Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Ερώτηση για πρόβλημα με κότσι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

DIMITRISPAPACHRISTODOULOU
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 25/04/2019 :  18:34:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είμαι ερασιτέχνης δρομέας και τον τελευταίο μήνα εμφανίστηκε κότσι στο αριστερό μου πόδι.Θα ήθελα να σας ρωτήσω ποιά είναι κατα τη γνώμη σας η κατάλληλη θεράπεια;;

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2019 :  20:36:25  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
To "πόδι" είναι πολύ γενικό. Και το μπούτι πόδι είναι, και ο αστράγαλος, και η φτέρνα.

Που ακριβώς εμφανίστηκε?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DIMITRISPAPACHRISTODOULOU
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2019 :  21:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο αριστερό μεγάλο δάχτυλο το έβγαλα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2019 :  21:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by DIMITRISPAPACHRISTODOULOU

Στο αριστερό μεγάλο δάχτυλο το έβγαλα



"Κάλος" που λέμε,
Προσωπικά δεν το ξέρω το θέμα, αλλά εφόσον δεν σε ενοχλεί μην το ενοχλείς και εσύ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/04/2019 :  16:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
To "κότσι" δεν ειναι "κάλος".

Βουρ στο γιατρό και ό,τι σου πει να κάνεις. Περαστικά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/04/2019 :  23:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

To "κότσι" δεν ειναι "κάλος".

Βουρ στο γιατρό και ό,τι σου πει να κάνεις. Περαστικά.



ΟΚ, κοίταξα και υπάρχει και πιο συγκεκριμένος όρος "κότσι", δεν το ήξερα, έχεις δίκιο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2019 :  20:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

To "πόδι" είναι πολύ γενικό. Και το μπούτι πόδι είναι, και ο αστράγαλος, και η φτέρνα.

Που ακριβώς εμφανίστηκε?



Από τότε που γεννήθηκε/δημιουργήθηκε ο άνθρωπος, δηλαδή από την εποχή του Αδάμ και της Εύας/του Δαρβίνου (αναφέρω και τα 2 μιας και δεν ξέρω ποια θεωρία ασπάζεσαι), το κότσι εμφανίζεται στο δάχτυλο του ποδιού.
Δε νομίζω ότι η επιστήμη έχει αντικρίσει κότσι στο μπούτι ή στον αστράγαλο.....ακόμη. Δεν ξέρεις πότε βέβαια.

Μπα σε καλό σου, με έκανες και γέλασα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2019 :  21:01:49  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

quote:
Originally posted by Deorum

To "πόδι" είναι πολύ γενικό. Και το μπούτι πόδι είναι, και ο αστράγαλος, και η φτέρνα.

Που ακριβώς εμφανίστηκε?



Από τότε που γεννήθηκε/δημιουργήθηκε ο άνθρωπος, δηλαδή από την εποχή του Αδάμ και της Εύας/του Δαρβίνου (αναφέρω και τα 2 μιας και δεν ξέρω ποια θεωρία ασπάζεσαι), το κότσι εμφανίζεται στο δάχτυλο του ποδιού.
Δε νομίζω ότι η επιστήμη έχει αντικρίσει κότσι στο μπούτι ή στον αστράγαλο.....ακόμη. Δεν ξέρεις πότε βέβαια.

Μπα σε καλό σου, με έκανες και γέλασα




Μα δεν ήξερα τον ειδικό επιστημονικό όρο "κότσι"

Εγώ ήξερα πως είναι γενικά και αόριστα, ένα σκληρό εξόγκωμα οπότε που να καταλάβω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2019 :  03:35:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και για να απαντήσουμε στο αρχικό ερώτημα, μέχρι και χειρουργείο γινεται για να απαλλαχθεί κανείς απο το κότσι. Τώρα βέβαια όταν είναι στο αρχικό στάδιο, κάποιες άλλες λύσεις θα υπάρχουν. Αλλά δεν είμαι ειδικός, δε γνωρίζω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2019 :  15:41:22  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by DIMITRISPAPACHRISTODOULOU

Είμαι ερασιτέχνης δρομέας και τον τελευταίο μήνα εμφανίστηκε κότσι στο αριστερό μου πόδι.Θα ήθελα να σας ρωτήσω ποιά είναι κατα τη γνώμη σας η κατάλληλη θεράπεια;;


Η κατάλληλη θεραπεία είναι η εξατομικευμένη θεραπεία, ως επί το πλείστον. Το μόνο περίεργο σε όσα έγραψες είναι ότι "εμφανίστηκε" τον τελευταίο μήνα. Κάτι δεν κολλάει στη φράση αυτή. Ο βλαισός μέγας δάκτυλος ("κότσι" όπως αναφέρεται στην καθομιλουμένη) δεν εμφανίζεται σε έναν μήνα, είναι μια αργά εξελισσόμενη, υπό προϋποθέσεις, διαδικασία. Αν παρατηρείς μια απλή διόγκωση με ερυθρότητα στην περιοχή, μήπως φοράς πολύ στενά παπούτσια ή δένεις πολύ σφιχτά τα κορδόνια και πιέζεται πάρα πολύ η περιοχή; Αν υπάρχει αλλαγή στην "εμφάνιση" της περιοχής (μικρότερη ερυθρότητα ή διόγκωση) ή λιγότερα συμπτώματα (πχ πόνος, αν και δεν αναφέρεις κάτι τέτοιο) όταν δεν φοράς τα παπούτσια, τότε δες μήπως φταίνε τα υποδήματα που φοράς όταν προπονείσαι (φαντάζομαι ότι τότε εμφανίζεται/διογκώνεται το πρόβλημα).

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G. ASIMAS
Forum-Runner

Greece
139 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2020 :  23:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω εμφανίσει και εγώ κότσι και στα 2 δάχτυλα (κληρονομικό από τον πατέρα μου) εδώ και 5-6 χρόνια.
Η αλήθεια είναι πως με ενοχλεί αρκετά... Κυριως μετά τις προπονήσεις με πεθαίνει..
Φοράω διαρκώς(ακόμα και στο τρεξιμο) επιθέματα σιλικόνης αναμεσα στα 2 πρώτα δάχτυλα ώστε να καθυστερήσω όσο το δυνατόν περισσότερο το '' στραβωμα'' του δαχτύλου..
Το χειρουργείο είναι πολύ επίπονο και με μεγάλη διάρκεια αποκατάστασης και με αρκετά μεγάλες πιθανότητες επανεμφάνισης του προβλήματος...
Εχει κάποιος να προτείνει κάτι που δεν ξέρω για ανακούφιση η κάτι άλλο για το θέμα αυτό???

Edited by - G. ASIMAS on 28/07/2020 23:18:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/07/2020 :  09:17:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εμένα το κότσι είναι αρκετά έξω και στα δύο πόδια.
Δεν με ενοχλεί όμως τόσο πολύ.
Πάντα φοράω μεγαλύτερα παπούτσια από το νούμερο μου.

Έχω βολευτεί τα new balance που έχουν μεγάλο καλούπι σε D, αλλά όταν βρω παίρνω 2E.
D 2E και 4E είναι νούμερα που έχουν τα παπούτσια για το "κουτουπιε". Στην Ελλαδα ολοι φέρνουν μονο D εκτός από NB που φέρνει μερικά μοντέλα σε 2Ε. Απ' έξω μπορείς να βρεις και σε άλλες μάρκες.

________
Στέφανος

Edited by - papako on 29/07/2020 09:22:17
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G. ASIMAS
Forum-Runner

Greece
139 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/07/2020 :  19:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by papako

Εμένα το κότσι είναι αρκετά έξω και στα δύο πόδια.
Δεν με ενοχλεί όμως τόσο πολύ.
Πάντα φοράω μεγαλύτερα παπούτσια από το νούμερο μου.

Έχω βολευτεί τα new balance που έχουν μεγάλο καλούπι σε D, αλλά όταν βρω παίρνω 2E.
D 2E και 4E είναι νούμερα που έχουν τα παπούτσια για το "κουτουπιε". Στην Ελλαδα ολοι φέρνουν μονο D εκτός από NB που φέρνει μερικά μοντέλα σε 2Ε. Απ' έξω μπορείς να βρεις και σε άλλες μάρκες.

________
Στέφανος



Σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες.. Εγώ βέβαια και λόγω ελαφρύας πλατυποδιας έχω συνηθίσει να τρέχω με τα Kayano αλλά σε καθημερινή χρήση θα κοιτάξω τα NB
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000