Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 formthotics - πατοι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

panixgr
Forum-Runner

Greece


57 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 10/04/2019 :  23:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για χαρά, ανοίγω ένα θέμα για πάτους. Απο το 2016 με ταλαιπωρούν διάφοροι τραυματισμοί, τενοντίτιδα, πελματιαία απονευρωσίτιδα, άκανθα, και θα ήθελα να παραθέσω την εμπειρία μου.
Εν τάχει το πρόβλημα λύθηκε με τους εν λόγω πάτους στην έκδοση :
custom medical orthotics
τους έχει δοκιμάσει κανείς?

makisPapapa
Newbie Forum Runner

Greece
27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2019 :  14:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωχ...για δώσε παραπάνω πληροφοριες !!! Εχω το ίδιο θέμα εδω και 5 μηνες. Δεν πιανει τίποτα. φυσικοθεραπειες, ξεκουραση, κ.λ.π
Κάποιο λινκ ή κατι άλλο !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panixgr
Forum-Runner

Greece


57 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2019 :  17:45:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μάκη εννοείς την τενοντίτιδα ή την πελματιαία?
Για την τενοντίτιδα του Αχιλλείου τένοντα, 100% βοήθησε η φυσικοθεραπεία. Απο το 2017 που το αντιμετώπισα σήμερα έχει σχεδόν εξαφανιστεί.

ΑΛΛΑ με το θέμα της πελματιαίας απονευρωσίτιδας που στην ουσία είναι άκανθα, τραβιέμαι απο πέρισυ τέτοιο καιρό. Εδώ φυσικοθεραπείες, κτλ δεν έκαναν τίποτε. Η άκανθα είναι βασικά κόκκαλο/σχηματισμός ασβεστίου/όστινη μάζα το οποίο δημιουργείται σαν αποτέλεσμα χρόνιων τραυματισμών που σου τρυπάει το κρέας, δηλ την πελματιαία απονεύρωση. Συνδέεται με σχετικό υπερπρηνισμό. Πως λύνεται? Απλά δεν πιέζεις αυτο το σημειο. Πως γίνεται αυτό? Αυξάνοντας την υποστήριξη στην καμάρα, στο θωλοτό τόξο δηλ του ποδιού. Με αυτόν τον τρόπο σιγά σιγά η πίεση εκεί αποσυμφορίζεται, η φλεγμονή υποχωρεί και μπορείς να τρέχεις άφοβα.

Ο γιατρός μου, κακώς ξεκίνησε με φυσικοθεραπείες (lazer, tecar, ηλεκτρο-βελονισμούς, κτλ) επρεπε να κάνει διάγνωση εξαρχής. Ετσι με περίπου 9 μηνες καθυστέρηση άρχισα να το αντιμετωπίζω με πάτους. Οι πάτοι είναι ακριβοί, περίπου 150 ευρώ, και σου τους φτιάχνουν custom (με κάτι πρόσθετες σφήνες) ωστε να έχεις την μέγιστη σταθερότητα.

Λοιπόν κατάφερα να φτιάξω μόνος μου ένα 2ο ζευγάρι για λιγότερο απο τα μισά λεφτά, με πράματα που πήρα απο ebay. Φοράω τους πάτους αυτούς (που έφτιαξα εγώ) σήμερα ολη μερα με μηδέν πόνο. Σύντομα παω για νέα wave rider (21) και τα πρώτα χιλιόμετρα ωστε να κάτσουν και τα 2 ζευγάρια με τα καινούργια παπούτσια.

Edited by - panixgr on 11/04/2019 17:52:27
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

makisPapapa
Newbie Forum Runner

Greece
27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2019 :  18:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι για την πελματιαια αναφέρομαι. Εχω το ιδιο. τους πατους που τους εφτιαξες εννοω το 1ο ζευγαρι?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panixgr
Forum-Runner

Greece


57 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2019 :  19:40:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο egersis (formthotics medical custom ). Πάντως αυτοί που πήρα είναι διαφορετικοί και πιο μαλακοι :
- επαγγελματικοί που σου βάζουν οι γιατροι όπως εμένα στο egersis : https://www.formthotics.com/products/original-single-medium/
- ερασιτεχνικοί που έφιαξα μόνος μου : https://www.formthotics.com/products/run-single/ (τους πήρα απο εδω : https://www.ebay.co.uk/itm/Formthotics-Einlegesohle-Run-Single-blue/322569813999?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=512657814056&_trksid=p2057872.m2749.l2649) + τις σφήνες : https://www.ebay.co.uk/itm/FOOTMEDICS-PRONATING-FOOT-EVA-HIGH-DENSITY-CUT-TO-FIT-ORTHOTIC-WEDGE-STRIP/262922913476?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=561924933305&_trksid=p2057872.m2749.l2649

τις σφήνες τις έκοψα με κλασικό κόφτη και τις κόλησα με bison contact adhesive.

μετα τα πρώτα τρεξίματα θα δώσω και φωτο (αν δεν είμαι πάλι στο γιατρό μέχρι τότε χαχαχαχαχ)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

makisPapapa
Newbie Forum Runner

Greece
27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2019 :  09:13:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ!!! Θα πρεπει να περάσω απο το γραφειο τους μου φαινεται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panixgr
Forum-Runner

Greece


57 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2019 :  09:45:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μακη, μια ιδέα.
Γιατί δεν πάς πρώτα απο κάποιο κατάστημα που σου κάνουν δωρεάν πελματογράφημα, όπως π.χ. Mizuno Γλυφάδος? Θα έχεις μια πρώτη γραπτή (και πολύ καλή) εκτίμηση για την κατάσταση των ποδιών σου.
Μετά πάς στον γιατρό υποψιασμένος. Εγώ όπως σου είπα έχασα 9 μήνες με ανούσιες φυσικοθεραπείες και "ξεκούραση". Εντω μεταξύ στην άμμο μπορούσα να τρέχω για ώρες που σημαίνει οτι ήταν καθαρά τεχνικό το πρόβλημα, και όχι παθολογικό να θέλει ξεκούραση,κτλ. Το ίδιο και στον διάδρομο. Στην άσφαλτο όμως και μετά τα 5χλμ και κυρίως στις κατηφόρες το πρόβλημα οξύνονταν. Και μετά απο κάποιες ώρες μετά το τρεξιμο όταν κρυώνε το πόδι άρχιζαν οι πόνοι.
Οσον αφορά τους πάτους, οι custom medical orthotics πλάθονται με την θερμότητα, είτε ειδικού θερμαντικού μηχανήματος που έχουν οι γιατροί-επαγγελματίες, είτε με την θερμότητα των ίδιων των ποδιών (35-37 κελσίου), είτε και με σεσουάρ, και διατίθενται μόνο στους επαγγελματίες. Οι "Sport" που πήρα απο το ebay ομοίως πλάθονται με θερμικό τρόπο, και διατίθενται και στο κοινό.
Ως αποτέλεσμα, και οι Sport και οι Custom Medical μπορούν να πάρουν το σωστό σχήμα απλά φορώντας τους, οσον αφορά μικροδιορθώσεις πάντα, η βασική μορφοποίηση γίνεται και εδώ με σφήνες.

Edited by - panixgr on 13/04/2019 09:53:52
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

makisPapapa
Newbie Forum Runner

Greece
27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2019 :  13:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιατι δυστυχως τα εχω κάνει όλα αυτα. Εννοω έκανα πελματογραφηματα σε γιατρο, φυσικοθεραπειες, ξεκουραση αλλα τίποτα ! Εμένα με ενοχλεί παντού. Καλά τρέχω και κολυμπάω αλλα δεν σημαίνει ότι δεν με ενοχλεί. δεν πεθαίνω αλλά ΟΚ ειναι πρόβλημα.
Μπορει βέβαια να θέλει ακόμη παραπάνω ξεκούραση. Τι να πω. Δεν έχω να χάσω και τίποτα με έναν πάτο. Μόνο χρήματα και επειδή ουτως η άλλως αυτά θα τα χάσω αν πάω και σε άλλο φυσικοθεραπευτή ας δοκιμάσω και αυτό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panixgr
Forum-Runner

Greece


57 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2019 :  13:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε πονάει κλασικά το πρωϊ που σηκώνεσαι?
Επίσης έχεις πελματιαία λόγω κόπωσης ή πελματιαία λόγω άκανθας? Εκανες ακτινογραφία ή διαγνωστικό υπέρηχο και αν ναί τι έδειξαν?
Είπες πονάς παντού, οπότε πονάει όλο το πέλμα και όχι σε συγκεκριμένο σημείο?
Σε κάθε περίπτωση κράτα μας ενήμερους, μακάρι να λυθεί.

Edited by - panixgr on 12/04/2019 13:44:15
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2019 :  13:44:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οι formotics single gia run στο σαιτ τις εταιριας ειναι ειναι οι ιδιοι με αυτους στο ebay που πηρες για να τους φτιαξεις εσυ

απο οτι ειδα εχουν ηδη ανασηκωμενη καμαρα ,και εβαλες εχτρα την σφηνσ για περισοτερο στηριξη στην καμαρα

πηρεσ τις φορμοτικς ,κατι σαν μια καλη βαση ,και εκοψες την σφηνα και τιν κολησεσ απο την πανω μερια .

με την σφηνα δεν καταλαβενες σαν να εχεις κανα εξογκωμα στο πελμα?

γραψε κατι παραπανω για πως τισ εφτιαξες

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panixgr
Forum-Runner

Greece


57 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2019 :  14:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by thesalos

οι formotics single gia run στο σαιτ τις εταιριας ειναι ειναι οι ιδιοι με αυτους στο ebay που πηρες για να τους φτιαξεις εσυ

απο οτι ειδα εχουν ηδη ανασηκωμενη καμαρα ,και εβαλες εχτρα την σφηνσ για περισοτερο στηριξη στην καμαρα

πηρεσ τις φορμοτικς ,κατι σαν μια καλη βαση ,και εκοψες την σφηνα και τιν κολησεσ απο την πανω μερια .

με την σφηνα δεν καταλαβενες σαν να εχεις κανα εξογκωμα στο πελμα?

γραψε κατι παραπανω για πως τισ εφτιαξες





ναι για τις run single έβαλα το επίσημο λίνκ και μετά το λίνκ στο ebay απο όπου τις πήρα.
Ηδη είχα τις custom medical orthotics φτιαγμένες με τις σφήνες, οπότε πήγα λίγο οπτικά λίγο ως εξής :
- έβαλα κάτω και τα 2 ζευγάρια και πατούσα μια στο custom μια στο run, βαζοντας/μετακινόντας την σφήνα απο κάτω ωστε να καταφέρω να έχω την ίδια ισορροπία. Καθε φορά κολούσα την σφήνα με ταινία ωστε να μην μετακινείται. Οταν την έφερα εκεί που ήθελα, την έκοψα με κόφτη χαρτονιού/EVA και την κολησα με bison contact adhesive.
Σε κάποια φάση θα στείλω και φωτος. Ισως αύριο μεθαύριο.

Οσον αφορά το αν με ενοχλεί, στην αρχή η 1η σόλα με ενοχλούσε ελάχιστα, μετά καθόλου. Ιδίως όταν τρέχω είμαι χαρούμενος που δεν πονάω.

Edited by - panixgr on 12/04/2019 16:51:12
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panixgr
Forum-Runner

Greece


57 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2019 :  09:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ξαναδιάβασα τις οδηγίες, *και* τα run single (τα πιο φθηνά του εμπορίου δηλ σε σχέση με τα custom) είναι απο υλικό το οποίο μορφοποιείται με την θερμότητα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2019 :  12:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ταλαιπωρούμαι γενικότερα από χαλαρή αριστερή ποδοκνημική και βέβαια πρηνισμό του κερατά. Έχοντας εμπειρία από αγοραστούς πάτους και επειδή θα έπρεπε να τους αλλάζω σχετικά συχνά(6μηνο) αποφάσισα να πειραματιστω.Από μαγαζί με εργαλεία-σιδηρικά αγόρασα λάστιχο-φλάτζα πάχους 2 χιλ με το μέτρο-κιλό. Σχεδίασα χοντρικά την καμάρα μου(ή εναλλακτικά μπορείτε να πάρετε τις διαστάσεις από την καμάρα του υπάρχοντος πάτου του παπουτσιού) και έκοψα 3 κομμάτια με ψαλίδι συν ένα τελικό κομμάτι το οποίο ήταν 1-1,5 εκ. πιο φαρδύ από τα υπόλοιπα. Σύνολο 4 κομμάτια, ύψος 8 χιλ. Κόλησα τα 3 κομμάτια μεταξύ τους (μονωτική ταινία) και τέλος κόλησα το μεγαλύτερο κομμάτι από πάνω τους.
Το φαρδύτερο μπαίνει πάντα από πάνω ώστε στις άκρες να δημιουργεί καμπύλη και να μην πληγώνει την καμάρα. Αν βάλετε μόνο τα μικρά κομμάτια πιθανόν να σας είναι ενοχλητικά κατά την χρήση. Το πόσα κομμάτια θα μπουν εξαρτάται από το πόδι του καθενός.
Τέλος όλη κατασκευή μπαίνει κάτω από τον εσωτερικό πάτο και την κόλλησα(αφού δοκίμασα σε ποιο μέρος πρέπει να μπει) με ταινία διπλής όψης για να είναι σταθερή. Αν την βάλετε χωρίς ταινία διπλής όψης θα πρέπει να έχετε τα κορδόνια σφιχτά(όχι σωστό) δεμένα αλλιώς μπορεί να παίζει και να είναι ενοχλητική.Πριν να αποφασίσετε αν οι πάτοι σας κάνουν ή όχι δώστε τους λίγο χρόνο.
Προσωπικά τους χρησιμοποιώ πάνω από χρόνο ενώ(το σημαντικότερο) μπορώ να κάνω πάτους για όλα τα παπούτσια μου.
Όσοι έχετε ήδη αγοραστούς πάτους ρίξτε τους 1 πιο προσεχτική ματιά και είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβετε και τον τρόπο στήριξης της καμάρας.


Shelby Lynne, "Down Here".
https://www.youtube.com/watch?v=QOif0fKLb1M




Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 15/04/2019 12:47:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panixgr
Forum-Runner

Greece


57 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2019 :  13:51:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστούμε φίλε για τις πληροφορίες. Πραγματικά πρέπει να βρεί κάποιος το ιδανικό στήσιμο, και αυτό δεν ισχύει μόνον στα ορθοπεδικά θέματα αλλα και στο στήσιμο αυτοκινήτων, μηχανών, ηλεκτρικών κιθαρών, κτλ κτλ. παίρνει χρόνο μέχρι να βρεί κανείς το τέλειο! Γενικά το fine tuning είναι τέχνη.
Σε σχέση με την δική σου μέθοδο, θα βόλευε πολύ να στείλεις καμια φωτο. Με ανησυχεί λίγο το θέμα του τελικού ύψους. Επίσης αν επένδυες με Bison Liquid Rubber να αμβλύονταν οι όποιες αιχμές οπότε και λιγότερη ενόχληση στην καμάρα.
Θα με ενδιέφερε και εμένα να πειραματιστώ με υλικά EVA τα οποία είναι και τα πιο διαδεδομένα για αυτην την χρήση.

Στο δια ταύτα, πήρα νέο παπούτσι ιδιο με το προηγούμενο (Mizuno wave rider) , και ενω με το παλιό και τους παλιούς πάτους (formthotics) ήμουν απολυτως χωρις κανένα πόνο, χθες με τα καινούργια παπούτσια και τους ίδιους παλιούς formthotics πάτους , έκανε κάτι περίεργα και αναγκάστηκα να τους επανατοποθετήσω στο χιλιόμετρο. Εβγαλα τα 6km άνετα βέβαια, και ο πόνος μέσα στην ημέρα όταν κρύωσαν τα πόδια ελάχιστος
Στο επόμενο τρέξιμο θα δοκιμάσω τα νέα wave rider με τους καινούργιους πάτους που έφτιαξα.

φώτο δυστυχώς δεν πρόλαβα μέσα στο ΣΚ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panixgr
Forum-Runner

Greece


57 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2019 :  12:03:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σημερα έκανα ένα 6άρι με τα νεα wave rider 21 και τους ΔΙΚΟΥΣ μου πάτους, τους οποίους χθές άλλαξα λίγο , δηλαδή άμβλυνα τα σημεία όπου υπήρχαν αιχμές και ανωμαλίες. KEINE PROBLEM!!! Με ανησυχούσε το οτι τα νέα wave rider είναι κατα τι πιο ψηλά (drop) απο τα παλιά (λόγω παλαιότητας των παλιών φαντάζομαι) αλλά όλα οκ. Χωρια που άρχισα να κάνω και χρόνους (για τα δικά μου standards : 1χλμ χαλαρά και μετά τα 5 χλμ σε 28 mins. Χρονια είχα να πάω τόσο γρήγορα (τενοντίτιδες, πελματιαίες, άκανθες, κτλ). Σε ίσιωμα και χάνοντας κανα 2 κιλάκια θα το πάω και παρακάτω.

Οπότε όπως λέει και ο φίλος Gargadua, η λύση είναι φτιάχνουμε μόνοι μας τους πάτους μας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2019 :  14:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παιδια εγω δεν εχω φορεσει ποτε πατους.με ενδιαφερει το να ασχοληθω μονος μου ,και ασ κανω "πατατα"

1.το πρωτο βημα απο οτι ειδα ειναι να βρω πατους για να τους χρησιμοποιησω σαν βαση αν καταλαβα καλα
2.οι πατοι να εχουν κλιση στην καμαρα και μετα σιγα-σιγα βαζω προσθετικα και δοκιμαζω για να δω και την αισθηση που εχω στο παπουτσι

το πατημα μου ειναι ουδετερο ,απλα θελω να βαλω μια ελαφρυ στηριξη στην καμαρα.
ναι οι φορμοτικσ μπαινουν στο φουρνο απο οτι ειδα -μετα τις φορας για λιγο -και αποκτουν το σχημα καθωσ γραφει το σαιτ
τωρα πατοι χωρις κλιση στην καμαρα δεν ξερω αν θα μπορεσω να προσαρμοσω τα προσθετα για να κραταει η καμαρα

εχετε κατα νου κανα πατο απο ελληνικη αγορα??
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000