Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πελματιαια απονευρωσιτιδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Kleanthis
Newbie Forum Runner

Greece
14 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/07/2019 :  21:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Περιμενουμε πως θα παει σημερα 1 βδομαδα μετα το PRPs μετα απο επανεξεταση ο γιατρος ειπε παμε καλα πονος υπαρχει ακομα ...θελει χρονο υπομονη κ διαφορα αλλα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/07/2019 :  00:00:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε περαστικά με όλη μου τη καρδιά από κάποιον που εδώ και 2.5 χρόνια παλεύει να βρει μια διάγνωση για τα πέλματα του...πιθανόν σύνδρομο ταρσιαιου σωλήνα...
Εκεί να δεις καθημερινός πόνος..μου είπανε και μένα για prp αλλά άκουσα έχει τρομερό πόνο..η λύση της επέμβασης δεν τη θέλουν οι γιατροί γιατί έχει μεγάλα ποσοστά αποτυχίας..
Δεν μπορώ ακόμη να πιστέψω ότι δεν μπορώ να τρέξω ίσως και για την υπόλοιπη ζωή μου..
Όσο για επέμβαση εάν δεν έχεις ρηξη ούτε να το σκέφτεσαι...
Μακριά από επεμβάσεις έτσι για πλάκα..
Υπομονή...υπομονή...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/07/2019 :  07:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα συμφωνήσω χειρουργείο πάντα η τελευταία λύση πρέπει να ειναι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panixgr
Forum-Runner

Greece


57 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/07/2019 :  09:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
+ το οτι για πελματιαία απον. και άκανθα, πλέον ΣΠΑΝΙΑ ακολουθείται η εγχείρηση ως πρακτική στα ξένα συστήματα υγείας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kleanthis
Newbie Forum Runner

Greece
14 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2019 :  05:37:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ παιδιά... Το θέμα μου δεν είναι ότι δεν μπορώ να τρέξω αλλά δεν μπορώ να σικοσω βάρος δεν μπορώ να Περπατισω δυσκολεύομαι στην δουλειά(κ έχω εύκολη δουλειά με καθόλου ορθοστασία κ λίγο περπάτημα) κ η ποιότητα ζωής είναι κάτι που παραπάνω από χάλια...
Είμαι σανα είμαι ανάπηρος δεν κάνω τπτ απλα μπορώ να Περπατισω με πονο... Δεν μπορω να φανταστώ το υπόλοιπο της ζωή μου έτσι...
Τα νέα είναι ότι με το PRPs που έκανα πριν περίπου 10 μέρες (ναι πολύ πόνο αλλά για ένα λεπτό μετά μόνο όταν περπατάς) πλέον μετά από 10 μέρες κοντεύω ναφισω τις πατεριτσες νιοθω ακόμα πόνο δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι από τραυματισμο νεύρου η από την πελματιαια η από τα αιμοπετάλια...
Ο γιατρός μου είπε ότι είμαι πολύ καλητερα απότι θα περίμενε κ ο ιδιος...
Εγω σαν απαισιόδοξος άνθρωπος εφόσον ακομα πονάω κρατάω μικρό καλάθι...
Την Τετάρτη (2 βδομάδες μετά την εγχυση μου είπε να τον πάρω τηλ) κ την άλλη Τετάρτη (3βδομαδες μετά την έγχυση) θα πάω για επανεξέταση...
Λογικά τότε θα ξέρουμε αν έπιασε η θεραπεία η όχι...
Για την ώρα κάνω μόνο λίγες διατάσεις ου με είπε λογικά την Τετάρτη που θα μιλήσουμε θα μου πει να κάνω παραπάνω διατάσεις ισσος κ κάποια άσκηση ενδυνάμωσης ανάλογος πόσο θα ποναω
Όλοι οι γιατροί μου είπαν επέμβαση αν δεν πιάσει το PRPs. και γιατροί του ιδιοτικου κ του δημοσίου ...
Και αν δεν πιάσει θα την κάνω μετά από κάποιο διάστημα βέβαια θα δοσω όσο χρόνο χρειάζεται το PRPs το θέμα είναι που...???
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kleanthis
Newbie Forum Runner

Greece
14 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2019 :  05:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Oχι δεν έχω ρήξη πελματιαιας αλλά δεν πυστευω πόσο χειρότερα θα είμαι ακομα κ αν δεν πετύχει η επέμβαση...
Τι χειρότερο να υπάρχει πέρα από αυτό που περνάω...
Δεν μπορώ να τρεξω
Δεν μπορώ να σικοσω τπτ
Περπατάω με πόνο αρκετο
Δυσκολα στην δουλειά μου που κάποια στιγμη θα την χάσω αν δεν γίνω καλα
Άρα καταλάβετε...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2019 :  17:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχεις σίγουρα πελματιαια? Εγώ έχω πιθανό σύνδρομο ταρσιαιου 2 χρόνο με καθημερινό πόνο μόνο όταν φοράω παπούτσια...
Έχεις δοκιμάσει ασκήσεις? Διατάσεις? Κρύο μπουκαλάκι στο πέλμα? Εδώ ακούω για πατερίτσες..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kleanthis
Newbie Forum Runner

Greece
14 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2019 :  22:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πατεριτσες φοραω γιανα αποφορτιστει το σημειο που εκανα το prps..ετσι ειπε ο γιςτρος...
Στους 7 μηνες οπως εγραψα που ταλεπορουμε
Εκανα τα παντα..
7μηνες παγοθεραπια ξεκουραση χαπια μετα κουτια ενεση κορτιζονης κορτιζονη απο το στομα 1,5 μηνα σε πρακτικο
1,5 μηνα φυσιοθεραπιες
Ιδηκα πελματα κατι υγρες αλοιφες στο πελμα...
Μικρα διαστηματα ακινησιας.. Διατασεις ανα διαστηματα (ισσος επρεπε να μην τις σταματισω καθολου αλλα εκανα εναν μηνα μετα σταματαγα εναν μετα ξανα το ιδιο)...
Κ τωρα prps..
Tο μονο που δεν εκανα ειναι sock wave
Κ αυτο γτ με ειπαν οι μισοι οτι θασε κανει χειρωτερα μονο αν ειχες ακανθα θα βοηθαγε...ενας μουπε θασε βοηθεισει...
Αλλα ειναι 3-1 αρνητικοι οι γιατροι μετο sock wave
Εχω παει σε 5 γιατρους...
Με μαγνιτικη κ ακτινογραφια που εχω μου ειπαν οτι εχω πελματιαια...
Αυτο που εχεις δεν το εχω διαβασει γιανα ξερω που πονας κ τι ειναι εγω δεν ποναω ουτε στο αστραγαλο ουτε στα μεταταρσια ουτε στην φτερνα αλλα ποναω στο πελμα στην ΚΑΜΑΡΑ κοντα στην φτερνα αλλα οχι στην φτερνα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kleanthis
Newbie Forum Runner

Greece
14 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2019 :  22:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το θεμα ειναι οτι πηγα σε 2 κρατικα νοσοκομεια οπου το ενα ειναι το ποιο καινουριο στην θεσ/νικη και στα 2 νοσοκομεια μου ειπαν δεν εχουμε γιατρο (εξιδηκευμενο ας το πω) που να κανει τετιες επεμβασης κ στο ενα απτα 2 με παρεπεμψε στην ναουσα στον διευθηντη κιολας με λεει μονο αυτον ξερω να σου πω...
Οληκληρη θεσ/νικη να μην υπαρχει ενας τετιος γιατρος εμενα μου φενετε περιεργο...τι να πω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pumafaas
Forum-Runner

145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/07/2019 :  00:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άσε την επέμβαση...μπορεί να πάθεις ζημιά..σε πονάει όλη μέρα? Ψάξε για ιδιώτη γιατρό με εξειδίκευση στο πόδι .
Και εγώ 6 γιατρους έχω αλλάξει..άσε πονεμένη ιστορία..
Μπες YouTube και ψάξε ασκήσεις για πελματιαια .θέλει το χρόνο της
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kleanthis
Newbie Forum Runner

Greece
14 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/07/2019 :  04:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Tα έψαξα όλα φίλε μου... Ξεκίνησα διατάσεις πλέον του γιατρού κ κάποιες που μου είπε μια κοπέλα από εδώ μέσα οι μισές είναι ίδιες βέβαια...
Πάμε καλά παντός κάθε μέρα είναι κ ένα κλικ καλητερα...
Είναι το μόνο (ΤΟ PRPS) που έχει αποτέλεσμα σεμενα τουλαχ δεν ξέρω αν θα γίνω καλά η απλά θα περιορίσει τον πόνο αλλά μετά απ όσα έχω κάνει είναι το μοναδικό που κάνει δουλειά τώρα πόσο θα φανεί...
Όσο για γιατρό 2 επιλογές υπάρχουν ιδιοτης αλλά ποιος (λογικά αυτός που έχει την μεγαλητερο εμπηριας αλλά πως το κατάλαβενεις αυτό?)
Κ η δεύτερη είναι ο γιατρός απτό κρατικό αλλά δεν το σκευτομε καν για την ώρα...
Προς το παρόν κάνω ότι μου λέει ο τωρινός γιατρός κατά γράμμα εφόσον έχει αποτέλεσμα...
Μία ερωτιση... Ξέρει κανείς για πόσο (πως να το πω) δουλεύει το prps για πόσο καιρό?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panixgr
Forum-Runner

Greece


57 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/07/2019 :  11:04:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Περαστικα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kleanthis
Newbie Forum Runner

Greece
14 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2019 :  13:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαρισυω πολυ...
Τελειωσε η αδεια κ η ξεκουραση κ αυριο ξεκιναμε δουλεια...
Το ποδι παει πολυ καλα βεβαια ειχα αδεια κοντα 10 μερες κ δεν εκανα τπτ απο αυριο θα φανει...
Σημερα μιλησα με γιατρο του ειπα οτι οι πρωινοι πονοι εξαφανηστικαν κ καλα καλα δεν με πυστευε...
Ποναω μονο οταν κανω ψιλαφιση με λιγη δυναμη, μουπε να μην το κανω γιανα μην τραυματισω την περιωχη...μουπε παμε καλα θελει να δει πως θα συμπεριφερθει κ στην δουλεια το ποδι που θαχω λιγο περπατημα κ ειπαμε 19 του μηνος επανεξεταση...
Κανω κανονικα διατασεις αχιλ. Κ πελματιαια με προσοχη καμια 5-7 ασκησεις τουλαχ 3-4 φορες την ημερα....
Αλλα τα δαχτυλα τα τραβαω (διαταση) οπου βρεθω κ μπορω πανω απο 10 φορες την μερα...
Αυτα για την ωρα...σιγουρα το prps βοηθαει παρα πολυ δεν ξερω αν θα με κανει καλα γτ ακομα δεν ειμαι καλα αλλα ολα τα αλλα μαζι δεν εκαναν ουτε το 50% αποτι εκανε το prprs...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2019 :  14:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Περαστικά φίλε.

Για περίπου 1,5 χρόνο είχα και γω ΠΑ σε πολύ πιο ήπιο βαθμό και χωρίς να σταματήσω να τρέχω. Η κατάσταση χειροτέρευσε μετά από ένα "πάτημα" με "σουβλί" από χειροπράκτη, ενώ τελικά το πρόβλημα εξαφανίστηκε μετά από ένα μεγάλο αγώνα υπεραπόστασης που έκανα (πρακτική πάντως που δεν προτείνω σε κανέναν).

Κάποια στιγμή χρησιμοποίησα την παρακάτω κάλτσα

https://www.wiggle.co.uk/ultimate-performance-ultimate-plantar-fascia-sock/

η οποία με ανακούφιζε κατά διαστήματα, αν και δεν με βόλεψε να κοιμηθώ με αυτή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000