Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν πως πάει η προπόνηση σας? Νο13
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 44

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
825 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2019 :  10:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα!

Τελικά, χθες και τρέξιμο και κολύμπι, αλλά ανάποδα από το πώς τα περίμενα. Εκεί που άρχισε να μυρίζει βροχή, πασαλείφτηκα με μια τουρμπίσια θερμαντική στους ώμους και τις σφιχτές μου ταινίες και πήγα στην περίβολο του Καυταντζογλείου να ρίξω μερικές στροφές απολαμβάνοντας το δροσερό καιρό με μια μικρή προσδοκία βροχούλας.

Φεύ! Μετά από 10 λεπτά ο ουρανός καθαρίζει και βγαίνει ένας "όμορφος" ήλιος που συνδυαστικά με τη θερμαντική, αν πετούσα δυο αυγά στους ώμους ή τα γόνατα θα μπορούσα εύκολα να τα τηγανίσω. Έπειτα από 8 γύρους μοιρασμένους ως προς τη φορά και με τους παλμούς στο θεό λόγω της αυξημένης θερμοκρασίας του σώματος, λέω να το κλείσω εκεί και να πάω για βουτιά.

Φτάνοντας στο γήπεδο έξω από το κολυμβητήριο, το (κακοσυντηρημένο είναι η αλήθεια) ταρτάν μου φάνηκε κάπως πιο μαλακό από το τούβλο στην περίβολο και αποφάσισα να ρίξω δύο τετράστροφα, ένα ανά φορά. Σε αυτά τα 3-3,5k ο ρυθμός κατέβηκε μέχρι και το 4:30, το οποίο ξέρω δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο για τους περισσότερους, ούτε για μένα ήταν προ μηνών κάτι, αλλά στην παρούσα φάση αποτέλεσε μια μικρή υπέρβαση.

Στα καπάκια διατασούλες για τις ταινίες και βουρ στο νερό. Με τη συννεφιά να επιστρέφει και μια υποψία ψιχάλας να με κάνει να αναρωτιέμαι αν είμαι, όντως, τόσο γρουσούζης...

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2019 :  09:40:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημέρα! 11χλμ σήμερα στο Χαλανδρίου με 6χλμ + ανοίγματα ανυπόδητο στο πράσινο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2019 :  15:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χθες τεμπελιές, σήμερα περίπου τεμπελιές, 1500 επαναλήψεις σκοινάκι και ολίγα βάρη.



Barclay James Harvest, "Rock n Roll Star".
https://www.youtube.com/watch?v=7bVzpGIzSzs


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/06/2019 :  13:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημέρες και καλό Σ/Κ σε όλη την ομήγυρη!
Σήμερα πρωΐ 23χλμ σε κήπο - Ζάππειο, πέριξ της Ακροπόλεως και σε Φιλοπάππου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/06/2019 :  08:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το δεξί μετατάρσιο φαίνεται ότι με θυμήθηκε οπότε 2 μέρες τώρα μόνο κολυμπώ. 50΄χθες 01:05΄σήμερα σε μια απόσταση 2 χλμ.
Αχ βρε Ερμή ζηλεύω(και φθονώ) τα μυοσκελετικά σου! Μακάρι να μην είχα τόσους τραυματισμούς.


Sultans of Swing (metal cover by Leo Moracchioli feat. Mary Spender)
https://www.youtube.com/watch?v=x0RV0kgdqJU

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 09/06/2019 09:03:38
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/06/2019 :  09:23:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημέρα και καλή εβδομάδα!
σήμερα 14χλμ στο Χαλανδρίου με 8x800
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/06/2019 :  15:03:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ πρωινό 10αρακι σε 56΄χωρίς να πιέζω. Η δοκιμαστική πτήση καλά πήγε ενώ τα μετατάρσια δεν παραπονέθηκαν.Φαίνεται το συνεχές μασάζ στην περιοχή όλο το Σαββατοκύριακο έπιασε τόπο.

Barclay James Harvest, "Hard Hearted Woman".
https://www.youtube.com/watch?v=CI91H3wAxpw

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 10/06/2019 15:04:35
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
825 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/06/2019 :  15:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα και καλή βδομάδα σε όλους!

Πέμπτη απόγευμα ασκήσεις ισορροπίας με τον κόουτς στο μποσού όπου φάνηκε για ακόμη μία φορά πόσο αστείος είμαι σε αυτό το skill, μαζί με λίγο μάλαξη στις ταινίες και μετά μπήκα μέσα σε κάτι μπότες συμπίεσης στις οποίες ένιωσα κατά κάποιο τρόπο "έγχορδος", αφού έμοιαζαν οπτικά με αυτές τις χαρακτηριστικές θήκες κιθάρας. Πήρα και λίγο σφιχτούς αχίλλειους για τις επόμενες ημέρες, γιατί φόρεσα λάθος παπούτσια για τέτοια κόλπα.

Παρασκευή, με μια αίσθηση συνολικής κόπωσης τόσο λόγω της τρομακτικής ζέστης όσο και των συνεχόμενων φορτίων, ανέβηκα λίγο σε ένα διάδρομο για ένα δεκάλεπτο ζέσταμα, λίγες ασκήσεις με βάρη στα πόδια και ένα 20λεπτο στην πισίνα, περισσότερο για την αίσθηση της δροσιάς.

Σάββατο κανονικά είχε ρεπό, αλλά η μέρα μου επιφύλαξε μια δυσάρεστη, αν και ελαφρώς αναμενόμενη "έκπληξη", αφού το αυτοκινητάκι, λίγους μήνες μετά το κορμί είπε και αυτό "φτάνει πια με την κακοχρησία!". Είναι γεγονός πως τους τελευταίους μήνες, από το φόβο μη φθείρω εμένα περαιτέρω, η οδήγηση του αυτοκινήτου δε γινόταν ακριβώς the proper way (πχ δεν άλλαζα ταχύτητα σε φάσεις που έπρεπε για να αποφύγω να κάνω την κίνηση) και αυτό κάποια στιγμή βγήκε. Κοστουμάκι σένιο λέμε!

Έτσι την Κυριακή είπα να ξεσπάσω στο σώμα, με 1,5 ώρα ασκήσεις δύναμης και αργά, με την καταιγίδα να με συντροφεύει, 9 χιλιόμετρα ήπιου τρεξίματος (5:40 μέσο pace). Πλάκα είχε μέσα στην καταιγίδα, αλλά νομίζω πως όσο και να μου αρέσουν αυτά τα κόλπα, μάλλον πιέστηκα λίγο παραπάνω από όσο χρειαζόταν στην τρέχουσα φάση. Τόσο στο γήπεδο που λάσπωσε και έγινε βαρύ όσο και στο δρόμο μετά. Επίσης, πρέπει να βάλω λίγο δύναμη/ελαστικότητα παραπάνω στους γλουτούς και τη μέση γιατί ώρες ώρες αισθάνομαι (αυτό που λέμε συνήθως για ποδοσφαιριστές) ότι δε στρίβω (κυρίως στο γήπεδο) ή ότι ο κορμός φεύγει μπροστά και ο κώλος μένει πίσω (στην ευθεία).

Ίσως και αυτός να είναι ο λόγος που εξωτερικά στα γόνατα τις καταλαβαίνω τις ταινίες που γαβγίζουν λίγο. Αν τα δρομικά φορτία ήταν προετοιμασίας μαραθωνίου πιστεύω θάσκαγε πρόβλημα, τώρα είναι διαχειρίσιμο. Αλλά καλό είναι να αντιμετωπιστεί εγκαίρως για να μην εξελιχθεί.

@gargadua: Και γω με τη σειρά μου φθονώ εσένα που μπορείς και κολυμπάς απροβλημάτιστα, γιατί εμένα αυτοί οι κωλοτένοντες των ώμων μια με αφήνουν μια με ξαναβρίσκουν. Δανεικά είναι όλα, φίλε!

--------------------------
Run-time Error

Edited by - RiffRaff on 10/06/2019 15:16:06
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2019 :  12:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βρε Riff Raff με τις κολυμβητικές επιδόσεις που έχεις εγώ απλά τσαλαβουτώ!
Υπομονή και πάλι υπομονή, ο αθλητισμός μας μαθαίνει να είμαστε υπομονετικοί. Όπως παλεύουμε για καλύτερες επιδόσεις έτσι παλεύουμε και για την υγεία μας.

Σήμερα στις 05:15 πρωινό 55λεπτο μπανάκι σε απόσταση 2 χλμ. Ήταν και ένας σκυλάκος που έπαιρνε το πρωινό του μπανάκι περίπου για 20΄και μάλιστα πήγαινε αρκετά βαθιά, τουλάχιστον 200μ μέσα!

5th Dimension, "Aquarius".
https://www.youtube.com/watch?v=06X5HYynP5E


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikekan
Forum-Runner

167 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2019 :  15:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Hermes

καλημέρα! 11χλμ σήμερα στο Χαλανδρίου με 6χλμ + ανοίγματα ανυπόδητο στο πράσινο



Παναγιώτη καλησπέρα. Μπορείς σε παρακαλώ να με διαφωτήσεις στα πλεονεκτήματα που είδες απο τη προπόνηση χωρίς παπούτσια και ποια ήταν η αιτία να ακολουθήσεις αυτό το είδος προπόνησης?


========================================================================

Run, Eat, Sleep, Repeat.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2019 :  19:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπέρα, σημερα κοντά 10χλμ στο Χαλάνδρι και μετά χλυαροί κοιλιακοί, πλάτη, ώμοι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2019 :  19:31:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Mikekan

quote:
Originally posted by Hermes

καλημέρα! 11χλμ σήμερα στο Χαλανδρίου με 6χλμ + ανοίγματα ανυπόδητο στο πράσινο



Παναγιώτη καλησπέρα. Μπορείς σε παρακαλώ να με διαφωτήσεις στα πλεονεκτήματα που είδες απο τη προπόνηση χωρίς παπούτσια και ποια ήταν η αιτία να ακολουθήσεις αυτό το είδος προπόνησης?


========================================================================

Run, Eat, Sleep, Repeat.



Μikekan καλησπέρα, δεν είναι πάρα πολύς καιρός που το έχω εφαρμόσει... αυτό που λένε είναι ότι βοηθά στο να πατάει κανείς σωστότερα όταν τρέχει και στο ότι αποφορτίζει την πατούσα και γενικά το πόδι, αφού δραστηριοποιούνται διαφορετικοί μύες (ή οι μυες δραστηροποιούνται κατά διαφορετικό τρόπο) οπότε βοηθά και στην πρόληψη τραυματισμών...
Θεωρώ ότι ήδη πατάω λίιγο πιο προς το έμπροσθεν από ότι π.χ. πέρυσι τέτοια εποχή, αλλά το έχω γενικά κατά νου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikekan
Forum-Runner

167 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2019 :  10:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα, ναι τις εχω διαβασει αυτες τις αναφορές για αυτό σε ρώτησα. Σκέφτομαι να το δοκιμάσω και εγω, θα γράψω εντυπώσεις όταν ξεκινήσω.

========================================================================

Run, Eat, Sleep, Repeat.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
825 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2019 :  12:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα!

Χθες το πρωί μία ώρα στην πισίνα (ασκήσεις, πρόσθιο, λίγο ελεύθερο, διατάσεις) και απόγευμα 4 χιλιόμετρα τρέξιμο (από τα 6k που αρχικά υπολόγιζα) γιατί ο συνδυασμός γλιστερής κάλτσας και του συγκεκριμένου μοντέλου που φορούσα μαζί με το σφίξιμο από το πρωινό κολύμπι με έκαναν να αισθάνομαι ότι δε μπορώ να πατήσω. Αυτή η κλασική άβολη αίσθηση, σα να είσαι καθιστός κάπου με μηδενική "ανατομικότητα" και στριφογυρνάς μη μπορώντας να βρεις βολή. Υπήρξε και μια αίσθηση στους αχίλλειους, κυρίως στο δεξί που βρισκόταν λόγω φοράς στην εξωτερική, οπότε είπα "άστο καλύτερα". Έκανα κάτι ισομετρικές δύναμης για τα πόδια, διατάσεις και τέλος.

Σήμερα το πρωί 45' στην πισίνα με λίγο ένταση στα χασομέρια και το απόγευμα θαχει "δύναμη δύναμη δύναμη"!

@Hermes&Mikekan: Πριν δοκιμάσει κανείς να παίξει μπάλα στο δρομικό barefooting, στο forefooting και σε όλες αυτές τις ομορφιές, θεωρώ ότι θα πρέπει να περάσει από τα στάδια του να κυκλοφορεί ξυπόλητος στην καθημερινότητά του. Όχι, προφανώς, στη δουλειά, αλλά στο σπίτι/μπαλκόνι/βεράντα να μη φοράει παντόφλες καθόλου, όλα με γυμνά πόδια. Άντε στη χειρότερη το χειμώνα με κάλτσες. Εγώ αυτό το κάνω (από συνήθεια) μια ζωή και τολμώ να πω ότι ακόμη και όταν εν μία νυκτί πέρασα από τα 10 mm της Nike στο zero drop της Αltra δεν εμφάνισα ποτέ πρόβλημα στο πέλμα ή τον αχίλλειο. Μόνο σε περιπτώσεις έντονη ισχιαλγίας λόγω μιας σπονδυλολίσθησης που έχω (αλλά τότε δεν το γνώριζα) έφτανε η ενόχληση αντανακλαστικά ως την πελματιαία. Μόνο τους τελευταίους μήνες (που δεν έτρεχα και γενικά ήμουν πολύ καθιστός) εμφάνισα μια ευαισθησία στον δεξί κυρίως αχίλλειο κατά πάσα πιθανότητα λόγω του τρόπου που κατέβαινα σκάλες αυτό το διάστημα (πλάγια και με το πόδι προτεταμένο, οπότε όλη η φόρτιση πήγαινε προς τα εκεί).

--------------------------
Run-time Error

Edited by - RiffRaff on 12/06/2019 12:04:05
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2019 :  16:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βγήκα για πολύ πρωινό 10αρακι αλλά η υγρασία με τσάκισε. 56΄ μου πήρε να κουβαλήσω το "κάρο" πέρα δώθε! Αίσθημα εξάντλησης και βαριές ανάσες/

Το ανυπόδητο είναι ένας ωραίος τρόπος να δυναμώσεις και άλλα σημεία του ποδιού αλλά και να διαπιστώσεις αν υπάρχει οποιοσδήποτε τραυματισμός καθότι τα προστατευτικά παπούτσια κρύβουν τα πάντα μέχρι αυτά να εκδηλωθούν δυναμικά. Έχω φτάσει με συνδυασμό σανδάλια-ανυπόδητο να τρέξω μέχρι 19 ασφάλτινα χλμ. Το καλύτερο μέρος είναι το γήπεδο γιατί η άσφαλτος θέλει πολύ εξοικείωση αλλά έχει και πολλούς κινδύνους για την απροστάτευτη πατούσα. Στο ανυπόδητο θέλεις δεν θέλεις δεν μπορείς να χτυπήσεις φτέρνα και με αυτόν τον τρόπο μπορείς να βελτιώσεις και το πάτημά σου. Αν εξαιρέσεις τις μαύρες(λόγω ασφάλτου) ή τις κόκκινες(λόγω ταρτάν) πατούσες είναι ένας ωραίος τρόπος να χαρεί κάποιος το χόμπυ του ανέξοδα. Θέλει υπομονή όμως και ρέγουλα.


Wishbone Ash, "Leaf and Stream".
https://www.youtube.com/watch?v=ZB6fCuxGvAw


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 12/06/2019 16:16:05
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 44 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000