Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Ασκήσεις αποκατάστασης χονδροπάθειας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

P.Demetris
Newbie Forum Runner



6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 02/04/2019 :  16:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα,

Πριν κανα μηνα ενω εκανα καθημερινα γυρω στα 10χλμ (5 πρωι 5 απογευμα) μιχ δηλαδη ενα γυρο περπατημα ενα γυρο τρεξιμο, λογω παραπανω κιλων (ειμαι 1.77 και 92 κιλα, 48.) μου εβγαλε ενα πονο το αριστερο γονατο που δε με αφηνε να τρεξω. Μετα απο εξετασεις (μαγνητικη , Αθλητιατρο) μου ειπε ο γιατρος να δυναμωσω το ποδι με ισομετρικες , με λαστιχο εκτασεις κλπ οπως και εκανα.

Χθες ξεκινησα και εβγαλα 5 χλμ μικτα. Ο γιατρος μου λεει μερα παρα μερα να κανω στην αρχη.

Απο την εμπειρια που μπορει να εχετε στην αποκατασταση χονδροπαθειας τι θα προτεινατε εκτος απο κολυμπι που περιμενω πως και πως να ανοιξει ο καιρος να ξεκινησω..

Να πω οτι λογω που ενα μηνα δεν μπορουσα να τρεξω εκανα περιστασιακα ποδηλατο (βοηθαει, βλαπτει?) και ασκησεις στο σπιτι , καμψεις , λαστιχο κλπ.

Απο αθλητικα τι θα προτεινατε για καλυτερο πατημα..


Υ.Γ. Καλως σας βρηκα !

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/04/2019 :  18:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καταρχήν περαστικά φίλε μου,
ο γιατρός σου, σου τα είπε όλα, τι άλλο θέλεις να μάθεις; Σίγουρα δεν σου είπε ποδήλατο, σίγουρα δεν βοηθάει, μπορεί και να επιδεινώσει την κατάσταση. Επίσης το κολύμπι δεν βοηθάει, σου ξεκουράζει το πόδι, αλλά δεν βοηθάει στην αποκατάσταση μέσω της ενδυνάμωσης. Αυτό που βοηθάει είναι: ισομετρικές με λάστιχο ή ελεύθερα ή με βάρη και σίγουρα η αποφυγή του τρεξίματος στην κατηφόρα. Ιδανικό στα βάρη είναι να βρεις αυτό το όργανο που έχουν ορισμένα γυμναστήρια, όπου κάνεις εκτάσεις ποδιών με πίεση αέρα (δεν ξέρω πως ακριβώς λέγετε το όργανο).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.Demetris
Newbie Forum Runner



6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/04/2019 :  19:49:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by skull

Καταρχήν περαστικά φίλε μου,
ο γιατρός σου, σου τα είπε όλα, τι άλλο θέλεις να μάθεις;




Ευχαριστω για την απαντηση φιλε skull. Ηδη εχω ξεκινησει τρεξιμο σιγα σιγα παλι.

Εχεις / ειχες χονδροπαθεια..? αν ναι πως την ξεπερασες παραδειγματος χαριν (εν συντομια).

Μπορει να υπαρχουν καποιες ασκησεις που δεν ξερω, και να βοηθανε εξισου. Για αυτο ρωταω οχι εσενα, οποιον εχει τη διαθεση να απαντησει.

Και αν ξερει καποιος καποια αθλητικα που να τα εχει φορεσει και να τον εχουν βοηθησει οταν ειχε χονδροπαθεια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/04/2019 :  22:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι είχα πάθει και εγώ χονδροπάθεια και αρχικά πήρα (με συνταγή γιατρού) το donarot. Αλλά σε μελλοντικό υποτροπιασμό ασχολήθηκα μόνο με την ενδυνάμωση τετρακέφαλου και αποφυγή κατηφόρας. Το αστείο είναι ότι σε τεχνικά κατηφορικά κομμάτια (κατάβαση βουνοπλαγιάς που πηδάς από βραχάκια σε βραχάκια) δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα, ενώ σε κατηφορική άσφαλτο πονούσα. Αυτό έχει να κάνει με την γωνία πρόσκρουσης στην επιγονατίδα και που ακριβώς εντοπίζεται η φθορά στο χόνδρο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.Demetris
Newbie Forum Runner



6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/04/2019 :  23:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Α μπραβο, σιδερενιος. Ποδηλατο που τον ρωτησα μου ειπε να κανω αν εχω σεταρει σωστα την αποσταση της σελας και δεν κανω λαθος πεταλι. Πιστευω οτι η θαλλασα βοηθαει πολυ γενικοτερα οχι μονο τη χονδροπαθεια..
Ασκησεις τετρακεφαλο στο γυμναστηριο εκανες η σπιτι..?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2019 :  10:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αποκατάσταση δεν θα έλεγα ότι υπάρχει με την έννοια ΄της επαναφοράς του χόνδρου απλά μαθαίνεις να ζεις με αυτή και κάνεις ότι είναι δυνατό να μην χειροτερεύει αλλά τουλάχιστον να μένει στάσιμη.
Γενικά πάντως άπαξ και ξεκινήσει χονδροπάθεια σε κάποιο γόνατο θέλει απίστευτη ενδυνάμωση (μπαίνει στο πρόγραμμα όπως και το τρέξιμο) και όχι υπερβολές προκειμένου να μπορείς να τρέχεις και τα επόμενα χρόνια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2019 :  18:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by P.Demetris

Α μπραβο, σιδερενιος. Ποδηλατο που τον ρωτησα μου ειπε να κανω αν εχω σεταρει σωστα την αποσταση της σελας και δεν κανω λαθος πεταλι. Πιστευω οτι η θαλλασα βοηθαει πολυ γενικοτερα οχι μονο τη χονδροπαθεια..
Ασκησεις τετρακεφαλο στο γυμναστηριο εκανες η σπιτι..?



Το λες και μόνος σου, αν βάλεις την σέλα σωστά, αν πατάς σωστά, αν αν ...
Το ποδήλατο σίγουρα δεν βοηθάει, γιατί αλλιώς πατάς στην ανηφόρα, αλλιώς στην ισιάδα.
Ασκήσεις μπορείς να κάνεις παντού, ένας είναι ο βασικός κανόνας: Οι ισομετρικές ασκήσεις γίνονται με τεντωμένο πόδι κόντρα σε βαριά αντικείμενα (βαρύ τραπέζι, καναπές κα.) ή με λάστιχο. Με βάρη μπορείς επίσης να κάνεις ασκήσεις, αλλά προσοχή, μόνο ασκήσεις όπου το γόνατο δεν φεύγει μπροστά σε σχέση με το πόδι (π.χ. καθίσματα με ένα πόδι εναλλάξ)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.Demetris
Newbie Forum Runner



6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2019 :  12:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by geopa

Αποκατάσταση δεν θα έλεγα ότι υπάρχει με την έννοια ΄της επαναφοράς του χόνδρου απλά μαθαίνεις να ζεις με αυτή και κάνεις ότι είναι δυνατό να μην χειροτερεύει αλλά τουλάχιστον να μένει στάσιμη.
Γενικά πάντως άπαξ και ξεκινήσει χονδροπάθεια σε κάποιο γόνατο θέλει απίστευτη ενδυνάμωση (μπαίνει στο πρόγραμμα όπως και το τρέξιμο) και όχι υπερβολές προκειμένου να μπορείς να τρέχεις και τα επόμενα χρόνια.




Κανω καθημερινα ισομετρικες με λαστιχο φιλε geopa + κατι εκτασεις σε καρεκλα με λαστιχο για τον τετρακεφαλο , μηριαίους, γαμπες.

Ο γιατρος μου ειπε οτι θα τρεξω και ηδη μετα απο 2 εβδομαδες ενδυναμωση ξεκινησα σιγα σιγα και δεν ποναει καθολου. Βεβαια τρεξιμο (τζοκιγκ) εκανα 6 γυρους 2,5 χλμ και αλλο τοσο γρηγορο περπατημα, αλλα το καλο ειναι οτι δε με ενοχλησε καθολου και ειναι εξαιρετικα καλο αυτο.

Σημερα παω δευτερη φορα γιατι μου λεει να πηγαινω μερα παρα μερα και προσεκτικα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.Demetris
Newbie Forum Runner



6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2019 :  13:04:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by skull

quote:
Originally posted by P.Demetris

Α μπραβο, σιδερενιος. Ποδηλατο που τον ρωτησα μου ειπε να κανω αν εχω σεταρει σωστα την αποσταση της σελας και δεν κανω λαθος πεταλι. Πιστευω οτι η θαλλασα βοηθαει πολυ γενικοτερα οχι μονο τη χονδροπαθεια..
Ασκησεις τετρακεφαλο στο γυμναστηριο εκανες η σπιτι..?



Το λες και μόνος σου, αν βάλεις την σέλα σωστά, αν πατάς σωστά, αν αν ...
Το ποδήλατο σίγουρα δεν βοηθάει, γιατί αλλιώς πατάς στην ανηφόρα, αλλιώς στην ισιάδα.
Ασκήσεις μπορείς να κάνεις παντού, ένας είναι ο βασικός κανόνας: Οι ισομετρικές ασκήσεις γίνονται με τεντωμένο πόδι κόντρα σε βαριά αντικείμενα (βαρύ τραπέζι, καναπές κα.) ή με λάστιχο. Με βάρη μπορείς επίσης να κάνεις ασκήσεις, αλλά προσοχή, μόνο ασκήσεις όπου το γόνατο δεν φεύγει μπροστά σε σχέση με το πόδι (π.χ. καθίσματα με ένα πόδι εναλλάξ)




Εχεις κανενα λινκ για αυτες που λες φιλε skull ..?


Εγω κανω αυτες

Πλευρικές κινήσεις στην τροχαλία προς τα έξω Πολύ καλό για δρομείς που το γόνατο δέχεται μεγάλες πιέσεις στην προσγείωση.




Κλωτσιές στην τροχαλία πίσω Στέκεσαι με τα δύο γόνατα λυγισμένα, το ένα περασμένο στην τροχαλία και κλωτσάς προς τα πίσω.



Κλωτσιές στην τροχαλία μπροστά Και τα δύο γόνατα λυγισμένα στην τροχαλία και κλωτσάς προς τα εμπρός




Με λαστιχο αυτες





Και αυτη με λαστιχο για αντισταση στην εκταση.




κανω και Κάμψεις μηριαίων με πατεντα δικια μου με λαστιχο και καρεκλα.



Άρσεις γαμπών σε όρθια στάση κρατώντας μία μπάρα πίσω από τον αυχένα


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

P.Demetris
Newbie Forum Runner



6 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/04/2019 :  16:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ειδα τωρα αλλη μια πολυ καλη ασκηση
Σε bosu
Περιστροφές μπάλας Βάζεις το bosu (ανάποδα κατά προτίμηση) και ανεβαίνεις με μια μπάλα γυμναστηρίου. Κάνεις περιστροφές αριστερά δεξιά προσπαθώντας να ισορροπήσεις. Οι μυς που σταθεροποιούν τα γόνατα μαθαίνουν να κάνουν εκείνες τις μικρές συσπάσεις που απαιτούνται για να προλάβεις τις ζημιές.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARAKI_PD
Newbie Forum Runner



7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2019 :  13:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδία καλησπέρα,


Πάσχω απο χονδροπάθεια η οποία εμφανίστηκε μετά απο αρκέτη ώρα λάθος τεχνικής στο στατικό ποδήλατο. μου φαίνεται όμως οτι ο πόνος που εχω δεν είναι φυσιολογικός καθώς νιώθω πολλή έντονη τριβή κατα την κάμψη έκταση του γόνατος.

Να σημειώσω οτι η μαγνητική λέει 1ου βαθμού.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000