Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Γιατί άρχισα να τρέχω?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

maria
Advanced Forum-Runner

Greece


321 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2006 :  23:21:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από πιτσιρίκι θυμάμαι πάντα τον εαυτό μου να τρέχει! μέσα στο σπίτι από δωμάτιο σε δωμάτιο, από το σπίτι ως το ψιλικατζίδικο... στα 9 μου στην κατασκήνωση κέρδισα στο 50άρι. Στα 13 πήγα στο γήπεδο και δήλωσα ότι ήθελα να γίνω sprinder, ο τότε προπονητής είπε ότι κάνω για σφαίρα!!!!από την σταντίλα μου που δεν έτρεχα, την πέταγα στα 8 μέτρα... (χαρά ο προπονητής!)Ένα μήνα μετά άδραξα την ευκαιρία όταν μια συναθλήτρια θα έκανε τεστ σε χιλιάρι, χιλιοπαρακάλεσα να τρέξω μαζί της και οι ικεσίες μου εισακούστηκαν. Η κοπέλα (αργότερα πρωταθλήτρια στα 800m και στην εθνική ομάδα) έκανε 3'33", εγώ λίγο πιο πίσω της 3'43" και έτσι γλίτωσε η σφαίρα από εμένα και εγώ από αυτήν(!!!) και αυτομάτως έγινα από σφαιροβόλος 300άρα(??????) Σαν νεάνιδα ήμουν τελικά sprider, όπου και έκανα τις καλύτερες επιδόσεις μου στα 100m και 200m και πάντα στους τελικούς των Πανελληνίων πρωταθλημάτων. Κατά ένα περίεργο λόγο όμως έτρεχα πάντα στο περιφεριακό Πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου και μετά προκρινόμουν και για το Πανελλήνιο. Πρέπει να ήμουν η μοναδική sprider που έτρεχε 3000 ανώμαλο και μετά κλειστό στίβο 60m και 200m.... Μετά από σοβαρούς τραυματισμούς και σχεδόν βίαια, σταμάτησα νωρίς το στίβο (στα 18). Έχασα τη ζωή μου... παρακολουθούσα αγώνες και έκλαιγα με αναφιλητά μέχρι που σταμάτησα να ανοίγω την TV και να πηγαίνω στα στάδια γιατί ο πόνος ήταν αφόρητος...

Αλλά επειδή μέσα μου έβραζα, έπαιξα χάντμπολ 4 χρόνια, με ντάμπλ και συμμετοχή σε κύπελλο Ευρώπης και εθνική ομάδα. Τίποτα! απογοήτευση... δεν με συγκινούσε και τα παράτησα. Από τα 26 που γέννησα το γυιό μου μέχρι πέρυσι δεν έτρεξα ούτε 1000m, το παλιό κουσούρι όμως είχε μείνει, έτρεχα ακόμα από δωμάτιο σε δωμάτιο....

Μια μέρα ένα καμπανάκι χτύπησε τόσο δυνατά στην καρδιά μου και τα βήματά μου με οδήγησαν ξανά στο γήπεδο που ξεκίνησα 13 χρονών και άφησα πίσω στα 18. Ήταν πέρσι το Δεκέμβρη και σιγά σιγά άρχισε να χιονίζει όταν έτρεχα, ενώ ο ήλιος έλαμπε στον ουρανό. Οι νιφάδες του χιονιού έμοιαζαν να με καλωσορίζουν στα μονοπάτια της νιότης μου και ο ήλιος να χαμογελά μαζί με την καρδιά μου που χτυπούσε σαν τρελή πιότερο από την λαχτάρα παρά από το λαχάνιασμα...
Έτρεξα 18 γύρους, έναν για κάθε χρόνο που έμεινα μακριά από αυτό που αγαπούσα περισσότερο... Έτρεχα σαν να προσπαθούσα να γυρίσω πίσω στο χρόνο. Μέσα από κάθε διασκελισμό ξόρκισα κάθε πόνο και κάθε θλίψη που είχε μαζευτεί τόσα χρόνια... (χρόνια με πολλές δυσκολίες και πολλά προβλήματα), μέχρι που το λαχάνιασμα έγινε τόσο δυνατό που η καρδιά μου κόντεψε να σπάσει. Κι όταν σταμάτησα και κοίταξα γύρω μου ξέσπασα σε αναφιλητά... (το γήπεδο του Χαλανδρίου ήταν ακριβώς όπως το άφησα, ακόμα με χώμα) Τίποτε δεν έχει αλλάξει και τίποτε δεν είναι όπως παλιά.... Τα δάκρυα μου συνάντησαν στο ίδιο χώμα το νεανικό μου ιδρώτα και ο κύκλος πια είχε κλείσει!
Το Μάιο έκανα στην Πάρνηθα το πρώτο μου 20άρι και τον Αύγουστο έφτασα να βγάζω 70km την εβδομάδα με στόχο την κλασσική. Έχασα τον πρώτο μου μαραθώνιο από βαριά βροχίτιδα και τώρα στο νησί οι συνθήκες για προπόνηση δεν είναι οι πλέον ιδανικές.

Όμως δεν με πειράζει τίποτε πια! Γιατί πέρα από αγώνες και ρεκόρ, πάνω από στόχους και προσδοκίες, εγώ απλά τρέχω και πάλι...

Δεν ξέρω τι είναι ακριβώς αυτό που τελικά γεμίζει τόσο την καρδιά, το νου, το σώμα, την ψυχή. Δεν είναι μόνο η απόλαυση του να νιώθω, να ακούω, να παιδεύω το σώμα μου και να δοκιμάζω τις αντοχές μου.Είναι η αίσθηση της ελευθερίας που μου δίνει το τρέξιμο, όχι μόνο σαν σωματική κίνηση αλλά σαν βάλσαμο για την ψυχή. Σαν η σκέψη και το λογικό να αποχωρίζονται το σώμα ενώ αυτό συνεχίζει το μονότονο μα επίπονο μονοπάτι του, το μυαλό πετά σε άλλα μονοπάτια. Εκεί που νομίζω ότι ελέγχω τη σκέψη μου την αμέσως επόμενη στιγμή διαπιστώνω ότι αυτή η πλανεύτρα ξεγλίστρησε και "λοξοδρόμησε", μα τελικά με οδήγησε σε καλντερίμια που οδηγούν σε ξέφωτα και εκεί που το δροσερό αεράκι δροσίζει το κουρασμένο και φλογισμένο κορμί και δίπλα κυλά γάργαρο ρυάκι που σβήνει τη δίψα του μυαλού.


"Οδοιπόρε, δεν υπάρχει δρόμος, το μονοπάτι σου το χαράζεις εσύ."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maria
Advanced Forum-Runner

Greece


321 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2006 :  00:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MANOLIS

Ημασταν Κρητη στο Καβουσι,πηγαιναμε βολτα προς το βουνο ειχαμε απομακρυνθει 2χιλιομετρα 3 απ το χωριο,σουρουπο Νοεμβρης-ειχα κατεβει με τη Λιανα για ελιες-ξεχαστηκαμε και γεφυρα κλεινει επρεπε να προλαβουμε η να κοιμηθουμε κατω απ τα δεντρα,ηθελε ακομη ενα τεταρτο,ηταν το πιο γρηγορο δυχιλιαρο,ακομη και τωρα το ζηλευω,σταματησαμε μισοπεθαμενοι και σκεφτηκα αντεχει ο γερακος ακομη,εκτοτε εκοψα τσιγαρο και ναμαστε τωρα παρεουλα.



Βρε παλιόγερε γιατί παραμυθιάζεις τον κόσμο;
ποιές ελιές και μαύρα σύκα;;; Γιατί δε λες την αλήθεια;

Μια μέρα εσυνάντησε ο Μανωλιός τη Λιάνα
και στα αυτιά του άκουσε ερωτικό παιάνα!
Η Λιάνα καθαρόαιμο ήτανε και τότε άτι
σχέδια κάνει ο Μανωλιός, για να της μπει στο μάτι.
Αρχίζει να την κυνηγά και το μυαλό πλανιέται
το σώμα όμως μια στιγμή να τρέχει δεν ξεχνιέται.
Τι κι αν ο δόλιος Μανωλιός το λάφυρο κατάκτησε
η Λιάνα ούτε μια στιγμή να τρέχει δεν σταμάτησε.
Το κίνητρο του έρωτα του γίνηκε συνήθεια
κι ο Μανωλιός μας αθλητής εγίνηκε στ' αλήθεια.
Ακόμα τρέχει ο καψερός πίσω της και δε φτάνει
γιατί η Λιάνα μάτια μου δεν εφορεί φουστάνι.
Φορά στο λυγερό κορμί αθλητικό σορτσάκι
κι όταν καλπάζει τρέχοντας μοιάζει με κοριτσάκι!
Γι' αυτό γέρο μου πρόσεχε μη σταματάς να τρέχεις,
τη Λιάνα σαν τα μάτια σου πάντοτε να προσέχεις.





"Οδοιπόρε, δεν υπάρχει δρόμος, το μονοπάτι σου το χαράζεις εσύ."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Speedy
Road Runner

Greece


2750 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2006 :  07:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Speedy Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλοοο...

Οτι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό>>>Speedy
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS
Great Master of Literature



1704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2006 :  08:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Mαρια τωρα εξηγουνται ολα......μια συμβουλη σαν <<γεροντοτερος>> να το κοιταξεις αυτο γιατι οσο τ αφηνεις προχωραει και δεν ξερεις που τελικα μπορει να σε οδηγησει,επισης οταν σε τσακωσω στα νυχια μου θα δεις ποσα απιδια χωραει ο σακος.Τα σεβη μου.
SPEEDY και συ το βρηκες καλο,δικιο εχω να στηριζω το Σωτηρη,ε ρε τι εχει να γινει την Δευτερα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2006 :  10:14:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλόοοο Μαρία, με νόημα βαθύ.-
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotiris
Senior Forum-Runner

Greece


822 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2006 :  11:47:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αστους ρε Μανολη να λενε ...
Φαινεται δεν εχουν ακουσει οτι η γρια κοτα εχει το ζουμι ...
Ασε που ξερω πολλους νεωτερους σου, που θα ζηλευαν τις επιδοσεις σου και δεν εννοω μονο στο τρεξιμο .
Ασε που αμα πεσει η Μαρια στα χερια σου δεν τη σωζουν ουτε τα σπριντ ουτε το χαντμπολ .

ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΜΕΓΑΛΟ ΑΝΤΡΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΙΑ ΠΑΜΠΟΝΗΡΗ ΓΥΝΑΙΚΑ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maria
Advanced Forum-Runner

Greece


321 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2006 :  14:38:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά πολύ ευέξαπτοι μου είσαστε....

Τι πιο ωραίο η έμπνευση του για να αρχίσει το τρέξιμο να είναι ο έρωτας παρά οι ελιές!!!!!

Όσο για το Μανώλη Σωτήρη μου, του βγάζω το καπέλο γι' αυτό και δεν υπάρχει ζήτημα να με πιάσει στα νύχια του... άσε που οι συμβουλές του είναι πάντα ευπρόσδεκτες. Εσύ όμως από αλλού τσιγκλιέσαι βρε ατιμούλι (βλέπε ... ε ρε τι έχει να γίνει τη Δευτέρα...)και έχω δηλώσει και σύμμαχος..... εύκολα ξεχνάς!
Έλα τώρα να μας πεις κι εσύ ότι γνώρισες την Ελίνα στις ελιές....

"Οδοιπόρε, δεν υπάρχει δρόμος, το μονοπάτι σου το χαράζεις εσύ."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS
Great Master of Literature



1704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2006 :  14:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σωτηρη η γυναικα ειναι πανεξυπνη,διαολου καλτσα,ΠΑΜΠΟΝΗΡΗ,μονο που δεν κρυβεται πισω απο κανενα μεγαλο ανδρα γι αυτο....Μαρια ακους.......πως το ειπες spider....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotiris
Senior Forum-Runner

Greece


822 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2006 :  16:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μαρια την Ελινα δεν τη γνωριζα στις ελιες αλλα στο Ζηρεινειο !!!
Για το ποιος την επεσε σε ποιον και το πως ακριβως εγινε οι αποψεις διηστανται γι αυτο θα στο πω απο κοντα.

Εγω αν και παντα ημουν αθλητικο παιδι (ξερετε μπαλα-μπασκετ-ξυλο κλπ) δεν ειχα ασχοληθει καθολου με το τρεξιμο μεχρι το 1998 (25 ετων). Απο το 1995 μεχρι αρχες 1998 ειχα κανει παρα πολλα βαρη σε γυμναστηριο. Εκει για καλη μου τυχη ενας γυμναστης μου εξηγει οτι δεν ειναι σωστος ο δρομος που εχω παρει (87 κιλα φουσκωμενος σαν μπαλονι) και οτι παραλληλα με την δυναμη πρεπει να αυξησω και αλλες παραμετρους της φυσικης μου καταστασης οπως ταχυτητα-αντοχη-ευλυγισια κλπ. Ετσι καθε 3 μηνες στο γυμναστηριο καναμε καποια τεστ δυναμης (μεγιστα κιλα σε πιεσεις παγκου και σκουωτ) ταχυτητας (κοιλιακοι και πους απς σε 1 λεπτο) ευλυγισιας (ποσο ποντους θα πανε τα χερια κατω απο τις πατουσες) και αντοχης (σε 12 λεπτα ποση αποσταση θα διανυσω, το γνωστο τεστ Κουπερ) και μεσα απο καποιες νορμες απο την αμερικη εβγαζες ποσο καλη φυσικη κατασταση εχεις.
Αυτο ηταν πλεον η μεγιστη προκληση δεν ηταν τα κιλα που θα σηκωνα στο παγκο αλλα αν θα καταφερνα να τρεξω στα 12 λεπτα 3 χιλιομετρα που ηταν το αριστα. Αφου ειχα καταφερει να τρεξω καπου 3.300 καποιος με παρακινισε να παω τρεξω στο γυρω της Παρνηθας και φυσικα αφου ημουν τοσο καλος (το καμαρι του γυμναστηριου, 500-600 ενεργα μελη οχι παιξε γελασε) να γυρισω νικητης και τροπαιουχος. Αυτο ηταν ξεκιναω στα πρωτα 500μ μεσα στους τρεις πρωτους μετα απο ενα χιλιομετρο εχω σκασει και ως το τελος της ανηφορας εχουν αρχισει οι σκεψεις της εγκαταλειψης. Τελικα και αφου με πονο εβλεπα να με παιρνανε ασπρομαληδες παππουδες (ποιον εμενα, το Νο1) και κοριτσοπουλα σαν τα κρυα τα νερα και αφου στην μεγαλη κατηφορα υπεφερα πιο πολυ απο την ανηφορα τερματισα σε 1.17.32 87ος στους 120-150 και καταιδρωμενος. Γυρισα στο γυμναστηριο με πεσμενα τα φτερα και δεν ηξερα τι να απαντησω σε αυτους που με ρωταγαν πως τα πηγα και αν κερδισα ευκολα.
Μετα απο αυτο προπονηθηκα με ενα φιλο ποδοσφαιριστη, που ειχε το 20λεπτο σαν super προπονηση και μετα μονος με πολυ τρεξιμο σε βουνο και ποδηλατο. Το 1999 λογω σεισμου δεν εγινε ο αγωνας αλλα το 2000 εκανα 1.03 και βγηκα 7ος Γενικης, 1ος στην κατηγορια 25-30 (ειχα το πολυποθητο κυπελο) και πανω που νομιζω οτι ξεμπερδεψα με τσιμπαει ενας προπονητης (πρωην Σπαρταθλητης) της σχολης οσο πιο πολλα τοσο πιο καλα (του στυλ 45 λεπτα ζεσταμα 3x8000 20 λεπτα αποθεραπεια) και με παραμυθιαζει οτι ειμαι μεγαλο ταλεντο (αφου εκανα τετοιο χρονο χωρις σοβαρη προπονηση) και οτι θα αφησω εποχη στις αποστασεις. Απο τοτε και αφου αρχες 2001 γνωριστικαμε με την Ελινα μεσω αυτου του προπονητη ειναι αληθεια (ειναι προπονητης σε 2 συλλογους) δεν εχω σταματησει να τρεχω και ουτε νομιζω οτι θα σταματησω ποτε.
Εποχη σιγουρα δεν θα αφησω αλλα μου αρεσει πολυ αυτο που κανω και δεν το αλλαζω με τιποτα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kostasxalarosxiastos
Elite Forum-Runner

Greece


1976 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2006 :  17:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Prosopika to mikrovio to eixa apo to 1981-82.Htan oi protoi gymnasiakoi agones kai molis apo ta prota vimata ton agonon katalava oti mou aresei na trexo.Akolouthisan agones me tin tote efimerida athlitki Ixo, topikoi agones opos o gyros tis Kaisarianis, i ogyros tou Ymittou, kai argotera to treximo o gyros stin Parnitha. Ekana 2 xronia proetoimasia gia tin gymnastiki akadimia kai eixa ftasei na kano to 5ari 15.30' H moira omos den mou epefylaxe na mpo stin gymnastiki Akadimia, etsi efyga gia spoudes Ameriki kai meta Agglia. stmatisa na trexo logo epaggelmatikon kai foititkon ypoxreoseon. Asxolithika peristasiaka me kolymvisi kai podilasia sto kollegio kai ligo argotera kai me tin omada tou basket. Min xexname kai to thavma tou 1987 imoun tote 20aris kai stin Ameriki kai ithela na gino Galis, Giannakis, Fasoulas, Filippou kai ola ta sxetika...Tote peripou ekeini tin epoxi eixa dei kai stis efimerides diloseis kai sxolia apo ena arthro gia ton yperanthropo yperellina Yianni Kouro kai mou eixe kanei megali entyposi...Pou na xero oti argotera tha eixa tin timi na ton gnoriso kai na trexoume se agones mazi!!!Telos panton kapoia xronia epaixa kai se kollegiaki omada basket sti Nea Yorki opou ilthe o sovaros travmatismos...dielysa ton prosthio, esoplagio xiasto kai megisti kakosi miniskou apo ena viaio alma pou eixa kanei gia tin anakopi kapoias epithesis apo tin antipali omada.Piga strato to 1994 kai to 1995 pros 1996 ekana epemvasi epaniltha kanonika meta apo 6 mines sta mesa tou 1996.Den asxolithika me tennis basket i opoiodipote athlima para mono to 2002 otan xorisa xekinisa to gymnastirio eno parallila o filos mou o yperapostasitis Vlassis o Karavasilis mou thimise xana ta efivika mou xronia kai mou zitise na trexo sta Velerrefonteia sti Nea Makri. Etsi ki egine to mikrovi obike mesa mou. Sti synexeia etrexa to Livisio dromo kai tin idia xronia gyro tis PArnithas to 10ari stin Klassiki kai sta mesa Noemvri to Marathonio tou Milanou. Pantou pigainame me to Vlassi alla den egateleipa kai to gymnastirio 4 fores treximo tin evdomada kai dyo fores gymnastirio. Mesos oros xiliometron 65-80 xiliometra tin evdomada. eos to Fevrouario toy 2005 etrexa se peripou 100 agones ek ton opoion 5 marathonious, kai 2 ypermarathonious. O trvmatismos omos den argise na elthei kai ston anomalo dromo ston teliko tou Panelliniou protathlimatos sto Litoxoro persi teli Fevrouariou o xiastos mou xalarose ki etsi mou emeine mono to gymnastirio. Oi giatroi diistantai alloi mou lene na xeirourgitho , alloi na min xanakano dromous antoxis kai alloi, na min trexo katholou. Ego dystixos epeidi antilamvanomai oti to podi mou einai sta oria tou trexo mia fora tin evdomada 30 me 35 lepta. Synexizo to gymnastirio alla tipota ston planiti ayto den sygrinetai me tin ikanopoiisi pou sou dinei to treximo antoxis.....i kardia mou ponaei to idio kai i psixi mou....isos kapoia mera epaneltho...isos kapoia mera paro tin megali apofasi na xanakano epemvasi...pros to paron oikogeneiakes alla kai prosopikes mou ypoxreoseis me exoun valei ligo sto perithorio, alla agapo olous tous synathlites mou kai tous filous pou ekana mesa apo syllogous mikrous kai megalous....

κωστας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Veteran84
Senior Forum-Runner

Greece


426 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2006 :  23:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδια καλησπερα.
Πραγματικα εχω συγκινηθει απο τα γραφομενα σας σχετικα με το πως εχει ξεκινησει ο καθενας να αθλειται.
Καθε βραδυ που μπαινω στην ιστοσελιδα, κυριολεκτικα δεν μενει τιποτα
αδιαβαστο.
Απο οτι διαπιστωνω ξεκινησε το θεμα στις 12-01-06 και οι καταθεσεις ψυχης(γιατι περι αυτου προκειται για μας που αθλουμαστε)συνεχιζονται κανονικα.
Θα σας κουρασω λιγακι,γιατι τα χρονια ειναι πολλα που αθλουμαι(απο το 1984,δηλ.22)αλλα αξιζει τον κοπο μια και αφορα αυτο που κανουμε και μας ευχαριστει διχως να μας πιεζει κανενας.
"Σωτηριο" ετος οπως σας ανεφερα το 1984.
Μεχρι τοτε δεν ειχα ασχοληθει με το τρεξιμο κοθολου.Επειδη εργαζομουν στο κεντρο της Αθηνας,στο νοσοκομειο Πολυκλινικη Αθηνων,εβλεπα τοτε να γινεται ενας αγωνας,ο γυρος της Αθηνας,που τον εκανε μια αθλητικη εφημεριδα,η "Αθλητικη Ηχω".Ελεγα στον εαυτο μου,πως του χρονου θα τρεξω και εγω.Επρεπε ομως να αρχισει και καμια προπονηση.
Η ευκαιρια δοθηκε καθως στα παρκα,Πεδιο του Αρεως,Ζαππειο κ.α ειχαν αρχισει να γινονται 3 φορες την εβδομαδα,απο γυμναστες του δημου,τρεξιμο και γυμναστικη και ολα αυτα δωρεαν.
Τοτε έμενα κοντα στο Πεδιο του Αρεως και αρχισα να προπονουμαι(τζοκινγκ και τρεξιμο)με τα αλλα παιδια.Με τι μικρη αυτη προπονηση μπαινουμε στο 1ο μεγαλο Γυρο της Αθηνας που εγινε απο τον δημο της ΑΘηνας.Χιλιαδες κοσμος,οι πρωτοι δηλ.η κεφαλη ηταν ποιο πανω και απο το Χιλτον ενω η εκκινηση ηταν απο το Παναθ/κο Σταδιο.
Περασμενα μεγαλεια...Τελος παντων.Αυτο ηταν το βαπτισμα μου στο τρεξιμο.Γνωριστικα με 6-7 αλλα παιδια και αυξησαμε τις προπονησεις μας
το καλοκαιρι,γιατι επεσε η ιδεα να τρεξουμε τον μαραθωνιο"Γρηγορη Λαμπρακη"τον Οκτωβρη του 1984.Δεν καναμε βεβαια και σπουδαια πραγματα το καλοκαιρι,ενα πραγμα μονο μας ενδιεφερε:Να φτασουμε στο Σταδιο.Απο οτι θυμαμαι ξεκινησαμε απο τον Μαραθωνα με την παρεα μου,περιπου 8 ατομα.Στις ανηφορες περπατουσαμε,κουβεντιαζαμε,πρωταρηδες οπως ειμασταν και με τι σκεψη ΚΑΠΟΤΕ να φτασουμε στο τερματισμο-Σταδιο.
Τελικα καταφερνουμε να αντεξουμε,αν δεν με απατα η μνημη μου,μονο οι 3.Οιαλλοι φιλοι μας εγκατελειψαν.Τωρα για τα συναισθηματα μας τι να σας πω.Απο το χιλτον ακομη μας επιασε μια ανατριχιλα και καθως πλησιαζαμε καιμπηκαμε στο σταδιο,το δακρυ επεφτε κορομηλο.Μεγαλη η συγκινηση.Ξεχασαμε την κουραση,λες και δεν τρεξαμε 42χιλ.Απεριγραπτες στιγμες.Αφου τωρα που τα ξαναθυμαμαι,πραγματικα εχω συγκινηθει.
Αυτο ηταν το βαπτισμα μου στις μεγαλες αποστασεις.Τωρα η συνεχεια...
Γραφομαστε τοτε στον ΣΔΥΑ,με σπουδαιους αθλητες και ανθρωπους.
Κωστα Τσαγγαρακη,Αποστολοπουλο,Καστριτσεα,Νικο Σακκα,Κοκκινο,Μαρκεα κ.α,ας με συγχωρησουν αλλοι εξισου σπουδαιοι συναθλητες που προφανως τους εχω ξεχασει.Ο ΣΔΥΑ ειχε αναπτυξει εκεινο τον καιρο,αλλωστε ηταν και ο μοναδικος στο χωρο,φοβερη αθλητικη δραστηριοτητα.Οι παλαιοτεροι θα τα θυμουνται.Ας θυμηθουμε μερικα. Ετος 1987.Η μεγαλη σκυταλοδρομια 4 ημερων(Μαρτης μηνας,φοβερη χιονοπτωση στην εκκινηση μας απο το Σταδιο),ΑΘΗΝΑ-ΚΑΛΑΜΑΤΑ,με προεδρο του Συλλογου, τον φοβερο οργανωτη αγωνων,Κωστα Τσαγκαρακη.Ξεκινουσαμε το πρωι στις 7,τρεξιμο ολη μερα,σταματουσαμε το βραδυ ωρα 7.Παραδωσαμε στον δημαρχο Καλαματας ενα χρηματικο ποσο για τους σεισμοπαθεις κατοικους(ο σεισμος εγινε το Δεκεμβρη 1986).Η δικια μου πορεια στο τρεξιμο πηγαινε πολυ χαλαρα.Οχι πολυ καλοι χρονοι.Μεσουρανουσανε τοτε σπουδαιοι αθλητες οπως,Τακης Σκουλης,Νικος Ψαρομιχελακης,Τσιχλας,Μπρεκης,Μιχοπουλος Γιωργος,Μαλλιαρης(συνεχιζει δυναμικα)κ.α.Στη συνεχεια με καποιους φιλους,στη νεα μου διαμονη στο Αιγαλεω,αλλαξα την προπονηση μου και αρχισαν να ερχονται καλα αποτελεσματα.Τα χιλιομετρα σε καθημερινη βαση
ηταν απο 12 ελαχιστο μεχρι17,περιπου 90 την εβδομαδα,με ενα reros.
Στους αγωνες πηγαινα σχεδον σε ολους εντος και εκτος Αθηνων.Στο εξωτερικο πηγαμε με τους βετερανους, στην Τουρκια και στην Βουλγαρια.
Οιαγωνες που θα μου μεινουν και δεν θα τους ξεχασω ποτε,ειναι οι εξης:
1997-Κλασσικη διαδρομη(Μαραθωνιος-ηλικια 46χρονων)χρονος:2.50.
Σε ενα μηνα(1997 παλι)Μαραθωνιος-Πατρα χρονος:2.49.
2001-3ος Σαρωνικος Δρομος Ελευσινα-Κορινθος(64.300 Μ.)Χρονος:4.40.53
1ος στη Γενικη:Σταμος Κωστας με 4.20.35, 2ος ο Καραβασιλης Βλασσης με 4.27.43 3ος εγω και 4ος στη Γενικη ο Ψαιλας Γιωργος με 4.42.10.
ΑΓΩΝΑΣ 6 ωρων Εντος Σταδιου(Χαιδαρι)-17/4/2004. 1ος Γενικη Κουρος Γιαννης με 84.945(ΚΜ).2ος Ψαιλας Γιωργος με 74.329(ΚΜ).3ος Τριανταφυλλου Γιωργος με 71.897(ΚΜ).4ος Χαλκιας Βασιλης με 65.501(ΚΜ).
Επισης με τον συλλογο μας(ΑΠΣ ΑΠΟΛΛΩΝ-ΔΥΤ.ΑΤΤΙΚΗΣ),οργανωσαμε ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΕΙΡΗΝΗΣ ΤΟ 2004-10&11/1/2004,ΔΕΛΦΟΙ-ΟΛΥΜΠΙΑ-ΑΡΧΑΙΑ ΝΕΜΕΑ-ΙΣΘΜΙΑ-ΠΑΡΘΕΝΩΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ 530 ΚΜ.
Οπως διαπιστωνετε παιδια, κρατει δεν καναμε σχεδον καθολου.Μικρη και η ξεκουραση.Ηδη απο φετος μπηκαμε αισιως στα 55.Προχθες στην ιστοσελιδα διαβασα για τον συναγωνισμο των δυο συναθλητων μας ηλικιας 70 και κατι που κανανε Μαραθωνιο 2.55 ο ενας και ο αλλος προπονειται εντατικα για
να κανει και αυτος καλο χρονο.Πολυ μου αρεσουν αυτα,μας δινουν δυναμη
και αισιοδοξια.Ειλικρινα ζηταω συγγνωμη αν σας κουρασα,ο Γρηγορης δεν νομιζω να μου κρατησει κακια,αλλα εκανα πραγματι μια καταθεση ψυχης.
Παιδια τρεξτε,με μετρο εννοειται,γιατι αυτο που κανουμε ειναι θαυμασιο
και ας ακουμε απο ασχετους διαφορα σχολια κακης εμπνευσης.
Καλο βραδυ να εχετε και παντα με υγεια.


Edited by - Veteran84 on 14/01/2019 19:24:30
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2008 :  11:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καταρχας γιατι βαριομουν το σπιτι και την καθιστικη ζωη.κι επειτα γιατι μου αρεσε να βλεπω τα παντα στην πολη καθηλωμενα λογω κυκλοφοριακου κι εγω με τη μουσικουλα να περναω αναλαφρα αναμεσα στα αυτοκινητα και τους αγχωμενους συνανθρωπους μας. τελος, ως δασκαλος, ηθελα να δωσω το καλο παραδειγμα στους μαθητες μου για την αξια της υγιεινης ζωης.μη μου λενε τα πιτσιρικια, δασκαλε που διδασκες...

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Thessgirl
Advanced Forum-Runner

Greece


271 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2008 :  13:16:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dpkouk

τελος, ως δασκαλος, ηθελα να δωσω το καλο παραδειγμα στους μαθητες μου για την αξια της υγιεινης ζωης.μη μου λενε τα πιτσιρικια, δασκαλε που διδασκες...

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



Μπράβο dpkouk! Συμφωνώ! Προσπαθώ και εγώ να περάσω το μήνυμα στους δικούς μου μαθητές ότι ο αθλητισμός δεν είναι μόνο ο πρωταθλητισμός και δεν πρέπει να σταματήσει στην ενήλικη ζωή. Προσπαθώ να είμαι και καλό παράδειγμα ως καθηγήτρια και εγώ. Γι’ αυτό οργάνωσα εκδρομή με το φροντιστήριο στην Σβενδάμη για τους αγώνες, μπας και να τρέξουν μερικοί.

Life is what you make it!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ttsog
Senior Forum-Runner

Greece


835 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2008 :  15:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Visit ttsog Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιατί βαρέθηκα την πολυθρόνα...
Γιατί κατάλαβα στα 30+ ότι κάτι δεν πήγαινε καλά. Στη δουλειά σε υπολογιστή για 10 ώρες στο σπίτι τηλεόραση και μπύρα...
Γιατί βλέπω τα παιδιά στις μέρες μας και τρελαίνομαι! Δεν βγαίνει κανένας από το σπίτι! Πάω τον γιό μου βόλτα σε ένα γηπεδάκι μπάσκετ και είμαστε μόνοι μας ... Έχουν πλουτίσει οι καφετέριες ...
Γιατί θέλω το παιδί μου να βάλει την εικόνα του τερματισμού μου στον Μαραθώνιο με μένα δακρυσμένο καλά στο μυαλό του... ας είναι επένδυση για το μέλλον!
Γιατί βάζω σορτσάκι, παπούτσια, ακουστικά, mp3 player και ταξιδεύω στον επόμενό μου αγώνα...
Γιατί βρε αδερφέ έχει καταντήσει η μία ώρα τρέξιμο την ημέρα να είναι και η μοναδική ήρεμη στιγμή της ημέρας μου!


"Πιο δύσκολο είναι να το σκεφτείς, παρά να το κάνεις..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2008 :  22:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ttsog

Γιατί βαρέθηκα την πολυθρόνα...
Γιατί κατάλαβα στα 30+ ότι κάτι δεν πήγαινε καλά. Στη δουλειά σε υπολογιστή για 10 ώρες στο σπίτι τηλεόραση και μπύρα...
Γιατί βλέπω τα παιδιά στις μέρες μας και τρελαίνομαι! Δεν βγαίνει κανένας από το σπίτι! Πάω τον γιό μου βόλτα σε ένα γηπεδάκι μπάσκετ και είμαστε μόνοι μας ... Έχουν πλουτίσει οι καφετέριες ...
Γιατί θέλω το παιδί μου να βάλει την εικόνα του τερματισμού μου στον Μαραθώνιο με μένα δακρυσμένο καλά στο μυαλό του... ας είναι επένδυση για το μέλλον!
Γιατί βάζω σορτσάκι, παπούτσια, ακουστικά, mp3 player και ταξιδεύω στον επόμενό μου αγώνα...
Γιατί βρε αδερφέ έχει καταντήσει η μία ώρα τρέξιμο την ημέρα να είναι και η μοναδική ήρεμη στιγμή της ημέρας μου!


"Πιο δύσκολο είναι να το σκεφτείς, παρά να το κάνεις..."



+1 με μόνη διαφορά τα 40+

------------------------
Άστα φίλε, στο τσάπισμα είμαι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000