Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Έξαλλη με τα Supernova Gore-Tex της Adidas
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

bezalel
Newbie Forum Runner

Greece


1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 26/06/2019 :  16:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους! Αγόρασα πριν δύο μήνες τα Supernova Gore-Tex της Adidas για την προπόνησή μου για το μαραθώνιο. Τον τελευταίο μήνα, ακόμα και μικρότερες αποστάσεις μου δημιουργούν πίεση στη μέσα πλευρά του πέλματος. Διάβασα κάποιες κακές κριτικές στο Amazon και τελικά το παπούτσι θα το χρησιμοποιώ για περπάτημα. Έχω πολύ καλή άποψη για όλα τα Asics και ειδικά για τα παπούτσια του τριάθλου (Noosa Tri). Θα ήθελα τη γνώμη σας - θα φορούσατε παπούτσι τριάθλου στο μαραθώνιο; Αν και διαφέρει για τον κάθε ένα, ποιό είναι κατα την εμπειρία σας ένα καλό παπούτσι για κάποιον που κάνει μεγάλες αποστάσεις; Ευχαριστώ πολύ!

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2019 :  00:08:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο καθένας μας έχει διαφορετικό πάτημα και φυσικά μπορεί κάποιο παπούτσι που σε εμένα ταιριάζει σε άλλον να δημιουργεί προβλήματα. Γενικα θα πρέπει να αγοράζεις παπούτσια σχετικά με το πάτημα σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2019 :  08:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δυστυχώς τα παπούτσια είναι το τυράκι στη φάκα της βιομηχανίας του τρεξίματος. Όσες κριτικές και να ακούσεις με όσους και να μιλήσεις δυστυχώς θα σου πάρει κάποιο χρόνο (αρκετά λεφτά) και αρκετές δοκιμές μοντέλων μέχρι να καταλάβεις ποιο παπούτσι σου ταιριάζει. Και αυτό με ερωτηματικό γιατί πχ το χ μοντέλο που θέλεις φέτος είναι φαρδύ και του χρόνου είναι στενό, οπότε πάπαλα! πολλές φορές ακόμα και αν απλά δοκιμάσεις κάποιο παπούτσι σε μαγαζί και θεωρήσεις ότι είναι εντάξει, είναι πιθανό στο δρόμο να σε απογοητεύσει.
Προσωπική άποψη, αρχίνα με κάποιο μοντέλο προσανατολισμένο μόνο για τρέξιμο όπως τα ΗΟΚΑ.


Billy Roberts, "Hey Joe". Αυτός ήταν ο δημιουργός και όχι ο Hendrix.
https://www.youtube.com/watch?v=PziiNzFWZog


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stavzzz
Advanced Forum-Runner

Greece
216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2019 :  09:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν υπάρχει καλύτερο παπούτσι αλλά αυτό που ταιριάζει στον καθένα.
Θέλει ένα καλό πελματογράφημα σε ειδικό και όχι σε πολυκαταστήματα και μετά να διαλέξεις.
Δοκίμασες το solar boost;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2019 :  09:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα σταθώ στον τίτλο σου και θα προσθέσω:

Σε απλά δρομικά παπούτσια (όχι βουνίσια) είχα χρησιμοποιήσει τους προκατόχους του supernova glide 5, 6 και 7. Και μετά από την αλλαγή στο σχεδιασμό και στην ονοματολογία αγόρασα τα supernova (που αντιστοιχούσαν στο μοντέλο 9).
Τα βρήκα μάλλον ενοχλητικά μαλακά για τρέξιμο (το πόδι βούλιαζε αρκετά μέσα) κι επίσης ενοχλητικά ζεστά (δε μου έχει ξανασυμβεί να αισθάνομαι όλο το πέλμα μου ζεστό λόγω παπουτσιού). Επίσης αισθανόμουν ότι το πόδι πατάει καλύτερα στα πλαϊνά του παπουτσιού και λιγότερο στο μέσο αφήνοντας έτσι κάποιο κενό.

Τέλος, σε κάποιο μεγάλο αγώνα έβγαλα για λόγους φρεσκαρίσματος στο 80 km τα "αρχαία" supernova glide 5 (που δεν είχαν boost) κι έβαλα τα supernova. Στα πρώτα 10 βήματα αισθάνθηκα λιγότερο βολικά, αλλά έκανα το λάθος να μη γυρίσω για να ξαναλλάξω. Αισθανόμουν συνέχεια μια δυσφορία και σταδιακά πόνους. Μετά από 60 επιπλέον km, όταν τελείωσε ο αγώνας και τα δύο πόδια μου είχαν μεγάλες φουσκάλες στο πέλμα (δε μου έχει ξανασυμβεί ποτέ), στο παραπάνω κενό, δηλαδή ακριβώς πίσω από τα μετατάρσια.

Από τότε δεν τα ξαναέτρεξα, αλλά τα φοράω στη δουλειά και στο γυμναστήριο, όπου ομολογουμένως είναι αρκετά καλά και ξεκούραστα.

Κι έχω την αίσθηση ότι κι η Adidas κατάλαβε την πατάτα της κι έκανε νέες αλλαγές στη συνέχεια, πάλι σε στο σχεδιασμό και με νέα ονοματολογία.
στο μέσο του πλάτους του ποδιού, δηλαδή ελάχιστα πιο πίσο από το μετατάρσιο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stavzzz
Advanced Forum-Runner

Greece
216 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2019 :  10:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ααααχ!Πόσο δίκιο έχεις...
Σαν τα supernova glide 8 δεν έχει που λένε και στον Βορρά
Εγώ είχα προλάβει και είχα πάρει τρία ζευγάρια διαφορετικού χρώματος και τα φοράω συνέχεια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2019 :  09:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για μένα κορυφαία ήταν τα supernova glide 6 μακράν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2019 :  14:28:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by bezalel

Καλησπέρα σε όλους! Αγόρασα πριν δύο μήνες τα Supernova Gore-Tex της Adidas για την προπόνησή μου για το μαραθώνιο. Τον τελευταίο μήνα, ακόμα και μικρότερες αποστάσεις μου δημιουργούν πίεση στη μέσα πλευρά του πέλματος. Διάβασα κάποιες κακές κριτικές στο Amazon και τελικά το παπούτσι θα το χρησιμοποιώ για περπάτημα. Έχω πολύ καλή άποψη για όλα τα Asics και ειδικά για τα παπούτσια του τριάθλου (Noosa Tri). Θα ήθελα τη γνώμη σας - θα φορούσατε παπούτσι τριάθλου στο μαραθώνιο; Αν και διαφέρει για τον κάθε ένα, ποιό είναι κατα την εμπειρία σας ένα καλό παπούτσι για κάποιον που κάνει μεγάλες αποστάσεις; Ευχαριστώ πολύ!



Για να καταλάβω: αγόρασες λίγο πριν το καλοκαίρι για προετοιμασία Μαραθωνίου μέσα στο κατακαλόκαιρο παπούτσια που χρησιμοποιούν αδιαβροχοποίηση με μεμβράνη GORE-TEX? Επαναλαμβάνω…με αδιάβροχη μεμβράνη?!?!?!?!?

…η πίεση που σου δημιουργούν στο πέλμα θα έπρεπε μάλλον να είναι το μικρότερο πρόβλημα που θα σε απασχολούσε με τα συγκεκριμένα παπούτσια αυτήν την περίοδο του χρόνου!


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/06/2019 :  17:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αδιάβροχο μεν διαπνέον δε! Εξαρτάται από τον βαθμό αδιαβροχοποίησης: https://www.evo.com/guides/outerwear-waterproof-ratings-and-breathability
Βέβαια και πάλι δεν είναι ιδανικό για καλοκαίρι.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 28/06/2019 17:52:25
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000