Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 διατροφη και τραυματισμος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

psonara
Newbie Forum Runner

Greece
10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 18/05/2019 :  13:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα συμφορουμιτες.συγγνωμη αν υπαρχει σχετικο θεμα απλα θελω να ρωτησω αν καποιος μεινει σε ακινησια για 1 μηνα απο τραυματισμο τι αλλαγες θα πρεπει να κανει στη διατροφη του?ευχαριστω εκ των προτερων.

Mikekan
Forum-Runner

167 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2019 :  15:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να μειώσει γενικά τις θερμίδες, κυρίως από υδατάνθρακα μιας και δεν χρειάζονται μεγάλα αποθέματα ενέργειας πλέον.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2019 :  18:01:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σίγουρα να μειώσεις έστω και λίγο τις ποσότητες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

psonara
Newbie Forum Runner

Greece
10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2019 :  20:06:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
λαμβανα 2000 θερμιδες.να τις κανω 1700?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2019 :  21:56:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν έτρεχες περίπου 5 χλμ τη μέρα, θα έχανες χοντρικά 300 θερμίδες τη μέρα.. Οπότε στην περίπτωση αυτή, θα είναι λογικό να πέσεις από τις 2000 στις 1700 θερμίδες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

psonara
Newbie Forum Runner

Greece
10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2019 :  22:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ετρεχα το λιγοτερο 10 χιλ την ημερα και εκανα και μια ωρα βαρη,γι'αυτο δεν ξερω τι να κανω τωρα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2019 :  10:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν με 2000 θερμίδες τη μέρα, διατηρούσες τα κιλά σου, τώρα θα πρέπει να μειώσεις τις θερμίδες κατά 10 (που είναι τα χιλιόμετρα που τρέχεις τη μέρα) επί τα κιλά σου. Αν είσαι π.χ. 60 kg, θα πρέπει να παίρνεις 2000 - 60*10 = 1400 θερμίδες.. Εκτός αν μπορείς να αντικαταστήσεις το τρέξιμο με κάποια άλλη ασχολία (π.χ. ποδήλατο ή κολύμπι).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

psonara
Newbie Forum Runner

Greece
10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2019 :  11:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δυστυχως ειμαι με γυψο και δεν μπορω να κανω τιποτα.ουτε καν να περπατησω,οποτε μιλαμε για πληρη ακινησια.τα κιλα μου ειναι 45.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2019 :  21:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οπότε νομίζω 1600-1700 θερμίδες είναι λογικό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/05/2019 :  21:55:33  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by psonara

δυστυχως ειμαι με γυψο και δεν μπορω να κανω τιποτα.ουτε καν να περπατησω,οποτε μιλαμε για πληρη ακινησια.τα κιλα μου ειναι 45.



45 κιλά...??

Μιλάμε για πολύ μικρόσωμο άνθρωπο, νομίζω όταν λέμε 1600-1700 θερμίδες την μέρα μιλάμε για ένα άνθρωπο 65 κιλών περίπου, που δεν αθλείται μεν, αλλά κάνει τις βασικές εργασίες της ημέρας (πάει στην δουλειά του, έστω και αν αυτή είναι γραφείου, κάνει 2 δουλειές στο σπίτι, βγαίνει για έναν καφέ).

Δεδομένου ότι είσαι σε πλήρη ακινησία, και τόσο μικρόσωμος θα έλεγα 1300 θερμίδες εντελώς χοντρικά.

Σκέψου εμένα ο βασικός μεταβολισμός (πως θα ήμουν αν ήμουν σε πλήρη ακινησία) είναι κοντά στις 1500 θερμίδες και είμαι 70 κιλά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jimpapi
Forum-Runner



70 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2019 :  11:19:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η σωστή απάντηση είναι λίγο πιο...περίπλοκη , τουλάχιστον στο δικό μου μυαλό. Θα έλεγα πως 2 πράγματα είναι σημαντικά: 1) η διατήρηση (ή η απόκτηση σωστής σωματικής σύστασης)δηλαδή λιγότερο λίπος, χωρίς απώλεια μυικής μάζας και 2)η διατήρηση της αερόβιας ικανότητας η οποία μειώνεται όσο δε γυμναζόμαστε (πτώση της vO2max)
Αρα: 1) πρέπει να προσέξει κανείς α) τις συνολικές θερμίδες β) την ποσότητα και ποιότητα των υδατανθράκων/πρωτεινών/λιπών
Η θερμιδομέτρηση είναι απλή εφόσον ξέρουμε το βασικό μεταβολισμό και την κατανάλωση από άσκηση ημερησίως
Σε ότι αφορά την ποιοτητα και ποσότητα των βασικών συστατικών της διατροφής απλά παραθέτω έναν πίνακα για παράδειγμα με τους υδατάνθρακες σε σχέση με την προπόνηση.(Προπόνηση <4 ωρες εβδομαδιαίας απαιτούν 2-2,75 γρ υδατάνθρακα/lb ιδανικού βάρους (όχι τρέχοντος αλλά άλιπου βαρους σώματος)// προπόνηση 5-6 ώρες/εβδ=2,75-3,25γρ/lb //7-10 ώρες=3,25-3,75 γρ/lb //11-14 ώρες=3,75-4γρ/lb) κλπ
Αντίστοιχα οι ανάγκες σε πρωτείνη είναι περίπου 1,2-1,4 γρ/lb. Λίπος κυρίως ω3 και μικρές ποσότητες

2) σε ό,τι αφορά την απώλεια της vO2max σύμφωνα με daniels αυτή πεφτει μετά τις 5 μέρες και πάει στο 90% μετά από περίπου 72 μέρες χωρίς αεροβική...οπότε πρέπει κανείς να βρει εναλλακτικό τρόπο άσκησης ακόμη και με τα χέρια ή κοιλιακούς ή δουλεύοντας άλλους μυς αεροβικά.

Δε θα πω περισσότερα αλλά νομίζω πως μπορεί κανείς εύκολα να βρει πληροφορίες σχετικά με όλα τα παραπάνω!
Αυτό που δεν παλεύεται όμως είναι το άγχος...όλοι εχουμε μείνει εκτός προπόνησης απο τραυματισμούς! και ξέρουμε πως πέφτει η ψυχολογία σταδιακά και νιώθεις ανήμπορος...όμως καθε εμπόδιο για καλό. Η επάνοδος θα είναι δριμύτερη!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000