Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν πως πάει η προπόνηση σας? Νο13
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 44

MariaTs
Newbie Forum Runner

Greece
29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2021 :  18:55:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
10 χλμ βάδην και τρέξιμο σε 1:16.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2021 :  07:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το μενου ειχε ποδηλατο 25χλμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/04/2021 :  08:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by geopa

Το μενου ειχε ποδηλατο 25χλμ




Κάνεις και τέτοια Γιώργη???

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/04/2021 :  09:30:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τασο εντελως χαλαρα σε στυλ βολτας, η βολτα σταματαει βεβαια οταν αρχιζουν οι ανηφορες χαχαχα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2021 :  11:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω διαβάσει εδώ όλα τα άρθρα σε ότι αφορά για την γρήγορη προπόνηση και όχι μόνο από αυτό το σάιτ . Εκτελώ την διαλειμματική και το τέμπο διαφορετικά από της οδηγίες . Συγκεκριμένα για την πρώτη ξεκινάω ήδη λίγο λαχανιασμένος και την κάνω όσο πιο πολύ μπορώ να λαχανιάζω ,τα διαλείμματα μεταξύ των κομματιών(1 ή 2κμ) δεν είναι ούτε του ενός λεπτού και στο επόμενο κομμάτι πραγματικά σαν να υποφέρω να το βγάλω , το πρώτο με το τελευταίο κομμάτι έχουν κάπου 30 δευτερόλεπτα διαφοράς . Με βάση τα άρθρα είναι λάθος . Το τέμπο το βγάζω πιο λίγο λαχανιασμένος .


Δεν μετράω παλμούς , δεν έχω αγοράσει ποτέ ρολόι. Βασίζομαι μόνο στο pace.

Στο ζουμί της υπόθεσης , πέρυσι τέτοιον καιρό έκανα το τέμπο χωρίς να ξεκινήσω ψιλόλαχανιασμένος για να δω πραγματικά τι pace βγάζω ( το κάνω αυτό που και που ) έκανα τα 5 χλμ 3:50 , βασικά ήτανε πιο πολύ κοντινό σε αγώνα 5 χλμ παρά προπόνηση τέμπο . Προχτές έκανα το ίδιο για βγάλω ένα συμπέρασμα περίπου τι πρόοδο έκανα σε έναν χρόνο . Αυτήν την φορά έκανα πραγματικά τέμπο και όχι κάτι σε κοντινό αγώνα 5 χλμ. Το αποτέλεσμα ; pace 3:33 . Και επειδή βγήκε άνετα συνέχισα και έκανα 6 τα χλμ . Ενώ πέρυσι δεν θα μπορούσα να κάνω άλλο ένα , μου είχε βγει ήδη η γλώσσα έξω .

Και γιατί εκτελούσα έτσι της γρήγορες προπονήσεις ; Γιατί ένιωθα και έβλεπα πρόοδο έτσι , μια συνταγή που δουλεύει δεν την αλλάζεις.

Υ.Γ. Είμαι 41

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2021 :  12:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε sor...

Τέμπο ονομάζεται χονδρικά ο ρυθμός τον οποίο μπορούμε να κρατήσουμε για ώρα , σίγουρα πάνω απο 1:30 και αυτό γιατί είμαστε αρκετά οικονομικοί σε αυτό το ρυθμό.
Αρα αν δεν μπορεις να πας έτσι για τουλάχιστον 1 ώρα δεν έκανες τέμπο.

Στη διαλλειματική τώρα δε φταίει ο τρόπος που τις έκανες που στο τελος πήγες πιο γρήγορα και είναι πολύ απλό. Αν περνούσες 4 x 1000 στο 3:10 με 3:15 ο μέσος ρυθμός σου θα ήταν πχ 3:13. Αν οπως λες περνούσες το 1ο 3:10 και μετά έπεφτες σε ταχύτητα στο τρομαχτικό 30 secs πιο αργα ο μέσος ρυθμός σου θα ήταν 3:20+ για όλα τα κομμάτια...οπότε η προπόνηση σου θα σου έβγαινε πιο αργά σε σύνολο οπότε το ερέθισμα είναι πιο αργό απο την πρώτη προπόνηση.

Τώρα μπορεί να πάει κάποιος πιο γρήγορα για πολλούς λόγους. Καιρός, ξεκούραστος, να έχει φάει σωστά, η ώρα της ημέρας παίζει ρόλο, το μέρος, ΤΑ ΚΙΛΑ, οι εξωτερικές συνθήκες τα παπούτσια, αν έχει κάνει προπόνηση τις προηγούμενες ημέρες κτλ κτλ ... για αυτό κάνουμε εργομετρικά όπου υπάρχουν οι ίδιες συνθήκες.

Επίσης το να βελτιωθεί κάποιος είναι απόλυτα φυσιολογικό. όποιος κάνει προπόνηση βελτιώνεται ακόμα και αν απλά τρέχει αργά ...το θέμα και η παγίδα είναι να μπορεί να τρέξει γρήγορα σε αγώνα μεγάλης διάρκειας. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα κάποτε έκανα το ίδιο με εσένα ...σε αγώνα 21 χλμ μέχρι το 17 ήμουν οκ και έπειτα πατούσα σταφύλια...έβλεπα την ευθεία να κάνει ζιγκ ζαγκ (και έκανα και σωστες προπονήσεις απο τέμπο κτλ κτλ ...μονο τις διαλλειματικές χαλούσα).

Οπότε αρχικά κράτησε το οτι δεν είναι τέμπο τα 5 και τα 6 χλμ , στο τέμπο μπορεις να πας σε προπόνηση 16-17 χλμ και να είσαι άνετος όταν τελειώσεις. Πιο πολύ Κατώφλι τρέχεις με αυτό που κάνεις αλλά και στο Treshold μπορεί κάποιος να τρέξει 30 λεπτά οπότε η προπόνηση σου πάει και σε πιο γρήγορη απο κατώφλι.
Αν έτρεχες 5άρια θα σου έλεγα φυσικά οκ γιατί εκεί η προπόνηση είναι αλλιώς.
Υ.Γ. Για να τα γράφουν τόσα και τόσα βιβλία , να τα συμβουλεύονται και να τα κάνουν υψηλού επιπέδου αθλητές , ολυμπιονίκες, , να έχουν γίνει έρευνες με βιβλιογραφία κτλ κτλ κάποιος λόγος θα υπάρχει μπορεί κάποια πράγματα να δουλεύουν λίγο διαφορετικά στον καθένα αλλά η βασικές αρχές και το πως δουλεύει το σώμα με τα ερεθίσματα είναι ίδια σε όλους ;)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2021 :  13:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν αμφισβητώ τι γράφουν τα βιβλία και τι οι έρευνες, απλά λέω τι κάνω εγώ και όχι δουλεύει αλλά δουλεύει πολύ αποτελεσματικά, πέρα από τους στόχους και της προσδοκίες που είχα . Συνεχίζοντας το τρέξιμο έτσι και αλλιώς θα υπάρχει βελτίωση αλλά είμαι σε ένα σημείο που η βελτίωση με αυτούς τους χρόνους δεν θα είναι τόσο μεγάλη μέσα σε έναν χρόνο.

Όταν εννοώ τέμπο μιλάω για αυτήν την προπόνηση http://runningnews.gr/mitem.php?id=2757

Εάν το υπολόγισες έκανα τα 5Κ κάτω από 18 λεπτά χωρίς να δώσω το 100% δεν να τρέχω σε αγώνα 5Κ.

Μάλλον εσύ μιλάς για τέμπο σε long run εφόσον είναι πάνω από ώρα.

Edited by - Sor on 05/04/2021 15:25:05
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2021 :  15:30:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το άρθρο τα λέει πολλά σωστά και πολλά λάθος για εμένα πράγματα.

Αρχικά τα λέει λίγο μπακαλίστικα αλλά είναι λογικό γιατί για να αναλυθεί η όλη φιλοσοφία θέλει σελίδες και σελίδες όπως και να ξέρει κάποιος εργοφυσιολογία οπότε για να γίνουν πιο κατανοητά τα πράγματα η συγγραφέας προσπαθεί να τα πεί πολύ απλά.

Για τι κατώφλι μιλάει? Γαλακτικό? Αναπνευστικό? Το κάθε ένα έχει επίδραση στο άλλο?

Πάρα πολύ σωστά μιλάει για αερόβια βάση. 90% δεν είναι τέμπο είναι κοντά στο κατώφλι. Τώρα ένας πολύ καλά προπονημένος και ταλαντούχος αθλητής μπορεί να κρατήσει αυτό το ρυθμο αν είναι και οικονομικός για πολύ ώρα. το 95% του κόσμου δε μπορεί.
Υπάρχουν πολλών ειδών προπονήσεις όπου δουλεύεις και τεμπο και κατώφλι.

Το παράδειγμα με τον αθλητή το 1972 δείχνει πόσο οικονομικός είχε γίνει.

Λέει πολύ σωστά πως το τέμπο είναι περίπου 25-30 secs πιο αργά απο ρυθμό 5αριού (διαφωνώ είναι ανάλογα το άτομο, μπορει να είναι και 35 secs πιο αργό)
Εσύ περνάς 5 άρι με ρυθμό 3:08? Αν όχι τότε κάτι κάνεις λάθος.

Προφανώς και η βελτίωση θα είναι μικρή, εδω είναι τα δύσκολα πως θα βελτιωθείς χωρίς να καείς.

Όχι δεν μιλάω για το long. Παράδειγμα ένας αθλητής που τρέχει μαραθώνιο με ρυθμό 4 θα κάνει τέμπο 15-16 χλμ τέμπο και θα του βγεί πάνω απο ώρα.

Αν τρέχεις μόνο με την αίσθηση πως ξέρεις τι ποσοστό καρδιακών παλμών είσαι για να ορίσεις το τέμπο? Πως ξέρεις πιο είναι το αγωνιστικό pace σου σε απόσταση έτσι ώστε χονδρικά πάλι να βγάλεις ένα νούμερο για προπόνηση σε αυτό το ρυθμό. Δε μιλάω για ποσοστό Vo2 που είναι το πιο έγκυρο γιατί εκεί θέλει εργομετρικό.

Ξαναλέω πως είναι πάρα πάρα πολύ δύσκολο για κάποιον που δεν έχει διαβάσει (μιλάω για επιστημονικά βιβλία προφανώς που και όχι αρθρα στο internet) να καταλάβει γιατί , πως και το τι θέλουμε να πετύχουμε με κάθε ερέθισμα. Αλλά ακόμα και να διαβάσει βιβλία πρέπει να μάθει φυσιολογία έτσι να καταλάβει για πιο πράγμα μιλάνε τα βιβλία.

Αν προετοιμάζεσαι για 10 άρι η προπόνηση σου είναι ας πούμε παραγωγική. Αν έχεις στόχο μεγαλύτερες αποστάσεις πρόσεχε το κάψιμο και κυρίως την μακροχρόνια συσσωρευμένη κόπωση γιατί μετά θέλεις πάνω απο 6 μήνες να συνέλθεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2021 :  17:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν μίλησα για μαραθώνιο . Κάνω προετοιμασία για αγώνα 10Κ . Όχι παραπάνω. Πραγματικά δεν ξέρω το αγωνιστικό μου pace των 5 ή 10 Κ π.χ. Για Vo2 δεν έχω ιδέα . Απλά λέω πως έβγαζα της διαλειμματικές μου και η βελτίωση μου είναι πάνω από της προσδοκίες μου .

Έβγαλα ένα 5ρι με 80-85% των δυνατοτήτων μου κάτω από 18 λεπτά απλά και όμορφα .

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2021 :  17:38:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ε μα για 10 αρι το οποίο διαρκεί κάτω από 40 λεπτά δεν έχεις θέμα. Αλλάζει η προπονηση γιατί χρειάζεται ταχυτητα.

Χρειάζεσαι Οικονομία αλλά δε σε ενδιαφέρει τόσο. Οι ταχυτητες δουλευονται με άλλο stop ακριβώς γιατί δε χρειάζεται να κανεις πολλά κομμάτια ουτε να δουλευεις μεγάλα διαλλειματα.

Η προπονηση που αναφέρουμε εδώ πιο πολυ είναι για μεγαλυτερες αποστάσεις όπου αυτά που δουλευεις είναι τελείως διαφορετικά. Στο 10 αρι θα δουλέψεις περισσοτερο στο 90-95% της Vo2. Σε μεγαλυτερη απόσταση ποτέ σε αυτό το νουμερο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Charma1
Forum-Runner

122 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2021 :  22:59:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
15,2 Χλμ σε 1:20.58 (5.21 pace/min) στο γήπεδο..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2021 :  08:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
45αλεπτο βουνίσιο χθες.

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Charma1
Forum-Runner

122 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2021 :  23:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
8,1 Χλμ σε 40.34 (5.01 pace/min) στο γήπεδο..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MariaTs
Newbie Forum Runner

Greece
29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2021 :  16:35:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
10χλμ σε 1:11🌞
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Charma1
Forum-Runner

122 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2021 :  00:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
15,70 Χλμ σε 1:24.09 (5.22 pace/min) στο Φλοίσβο παλι μετα το άνοιγμα των μετακινήσεων..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 44 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000