Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Garmin 6X Pro Sapphire Heart rate Προβλημα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

haf
Forum-Runner



100 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 22/09/2019 :  18:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετα το πρωτο Long run σημερα διαπιστωσα οτο το Heart rate monitor δεν ειναι αξιοπιστο.. ουσιστικα ηταν πανατ 10-20 σφυγμους παραπανω απο οτι εχω συνηθως..

Μεχρι τωρα χρησιμοπουσα το fenix3 με την ζωνη στηθους.

Ακριβως το ιδιο προβλημα εχει και ο φιλος μου.

Διαβαζα οτι υπηρχει καποιο προβλημα και δεν εμφανιζοταν το HRM και διορθωθηκε προσφατα με upgrade αλλα οχι οτι ειναι αξιοπιστο..

Εχει καποιος διαβασει η διαπιστωσει το ιδιο προβλημα?

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/09/2019 :  23:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μιλάς για το HR σε ζώνη, ή αυτό που έχει στον καρπό ενσωματωμένο?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

haf
Forum-Runner



100 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2019 :  10:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ενσωματωμένο HR στο ρολόι . Wrist HRM σε Fenix 6X Pro σε σύγκριση με HRM chess που χρησιμοποιούσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2019 :  13:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by haf

Το ενσωματωμένο HR στο ρολόι . Wrist HRM σε Fenix 6X Pro σε σύγκριση με HRM chess που χρησιμοποιούσα.



ok, 10-20 παλμοί είναι μεγάλη διαφορά. Γενικά ο παλμογράφος σε ζώνη παραμένει το πιο αξιόπιστο, αλλά και πάλι δεν θα έπρεπε να έχεις 20 παλμούς διαφορά.

Εννοίοτε συγχρονίζεται με τον βηματισμό σου (Ειδικά αν σου έδειχνε κάτι του στυλ 162-165...).

Το φοράς, σωστάς? Σφιχτά κτλ
Πάντως δεν θα έχει ποτέ την αξιοπιστία του κανονικού παλμογράφου, ειδικά σε τρεξίματα με απότομες αλλαγές. (διαλλειματικές κλτ)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2019 :  17:30:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρολοι αξιας οσο ενας μηνιατικος και εχει τετοια προβληματα.
Δυστυχως και με το 5αρι τα ιδια προβληματα.
Το ιδιο και με αλλες εταιριες.Αν το χρησιμοποιεις σαν activity tracker (περπατημα,καθημερινες δραστηριότητες) ολα καλα.Με την αθληση δείχνει λαθος.Η μονη λυση ειναι η ζωνη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

haf
Forum-Runner



100 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2019 :  20:16:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KostasVer

Ρολοι αξιας οσο ενας μηνιατικος και εχει τετοια προβληματα.
Δυστυχως και με το 5αρι τα ιδια προβληματα.
Το ιδιο και με αλλες εταιριες.Αν το χρησιμοποιεις σαν activity tracker (περπατημα,καθημερινες δραστηριότητες) ολα καλα.Με την αθληση δείχνει λαθος.Η μονη λυση ειναι η ζωνη.



Αυτό είπα και εγώ απαράδεκτο να δίνεις τόσα λεφτά και να παίρνεις ένα ρολόι το οποίο να μην μπορεί να μετρήσει σωστά

Εννοείται το φοράω σωστά και έχω ακολουθήσει τις οδηγίες σήμερα μάλιστα πήρα την Garmin και τους ενημέρωσα αν δε φτιαχτεί σύντομα με κάποιο software update θα πάει πίσω.

Το μόνο παρήγορο είναι ότι σήμερα το απόγευμα πέρασε ένα καινούριο update για το sensor.... Αύριο με την πρωινή προπόνηση θα δω τι γίνεται και ενημερώνω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anastasg
Newbie Forum Runner

Greece
39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2019 :  09:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η σύγκριση που κάνατε ήταν φορώντας στο ένα χέρι το fenix 6 και ταυτόχρονα στο άλλο χέρι το fenix 3 συνδεδεμένο με την ζώνη;
Το ρωτάω γιατί σε όσα video έχω δει η απόκλιση είναι σχετικά μικρή 1-3 παλμούς κατά την διάρκεια της άσκησης.
Πάντως την αξιοπιστία της ζώνης δύσκολα να την φτάσει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

haf
Forum-Runner



100 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/09/2019 :  22:11:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by anastasg

Η σύγκριση που κάνατε ήταν φορώντας στο ένα χέρι το fenix 6 και ταυτόχρονα στο άλλο χέρι το fenix 3 συνδεδεμένο με την ζώνη;
Το ρωτάω γιατί σε όσα video έχω δει η απόκλιση είναι σχετικά μικρή 1-3 παλμούς κατά την διάρκεια της άσκησης.
Πάντως την αξιοπιστία της ζώνης δύσκολα να την φτάσει.


Ακριβώς, έτσι έκανε τις δοκιμές, εδώ δεν μιλάμε για 1-3 παλμούς διαφορά αλλά για 15-30
Κάποια στιγμή ενώ είχα 147 έδειχνε 178!
Πέρασα και την τελευταία έκδοση για τον sensor αλλά δεν βλέπω καμία διαφορά.

Μπαίνοντας στο forum της Garmin σχεδόν όλοι έχουν τεράστια προβλήματα..

Εγώ θα το επιστρέψω με αξίωση την επιστροφή χρημάτων, δεν προτείνω σε κανένα να προχωρησει στην αγορά αν δεν λυθούν τα προβλήματα..

Edited by - haf on 25/09/2019 22:15:55
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anastasg
Newbie Forum Runner

Greece
39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2019 :  15:31:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το Fenix 6 μπορεί να χρησιμοποιηθεί με ζώνη για τους παλμούς;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

haf
Forum-Runner



100 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2019 :  22:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by anastasg

Το Fenix 6 μπορεί να χρησιμοποιηθεί με ζώνη για τους παλμούς;



Μπορεί, αλλά το θέμα είναι να εκμεταλλευτείς τον αισθητήρα HR καρπού.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

haf
Forum-Runner



100 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/09/2019 :  22:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σήμερα επέστρεψα τα Fenix 6 X Pro για έλεγχο υποτίθεται , δεν ξέρω τι σόι έλεγχο θα κάνουν δεδομένο ότι ο αισθητήρας δε δείχνει σωστά κατά την άσκηση

Σε κάθε περίπτωση περιμένω επιστροφή χρημάτων ..


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anastasg
Newbie Forum Runner

Greece
39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/09/2019 :  19:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πήγες στην αντιπροσωπεία ή σε κάποιο καταστημα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

haf
Forum-Runner



100 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/09/2019 :  07:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by anastasg

Το πήγες στην αντιπροσωπεία ή σε κάποιο καταστημα;



Στο κατάστημα που το αγοράσα eGalaxy, μάλιστα το επέστρεψε και ο φίλος μου αφού αρχικά θεώρησε ότι με την τελευταία version το πρόβλημα διορθώθηκε αλλά τελικά και σε εκείνον παρουσιάζει μια από τα ίδια..

Μάλιστα τράβηξα ένα βίντεο που έδειχνε σε έναν ήπιο τρέξιμο σχεδόν 20 παλμούς παραπάνω από το F3 που φορούσε παράλληλα με ζώνη στήθους.
Αναμένω την Δευτέρα νεότερα αλλά θεωρω αλητεία να παραδίδουν στην αγορά ένα ρολόι με μια τέτοια τιμη και γνωρίζοντας ότι έχει τόσα προβλήματα.

Στο forum της Garmin τους κράζουν εδώ και 25 ημέρες..

Απαράδεκτοι !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anastasg
Newbie Forum Runner

Greece
39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/11/2019 :  19:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει κάτι νεότερο γύρω από το θεμα;
Μήπως έβγαλε κάποιο update η garmin που να διορθώνει το προβλημα;
Άλλοι κάτοχοι του Fenix 6 αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα;
Ρωτάω γιατί σκέφτομαι αν θα προβώ σε αγορά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας :-)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

anastasg
Newbie Forum Runner

Greece
39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2019 :  21:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετα το Fenix 3 εκανα την αγορα του fenix 6X pro πριν απο περίπου 1 μήνα και όπως περίμενα είμαι σχεδόν απόλυτα ικανοποιημένος από την αγορά του.
Η τιμή σίγουρα αλμυρή στα €749 αλλά κατά την γνώμη μου τα αξίζει, στην marathon expo η τιμή ήταν στα 699.
Το χρησιμοποιώ στο τρέξιμο 3-4 φορές την εβδομάδα και 2-3 φορές σε δραστηριότητες στο γυμναστήριο.
Η μπαταρία του, με τον αισθητήρα παλμών πάντα σε λειτουργία και περίπου 12 ώρες την ημέρα συνδεδεμένο μέσω BT με το κινητό και τις παραπάνω δραστηριότητες, αντέχει περίπου 15 ημέρες!
Αν εξαιρέσω τον αισθητήρα παλμών, ο οποίος δεν παρέχει μεγάλη ακρίβεια σε δραστηριότητες με παλμούς άνω των 120 το οποίο και είναι ενοχλητικό και ελπίζω να λυθεί με κάποια μελλοντική αναβάθμιση λογισμικού, κατά τα άλλα είναι άψογο. Μέχρι να συμβεί αυτό στο τρέξιμο όταν θέλω ακρίβεια χρησιμοποιώ την ζώνη στήθους.
Η οθόνη του είναι αρκετά μεγαλύτερη από το fenix 3 που είχαμε με αποτέλεσμα σε μια οθόνη να έχω την δυνατότητα να βλέπω περισσότερες πληροφοριες/πεδία δεδομένων.
Χρήσιμο το ότι μπορώ να κάνω ανέπαφες πληρωμές με αυτό (μόνο εφόσον καταχωρηθούν στοιχεία κάρτας Alph@bank) ειδικά όταν δεν χρειάζεται να κουβαλάω κέρματα στα LR για νερό.
Επιπλέον διαθέτει 16Gb μνήμη για να φορτώνεις τραγούδια και να ακούς σε BT ακουστικά, κάτι ιδιαίτερα χρήσιμο σε όσους το χρησιμοποιηούν κατά την διάρκεια αθλητικών δραστηριοτήτων που θέλουμε να κουβαλάμε όσα λιγότερα πράγματα γίνεται, προσωπικά στο τρέξιμο δεν κουβαλάω ποτέ κινητό κλπ!
Η συνδεσιμότητα με BT & wifi λειτουργούν εξαιρετικά.
Οι χάρτες του είναι αρκετά γρήγοροι και εύχρηστοι αλλά σίγουρα η οθόνη 1,4" δεν είναι η ιδανική για πλοήγηση σε σύγκριση με ένα κινητό.

Τις λειτουργίες για τα γήπεδα golf και τις πίστες ski δεν τις έχω χρησιμοποιήσει και δεν έχω άποψη.
Σίγουρα η αναβάθμιση από το 3αρι είναι μεγάλη, ίσως όμως για κάποιον που έχει ήδη το 5X plus να μην υπάρχουν ιδιαίτερα μεγάλες διαφορές, ειδικά όταν μέχρι πριν λίγες μέρες έτρεχε προσφορά με το fenix 5x sapphire στα €399.

Όπως κι αν έχει το πρόβλημα με τον αισθητήρα παλμών και τις λανθασμένες ενδείξεις κατά την άσκηση παραμένει.
Αυτά για επίδοξους αγοραστές.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

haf
Forum-Runner



100 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2019 :  06:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
.... το δικό μου Garmin Fenix 6 το επιστρέψα πίσω και πήρα τα χρήματα, επειδή όμως προσπαθώ να ενημερωθώ τακτικά για το αν τελικά το πρόβλημα έχει αποκατασταθεί όχι διαπιστώνω ότι μεγάλη μερίδα αγοραστών έχουν ακόμη σημαντικά προβλήματα με τους παλμούς..

Τώρα αν δίνεις 800 € για να είσαι αναγκασμένος να φοράς ζώνη στήθους τη στιγμή που αλλά αθλητικα η μη ρολόγια πολύ φθηνότερα ανταποκρίνονται αξιοπιστα στο WRM Το θεωρώ μεγάλη αποτυχία για ένα αθλητικό ρολόι.

Επίσης ήτανε μεγάλη ξεπέτα για την Garmin να ανακοινώσει στην αγορά ένα προϊόν με τόσα άλλα σημαντικά προβλήματα τα οποία ακόμα και μέχρι τώρα δεν έχουμε πλήρως αποκατασταθεί.

Το θετικό της υπόθεσης είναι ότι το κατάστημα με το οποίο έκανα την συναλλαγή μέσα σε μία εβδομάδα μου επέστρεψε τα χρήματα χωρίς καμία άλλη μουρμούρα. Άψογη Συμπεριφορά
Έτσι ακόμα παραμένω με το τίμιο Garmin 3


Edited by - haf on 24/12/2019 06:31:27
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000