Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 ημι...χωρις τζελακια ,χωρις νερο...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

iara
Forum-Runner

67 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 04/03/2019 :  20:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δεν ξερω αν συμβαινει σε αλλο συντρεχτη αλλα προσωπικα το στομαχι κουμωνει κ δε δεχεται τιποτα ...θα ηθελα την αποψη σας

daxon1
Forum-Runner

Greece


82 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2019 :  20:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δε γίνετε να μην αναπληρώνεις τα απαραίτητα υγρά για τον οργανισμό
Το τζελ και για εμένα σε ημιμαραθώνιο είναι περιττό αλλά χωρίς υγρά ποτέ!
Για μεγαλύτερη ανάλυση ας γράψουν οι παλαιότεροι απλά με λίγα λόγια παιδιά
Και κατανοητά μην δούμε κανα κατεβατό ..χεχε

Ι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2019 :  20:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χωρις τζελάκια δεν θα πάθεις τίποτε.
Χωρίς όμως νερό μπορεί απλά να....πεθάνεις!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2019 :  09:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
στις προπονήσεις δεν πίνεις νερό? στη χειρότερη σταμάτα και πιες - δοκίμασε στις προπονήσεις και θα σου έρθει ο τρόπος πιστεύω να πίνεις τρέχοντας

αλλιώς είναι fail
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

patrickdrd
Advanced Forum-Runner



234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2019 :  12:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
προσωπικα οταν βρω πινω, αν δεν βρω δεν τρεχει και τιποτα, ειμαι σαν καμηλα ενα πραγμα,
μπορω να τρεχω και 20χλμ χωρις να πιω νερο, στα κοντα 4 χρονια που τρεχω,
μια φορα θυμαμαι που ειχα σακιδιο στην πλατη πηρα μπουκαλακι μαζι που εκανα 20αρι καλοκαιρι μεσημερο-απογευμα,
η οποια και δεν με ικανοποιησε, απ την αποψη, καλο το νερο μεν, αλλα τι να το κανω
οταν επαιρνε υγρασια το σακιδιο, απ τους ιδρωτες κλπ, με αποτελεσμα να μην νιωθω ασφαλες το κινητο μου,

με λιγα λογια, στους δρομους που τρεχω συνηθως αν βρω θα κανω μια σταση να πιω,
το να κουβαλαω μαζι μου δεν ειμαι φαν, ποτε δεν ημουνα και μαλλον ουτε θα γινω

carpe runem
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2019 :  14:25:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και εγώ, σε long run δεν πίνω σχεδόν ποτε και ειδικά το χειμώνα που έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες.
Σε περίπτωση αγώνα ημί ομως, όπου πρέπει να γίνει διαχείριση δυνάμεων ώστε να είναι δυνατό να διατηρηθεί κάποιος ρυθμός - στόχος, δε νοείται να μην υπάρχει τροφοδοσία, εκτός και αν δεν εκλαμβάνεται ως αγώνας αλλά ως ελεύθερο τρέξιμο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

patrickdrd
Advanced Forum-Runner



234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2019 :  15:18:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σωστος, συμφωνω, στους αγωνες εξαλλου υπαρχει και ανεφοδιασμος απ οσο γνωριζω (γιατι δεν εχω τρεξει ποτε :D )

carpe runem
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

as400
Advanced Forum-Runner

Greece
364 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2019 :  16:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by patrickdrd

προσωπικα οταν βρω πινω, αν δεν βρω δεν τρεχει και τιποτα, ειμαι σαν καμηλα ενα πραγμα,
μπορω να τρεχω και 20χλμ χωρις να πιω νερο, στα κοντα 4 χρονια που τρεχω,
μια φορα θυμαμαι που ειχα σακιδιο στην πλατη πηρα μπουκαλακι μαζι που εκανα 20αρι καλοκαιρι μεσημερο-απογευμα,
η οποια και δεν με ικανοποιησε, απ την αποψη, καλο το νερο μεν, αλλα τι να το κανω
οταν επαιρνε υγρασια το σακιδιο, απ τους ιδρωτες κλπ, με αποτελεσμα να μην νιωθω ασφαλες το κινητο μου,

με λιγα λογια, στους δρομους που τρεχω συνηθως αν βρω θα κανω μια σταση να πιω,
το να κουβαλαω μαζι μου δεν ειμαι φαν, ποτε δεν ημουνα και μαλλον ουτε θα γινω

carpe runem



Υπαρχει η λυση της ζωνης μεσης με παγουρι , προσωπικα πηρα μια απο ALI.... και βαζω ενα μπουκαλακι νερο και στα μεγαλα καλοκαιρινα σταματαω σε περιπτερα για ανεφοδιασμο . για το κινητο και για να αποφευγεις τις υγρασιες η λυση ειναι σακουλακι πλαστικο , σαν αυτο που βαζουμε τα σαντουιτς .

AS400
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

patrickdrd
Advanced Forum-Runner



234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2019 :  17:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ναι, το ξερω με τα σακουλακια, τα δουλευω κι εγω χρονια,

αλλα το πρωτο, τη ζωνη μεσης με το παγουρι δεν την χωνευω,
παντα με ζωνη μεσης τρεχω δηλαδη, οπου εχει μεσα κινητο και κλειδια,
αντε και λιγα ψιλα, αλλα για να κανω σταση σε περιπτερο για μπουκαλακι νερο
πρεπει να κορακιασω στην κυριολεξια, ετσι ωστε να το πιω με συνοπτικες διαδικασιες

carpe runem
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2019 :  17:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους

Γενικά με την αφυδάτωση δύσκολα θα πεθάνεις. Θα λιποθυμήσεις πρώτα, θα ξεραθείς, θα κάνεις shut down αλλά δεν πεθαίνεις, δύσκολα. Το σώμα σου θα "κλείσει" για να σε προστατέψει.
Προφανώς και επιβάλλεται να πιεις να νερό, διαφορετικά κινδυνεύεις να πάθεις διάφορες ζημιές. Απλά μιλάω για το θέμα του "θα πεθάνεις".

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι με την υπονατριαιμία, δλδ να έχεις πιεί πολύ νερό χωρίς τους απαραίτητους ηλεκτρολύτες. Από αυτό πραγματικά μπορεί να πεθάνεις, αλλά μην τρομάζετε, δεν μιλάμε για 1-2 μπουκαλάκια νερό που θα πιεις σε ένα 20άρι. Ούτε καν για 2-3.

Τούτο λεχθέντος, το νεράκι χρειάζεται για μια απόσταση 20χλμ-25χλμ.
Αν τώρα είναι χειμώνας, με συννεφιά και δεν ιδρώνεις οκ, ίσως την βγάλεις και χωρίς, αλλά επειδή ζούμε στην Ελλάδα.

Εγώ προσωπικά σε 20άρι ακόμα και καλοκαίρι συνήθως δεν πίνω νερό, αλλά οκ, δεν το συνιστώ γενικότερα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

iara
Forum-Runner

67 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2019 :  18:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
νομιζω ποιο πολυ συντρεχτες εχει σχεση με την ενταση πο βαζω ,σε αγωνιστικο ημι δεν τα δεχεται το στομαχι μου με τιποτα (ημι 1,38 ) ,σε απλες προπονησεις που το pace ειναι ποιο αργο δεν εχω προβλημα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/03/2019 :  03:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by zoro

Χωρις τζελάκια δεν θα πάθεις τίποτε.
Χωρίς όμως νερό μπορεί απλά να....πεθάνεις!!



+1

νερακι κι αγιος ο Θεος...

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

turtle
Senior Forum-Runner

Greece


553 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/03/2019 :  08:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ας μην υπερβάλουμε, δεν πρόκειται να πάθεις τίποτα σε έναν ημί αν δεν πιείς νερό ή δεν πάρεις jel.
Ωστόσο αν θέλεις να μεγιστοποιήσεις την απόδοσή σου ( και συνεπώς την επίδοσή σου) θα πρέπει να συνηθίσεις σε κάποια τροφοδοσία.
Αρχικά θα σου πρότεινα να πέρνεις νερό σε όλους τους σταθμούς ανεφοδιασμού και να κάνεις "πλήσεις" (δηλ να μην το καταπίνεις) και ίσως να πίνεις μία γουλιά. Σιγά σιγά το στομάχι σου θα συνηθίσει να δέχεται υγρά όταν είσαι σε αγωνιστικό στρες.
Το δεύτερο βήμα είναι να δοκιμάσεις ένα ελαφρύ jel με υψηλή ρευστότητα (τύπου High5) το οποίο θα καταναλώνεις αρχικά προς το τέλος το αγώνα (μετά το 17) για να δεις πως το ανέχεται το στομάχι σου. Στόχος είναι να το λαμβάνεις περίπου στο μέσο της διαδρομής.


: mind the gap! :
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/03/2019 :  14:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ημέρα με ζέστη κ αγώνα ενας μέσος δρομέας ημί που θα κάνει 2 ώρες τουλάχιστον χωρίς νερό να ξέρεται οτι μπορεί κ να πεθάνει....πώς;;;
Λόγω αφυδάτωσης του έρχεται λιποθυμία και ζαλάδα ταυτόχρονα, πέφτοντας φυσικά το χτύπημα στο κεφάλι μπορεί να σε στείλει...άψαλτο.
Το βγάζω απο την φαντασία μου....αμ δέ...πριν 3 χρόνια σε τερματισμό ημι της αθήνας γνωστός δρομέας την πάτησε ακριβώς ετσι, απλά το πέσιμο ηταν λίγο πιο σωτήριο για την ζωή του. Μετα απο καιρο μας είπε οτι δεν επινε τίποτε για να μην καθυστερεί κ ετσι να κάνει ρεκόρ...
Θέλω να πω οτι την πατάς οχι απο το νερό αλλά απο την λιποθυμία....μετά λέγεται αιμάτωμα εγκεφάλου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/03/2019 :  21:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όλα είναι σχετικά !!
σε πολύ νεώτερη ηλικία έβγαζα προπονήσεις 20χιλ στο 4'10"-4'15" το χιλιόμετρο χωρίς γουλιά νερό η διαφορά όμως ήταν ο ρυθμός αυτός για εμένα ήταν ένα απλό συνεχόμενο τρέξιμο ενώ ο αγωνιστικός ρυθμός(σε κούρσες) ήταν στο 3' με 3'10" σε 5άρια-10άρια(εντός σταδίου) ενώ σε 20άρια 3'10"με 3'20" (εδώ έκανα χρήση νερού δύο γουλιές χωρίς θέμα) όμως εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι στην διαλειμματική προπόνηση δούλευα 400άρια στο 1'02"(10 με 12) και 1000άρια στο 2'40"-2'45" (4 με 6), αυτή η ένταση μου έδινε την δυνατότητα να μην αντιμετωπίζω θέμα σε πιο αργό τέμπο να πιω νερό.
Οπότε θα πρέπει να μάθεις το σώμα σου να αντέχει σε μεγαλύτερες ταχύτητες και ένταση (σε μικρότερα κομμάτια) για να αποκτήσεις την ευχέρεια να πιεις άνετα νερό πάνω στην κούρσα χωρίς θέμα !!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/03/2019 :  08:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν έχει ζέστη και γενικά έχεις μεγάλη εφίδρωση το ίδιο το σώμα σου θα ζητήσει μερο. Το πολυ πολύ να πας "σέρνοντας" μέχρι τον τερματισμο αν δεν πιεις. Για το τζελακι δεν έγινε και κάτι αν δεν πάρεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000