Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πρόβλημα με παλμούς(ένταση) πόνοι στα πόδια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

tse89
Newbie Forum Runner

18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 04/03/2019 :  22:52:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα!
Λοιπόν το θέμα μου εμένα είναι οτι πλέον δεν μπορώ να βάλω ενταση στις προπονήσεις μου!
Απο τον οκτωβριο και μετά κανω 3 runs /week 6-10 km αναλογα την διάθεση! Το pace είναι πάλι αναλογο με την διαθεση μου 4.50- 5.45 αναλογα την μέρα μου δλδ… γενικά είχα έντονη στρεσσογόνα περίοδο οριακά δεν ακολούθησα φαρμακευτικη αγωγή για το στρες τους τελευταιους 2 μηνες ιδιαιτέρως! Εκτος απο τρέξιμο ασφαλτου εβαλα και τρεξιμο βουνου μιας που μενω επαρχία!
Όλες οι προπονησεις βγαινουν με μεσους παλμούς 145-155 δεν μπορω να παω ούτε πιο χαμηλά ούτε πιο ψηλά… ήμουν ποδηλατης δρόμου και εφτανα 185-190 για πλάκα στο παρελθον 2 χρονια πριν(έκτοτε μπήκα στρατό για το 9μηνο και όλα διαλυθηκαν αν και ετρεχα οσο γινόταν)… τωρα είμαι σε φαση που εχω κανει το 2019 177χλμ σύνολο αλλα σε καμια περίπτωση δεν κατάφερα να βαλω ενταση….μόλις ανεβασω ενταση αμεσως πονάνε κυριολεκτικα οι μυες των ποδιών μου του αριστερου κυρίως(γενικως μικροενοχλήσεις χρόνιες σε διαφορα σημεία του ποδιού). Επισης χάνω και σε ανάσες με την ενταση,εχω αίσθηση μη καλής πρόσληψης οξυγόνου!! Προσπαθω με μικρες διαλειμματικές μέσα σε γήπεδο να κάνω σπριντάκια-ταχυδυναμικες-πλυομετρικες δλδ και τετοιες μήπως και αφυπνιστεί το σώμα αλλα μόλις πιεσω λίγο παραπανω ακόμη και στις ασκήσεις αυτες οι πόνοι των μικροενοχλήσεων αυξάνονται ραγδαία με συνέπεια πολλές φορες να φιακόπτω την άσκηση μου! Ένας μόνιμος σχεδόν πόνος ειναι στην αριστερή εξω κεφαλή του γαστροκνήμιου και πολλες φορες εμφανίζεται και στην εσω κεφαλή αλλά υπαρχει ενας γενικευμένος πόνος-ενόχληση σε ολο τον αριστερο γαστροκνήμιο..επίσης δεν εχω καθόλου ευλυγισία στα κάτω ακρα και πονάω παντα κατα την διαρκεια των διατάσεων!επιπλέον στις προπονήσεις βουνού στις πολύ μεγαλες κλίσεις νιώθω ότι οι γάμπες μου είναι έτοιμες να σπάσουν και εχω παρει υποτίθεται ντροπ στα 8μμ για το θέμα αυτό αλλα μικρή αλλαγή!
Απλώς τώρα ξεκινούν οι αγώνες και θα θελα να παρω μέρος όχι απλα για να τερματίσω αλλα για να κανω και κάποια καλή επίδοση για τα δεδομένα μου αλλά δεν το βλεπω! Συγνώμη αν κούρασα με το τεράστιο κείμενο μου..
29χρονων 1.75 74κιλά

samis
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2019 :  14:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Περιγράφεις μιά γενική κατάπτωση που θέλεις να ξεφύγεις αλλά δεν βρίσκεις τρόπο παρ όλο που προσπαθείς τα πάντα. Αν υπάρχει συγκεκριμένο σωματικό πρόβλημα (πόδια , καρδιά ,ψυχολογία κλπ) μόνο τον γιατρό να ακούσεις (αρκεί ο γιατρός να ..νογάει απο Αθλητή).
Αν είσαι και λίγο ...μιρ μιρ (που τέτοια εντύπωση μου δίνεις) τότε άκου το σώμα σου και το μυαλό σου . πέτα τα χρονόμετρα και τα πρωταθλητικά θέλω , τουλάχιστον για τώρα. Τρέχουμε χωρίς να πιεζόμαστε για να το ευχαριστηθούμε , να δούμε τα όρια μας που συνεχώς μεταβάλλονται , αυτοπεπήθηση και κυρίως ευτυχία . προσωπική εμπειρία: είχα μόνιμα εκζέματα που μ ενοχλούσαν να τρέξω , ποδήλατο κλπ ότι μου έδινε η δερματολόγος δεν έπιανε. πήγα σε άλλον δερματολόγο και μου είπε ότι το έκζεμα είναι στο ..μυαλό μου , να πείσω τον ευατό μου ότι δεν έχω κάποια παθογένια και μου έδωσε μία απαλυντική κρέμα τελείως αθώα, Σε 10 μέρες δεν είχα τίποτα ... Αρα: η γιατρός η... χαλαρά με κέφι και όλα επανέρχονται
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2019 :  17:52:15  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μου ακούγεται κάπως σαν σύνδρομο διαμερίσματος.

Ένας ασαφής πόνος, γενικός, που "κορυφώνεται" καθώς τρέχεις και φτάνει το μέγιστο μετά από 5-10λεπτά. Ανάλογα την περίσταση ή αναγκάζεσαι να σταματήσεις ή απλά συνεχίζεις με πόνο.
Αν σταματήσεις λίγο, και ξαναξεκινήσεις τα πρώτα 1-2 λεπτά είναι τέλεια, μετά όμως αρχίζει σιγά σιγά πάλι να μαζεύεται και να σφίγγει... σαν ένα αίσθημα κράμπας αλλά γενικότερο και χειρότερο. Σαν να πετρώνει ένα πράγμα, σωστά?

Ψάξτο λίγο, και εδώ είμαστε αν πιστέυεις ότι ταιριάζουν τα συμπτώματά . (excertional compartment syndrome, αν τα πας καλά με τα αγγλικά).

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tse89
Newbie Forum Runner

18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2019 :  20:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Μου ακούγεται κάπως σαν σύνδρομο διαμερίσματος.

Ένας ασαφής πόνος, γενικός, που "κορυφώνεται" καθώς τρέχεις και φτάνει το μέγιστο μετά από 5-10λεπτά. Ανάλογα την περίσταση ή αναγκάζεσαι να σταματήσεις ή απλά συνεχίζεις με πόνο.
Αν σταματήσεις λίγο, και ξαναξεκινήσεις τα πρώτα 1-2 λεπτά είναι τέλεια, μετά όμως αρχίζει σιγά σιγά πάλι να μαζεύεται και να σφίγγει... σαν ένα αίσθημα κράμπας αλλά γενικότερο και χειρότερο. Σαν να πετρώνει ένα πράγμα, σωστά?

Ψάξτο λίγο, και εδώ είμαστε αν πιστέυεις ότι ταιριάζουν τα συμπτώματά . (excertional compartment syndrome, αν τα πας καλά με τα αγγλικά).

Οντως μετα απο το 10λεπτο τέταρτο με πιάνει ο γενικευμένος πόνος δτον αριστερο γαστροκνήμιο,όμως συνεχιζει ως ενόχληση χωρις να ποναεο τοσο ώστε να διακόψω την προπόνησή μου.. πιο πολυ ίσως ποναω στο κρεβάτι οταν απλα καθομαι (ενόχληση πάλι δλδ) γενικα όταν το χω λυγισμένο δλδ όπως πχ στην οδήγηση επειδή εχω αυτόματα το χω τεντομενο να φαναταστείς γιατί αλλιώς ενοχλούμαι πολύ... σταματαω μόνο σε τεράστιες κλισεις στο βουνό δλδ εκεί νιώθω πάνε να σπάσουν οι γάμπες μόλις ξεκουραστω λίγο 30-40 δεύτερα είμαι όκ σαν να μη συνέβει τπτ (αυτό μάλλον αγυμνασιά είναι)

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2019 :  20:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μοιάζει αρκετά, ειδικά ότι αν σταματήσεις μετά συνέρχεται και είναι σαν να μην συνέβη ποτέ.

Και ότι σε πιάνει στις ανηφόρες.
Γενικά το πρόβλημα είναι ότι δεν αιματώνεται καλά η περιοχή, επειδή διογκώνεται πολύ ο μυς.

Αν σου συμβαίνει και όταν το έχεις λυγισμένο, ίσως απλά πιέζεται κάπως έτσι, και κόβεται κάπως η κυκλοφορία? Κάτι τέτοιο.

Γενικά πήγαινε το συντηρητικά, και αν δεν δεις βελτίωση σταδιακά... το ψάχνεις περισσότερο.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000