης τάξεως ενδυνάμωση του πέλματος αλλά βέβαια τότε μπαίνεις σε άλλους κόσμους που θέλουν τη δική τους συντηρητική προσέγγιση και αντιμετώπιση… Σε κάθε περίπτωση το σημαντικότερο είναι να έχεις ένα δυνατό πέλμα και κατά δεύτερον να φροντίζεις να το αποφορτίζεις επιλεκτικά – όταν σου βγάζει τέτοιου είδους ενοχλήσεις.


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikekan
Forum-Runner

167 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/03/2019 :  19:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά τελικά έχω οστικό οίδημα στο μετατάρσιο. Για να μην εξελιχθεί σε κάταγμα κοπώσεως ο γιατρός μου συνέστησε αποχή 4 εβδομάδων από το τρέξιμο. Μονο κολύμβηση, ποδήλατο κλπ. Το κακό είναι ότι θα χάσω τον ημιμαραθώνιο, αλλά εντάξει μπροστά στην υγεια μας μικρό το κακο.

Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/03/2019 :  22:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με 4 βδομάδες αποχη,αν κανεις μερικες δρομικες ασκήσεις στην πισινα και συνεχισεις με κολυμπι δεν θα πεσεις καρδιοαναπνευστικα,θα αποφορτισεις τους μυες σου και αν καταφερεις και χασεις και κανα-δυο κιλα θα μπεις πανετοιμος!(από προσωπικη εμπειρία (καταγμα κόπωσης στη κνημη))
Ξεκινα να κοιτας ημι σε 6-7 βδομάδες από τωρα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/03/2019 :  03:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Mikekan

Παιδιά τελικά έχω οστικό οίδημα στο μετατάρσιο. Για να μην εξελιχθεί σε κάταγμα κοπώσεως ο γιατρός μου συνέστησε αποχή 4 εβδομάδων από το τρέξιμο. Μονο κολύμβηση, ποδήλατο κλπ. Το κακό είναι ότι θα χάσω τον ημιμαραθώνιο, αλλά εντάξει μπροστά στην υγεια μας μικρό το κακο.

Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή!




Οστικό οίδημα στο 3ο μετατάρσιο είχα τον περασμένο Σεπτέμβριο.
Ο τραυματισμός αυτός στην υπόψιν περιοχή είναι ζόρικος και ύπουλος μια που η ποδοκνημική δέχεται πολύ μεγάλες πιέσεις οπότε θέλει και την ανάλογη προσοχή.
Για το πρόβλημα αυτό η λύση λέει πατερίτσες 2 εβδομάδων για αποφόρτιση και στην συνέχεια άλλες 2 εβδομάδες φυσικοθεραπεία με μαγνητική αντλία κτλ.
Στην αποφόρτιση για 2 εβδομάδες καλό είναι προπονητικά να μην κάνεις τίποτα εκτός του aqua running.....μετά τις 2 εβδομάδες προσθέτεις και στατικό ποδήλατο(πατώντας το πεντάλ με την φτέρνα).
Αν τώρα βιάζεσαι, βρίσκεσαι σε Αθήνα η Θεσσαλονίκη και δεν έχεις οικονομικό θέμα τότε αντί των φυσιοθεραπειών κάνεις ταυτόχρονα με την αποφόρτιση και 15 συνεδρίες με υπερβαρικό οξυγόνο οπότε και επανέρχεσαι γρηγορότερα.
Γνώμη μου είναι να δώσεις μεγάλη προσοχή στην αποφόρτιση η οποία είναι το α και το ω και δεν εννοείται δίχως πατερίτσες(ακόμα και μέσα στο σπίτι).
Γιατρός δεν είμαι και όλα τα παραπάνω που ανέφερα είναι προσωπικές μου απόψεις επί του συγκεκριμένου τραυματισμού που πέρασα, το καλύτερο και το πρέπον για σένα είναι να ακούσεις τον ειδικό επαγγελματία υγείας που σε παρακολουθεί.....περαστικά και σύντομα πάλι μάχιμος!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikekan
Forum-Runner

167 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/03/2019 :  05:58:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Η αλήθεια είναι ότι ξεκινώντας από τη Προπόνηση του περυσινου αυθεντικού μαραθωνίου (ξεκίνησα Ιούνιο) είμαι σχεδόν 10 μήνες με 300-350 χλμ το μήνα όποτε μάλλον μόνο καλό θα μου κάνει ένας μήνας εκτός. Ως δρομέας και ο γιατρός μου είπε να τρέξω στον ημι και να κάνω το off μετά αλλά δεν θέλω να το ρισκάρω.

Κολύμβηση, στατικό ποδήλατο και ελλειπτικό μου επέτρεψε να κάνω αλλά θα τα πάω και αυτά χαλαρά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikekan
Forum-Runner

167 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2019 :  18:19:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετά από ένα μήνα, μόνο με ελλειπτικό καθημερινά, ξεκίνησα πάλι τρέξιμο. Ο γιατρός μου συνέστησε για ένα μήνα να μην τρέχω κάθε μέρα, όχι σου φουλ ένταση και μονο σε διάδρομο-ταρτάν.

Μεχρι τώρα έχω τρέξει 3 φορές από μία ώρα, από 12 χιλιόμετρα τη κάθε φορά. Όλα καλά, δεν έχω τη παραμικρή ενόχληση!

Αισθάνομαι τόση χαρά που τρέχω ξανά, τελικά είναι αλήθεια ότι όταν χάνεις κάτι συνειδητοποιείς πόσο σημαντικό ειναι για σένα! :)

Edited by - Mikekan on 11/04/2019 18:20:36
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000