Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Γιατί άρχισα να τρέχω?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

mcdemis
Forum-Runner

Greece


92 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/07/2008 :  01:24:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγώ πάλι μόλις ξεμπερδέψω με την υγεία μου και αφού πάνε όλα καλά τότε θα ξαναρχίσω να γυμνάζομαι και σίγουρα θα τρέχω όσο πιο πολύ μπορώ (σε βουνά με τα πόδια ή με ποδήλατο,σε δρόμους και όπου αλλού μπορώ) γιατί βαρέθηκα να τρέχω τα τελευταία 2 χρόνια μόνο σε γιατρούς.ΤΡΕΞΙΜΟ=ΥΓΕΙΑ τι άλλο πιο σημαντικό απο αυτό? αφού ΥΓΕΙΑ=ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΖΩΗ και άλλα πολλά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ita vita
Newbie Forum Runner

Greece


38 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/07/2008 :  06:53:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρώτον γιατί δεν έχω πια χρόνο για ορειβασία και αναρρίχηση, αφού δεν μπορώ να αφήνω την οικογένεια μια, δύο και τρεις μέρες (καμμιά φορά και περισσότερες). Δεύτερον, γιατί σε μένα τουλάχιστον ισχύει αναλογικά και για το τρέξιμο αυτό που απαντούσε ο Θωμάς Μιχαηλίδης, σπουδαίος αναρρίχητής, όταν τον ρώταγαν τι τον σπρώχνει και σκαρφαλώνει καθημερινά: όταν βρίσκομαι στο βράχο το μόνο που σκέφτομαι είναι το επόμενο δευτερόλεπτο. Ούτε τι θα γίνει την επόμενη ώρα, ούτε την επόμενη μέρα, ούτε τον επόμενο χρόνο, ούτε τον προηγούμενο. Τρέχω λοιπόν κι εγώ γιατί το μόνο που σκέφτομαι είναι το επόμενό μου πάτημα.
Τρέχω γιατί βιώνω το παρόν και μόνο αυτό, χωρίς έννοιες και προβλήματα, έστω και για λίγο (αυτό το "για λίγο" με παραπέμπει ασυνείδητα σε μια άλλη αναλογία με ένα σπουδαίο ποιητή, συνομήλικό μου όταν έγραψε αυτούς τους στίχους: το γήρασμα του σώματος και της μορφής μου/ είναι πληγή από φρικτό μαχαίρι...τα φάρμακά σου φέρε Τέχνη της Ποιήσεως/ που κάμνουνε -για λίγο- να μη νιώθεται η πληγή). Τα συμπεράσματα δικά σας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2009 :  12:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αφου ξεκινησα να γραφω στο φορουμ σε αλλο θεμα, ας πω απο εδω καλώς σας βρηκα και ας μοιραστω μαζι σας τη δικη μου σχεση με το τρεξιμο.

Απο μικρη μου αρεσε οτιδηποτε ειχε σχεση με τον αθλητισμο. Εκανα μπαλετο (αν και ολιγον ξυλαγκουρο δεν τα πηγαινα και τοσο καλα) και ενοργανη γυμναστικη στις τελευταιες ταξεις του δημοτικου που μου αρεσε παρα πολυ. Τα καλοκαιρια με τους φιλους καναμε αγωνες σε μηκος, ριψη ακοντιου (λεγε με καλαμι) και σφαιρας (λεγε με πετρα) και τρεξιμο του τετραγωνου, δρομοι χωματινοι φυσικα.

Μετα αρχισα να τρεχω στο γυμνασιο με το σχολειο μου. Ειδα οτι ημουν καλη σε δρομους ημι-αντοχης, ερχομουν πρωτη. Το 1981 ελαβα μερος σε αγωνες με ολα τα σχολεια της Κηφισιας στις αλανες του Ολυμπιακου σταδιου, τοτε φτιαχνοταν ακομα για το Πανευρωπαϊκο στιβου του 1982. "Νικησασα νικη 3ην σε δρομο επι ανωμαλου εδαφους 1500μ " εγραφε το χαρτι. Οταν γυρισα στο σχολειο οι συμμαθητριες μου με σηκωσαν στα χερια. Ωραιες εποχες...

Γενικα ετρεχα πολυ τοτε, ετρεχα να προλαβω το σχολικο, ετρεχα να προλαβω το λεωφορειο, όπου και να πηγαινα ετρεχα. Μετα κυριαρχησε το διαβασμα, τα φροντιστηρια, ετρεχα ακομα πού και πού, οχι τιποτα το ιδιαιτερο όμως, υπηρχαν αλλες προτεραιότητες. Στη Β λυκειου γνωρισα και το τσιγαρο. Αχωριστο φιλαρακι μου μεχρι λιγο πριν τα 40 μου με μονη εξαιρεση 3 χρονια στο συνολο όπου το ειχα διακόψει για εγκυμοσυνες+θηλασμους. Δεν ξανατρεξα απο τοτε, ουτε καν για να προλαβω λεωφορειο. Προτιμουσα να παιρνω το αυτοκινητο μου ή ταξι. Οχι μονο δεν ετρεχα, ουτε καν περπατουσα. Καθιστικη ζωη και αγιος ο Θεός. Οταν εμαθα να οδηγω πηγαινα παντου με το αυτοκινητο, ακομα και για να πεταξω τα σκουπιδια που λεει ο λογος. Ρεμαλι σκετο. Βολτα να εβγαινα στα μαγαζια πονουσαν τα ποδια μου την επομενη μερα απο το περπατημα.

Ωσπου εγινε το κλικ. Μια μερα, 1.5 μηνα πριν κλεισω τα 40, εσβησα το τελευταιο μου marlboro lights και ειπα στον εαυτο μου, αυτο ηταν, δεν εχει επομενο πακετο. Ζοριστηκα λιγο, αλλα τα καταφερα. Λιγες μερες μετα, εντελως συμπτωματικα, καποιες φιλες, μαμαδες συμμαθητων των παιδιων μου, με παρακινησαν να παμε για περπατημα, το πρωι, με το που αφηναμε τα παιδια στο σχολειο. Λεω δε βαριεσαι, ας παμε. Και ξεκινησα. Μια ωρα περπατημα καθε μερα. Αφετηρια το γηπεδο. Αν ειχε καλο καιρο βγαιναμε εξω, αν οχι, καναμε γυρους μεσα. Ουτε καν αθλητικα παπουτσια δεν ειχα, πηγα κι αγορασα. Μια μερα πηγα στο γηπεδο όπως καθε μερα και δεν ηταν καμια, ειχε και μουντο καιρο, αποφασισαν να μη βγουν. Τι να κανω σκεφτηκα, να περπαταω μονη μου ειναι βαρετο. Δε ριχνω κανα τρεξιματακι? Ας κανω 10 γυρους (ειχα και στοχους η αγυμναστη), τελικα εκανα 7 (330μ η εσωτερικη) ανετα όμως. Μου αρεσε. Ξαναθυμηθηκα τα νιατα μου. Βρε αυτο ειναι πιο ωραιο απο το περπατημα, σκεφτηκα. Και πηγα και την επομενη μερα και τη μεθεπομενη. Οι 7 γυροι εγιναν 10, οι 10 εγιναν 15, 5 χλμ. Τωρα μου ειναι απαραιτητοι για να ξεκινησει η μερα μου. Αν για καποιο λογο δεν τρεξω εχω τα νευρα μου.

Σημερα, ενα περιπου χρονο μετα, ακομα δεν μπορω να το πιστεψω πως εγω η καπνιστρια του πακετου και λατρης της καθιστικης ζωης το κανω αυτο. Και οχι απλα το κανω. Την βρισκω κιολας.

Edited by - Elda on 10/10/2009 12:28:59
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SMON
Newbie Forum Runner

Greece


37 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2009 :  12:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Elda έβγε!!!!!!! αυτό είναι ότι το καλύτερο.
Όλοι μας ξεκινήσαμε για κάποιο σκοπό και στην πορεία μας έγινε τρόπος ζωής, μια πολύ όμορφη και μοναδική στιγμή της καθημερινότητας.
Έκανες αναφορά για σχολεία στην Κηφισιά, εάν μένεις ακόμα προς τα εκεί σου προτείνω να τρέχεις στο άλσος Συγγρού το οποίο είναι θαυμάσιο και πιστεψέ με θα βγάλεις ακόμα περισσότερα km εκεί. Έχει πολύ όμορφες διαδρομές και όταν έχει μια σχετική υγρασία η ευωδιά του πεύκου είναι μοναδική.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2009 :  13:01:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by SMON
Έκανες αναφορά για σχολεία στην Κηφισιά, εάν μένεις ακόμα προς τα εκεί σου προτείνω να τρέχεις στο άλσος Συγγρού


Στο αλσος Συγγρου ηταν το σχολειο μου, εκει ετρεχα μικρη, αν και δεν έμενα σε κεινη την περιοχη, κεντρο καρακεντρο έμενα. Τωρα τα τελευταια 5 χρονια ζω εκτος Αθηνων και ειμαι τυχερη να κανω τα χιλιομετρα μου διπλα στη θαλασσα και το οξυγονο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2009 :  15:54:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
.........και όσο σκέφτομαι ότι το 2000 που έκοψα το τσιγάρο άρχισα με 2 ολόκληρους γύρους και τώρα ετοιμάζομαι για μαραθώνιο!!!!!!!!!Τότε δεν υπήρχε περίπτωση να τρέξω έστω και 2 1/4 γύρους...........

ΤΡΕΧΩ-ΤΡΕΧΕΙΣ-ΤΡΕΧΕΙ!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/10/2009 :  19:22:10  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιατί άρχισα να τρέχω???
Ας όψεται ο αγανακτισμένος & πρόωρα αφιχθείς σύζυγος, που με εντόπισε κρυμμένο πρόχειρα στο μπαλκόνι του διαμερίσματος του (3ος όροφος παρακαλώ).
Από τότε δεν έχω σταματήσει (το τρέξιμο, αλλά και τα μπαλκόνια)

_____________________________________________________________________________________
Συνεχίζω επίμονα να πρεσβεύω ότι "ο έξυπνος παραδέχεται, ο πονηρός δικαιολογείται και ο ηλίθιος επιμένει"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stefrun
Senior Forum-Runner

New Zealand


563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2009 :  14:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kanivallos

Γιατί άρχισα να τρέχω???
Ας όψεται ο αγανακτισμένος & πρόωρα αφιχθείς σύζυγος, που με εντόπισε κρυμμένο πρόχειρα στο μπαλκόνι του διαμερίσματος του (3ος όροφος παρακαλώ).
Από τότε δεν έχω σταματήσει (το τρέξιμο, αλλά και τα μπαλκόνια)

_____________________________________________________________________________________
Συνεχίζω επίμονα να πρεσβεύω ότι "ο έξυπνος παραδέχεται, ο πονηρός δικαιολογείται και ο ηλίθιος επιμένει"



Βρε Χρήστο πολυ πηδάς .......

....... απο μπαλκόνι σε μπαλκόνι

" running up that hill "
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2009 :  15:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.youtube.com/watch?v=X60KH4zOpxU
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2009 :  15:08:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.youtube.com/watch?v=s3C1G3uZKjg
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2009 :  15:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.youtube.com/watch?v=1E3YlRHAxYw&feature=PlayList&p=42F79FB76B7F3A41&playnext=1&playnext_from=PL&index=4

να μην συνεισφερω κι εγω;;

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

reladic
Senior Forum-Runner

479 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/10/2009 :  15:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stefrun

quote:
Originally posted by kanivallos

Γιατί άρχισα να τρέχω???
Ας όψεται ο αγανακτισμένος & πρόωρα αφιχθείς σύζυγος, που με εντόπισε κρυμμένο πρόχειρα στο μπαλκόνι του διαμερίσματος του (3ος όροφος παρακαλώ).
Από τότε δεν έχω σταματήσει (το τρέξιμο, αλλά και τα μπαλκόνια)

_____________________________________________________________________________________
Συνεχίζω επίμονα να πρεσβεύω ότι "ο έξυπνος παραδέχεται, ο πονηρός δικαιολογείται και ο ηλίθιος επιμένει"



Βρε Χρήστο πολυ πηδάς .......

....... απο μπαλκόνι σε μπαλκόνι

" running up that hill "




Χρήστο,να πηδάς μόνον σε ισόγεια αν δε θες να τραβάς τέτοια...
http://www.youtube.com/watch?v=x98jCBnWO8w&feature=fvst

__________________
αραμπάς περνά, σκόνη γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KaterinaL
Forum-Runner

Greece


143 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2009 :  11:11:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άρχισα το τρέξιμο πριν 1,5 χρόνο (η μόνη μου σχέση με το άθλημα μέχρι τότε ήταν η προθέρμανση στο διάδρομο του γυμναστηρίου). . Όχι συστηματικά, κυρίως σαν συμπληρωματική άσκηση για το windsurfing (μη φανταστείτε ότι είμαι pro στο ws, απλά κάνω χρόνια, είμαι σε ένα καλό επίπεδο και μου αρέσει πολύ). Έχω και το «προνόμιο» να μπορώ να ανοίγω τη πόρτα μου και να τρέχω (μένω στην εξοχή). Μου άρεσε πολύ και προσπαθούσα να αυξήσω τα χιλιόμετρα. Έτσι έφτασα η μεγαλύτερη απόσταση τα 6Km τα οποία όμως έβγαζα κακήν κακώς. Και το χειρότερο, δεν έβλεπα βελτίωση. Γιατί δεν είχα πρόγραμμα. Χύμα όλα. Θεωρούσα ότι ένα τόσο απλό πράγμα δεν θα έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις. Και ήρθε το καλοκαίρι πέρυσι που αναγκάστηκα (για διάφορους λόγους) να κόψω κάθε άσκηση. Και όταν οι λόγοι αυτοί το Φθινόπωρο έπαυσαν να υπάρχουν, εξακολουθούσα την αποχή από την άσκηση (ψυχολογικά ήμουν πεσμένη, κολλημένη – στο μυαλό δεν είπαμε ότι είναι όλα;;). Ώσπου φέτος αρχές Καλοκαιριού, στις διακοπές στη Ρόδο, εκτός από το σερφάκι πήρα και τα αθλητικά μου παπούτσια. Ήταν να γίνει η αρχή (η επιστροφή καλύτερα). Και επειδή δεν ήθελα να «κολλήσω» πάλι (χιλιομετρικά εννοείται), και επειδή είμαι και κάποιας ηλικίας (ώστε να φοβάμαι τους τραυματισμούς και το κυριότερο να εκτιμώ τη πείρα των ειδικών), ζήτησα τη βοήθεια του Βασ. Κρομμύδα. Και με τη καθοδήγησή του μετά από 1,5 μήνα κάνω 14Km άνετα (για τα δεδομένα ενός ανθρώπου που απείχε 10 μήνες από κάθε άσκηση είναι πολύ καλά), και το σημαντικότερο χωρίς τραυματισμούς (είπαμε, έχουμε και κάποια ηλικία). Δειλά-δειλά άρχισα να συμμετέχω σε αγώνες. Φυσικά και δήλωσα συμμετοχή στο 10ρι της κλασσικής. Και ελπίζω του χρόνου.... (μαντεύετε τι θέλω).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

korkiras
Newbie Forum Runner

Greece
38 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/10/2009 :  12:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αρχισα να τρεχω για να νιωθω ζωντανος , πιο σοβαρα αρχισα στα φοιτητικα μου χρονια στην Ιταλια , εκει γνωρισα πολλους 60 + χρονον να τρεχουν ασταματητα
εδω και 4 μηνες αρχισα να περνω ναρκωτικα τα γνωστα ως τριαθλο

:)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

paskall
Forum-Runner

Greece


107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/10/2009 :  17:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα πω κατι περιεκτικο:Τρεχω για να φτασω στο τερμα. και παυλα - :)
Απλα το τρεξιμο που δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000