Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 10αρι μαραθωνίου Αθήνας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

ilias137
Senior Forum-Runner

Greece
579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 01/11/2019 :  12:11:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε ολόκληρη την δρομική παρέα.Πρόκειται να τρέξω στο 10αρι του μαραθωνίου και θα ήθελα μια περιγραφή της διαδρομής.Την έχω δει και στο site του μαραθωνίου αλλά προτιμώ τις προσωπικές απόψεις.Έτρεξα πρόσφατα στο 10αρι της Πάτρας με 3 προπονήσεις μετά τη καλοκαιρινή ραστώνη.45,30 έκανα.Από τότε ψιλοσοβαρέυτηκα με 4 τρεξίματα/βδομάδα 12-14 χμ,2 γυμναστήριο ενδυνάμωση και 1 ποδήλατο 40 χμ αρβάλα.Αναρωτιέμαι αν η διαδρομή προσφέρεται για κάτι καλύτερο χρονικά.Βέβαια είναι και θέμα μέρας..βασικά ευχαρίστηση πάνω απ όλα και όπως βγει.Καλή συνέχεια με υγεία!

Mikekan
Forum-Runner

167 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2019 :  14:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με 3 προπονήσεις έκανες το δεκάρι 45:30? Πόσο χρονών είσαι?

========================================================================

Run, Eat, Sleep, Repeat.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2019 :  14:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και μόνο τους χιλιάδες δρομείς που θα συμμετέχουν, προσωπική μου γνώμη είναι ότι προσφέρεται για μια ωραία βόλτα εκτός και αν είσαι μπροστά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ilias137
Senior Forum-Runner

Greece
579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2019 :  14:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είμαι 45 χρόνων.Τρέχω πολλά χρόνια,απλά ένας τραυματισμός με πήγε πολύ πισω.Καλύτερο μου 10αρι 38.30 σε γήπεδο προπόνηση. Θα μαι στο 1ο μπλοκ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2019 :  16:16:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για χρόνο, περίμενε 2 εβδομάδες και πήγαινε στο 10ρι στου ΣΔΥΑ.


________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ilias137
Senior Forum-Runner

Greece
579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2019 :  19:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ζω Αθήνα για να πάω στο 10αρι του ΣΔΥΑ. Ούτε μιλάω για κανένα φοβερό χρόνο. Απ τη στιγμή που δεν είμαι σε θέση να κάνω κάτω από 40.Τελικά όμως υπάρχει κάποιος που έχει τρέξει το 10αρι της κλασικής να μοιραστεί τις εμπειρίες του;;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mikesf
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2019 :  22:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετά την αναστροφή στο Ντύναν σπάσε τα κοντέρ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

denvas
Advanced Forum-Runner

Greece


260 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2019 :  11:44:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα έλεγα ότι το πιο δύσκολο κομμάτι είναι από το Μέγαρο Μουσικής έως τη Λεωφ.Αλεξάνδρας, και ειδικά το τέλος του κομματιού. Βέβαια όταν μιλάμε για κάποιον που κάνει under 40, ενώ εγώ είμαι στο 43, το δύσκολο και το εύκολο είναι σχετικά!!! Εμένα στόχος είναι να φτάσω στην αναστροφή (Ντινάν/5.8κμ) γρήγορα μεν άνετα δε, ώστε στην κατηφόρα να μπορώ να πιάσω ρυθμό κοντά στο 4.

Edited by - denvas on 02/11/2019 11:45:19
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ilias137
Senior Forum-Runner

Greece
579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2019 :  17:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασικά και εγώ αυτό θα ήθελα. Στο δεύτερο μέρος να πάω κοντά στο 4.Ως τότε όμως με τι πας;;Για να βγει ίσως 43 τελικός χρόνος.
quote:
Originally posted by denvas

Θα έλεγα ότι το πιο δύσκολο κομμάτι είναι από το Μέγαρο Μουσικής έως τη Λεωφ.Αλεξάνδρας, και ειδικά το τέλος του κομματιού. Βέβαια όταν μιλάμε για κάποιον που κάνει under 40, ενώ εγώ είμαι στο 43, το δύσκολο και το εύκολο είναι σχετικά!!! Εμένα στόχος είναι να φτάσω στην αναστροφή (Ντινάν/5.8κμ) γρήγορα μεν άνετα δε, ώστε στην κατηφόρα να μπορώ να πιάσω ρυθμό κοντά στο 4.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stageone
Newbie Forum Runner

Greece


27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2019 :  14:52:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ilias137

Δεν ζω Αθήνα για να πάω στο 10αρι του ΣΔΥΑ. Ούτε μιλάω για κανένα φοβερό χρόνο. Απ τη στιγμή που δεν είμαι σε θέση να κάνω κάτω από 40.Τελικά όμως υπάρχει κάποιος που έχει τρέξει το 10αρι της κλασικής να μοιραστεί τις εμπειρίες του;;;

Με ρεκόρ διαδρομής στο 48, η εμπειρία μου είναι η εξής:

Το πρώτο κομμάτι είναι κατηφορικό και μαζί με τον ενθουσιασμό και την ένταση του κόσμου μπορείς να παρασυρθείς.
Ακολουθεί ένα δύσκολο κομμάτι με κορύφωση την ανηφορική διαδρομή μέχρι την αναστροφή στο Ερ. Ντινάν.
Ύστερα το πιο γρήγορο τμήμα με κατηφόρα και all in ρυθμό μέχρι τον τερματισμό.

Δεν είναι διαδρομή που προσφέρεται για ρεκόρ, αλλά το γρήγορο 2ο μισό το κάνει απολαυστικό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ilias137
Senior Forum-Runner

Greece
579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/11/2019 :  18:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ας κατέβω λοιπόν την Ηρώδου Αττικου με 3.50/χμ και ας μπω στο στάδιο αρχοντικά αφού πρώτα θα έχω συρθεί στις ανηφόρες. .
quote:
Originally posted by stageone

quote:
Originally posted by ilias137

Δεν ζω Αθήνα για να πάω στο 10αρι του ΣΔΥΑ. Ούτε μιλάω για κανένα φοβερό χρόνο. Απ τη στιγμή που δεν είμαι σε θέση να κάνω κάτω από 40.Τελικά όμως υπάρχει κάποιος που έχει τρέξει το 10αρι της κλασικής να μοιραστεί τις εμπειρίες του;;;

Με ρεκόρ διαδρομής στο 48, η εμπειρία μου είναι η εξής:

Το πρώτο κομμάτι είναι κατηφορικό και μαζί με τον ενθουσιασμό και την ένταση του κόσμου μπορείς να παρασυρθείς.
Ακολουθεί ένα δύσκολο κομμάτι με κορύφωση την ανηφορική διαδρομή μέχρι την αναστροφή στο Ερ. Ντινάν.
Ύστερα το πιο γρήγορο τμήμα με κατηφόρα και all in ρυθμό μέχρι τον τερματισμό.

Δεν είναι διαδρομή που προσφέρεται για ρεκόρ, αλλά το γρήγορο 2ο μισό το κάνει απολαυστικό.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Portolanos
Newbie Forum Runner

Greece


2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2019 :  13:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα σε ολους!
Ονομαζομαι Γιαννης και μενω Γλυφαδα.
Ασχολουμαι με το ποδηλατο και τα brevets,αλλα απο τον Μαρτιο φετος ξεκινησα και τρεξιμο.
ΧΘες ολοκληρωσα το 10 αρι,με χρονο 56:29
Παιρνω σιγουρα βελτιωση,παρολο τα 46 μου χρονια,και τα 82 μου κιλα.
Θα τα λεμε....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/11/2019 :  16:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
συγχαρητήρια.
φυσικά και παίρνει βελτίωση. είναι και δύσκολος αγώνας.
Αν θέλεις γράψου στο 10η του ΣΔΥΑ που γίνετε σε δυο Κυριακές στα μέρη σου και είναι φλατ διαδρομή.


________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ilias137
Senior Forum-Runner

Greece
579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2019 :  10:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
10αρι λοιπον φετος μιας και εδω και 2 χρονια με ταλαιπωρει το ποδι μου και δεν κανω και πολλα πολλα προπονητικα.Σας ειχα ρωτησει για τη διαδρομη.Τελικα μου φανηκε πολυ νορμαλ.Γλυκιες ανηφορες και μετα το Ερρικος Ντυναν παρταρα εκανα.Το απολαυσα παρα παρα πολυ.Ετρεξε και η κοπελα μου για πρωτη φορα και ενθουσιαστηκε.Με μενα κοουτς για ενα μηνα προπονηθηκε.Πιστευω οτι ο χορος του τρεξιματος την κερδιζει και αυτο με γεμιζει με μεγαλη χαρα!Εκεινη τελειωσε την κουρσα σε 1.04.49 και εγω 44.38,1 λεπτο κατω απο την Πατρα πριν ενα μηνα.Βγαλαμε και τελειες φωτο..μαγεια!!Την αλλη μερα πηγαμε στο σταδιο και υποδεχθηκαμε τους φιλους μας..συγκινηθηκα μιας και 2 απ αυτους εγω τους εβαλα το μικροβιο του τρεξιματος.Για μενα αυτο ειναι το μεγαλυτερο κερδος που εχω καταφερει στο τρεξιμο.Να παρακινω ανθρωπους να ερχονται στο χορο.Υπεροχο διημερο,μοναδικα συναισθηματα!!Και του χρονου με υγεια!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lenin67
Advanced Forum-Runner

Greece


406 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2019 :  14:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για έναν ακόμη χρόνο έτρεξα το 10άρι του ΚΜΑ. Νομίζω ότι ήταν πολύ καλή η ιδέα να γίνει Σάββατο απόγευμα αντί για Κυριακή πρωί. Ειδικά στο τέλος με τον προβολέα κόντρα στην τελική ευθεία για το καλλιμάρμαρο, ήταν άλλη αίσθηση! Χρόνος 56' 05 ", μια χαρά για την ηλικία των 52... Βέβαια, για να γκρινιάξω λίγο, στο βασικό πακέτο φέτος δεν είχε τεχνικό μπλουζάκι (πέρυσι είχε) και όπως κάθε χρόνο, το endomondo βρίσκει την απόσταση 10,25 km... Το μετάλλιο το βρήκα όμορφο και την ιδέα για τα επόμενα χρόνια με τα γράμματα που θα σχηματίσουν τη λέξη ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ έξυπνη και εθιστική! Να είμαστε καλά να τρέχουμε κάθε χρόνο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/11/2019 :  14:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by lenin67

Για έναν ακόμη χρόνο έτρεξα το 10άρι του ΚΜΑ. Νομίζω ότι ήταν πολύ καλή η ιδέα να γίνει Σάββατο απόγευμα αντί για Κυριακή πρωί. Ειδικά στο τέλος με τον προβολέα κόντρα στην τελική ευθεία για το καλλιμάρμαρο, ήταν άλλη αίσθηση! Χρόνος 56' 05 ", μια χαρά για την ηλικία των 52... Βέβαια, για να γκρινιάξω λίγο, στο βασικό πακέτο φέτος δεν είχε τεχνικό μπλουζάκι (πέρυσι είχε) και όπως κάθε χρόνο, το endomondo βρίσκει την απόσταση 10,25 km... Το μετάλλιο το βρήκα όμορφο και την ιδέα για τα επόμενα χρόνια με τα γράμματα που θα σχηματίσουν τη λέξη ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ έξυπνη και εθιστική! Να είμαστε καλά να τρέχουμε κάθε χρόνο!



To endomondo λογικό να μετρήσει 10,25... αν μέτραγε ακρίβως 10, ή έστω 10,05 θα ανησυχούσαμε ότι έλειπαν λίγα μέτρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000