Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Προπόνηση ενός μήνα για 10Κ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

racoon
Newbie Forum Runner

USA
6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 18/03/2019 :  17:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους,

Έπειτα απο μια τενοντιτιδα και μια μικροενόχληση (μάλλλον 2η τενοντίδτιδα), είναι η 2η εβδομάδα που τρέχω κανονικά και θα ήθελα να προετοιμαστώ για έναν αγώνα 10Κ σε περιπου ένα μήνα από τώρα. Να πω ότι τρέχω καθαρά για χόμπυ τον αγώνα και δε θα σκοτιστώ. Από την άλλη αν μπορέσω να βελτιώσω (εστω και λίγο) τον χρόνο μου - όλα αυτα χωρίς τίποτα τρελές ταχύτητες (ναι διαβασα και εδω μέσα ότι κανονικά το 10Κ τις θέλει τις ταχύτητες του στην προετοιμασία και λογικό) και πάρω τα πόδια στο χέρι .

Ηλικία 29, τρέχω 6 μήνες με συνολικά 1.5-2 μήνες εκτός (ένας μήνας σερι εκτος και 2 διβδομαδα σπαστα), 58.5 κιλά, υψος 1.64 με μόνη αλλη ασκηση στο παρελθον τη γιογκα και λίγο καλισθενικς (τα οποια συνεχίζω συν ποδηλατακι βολτα οταν εχει καλο καιρο). Αυτή την περίοδο τρέχω 30-40 χιλιομετρα τη βδομαδα.

Αγώνα 5Κ,10Κ δεν έχω κάνει αλλά οι καλυτεροι χρόνοι μου (το έκανα την προηγ βδομαδα) είναι: 28:33 και 58:30. Σε ήμι έχω 2:10:52.

Ιδέες κανείς? Όλα καλοδεχούμενα!

daxon1
Forum-Runner

Greece


82 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2019 :  09:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πρωτο φαε και λιγο γιατι θα χωρας απο χαραμαδες,και ο χρονος σου μια χαρα ειναι και βαλε το μπουστ του αγωνα που θα παρεις ενθαρυνση
μια χαρα χρονο θα κανεις,παρε ρολοι αν δεν εχεις και κοιτα τους χρονους σου ανα χιλιομετρο και βελτιωσε μεχρι εκει που μπορεις,πανω απ ολα
τρεχουμε για εμας και την υγεια μας ..

Ι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2019 :  11:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συνέχισε τα συνηθισμένα σου και πήγαινε στον αγώνα χωρίς ρολόι, να περάσεις καλά.
Τα υπόλοιπα αργά ή γρήγορα θα έρθουν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

racoon
Newbie Forum Runner

USA
6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2019 :  06:27:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σας παιδια, εντάξει νομίζω με παρεξηγήσατε λίγο. Προφανώς και τρέχουμε γιατι μας αρέσει και πάνω απ'όλα η υγεία μας. Ίσα ίσα προσέχω πάρα πολύ και δε κάνω υπερβολές πουθενά. Απλά ως ενθουσιώδης αρχάρια έβγαλα τα προβληματάκια μου τον προηγούμενο καιρό και θέλω να αποφύγω τυχόν λάθη.

@daxon1: Νομίζω το βάρος μου είναι μια χαρά, μήπως μπερδεύτηκες με το ύψος? χαχα. Επίσης πήρα ρολογάκι και ναι έχεις δίκιο, ο κόσμος βοηθάει πολύ στους αγώνες ! Και οι συντρέχτες αλλά και ο κόσμος/ εθελοντές - φοβερή αίσθηση !

@Aroulio: Ευχαριστώ, γενικά μέχρι στιγμής οι αγώνες για μένα είναι σα προπόνηση, δε ζορίζομαι πιο πολύ, ειδικότερα επειδή έχω τρέξει μονο 10 μίλια και ήμι αγώνα, απλά κοίταζα να τερματίσω και να περάσω όμορφα. Επειδή ξέρω ότι μπορώ τα 10, γιαυτό ρώτησα.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2019 :  07:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δοκίμασε και αυτό:
Κάνε το πρόγραμμά σου κανονικά και την τελευταία βδομάδα μην τρέξεις πάνω από 10-12 χλμ συνολικά και κάνε ελάχιστη εναλλακτική γυμναστική. Η ξεκούραση είναι σημαντικός παράγοντας (για εμάς τους αρχάριους) για να αυξήσουμε τις επιδόσεις μας.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2019 :  09:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by racoon


@daxon1: Νομίζω το βάρος μου είναι μια χαρά, μήπως μπερδεύτηκες με το ύψος? χαχα.




Μαλλον με το φυλο μπερδευτηκε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

racoon
Newbie Forum Runner

USA
6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2019 :  15:31:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

quote:
Originally posted by racoon


@daxon1: Νομίζω το βάρος μου είναι μια χαρά, μήπως μπερδεύτηκες με το ύψος? χαχα.




Μαλλον με το φυλο μπερδευτηκε!



Α λέω και γω... χαχ

quote:
Originally posted by gargadua

Δοκίμασε και αυτό:
Κάνε το πρόγραμμά σου κανονικά και την τελευταία βδομάδα μην τρέξεις πάνω από 10-12 χλμ συνολικά και κάνε ελάχιστη εναλλακτική γυμναστική. Η ξεκούραση είναι σημαντικός παράγοντας (για εμάς τους αρχάριους) για να αυξήσουμε τις επιδόσεις μας.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




Ωραία, θα το δοκιμάσω! Ευχαριστω!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000