Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 επιλογή παπουτσι για Forefoot Running
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

santinistas
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/06/2019 :  19:28:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Trexantiris τι γνώμη έχεις για τα altra escalante racer;
τρέχω ήδη 8 μήνες με 0 drop,σε ελεύθερα τρεξίματα και σε tempo αλλά φοβάμαι να τα τρέξω σε long run ακομη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEOPSOMO
Newbie Forum Runner

25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2019 :  11:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φοβερό παπούτσι! Πολύ ελαφριά αίσθηση, άπλετος χώρος στα δάχτυλα. Προπονήσεις - αγώνες τα πάντα όλα.
Όσο προσγειώνεσαι μπροστά λειτουργεί τέλεια. Όταν επέλθει κούραση και αρχίζει να συμμετέχει η φτέρνα στην προσγείωση αρχίζουν τα δύσκολα για το παπούτσι.
Αν συμβαίνει κάτι απο τα παραπάνω στα long σου μπορείνα να κοιτάξεις τα torin.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

santinistas
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2019 :  15:04:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by LEOPSOMO

Φοβερό παπούτσι! Πολύ ελαφριά αίσθηση, άπλετος χώρος στα δάχτυλα. Προπονήσεις - αγώνες τα πάντα όλα.
Όσο προσγειώνεσαι μπροστά λειτουργεί τέλεια. Όταν επέλθει κούραση και αρχίζει να συμμετέχει η φτέρνα στην προσγείωση αρχίζουν τα δύσκολα για το παπούτσι.
Αν συμβαίνει κάτι απο τα παραπάνω στα long σου μπορείνα να κοιτάξεις τα torin.



σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.

μολις τα παρελαβα αλλα και παλι εγινε το κλασικο ''τρυκ'' που γινετε συνηθως στα altra....
11 usa, και ενω στο one 3.0 και στο torin ειμαι κλασικος 11αρης στο duo και στα escalante ειμαι 10,5.....
με τα duo την πατησα και μετα απο 2 φορες τα εβαλα πωλητηριο ενω ειναι ολοκαινουργια....
δυστυχως τα escalante πανε για επιστροφη,μιας και δεν υπαρχει 10,5...μου ειναι οριακα μεγαλα και δεν θα ρισκαρω...και ειναι οντως απιστευτη ΠΑΠΟΥΤΣΑΡΑ!!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEOPSOMO
Newbie Forum Runner

25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2019 :  17:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι να πω... κρίμα!

Καλές προπονήσεις, άντε και ξυπόλυτοι μια μέρα!

:))
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

santinistas
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2019 :  17:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by LEOPSOMO

Τι να πω... κρίμα!

Καλές προπονήσεις, άντε και ξυπόλυτοι μια μέρα!

:))



οντως κριμα...να σαι καλα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Delazaren
Forum-Runner

130 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2019 :  10:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Delazaren Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
@trexantiris ευχαριστούμε για της πληροφορίες πολύ χρήσιμες.

Έχει εδώ και 1.5 χρόνια περίπου που προσπάθησα στα αργά και μέσης έντασης κομμάτια να πατάω περισσότερο μπροστά, το έκανα κάπως ήμι-συνειδητά. Οι προσαρμογές με χτύπησαν στις γάμπες, στους αχίλλειους, στις φτέρνες και στα πέλματα (κάπως με αυτή τη σειρά). Πλέον τα περισσότερα θέματα έχουν φύγει αλλά ταλαιπωρήθηκα αρκετά. Γενικώς θέλει χαμηλό (~4mm) drop για κάτι τέτοιο αλλά ανάλογα με το σωματότυπο ίσως να απαιτείται κάποια καλή απορροφητικότητα στη περιοχή της μύτης του παπουτσιού.

Σχετικά με το zoom fly μπορεί να έχουν 10mm drop αλλά επειδή δεν είναι συμβατικής γεωμετρίας (είναι "fore-shoe" rocker) πρακτικά συμπεριφέρεται όπως ένα παπούτσι με χαμηλό drop αρκεί να έχεις το απαραίτητο στύλ ή ταχύτητα. :-)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/07/2019 :  14:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by LEOPSOMO

Φοβερό παπούτσι! Πολύ ελαφριά αίσθηση, άπλετος χώρος στα δάχτυλα. Προπονήσεις - αγώνες τα πάντα όλα.
Όσο προσγειώνεσαι μπροστά λειτουργεί τέλεια. Όταν επέλθει κούραση και αρχίζει να συμμετέχει η φτέρνα στην προσγείωση αρχίζουν τα δύσκολα για το παπούτσι.
Αν συμβαίνει κάτι απο τα παραπάνω στα long σου μπορείνα να κοιτάξεις τα torin.



Δεν έχω τα racer αλλά το «βασικό» μοντέλο escalante. Τα racer είναι λίγο ελαφρύτερα με καλύτερη διαπνοή και λίγο πιο «σφιχτό» υλικό στη μεσόσολα. Τα Escalante πάντως τα έχω ΕΡΩΤΕΥΤΕΙ!!! Το μηδενικό drop όντως κάνει διαφορά (σε σχέση με τα 4mm που συνήθως χρησιμοποιούσα σε παπούτσια μέχρι πρότινος) ενώ η εξαιρετική ευρυχωρία που προσφέρουν στα δάκτυλα είναι ιδιαίτερα χρήσιμη σε πολύ μεγάλες αποστάσεις!

Δοκιμασμένα ήδη σε δύο 24ώρα και αποτελούν πλέον το καλύτερο υπόδημα που έχω ποτέ φορέσει σε υπεραποστάσεις ασφάλτου (τουλάχιστον για τα δικά μου «μινιμαλιστικά» γούστα που έχω βγάλει 100άρι ασφάλτου με σανδάλια και Μαραθώνιο ξυπόλητος).

Όσο αφορά την κούραση που όντως μπορεί να επέλθει με τα πολλά χιλιόμετρα, είναι και θέμα προσαρμογών. Για μένα τα Escalante έχουν όλο το cushioning που χρειάζομαι ακόμα και για τις μεγαλύτερες αποστάσεις!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/07/2019 :  14:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Delazaren

@trexantiris ευχαριστούμε για της πληροφορίες πολύ χρήσιμες.

Έχει εδώ και 1.5 χρόνια περίπου που προσπάθησα στα αργά και μέσης έντασης κομμάτια να πατάω περισσότερο μπροστά, το έκανα κάπως ήμι-συνειδητά. Οι προσαρμογές με χτύπησαν στις γάμπες, στους αχίλλειους, στις φτέρνες και στα πέλματα (κάπως με αυτή τη σειρά). Πλέον τα περισσότερα θέματα έχουν φύγει αλλά ταλαιπωρήθηκα αρκετά. Γενικώς θέλει χαμηλό (~4mm) drop για κάτι τέτοιο αλλά ανάλογα με το σωματότυπο ίσως να απαιτείται κάποια καλή απορροφητικότητα στη περιοχή της μύτης του παπουτσιού.

Σχετικά με το zoom fly μπορεί να έχουν 10mm drop αλλά επειδή δεν είναι συμβατικής γεωμετρίας (είναι "fore-shoe" rocker) πρακτικά συμπεριφέρεται όπως ένα παπούτσι με χαμηλό drop αρκεί να έχεις το απαραίτητο στύλ ή ταχύτητα. :-)



Επειδή είχα συνειδητοποιήσει ότι τα παπούτσια βάζουν πολλούς περιορισμούς στις προσαρμογές που χρειάζονται για το forefoot πάτημα (εκτός και αν μιλάμε για απόλυτα μίνιμαλ λύσεις όπως τα Vibram Five Fingers, Evo, κάποια Merrel ή ειδικές κάλτσες), είχα αφοσιωθεί στο ξυπόλητο στην αρχή θεωρώντας το ως το καλύτερο εργαλείο εκπαίδευσης για το forefoot πάτημα. Κάτι που επιβεβαιώθηκε και μάλιστα με βοήθησε πολύ στο να μην «υπερβάλλω» γιατί πολύ γρήγορα μου έδειχνε πιασίματα και ενοχλήσεις (ειδικά στα πέλματα) που έπρεπε να τις σέβομαι και να μειώνω τα χιλιόμετρα & εντάσεις ανάλογα! Και επειδή βέβαια δεν είχα συνέχεια πρόσβαση σε «καθαρές/ασφαλείς» επιφάνειες όπως ταρτάν και διάδρομο, είχα φτιάξει τις δικές μου «ειδικές» κάλτσες αλλά είχα προβεί και στην αγορά των VFF (Vibram Five Fingers) για να μπορώ να τρέχω ακόμα και σε ταλαιπωρημένη άσφαλτο με άνεση.

Τώρα βέβαια έχω τα άπειρα – διαφορετικά – παπούτσια στο οπλοστάσιό μου (για βουνό και άσφαλτο) αλλά πλέον ότι και παπούτσι και να φορέσω θα το «οδηγήσω» σε forefoot πάτημα.

Αυτό που κατάλαβα όλα αυτά τα χρόνια που τρέχω συστηματικά ανυπόδητος είναι το πέλμα δεν χρειάζεται τόσο την απορροφητικότητα όσο τις κατάλληλες προσαρμογές (ενδυνάμωση) που επιτυγχάνεται μέσα από συστηματική προσπάθεια. Όσο αφορά το σωματότυπο όταν ξεκίνησα τις προσαρμογές πλησίαζα τα 100 κιλά, 20 – τουλάχιστον – κιλά βαρύτερος από ότι κυμαίνομαι τώρα! Μάλιστα όσο βαρύτερος είναι κάποιος (άσχετα με το ύψος του), τόσο πιο πολλά έχει να κερδίσει από τη μεγαλύτερη αποσβεστικότητα που θα του χαρίσει το forefoot πάτημα!


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/07/2019 :  14:24:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Ξυπόλητος με καλτσούλες(ή μη) στο γκαζόν του γηπέδου. Το πόδι σου υποχρεωτικά χτυπάει εμπρός, βαριά βαριά στη μέση της πατούσας. Φτέρνα αποκλείεται γιατί θα τραντάζεται το σώμα ολόκληρο. Μικρά κομμάτια 2-3 φορές την βδομάδα(όσο αντέχει το πόδι) και θα δεις μετά από εύλογο διάσυτημα ότι παπούτσι και να φοράς η πατούσα θα πηγαίνει μόνη της εμπρός.
Και ούτε με drop, drip, drap θα ασχοληθείς. Το πόδι θα πρέπει να οδηγεί το παπούτσι και όχι το αντίθετο. Μην περιμένεις το παπούτσι να σε μάθει.
Προσοχή ευαισθησία πιθανόν να παρουσιάσουν και τα μετατάρσια.
Αν η παραπάνω μέθοδος θεωρείται ακραία δοκίμασε με σανδαλάκια δερμάτινα από το Μοναστηράκι.

Μανώλη
κρύβεις και δεν μοιράζεσαι την ανυπόδητη γνώση εύγε!!!!!!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




Αυτό είναι από τις πιο βασικές κουβέντες Βασίλη!!!

Πάντως δεν κρύβω κάτι απλά δεν γράφω και τόσο συχνά στο φόρουμ (όπως θα έχεις παρατηρήσει φαντάζομαι ). Πάντως στη θεματική που είχε ανοίξει στο – μακρινό – παρελθόν για το barefoot τρέξιμο, έχουν γραφτεί κάμποσα από όλους μας και φυσικά και από μένα!


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000