Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Μας απομονώνει το τρέξιμο;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 15/09/2019 :  16:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παλιότερα έτρεχα και όταν συναντιόμουνα με άλλον δρομέα χαιρετιόμασταν, τελευταία όμως δεν το βλέπω. Δρομείς νέοι, γέροι με ακουστικά στα αυτιά εγκλωβισμένοι στη μουσική τους που ούτε καν αντιλαμβάνονται τι γίνεται πέριξ. Μπορεί να θεωρείται κοινωνικό/παρεϊστικο το τρέξιμο όμως αυτό γίνεται(έτσι τουλάχιστον διαπιστώνω/νομίζω) σε πιο αργούς δρομείς ενώ οι έχοντες απαιτήσεις είναι πιο ...προσηλωμένοι στο στόχο τους. Μου έχει τύχει αρκετές φορές να συναντηθώ με επιδοσάκια δρομέα που όμως έδειχνε να είναι φευγάτος. Ευτυχώς δεν είναι κανόνας.
Άραγε γιατί τρέχουμε; Για την υγεία μας η για την απομόνωσή μας; Δεν κρίνω κάποιον, απλά μου έχει κάνει εντύπωση η αλλαγή συμπεριφοράς μέσα στον χρόνο. Πλέον για μένα είναι πιο οικείο να χαιρετιέμαι με ποδηλατάδες στο δρόμο παρά με δρομείς. Ακόμα και σε ορεινές διαδρομές.

Στις δικές σας πόλεις χαιρετιούνται οι δρομείς στις προπονήσεις τους;




Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2019 :  20:25:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγώ πάντως σήμερα πρέπει να αντάλλαξα καμιά 15ρια καλημερες είτε λεκτικά είτε με νοήματα. Σήμερα ήμουν στο Νιάρχο αλλά και στην Αγία Παρασκευή που τρέχω συνήθως δεν έχει διαφορά
Δεν τρέχω ποτέ με ακουστικά και αποτρέπω και τους άλλους να το κάνουν. Τουλάχιστον να έχουν το ένα αυτί ελεύθερο.


________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/09/2019 :  20:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μακάρι να έχω εγώ άδικο.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2019 :  07:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το αντιθετο...κατι οι αγωνες, κατι τα κοινα σημεια προπονησης κ οι σχεσεις που αναπτυσσονται..

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

evol
Forum-Runner

Greece


54 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2019 :  12:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ίδιο έχω παρατηρήσει κι εγώ gargadua! Πως δλδ παλιότερα οι δρομείς ήταν πιο εκδηλωτικοί, πιο χαρούμενοι!
Τώρα γιατί τρέχουμε...Νομίζω για όλα όσα προσφέρει το τρέξιμο κι αναλόγως τη διάθεσή μας. Προσωπικά έχω πιάσει τον εαυτό μου να τρέχω για την υγεία μου, άλλες φορές για τη χαρά της παρέας (να βρεθώ με άλλους και τρέχοντας να ανταλλάξουμε ιδέες) κι άλλες φορές για την απομόνωση (τρέχοντας να βάλω σε μια σειρά τους προβληματισμούς μου). Όπως και να τρέχω όμως, όταν αντικρύζω άλλον δρομέα, μου αρέσει να ανταλλάσω χαιρετισμό! Μου κάνει εντύπωση όσοι δεν με κοιτάζουν καν ή όσοι δεν ανταποδίδουν το γεια. Μου φαίνεται "σκληρό", απάνθρωπο. Ενώ όταν ανταποδίδουν αμέσως νοιώθω πολύ καλύτερα και παίρνω δύναμη να συνεχίσω την προπόνηση.
Καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

patrickdrd
Advanced Forum-Runner



234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2019 :  12:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
προσωπικα ειμαι στον 5ο χρονο τρεξιματος, αν και αραιωσα τελευταια λογω υποχρεωσεων,
anyway, ελαχιστους δρομεις εχω πετυχει απ την μια, μιας και τρεχω σε δρομους,
απ την αλλη ακομα πιο λιγοι με χαιρετησαν, κανα δυο, ανταπεδωσα φυσικα τη χαιρετουρα,
αλλα την πρωτη φορα ειδικα μου φανηκε πολυ παραξενο-ασυνηθιστο, δεν ηξερα καν οτι χαιρετιομαστε..

carpe runem
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2019 :  14:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Originally posted by dpkouk[/i]

το αντιθετο...κατι οι αγωνες, κατι τα κοινα σημεια προπονησης κ οι σχεσεις που αναπτυσσονται..

Δημήτρη
πιθανόν να το έγραψα και λάθος, φυσικά και έχουν γίνει, γίνονται και θα γίνονται γνωριμίες λόγω των κοινών δράσεων όμως το να χαιρετάς στον δρόμο και να ανταποδίδεις τον χαιρετισμό κατά την διάρκεια της προπόνησης είναι κάτι διαφορετικό. Σε οτιδήποτε υπάρχει κοινή δράση ανθρώπων αναπτύσεται και η κοινωνικότητα, όμως η "αθλητική" ευγένεια είναι κάτι άλλο. Το ότι θα ανταλλάξεις προπονητικές απόψεις δεν σε κάνει αυτόματα και κοινωνικό. Μπορείς να μιλάς για αυτές ακόμα και με τον πιο ακραίο ιδεολογικά άνθρωπο. Το κοινό σημείο(πχ το τρέξιμο) δεν σημαίνει απαραίτητα και ανταλλαγή απόψεων σε άλλα θέματα ώστε να προβληματιστείς και ίσως να βελτιωθείς ως άνθρωπος. Αν εγκλωβίζεται κάποιος στο κοινό ενδιαφέρον μόνο, πιθανόν να χάνει και το δάσος, δεν συμφωνείς; Και κάπου εκεί πάει περίπατο ο χαιρετισμός, η πιο απλή μορφή κοινωνικότητας.

Green Day, "Basket Case".
https://www.youtube.com/watch?v=NUTGr5t3MoY

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 16/09/2019 14:04:33
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2019 :  14:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Garga, παρότι αντιλαμβάνομαι το πνεύμα σου, σε βρίσκω ελαφρώς υπερβολικό. Ίσως σε εποχές που το τρέξιμο (ή το να έχεις μαλλιά και να φοράς μπλούζες με νεκροκεφαλές ή ....) ήταν για "λίγους και τρελούς", κάτι τέτοιο θα είχε ένα νόημα στη βάση ότι η συγκεκριμένη δραστηριότητα στοιχειοθετεί και μια γενικότερη στάση ζωής. Όταν, όμως, η δραστηριότητα κάνει άνοιγμα στις μάζες (και καλώς γίνεται κάτι τέτοιο), προφανώς δημιουργούνται συνθήκες τέτοιες που δύο άνθρωποι που συναντιούνται την ώρα που βάζουν το ένα πόδι μπροστά στο άλλο να έχουν ως κοινό αυτό και μόνο. Άρα, κατά κάποιο τρόπο χάνεται σε μεγάλο βαθμό το νόημα της χαιρετούρας. Εκτός και αν μιλάμε για αυτούς που τρέχουν βουνό, οι οποίοι νομίζω πως διατηρούν αυτήν την αίσθηση cultίλας που είχε το τρέξιμο πριν από 20 χρόνια. Άσε που στις μέρες μας αν κάθε φορά που συναντούσες ένα δρομέα σήκωνες το χέρι για χαιρετούρα, θα έπρεπε να το έχεις μονίμως ψηλά.

Τώρα, για το άλλο που αναφέρθηκε σχετικά με τις ομαδικές/ατομικές προπονήσεις, ως άτομο που προτιμάει (σε επίπεδο μονομανίας) το τρέξιμό του σαν τον καφέ (σκέτο), όπως και να το κάνουμε το συγκεκριμένο σπορ είναι ατομικό. Είναι υπέροχο να μαζευτούμε παρέα να παίξουμε μπάλα ή μπάσκετ, άλλοι πιο γρήγοροι, άλλοι πιο αργοί, άλλοι πιο τεχνίτες, άλλοι πιο άμπαλοι, άλλοι δυνατοί, άλλοι αδύναμοι. Θα φτιάξουμε δυο ομάδες σχετικά ισοδύναμες και θα παίξουμε και θα περάσουμε μια χαρά. Δυστυχώς, στο τρέξιμο δε λειτουργεί έτσι. Ο καθένας έχει το ρυθμό του και αλλαγή αυτού είτε προς τα κάτω είτε προς τα πάνω δημιουργεί συνθήκες είτε βαρεμάρας (στην πρώτη περίπτωση) είτε λαχανιάσματος (στη δεύτερη) χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Αν θες να τα πεις με τον άλλο, ρίχνεις τις στροφούλες σου στο γήπεδο στο ρυθμό σου και μετά κανονίζετε να πάτε για καφέ.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/09/2019 :  16:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι έχεις δίκιο μέχρι ένα σημείο. Στις μεγαλουπόλεις οι δρομείς είναι πολλοί και προφανώς δεν μπορείς να τρέχεις με το χέρι ψηλά, όμως αυτό δεν ισχύει για την επαρχία που οι δρομείς είναι λιγότεροι.
Ακόμα όμως και έτσι, τρέχοντας σε πιο απομονωμένο δρόμο αν έβλεπες κάποιον θα τον χαιρετούσες ή απλά η δύναμη της συνήθειας θα σε έκανε να το αποφύγεις;
Εννοείται δεν μπορείς να τρέχεις και να μιλάς.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/09/2019 :  05:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Originally posted by dpkouk[/i]

το αντιθετο...κατι οι αγωνες, κατι τα κοινα σημεια προπονησης κ οι σχεσεις που αναπτυσσονται..

Δημήτρη
πιθανόν να το έγραψα και λάθος, φυσικά και έχουν γίνει, γίνονται και θα γίνονται γνωριμίες λόγω των κοινών δράσεων όμως το να χαιρετάς στον δρόμο και να ανταποδίδεις τον χαιρετισμό κατά την διάρκεια της προπόνησης είναι κάτι διαφορετικό. Σε οτιδήποτε υπάρχει κοινή δράση ανθρώπων αναπτύσεται και η κοινωνικότητα, όμως η "αθλητική" ευγένεια είναι κάτι άλλο. Το ότι θα ανταλλάξεις προπονητικές απόψεις δεν σε κάνει αυτόματα και κοινωνικό. Μπορείς να μιλάς για αυτές ακόμα και με τον πιο ακραίο ιδεολογικά άνθρωπο. Το κοινό σημείο(πχ το τρέξιμο) δεν σημαίνει απαραίτητα και ανταλλαγή απόψεων σε άλλα θέματα ώστε να προβληματιστείς και ίσως να βελτιωθείς ως άνθρωπος. Αν εγκλωβίζεται κάποιος στο κοινό ενδιαφέρον μόνο, πιθανόν να χάνει και το δάσος, δεν συμφωνείς; Και κάπου εκεί πάει περίπατο ο χαιρετισμός, η πιο απλή μορφή κοινωνικότητας.

Green Day, "Basket Case".
https://www.youtube.com/watch?v=NUTGr5t3MoY

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.



υπο αυτο το πρισμα δεν εχεις αδικο φιλε μου...εντελως...και δυστυχως..αλλα απο το 04 που βγηκα στους δρομους υπαρχουν λογης κ λογης συντρεχτες...αλλοι ετσι οπως το λες, αλλοι γιουβετσι..

κομματαρα, by the way το πρωτο σχολιο απο κατω γ μπιμπερ τα σπαει...χαχαχαχα

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2019 :  10:40:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωχ, τείνω να συμφωνήσω με Βασίλη!
Ειδικά εδώ "Αν εγκλωβίζεται κάποιος στο κοινό ενδιαφέρον μόνο, πιθανόν να χάνει και το δάσος" συμφωνώ απόλυτα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2019 :  10:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και, όπως λέγαμε στο χωριό μου, διπλα στο Ρωμαϊκό οχυρό του Μπαμπαορουμ: Purus Mathematicus, purus asinus!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/09/2019 :  12:07:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωχ, να αγοράσω ψωμί γρήγορα, το μέλλον των φούρνων είναι αβέβαιο! Συμφώνησα με τον Ρίγκο!!!

Αντίθετα(ως προς τον χαιρετισμό και πάντα για την περιοχή μου) οι ποδηλάτες είναι πιο εκδηλωτικοί και μερικές φορές σε κοιτάνε λες και κάτι περιμένουν από σένα είτε τρέχεις είτε ποδηλατείς.... και κατά την ταπεινή μου άποψη αυτό είναι που έχασε το τρέξιμο λόγω του ότι έγινε μια ανόητη μόδα. Επιδόσεις, τεχνολογία, εξοπλισμός.


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/04/2020 :  17:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βρε να που κι άλλος χριστιανός το λέει!!!!!!!!
http://www.runningnews.gr/item.php?id=45444

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Chris44
Forum-Runner

Greece


121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/04/2020 :  17:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χμ, στο γήπεδο ή γύρω από αυτό που τρέχω συνήθως δεν χαιρετάει κανείς(ή αν συμβαίνει συμβαίνει σπανιότατα). Στο βουνό που τρέχω τελευταία λόγω κλεισίματος όλων των αθλητικών εγκαταστάσεων ή ακόμη και στο δρόμο οι δρομείς συνήθως χαιρετάνε και φυσικά ανταποδίδω. Δεν είναι κάτι που με προβλημάτισε πάντως.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mikekan
Forum-Runner

167 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2020 :  11:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Tωρα τελευταια με τους καινουργιυος δρομεις του κορωνοιου δεν χαιρεταει σχεδον κανεις. Εκει καταλαβαινεις ποιος βγηκε τωρα για τρεξιμο λογω κλεισουρας και ποιος ηταν δρομεας απο πριν.

========================================================================

Run, Eat, Sleep, Repeat.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000