Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 ποδοκνημική κάταγμα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 07/11/2019 :  21:19:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευτυχώς που φέτος δεν είχα σκοπό να τρέξω μαραθώνιο διότι έσπασα το πόδι μου (το κυβοειδές οστό, από "γύρισμα") στις 27/9, οπότε αν ήταν να τρέξω τώρα δεν θα μιλιόμουν.

Λοιπόν, μετά από ένα μήνα ακινησίας σε γυψονάρθηκα και στη συνέχεια σε μπότα, τώρα φοράω παππούτσι αλλά έχω έναν πόνο. Ο γιατρός είπε να κάνω φυσικοθεραπεία. Έχω κάνει μερικές, προκοπή δεν βλέπω. Κάνω και στο σπίτι με λάστιχο κάποιες ασκήσεις.

Υπάρχει κάποιος ειδικός εδώ να μου πει αν όντως η φυσικοθεραπεία είναι απαραίτητη για εμένα που δεν έχω πάθει αγκύλωση, κουνάω πάνω-κάτω δεξιά-αριστερά και περιστροφή την ποδοκνημική και δεν έχω πρήξιμο; Πονάω μόνο όταν το πατάω και πρόκειται να κάνω την κίνηση στο κουντεπιέ. Αν περπατάω και απλά το έχω ορθή γωνία κάτω, οκ, δεν έχω πρόβλημα. Μόνο στην κίνηση του κουντεπιέ έχω όταν βάλω βάρος.


Πραγματικά δεν ξέρω αν είναι απαραίτητη για εμένα η φυσικοθεραπεία.


runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2019 :  21:44:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καταρχήν περαστικά είχα κάνει μεγάλο χειρουργείο στην ποδοκνημική όταν ήμουν έφηβος και γενικότερα έχω βαρύ ιστορικό με τις ποδοκνημικές μου. Από την εμπειρία μου θα έλεγα ότι επιβάλλονται ασκήσεις ενδυνάμωσης και ευλυγισίας μετά από μεγάλο διάστημα ακινησίας στην συγκεκριμένη περιοχή αλλά εννοείτε πάντα με υποδείξεις έμπειρου ειδικού. Θεωρώ ότι το ποδήλατο με βοήθησε πολύ

Edited by - runner1979 on 07/11/2019 21:45:02
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2019 :  21:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ευχαριστώ!

αλλά για φυσικοθεραπεία δεν ξέρεις, προρφανώς, να μου πεις, ε;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/11/2019 :  23:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Περαστικά, και full ενδυνάμωση, καλό έστω και μερικές φορές να πήγαινες σε φυσικό θεραπευτή.,
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/11/2019 :  00:48:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by geopa

Περαστικά, και full ενδυνάμωση, καλό έστω και μερικές φορές να πήγαινες σε φυσικό θεραπευτή.,



θενκς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2019 :  17:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα και περαστικά.

Μόνη σου γράφεις ότι έχεις πόνο όταν βάζεις βάρος στο πόδι. Επομένως, η βοήθεια φυσικοθεραπευτή είναι, μάλλον, απαραίτητη. Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν έχει αποτέλεσμα η θεραπεία που κάνεις, μάλλον δεν κάνεις τη σωστή θεραπεία. Αν πιστεύεις ότι μπορείς να ξεπεράσεις τον πόνο σου χωρίς τη φυσικοθεραπεία, απλά δοκίμασέ το και κρίνε από το αποτέλεσμα. Έχεις την ευθύνη της απόφασής σου.

Και πάλι σιδερένια!

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/11/2019 :  23:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by physiorunner

Καλησπέρα και περαστικά.

Μόνη σου γράφεις ότι έχεις πόνο όταν βάζεις βάρος στο πόδι. Επομένως, η βοήθεια φυσικοθεραπευτή είναι, μάλλον, απαραίτητη. Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν έχει αποτέλεσμα η θεραπεία που κάνεις, μάλλον δεν κάνεις τη σωστή θεραπεία. Αν πιστεύεις ότι μπορείς να ξεπεράσεις τον πόνο σου χωρίς τη φυσικοθεραπεία, απλά δοκίμασέ το και κρίνε από το αποτέλεσμα. Έχεις την ευθύνη της απόφασής σου.

Και πάλι σιδερένια!

"Μέτρον άριστον"



Επειδή ειστε από τους λιγους που λετε τα πραγματα όπως πραγματικα είναι και όχι όπως θελουν μερικοι να τα ακουσουν θα επαναφερω αυτό που ειχατε πει και σε αλλον αθλουμενο που ειχε τραυματιστεί:"Ο πονος είναι το τελευταιο πραγμα που εμφανίζεται σε έναν τραυματισμο!"

Συνεπως θεωρω πως η επιστροφή σε οποιοδήποτε αθλημα με ασφαλεια μετα από τραυματισμο πρεπει να γινεται με καθοδηγηση ειδικου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/11/2019 :  21:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by physiorunner

Καλησπέρα και περαστικά.

Μόνη σου γράφεις ότι έχεις πόνο όταν βάζεις βάρος στο πόδι. Επομένως, η βοήθεια φυσικοθεραπευτή είναι, μάλλον, απαραίτητη. Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν έχει αποτέλεσμα η θεραπεία που κάνεις, μάλλον δεν κάνεις τη σωστή θεραπεία. Αν πιστεύεις ότι μπορείς να ξεπεράσεις τον πόνο σου χωρίς τη φυσικοθεραπεία, απλά δοκίμασέ το και κρίνε από το αποτέλεσμα. Έχεις την ευθύνη της απόφασής σου.

Και πάλι σιδερένια!

"Μέτρον άριστον"





Ευχαριστώ για την απάντηση η οποία με κάνει να αισθάνομαι βλάκας. Κάτι τέτοια ακούω στη δουλειά μου και σκέφτομαι "αυτός τώρα ψηφίζει κιόλας"!

έχεις πόνο όταν βάζεις βάρος στο πόδι. Επομένως, η βοήθεια φυσικοθεραπευτή είναι, μάλλον, απαραίτητη.

Είναι λογικό να με πονάει το πόδι. Αλλά αυτό που θέλω να καταλάβω είναι αν ενδείκνυται φυσιοθεραπεία για ένα τέτοιο περιστατικό, αν βοηθάει ή αν είναι κάτι που περνάει χωρίς να χρειάζεται φυσιοθεραπεία. Αυτό που ρωτάω (καθ' υπερβολή) είναι αν πρέπει να κάνω αξονική εγκεφάλου επειδή έχω πονοκέφαλο ή, αν είμαι οκ με μια ασπιρίνη;

Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν έχει αποτέλεσμα η θεραπεία που κάνεις, μάλλον δεν κάνεις τη σωστή θεραπεία.

Και στις πόσες φυσιοθεραπείες βλέπει κανείς αποτέλεσμα; Είμαι άσχετη...Εξαρτάται από το περιστατικό μάλλον...

Έχεις την ευθύνη της απόφασής σου.
Συμφωνώ απόλυτα! Απλά "όλοι" θέλουν να σου κάνουν κάθε μέρα κιόλας αν είναι δυνατόν. ΕΝΑΣ μόνο είπε ότι μόνο 2 φορές/εβδομάδα πρέπει και αραιά., όχι κολλητές μέρες

Το συμπέρασμα είναι ότι όπως με τους γιατρούς, τους δικηγόρους, τα συνεργεία αυτοκινήτων και βασικά όλα τα επαγγέλματα, έτσι και με τους φυσικοθεραπευτές, είναι που θα πέσεις.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου/σας.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2019 :  15:08:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξέρω πώς η απάντησή μου σε κάνεις να αισθάνεσαι "βλάκας", αλλά σίγουρα η φράση σου "αυτός τώρα ψηφίζει κιόλας" είναι προσβλητική, ακόμα και για μένα που δεν παρεξηγούμαι εύκολα.
Προσπερνώντας το, αν συνεχίσεις τον συλλογισμό σου για τον πονοκέφαλο, θα έπαιρνες μια ασπιρίνη και αν αυτή δεν σε βοηθούσε θα έκανες κάτι άλλο, μέχρι να το ξεπεράσεις. Αν ο πονοκέφαλος επέμενε παρόλα όσα θα έκανες, το επόμενο βήμα θα ήταν η γνώμη του ειδικού (πχ ενός γιατρού). Αν ο ειδικός δεν σε βοηθούσε, θα πήγαινες σε άλλον, μέχρι να βρεθεί λύση ικανοποιητική για σένα. Δεν έγραψα κάτι διαφορετικό για το πρόβλημά σου. Αφού δεν μπορείς μόνη σου να τον αντιμετωπίσεις, ζήτα τη βοήθεια ειδικού. Ερμήνευσέ το όπως νομίζεις και πήγαινε ψήφισε όποιον θέλεις, αλλά αυτή είναι η γνώμη του ειδικού που ζήτησες.
Η φράση σου "είναι λογικό να με πονάει το πόδι" δεν είναι επιστημονικά ακριβής. Αρκετές φορές ο εγκέφαλος δημιουργεί πόνο (προστατευτικός μηχανισμός, δηλαδή "συναγερμός") χωρίς να υπάρχει πραγματική απειλή. Αν δεν μπορείς μόνη σου να αντιληφθείς πότε υπάρχει πραγματική απειλή και πότε όχι (αυτό ξεχωρίζει τον ειδικό/επαγγελματία υγείας από τον απλό κόσμο), συμβουλέψου τον ειδικό. Αλλιώς, πάρε το ρίσκο να το αντιμετωπίσεις μόνη σου και, αν τα καταφέρεις, τα κατάφερες. Επειδή είσαι ενήλικας αλλά μη ειδικός, θα αποφασίσεις με αυτό το δεδομένο και με την κρίση που έχεις αναπτύξει στη ζωή σου.
Όταν η θεραπεία που κάνεις είναι η ενδεδειγμένη, θα υπάρχει αποτέλεσμα, άμεσα (μετά τη θεραπεία) και μακροπρόθεσμα (μετά από κάποιο αριθμό συνεδριών). Αν δεν βλέπεις αποτέλεσμα που να σε ικανοποιεί, συζήτησέ το με τον φυσικοθεραπευτή σου πρώτα και πάρε την απόφασή σου. Πολλοί παράγοντες επιδρούν για να υπάρξει ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Δεν ελέγχονται απαραίτητα όλοι. Μαζί με τον θεραπευτή σου, θα ελέγξετε τους περισσότερους. Κάθε περιστατικό είναι ξεχωριστό.
Ελπίζω να βοήθησα και θεωρώ ότι η απελπισία σου να βρεθεί λύση σε έκανε να γράψεις ό,τι έγραψες και όχι η κακή πρόθεση.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/11/2019 :  16:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά γράφτηκαν τα παραπάνω ΟΜΩΣ σε δικιά μου παλιότερη περίπτωση ο 3ος κατά σειρά φυσικοθεραπευτής ασχολήθηκε με το πρόβλημά μου ουσιαστικά και επιτέλους είμαι στην χαρούμενη θέση να μπορώ να τρέχω. Ήταν σχετικά νέος, δρομέας(πανελλήνιος 400αρης και συνεχίζει με ορεινούς μαραθώνιους) και το σημαντικότερο ψαχνόταν στον χώρο εργασίας του. Να προσθέσω ότι έδινε σημασία σε κάθε ανούσια(κατ΄εμέ) λεπτομέρεια για να προχωρήσει τελικά με έντονο μασάζ και στις 10 επισκέψεις. Οι προηγούμενοι 2 μάλλον τον επιούσιο έβγαζαν με την μέθοδο("γνωστή") των μηχανημάτων μέχρι να περάσει ο χρόνος επίσκεψης. Ακόμα και όταν έλεγα ότι αποτέλεσμα δεν έβλεπα τα μηχανήματα συνεχιζόταν.
Όχι δεν υποστηρίζω το "πήγαινε σε δρομέα-φυσικοθεραπευτή", απλά πήγαινε σε κάποιον άνθρωπο που ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ και δεν βγάζει απλά τον επιούσιο.

Και βέβαια η εμπειρία μου λέει, όσο παρατείνεται ο χρόνος θεραπείας και αποχής από το άθλημα τόσο τα μυαλά....ας πούμε ότι ζορίζονται με τον προσανατολισμό τους.

Carlos Gardel, "Por una Gabeza".
https://www.youtube.com/watch?v=Gcxv7i02lXc


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2019 :  01:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by physiorunner

Δεν ξέρω πώς η απάντησή μου σε κάνεις να αισθάνεσαι "βλάκας",

διότι αυτά που λες είναι απολύτως λογικά και θα έπρεπε να το είχα σκεφτεί όπως τα λες.

αλλά σίγουρα η φράση σου "αυτός τώρα ψηφίζει κιόλας" είναι προσβλητική, ακόμα και για μένα που δεν παρεξηγούμαι εύκολα.

Το "αυτός" αναφερόταν σε εμένα, όχι σε εσένα!!! Εννοούσα ότι μου φάνηκαν τόσο λογικά αυτά που είπες (πχ, "έχεις πόνο, άρα χρειάζεσαι βοήθεια") που θα έπρεπε να τα είχα σκεφτεί. Δεν αναφερόμουν σε εσένα! Η αλήθεια είναι όμως ότι το σκέφτομαι μεταξύ σοβαρού και αστείου όταν ακούω κάτι κουφά από άλλους. Με το θάρρος ότι το σκέφτομαι για τον εαυτό μου, το σκέφτομαι και για τους άλλους.


Προσπερνώντας το, αν συνεχίσεις τον συλλογισμό σου για τον πονοκέφαλο, θα έπαιρνες μια ασπιρίνη και αν αυτή δεν σε βοηθούσε θα έκανες κάτι άλλο, μέχρι να το ξεπεράσεις. Αν ο πονοκέφαλος επέμενε παρόλα όσα θα έκανες, το επόμενο βήμα θα ήταν η γνώμη του ειδικού (πχ ενός γιατρού). Αν ο ειδικός δεν σε βοηθούσε, θα πήγαινες σε άλλον, μέχρι να βρεθεί λύση ικανοποιητική για σένα. Δεν έγραψα κάτι διαφορετικό για το πρόβλημά σου. Αφού δεν μπορείς μόνη σου να τον αντιμετωπίσεις, ζήτα τη βοήθεια ειδικού. Ερμήνευσέ το όπως νομίζεις και πήγαινε ψήφισε όποιον θέλεις, αλλά αυτή είναι η γνώμη του ειδικού που ζήτησες.

Το παράδειγμα της ασπιρίνης ήταν ίσως ατυχές. Κάποια πράγματα περνάνε κάνοντας "τίποτα". Πχ πιάστηκε ο μυς από την αγυμνασιά διότι πήγα και έτρεξα ένα γρήγορο 100άρ. Οπότε το ερώτημα που ήθελα να θέσω ήταν "αν η κατάσταση μου υπαγορεύει ξεκούραση ή αν πρέπει να κάνω χειρουργείο όπως μου λένε" (καθ υπερβολή το λέω).

Τη βοήθεια του ειδικού ζήτησα και αν ήταν δυνατόν να πηγαίνω κάθε μέρα, η καλύτερή του. Επειδή όμως μου έπεφτε μακρυά, και είχα και πολύ δουλειά και άρα όχι πολύ χρόνο για να κάνω 1 ώρα να πάω, 1 να γυρίσω και 1 η θεραπεία, παρ' όλο που τον γνωρίζω χρόνια (σε αυτόν πηγαίνω όταν έχω πρόβλημα), μετά από 2 επισκέψεις είπα δεν μπορώ να χάνω 3 ώρες και βρήκα κάποιον στη γειτονιά (μέγα λάθος να πας κάπου στο άγνωστο....Δεν το λέω για τον συγκεκριμένο φυσικοθεραπευτή, αλλά ως γενική παρατήρηση. Όμως δεν είχα χρόνο για να κάνω αποστάσεις). Και αυτός, αν γινόταν να πηγαίνω πρωί απόγευμα, η καλύτερή του. Πήγα ημέρα Τετάρτη, κάναμε φυσιοθεραπεία την ίδια μέρα και μου έκλεισε μπαμ μπαμ για Πέμπτη και Παρασκευή. Άρχισαν να μου χτυπάνε καμπανάκια. Επίσης μου είπε "δεν έχεις πάθει αγκύλωση, ξεκινάμε από πολύ καλό επίπεδο". Και αυτό με έβαλε σε σκέψεις. Και γενικώς "είδα" κάποια πράγματα που μου "χτύπησαν" αλλά αφού δεν είμαι ειδικός, τι να πω και τι να κάνω; Οπότε 3η γνώμη. Συμπέρασμα: ότι έχω πολύ καλή κίνηση και το μόνο που χρειάζομαι είναι ενδυνάμωση. Ούτε laser, ούτε λάμπες, ούτε υπέρηχους, ούτε υδρομασάζ. Θα μου πεις, και γιατί πιστεύεις αυτόν; Σε βόλεψε η άποψη αυτουνού διότι δε θα πληρώσεις άλλα χρήματα; Διότι δεν έχεις χρόνο και απαλλάχτηκες από το πήγαιν' έλα; Όχι Η απάντηση είναι διότι κάπου το ένστικτό μου έλεγε ότι χάνω τον καιρό μου. Και επειδή, βλέπεις κάποια πράγματα στους ανθρώπους και μπορείς να κρίνεις. Στους ανθρώπους. Με την επιστήμη της φυσικοθεραπείας δεν έχω ιδέα!




Η φράση σου "είναι λογικό να με πονάει το πόδι" δεν είναι επιστημονικά ακριβής. Αρκετές φορές ο εγκέφαλος δημιουργεί πόνο (προστατευτικός μηχανισμός, δηλαδή "συναγερμός") χωρίς να υπάρχει πραγματική απειλή. Αν δεν μπορείς μόνη σου να αντιληφθείς πότε υπάρχει πραγματική απειλή και πότε όχι (αυτό ξεχωρίζει τον ειδικό/επαγγελματία υγείας από τον απλό κόσμο), συμβουλέψου τον ειδικό. Αλλιώς, πάρε το ρίσκο να το αντιμετωπίσεις μόνη σου και, αν τα καταφέρεις, τα κατάφερες. Επειδή είσαι ενήλικας αλλά μη ειδικός, θα αποφασίσεις με αυτό το δεδομένο και με την κρίση που έχεις αναπτύξει στη ζωή σου.


καταλαβαίνω απόλυτα με αυτό που λες- στην αρχή αισθανόμουν απειλή, τώρα πονάω μεν αλλά σαφώς λιγότερο και δεν αισθάνομαι απειλή. Οπότε καταλαβαίνω τι λες.

Όταν η θεραπεία που κάνεις είναι η ενδεδειγμένη, θα υπάρχει αποτέλεσμα, άμεσα (μετά τη θεραπεία) και μακροπρόθεσμα (μετά από κάποιο αριθμό συνεδριών). Αυτό είναι δεδομένο. Απλά ο προβληματισμός μου ήταν "μήπως κάνω μια θεραπεία "εκ του περισσού"; Αν δεν βλέπεις αποτέλεσμα που να σε ικανοποιεί, συζήτησέ το με τον φυσικοθεραπευτή σου πρώτα και πάρε την απόφασή σου. Ε, ντρέπεσαι νσ του πεις "ρε συ, πάω και έρχομαι και αποτέλεσμα δε βλέπω". Είναι σα να τον προβάλλεις. Πολλοί παράγοντες επιδρούν για να υπάρξει ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Δεν ελέγχονται απαραίτητα όλοι. Μαζί με τον θεραπευτή σου, θα ελέγξετε τους περισσότερους. Κάθε περιστατικό είναι ξεχωριστό.

Ελπίζω να βοήθησα και θεωρώ ότι η απελπισία σου να βρεθεί λύση σε έκανε να γράψεις ό,τι έγραψες και όχι η κακή πρόθεση.

Απολύτως λογικά και χρήσιμα αυτά που λες. Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σου. Όχι, δεν έχω κακή πρόθεση.

"Μέτρον άριστον"



Αυτό που γράφει ο gargadua Οι προηγούμενοι 2 μάλλον τον επιούσιο έβγαζαν με την μέθοδο("γνωστή") των μηχανημάτων μέχρι να περάσει ο χρόνος επίσκεψης., αυτό ένιωθα κι εγώ.

Ειδικός δεν είμαι, δεν έχω ιδέα, αλλά το να σου "χαϊδεύει" το πόδι για 1:30 λεπτό, ε, μου φαίνεται κάπως κοροϊδία. Και για τον λίγο χρόνο και για το "χάδι". Θα μου πεις "και που ξέρεις ότι για τη δική σου περίπτωση δεν έπρεπε να ξεκινήσει με λίγο χρόνο και όχι με "πάτημα". Δεν το ξέρω! Δεν έχω ιδέα: αλλά ένα σύνολο παραγόντων, σε κάνει και ανησυχείς ότι "χάνεις τον καιρό σου".

Και να σκεφτείς ότι ο 1ος στον οποίο πήγα είναι αυτός που πηγαίνω εδώ και χρόνια. Που τον συμπαθώ, που τον ξέρω που, που που...



Edited by - ALEXANDRA on 24/11/2019 01:26:17
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000