Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 12 μαραθώνιοι σε 12 μήνες σε 12 χώρες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

smilerun
Newbie Forum Runner

30 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 04/01/2020 :  21:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επίσκεψη της σελίδας του smilerun.  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλή χρονιά και χρόνια πολλά σε όλους με πολλά δρομικά χιλιόμετρα. Θα ήθελα να σας παρουσιάσω το στόχο που έβαλα και υλοποίησα το 2019 αλλά κυρίως να ζητήσω την συνεισφορά σας μέσω δωρεάς για τη συγκέντρωση χρημάτων για το MAKE A WISΗ, που συνδύασα με το εγχείρημά μου.

Make a wish... είπα στον εαυτό μου στις αρχές του έτους και... γεννήθηκε η ιδέα να τρέξω 12 μαραθώνιους σε 12 μήνες σε 12 διαφορετικές χώρες!
Η "ευχή" πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2019 με πάνω από 3.000χμ τρεξίματος, τα 504χμ σε 12 μαραθώνιους σε 12 χώρες, 24 πτήσεις, 15 μπλούζες, 3 ζευγάρια παπούτσια και φυσικά... εκατοντάδες ώρες τρεξίματος.

"Τρέξτε" κι εσείς μαζί μου. Πώς; Ακούραστα και χωρίς σταγόνα ιδρώτα! Πατώντας απλώς στο παρακάνω λινκ και συνεισφέροντας με μια δωρεά από 1 ευρώ στο MAKE-A-WISH
https://gogetfunding.com/kakavanis-makeawish/

Δίνουμε έτσι και φιλανθρωπικό χαρακτήρα στην "ευχή" μου αυτή και συγκεντρώνουμε χρήματα για να εκπληρώσουμε ευχές παιδιών με πολύ σοβαρές ασθένειες. Ο "μαραθώνιος" αυτών των παιδιών συνεχίζεται. Η διαφορά όμως είναι ότι γι' αυτά τα παιδιά δεν είναι απλά μία ευχή. Είναι πολλά παραπάνω. Είναι φως στο σκοτάδι, είναι δύναμη, είναι ζωή! Τα βοηθάμε να "τρέξουν" κι αυτά τον δικό τους αγώνα στην ζωή. Η διαδικασία είναι πολύ απλή, ασφαλής και δεν απαιτείται πάνω από μισό λεπτό.
Πιο αναλυτικά:

The 12 marathons project:
Τρέχοντας 12 μαραθώνιους, σε 12 μήνες, σε 12 χώρες, συγκεντρώνουμε χρήματα για το Make-A-Wish, ώστε να εκπληρώσουμε ευχές παιδιών με πολύ σοβαρές ασθένειες!

Συνείσφερε κι εσύ από ένα ευρώ πατώντας στο παρακάτω λινκ:
https://gogetfunding.com/kakavanis-makeawish/

Φέτος τον Ιανουάριο ξεκινήσαμε ένα "διαφορετικό ταξίδι" με στόχο την υλοποίηση του παραπάνω στόχου. Μετά τις πρώτες αντιδράσεις αρκετών του στυλ "τι πας να κάνεις; γιατί να το κάνεις; είσαι τρελός;", στο πέρασμά των μηνών πολλοί λέγατε να συνδυάσουμε όλο αυτό το ξεχωριστό εγχείρημα, με ένα fundraising, τη συγκέντρωση χρημάτων δηλαδή για ένα ίδρυμα. Έτσι γεννήθηκε η ιδέα να στηρίξουμε τη δράση του MAKE-A-WISH ώστε να εκπληρώσουμε ευχές παιδιών με πολύ σοβαρές ασθένειες που έχουν τη δύναμη να μεταμορφώσουν τις ζωές τους! Το ξεχωριστό αυτό "ταξίδι των 12 μαραθωνίων" ολοκληρώνεται στις 15 Δεκεμβρίου στην Ισπανία.
Η δωρεά μέσω του gogetfunding είναι απλή, γρήγορη και απολύτως ασφαλής όπως και όλα τα προσωπικά σας στοιχεία.


Πώς ξεκίνησε η ιδέα;
Ύστερα από το επιτυχημένο project της σεζόν 2017-2018 με τη συμμετοχή μου σε όλους τους δυνατούς μαραθώνιους της Ελλάδας σε μία σεζόν χωρίς να έχω τρέξει στο παρελθόν ούτε έναν!... άρχισα να σκέφτομαι μήπως ξεκινήσω ένα νέο. Στο μυαλό μου το φανταζόμουν ότι έπρεπε να είναι δυσκολότερο και πιο απαιτητικό από το προηγούμενο αλλά παράλληλα και ευχάριστο γιατί ως γνωστόν τρέχω για την χαρά και την ευφορία που προσφέρει το τρέξιμο και όχι για το χρόνο ή κάποιο συγκεκριμένο στόχο. Με τι άλλο ακόμα θα μπορούσα να το συνδυάσω τότε, ώστε να κάνω το project ευχάριστο και ενδιαφέρον; Τι άλλο λατρεύω να κάνω; Ταξίδια! Και πως συνδυάζονται αυτά; Ε.. και κάπως έτσι γεννήθηκε το project να τρέξω…

12 μαραθώνιους, σε
12 μήνες, σε
12 διαφορετικές χώρες κόσμου!

Έτσι λοιπόν το Ιανουάριο του 2019 βάλαμε μπρος για ένα πιο φιλόδοξο αυτή τη φορά project!

Ύστερα από εκατοντάδες ώρες αναζήτησης, πολύ σχεδιασμό, αλλαγές και τροποποιήσεις, το πλάνο διαμορφώθηκε.

ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ (42χμ)
Ιανουάριος: Μαρακές, Μαρόκο
Φεβρουάριος, Βαλέτα, Μάλτα (αναβλήθηκε λόγω κακοκαιρίας)
Μάρτιος: Λεμεσός, Κύπρος
Απρίλιος: Ρώμη, Ιταλία
Μάιος: Λάιντεν, Ολλανδία
Ιούνιος: Λιέγη, Βέλγιο (Beer Marathon)
Ιούλιος: Αγ. Πετρούπολη
Αύγουστος: Ελσίνκι
Σεπτέμβριος: Ρίτσμοντ, Λονδίνο, Αγγλία
Οκτώβριος: Κατοβίτσε, Πολωνία (εμβόλιμος αγώνας στη θέση της Μάλτας!)
Οκτώβριος: Λισαβόνα, Πορτογαλία
Νοέμβριος: Αθήνα, Ελλάδα
Δεκέμβριος: Μάλαγα, Ισπανία

Οι λόγοι που το δημοσιοποιώ;
α) να εμπνεύσουμε περισσότερο κόσμο είτε να σηκωθεί από τον καναπέ και να βγει έξω να απολαύσει όλα τα οφέλη που προσφέρει το τρέξιμο, είτε να συνειδητοποιήσει ότι όλα όσα θα ήθελε είναι εφικτά με τη δύναμη της θέλησης. Αν εγώ καταφέρω να ολοκληρώσω αυτό το project που δεν θεωρώ τον εαυτό μου ούτε καν ερασιτέχνη αθλητή, φανταστείτε πόσα ακόμα μπορούμε να πετύχουμε αρκεί να.. «βάλουμε το ένα πόδι μπροστά από το άλλο», δηλαδή πρώτα να τα ονειρευτούμε, μετά να τα πάρουμε απόφαση και στη συνεχεία να ξεκινήσουμε την υλοποίησή τους.
β) να συνδυάσω όλη αυτή την προσπάθεια ενός έτους με την χρηματοδότηση ενός ιδρύματος. Στο εξωτερικό είναι πολύ διαδεδομένο, ας το κάνουμε πράξη κι εμείς και ας βοηθήσουμε να σκορπίσουμε χαμόγελα σε παιδιά με σοβαρές ασθένειες που το έχουν ανάγκη ίσως όσο άλλος κανείς

Πώς;
Απλό… Το ένα πόδι μπροστά από το άλλο και… πάμεεε!

Team!
Ίσως τίποτα απ' όλα τα παραπάνω να μην είχε συμβεί, αν η αδερφή μου Αιμιλία δεν με είχε γράψει, εν αγνοία μου φυσικά, σε έναν αγώνα τρεξίματος συμμετέχοντας με την ομάδα Flying Geese Running Team! Από τότε έχω πάρει αστείρευτη υποστήριξη και έμπνευση από όλα τα μέλη της ομάδας! Εξάλλου το μότο της ομάδας είναι: "Οι Ιπτάμενες Χήνες Running Team θέλουν να εμπνεύσουν και σένα να τρέξεις, το μόνο που χρειάζεσαι είναι το χαμόγελό σου, την θέλησή σου να ξεπεράσεις τα όριά σου, την υπομονή σου και την επιμονή σου στα πολλά χιλιόμετρα"! Περιμένουμε κι εσένα να τρέξεις μαζί μας την επόμενη φορά!

Επιπλέον πληροφορίες και φωτογραφίες μπορείτε να δείτε στα παρακάτω λινκ:
https://12marathons.com/
http://www.runningnews.gr/item.php?id=44023
http://www.runningnews.gr/item.php?id=43763
https://www.ethnos.gr/ellada/79135_giorgos-kakabanis-dodeka-marathonioi-gia-tin-pragmatopoiisi-paidikon-eyhon

Με χαρά αναμένω τυχόν σχόλια κι ερωτήσεις σας
Θα προσπαθήσω το επόμενο διάστημα να γράψω κι εμπειρίες από τους αγώνες

Γιώργος Κακαβάνης

Edited by - smilerun on 23/11/2020 05:09:50

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/11/2020 :  09:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ποιος από τους παραπάνω αγώνες σου άρεσε περισσότερο και θεωρείς ότι καποιος/α αξίζει να τρέξει;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

smilerun
Newbie Forum Runner

30 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2020 :  19:25:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit smilerun Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια σου Geopa
Σ' ευχαριστώ για το ερώτημά σου. Είναι μια ερώτηση που μου κάνουν αρκετά συχνά ή παρόμοιου στυλ.
Η αλήθεια είναι ότι όσο κοινότυπο κι αν ακουστεί σαν τον δικό μας Μαραθώνιο τον αυθεντικό, δεν υπάρχει άλλος. Αν εξαιρέσουμε ωστόσο της Αθήνας και κρίναμε από τους υπόλοιπους, ο πιο ξεχωριστός και ιδιαίτερος είναι αυτός της Λιέγης, ο λεγόμενος Beer Marathon. Δεν είναι ένας κλασσικός μαραθώνιος που πας να κάνεις χρόνο, αλλά έχει μια πολύ σούπερ πρωτοτυπία. Σε αυτόν τον αγώνα λοιπόν, υπάρχουν 16 σταθμοί τροφοδοσίας με... 16 διαφορετικές βέλγικες μπύρες! Ναι, σε κάθε σταθμό μπορείς να "ενυδατωθείς" πίνοντας μπύρα! Επίσης περίπου ανά δύο σταθμούς έχει μουσική εκ των οποίων σε κάποιους από αυτούς είναι ζωντανή! Προσφέρουν επίσης να "τσιμπήσεις" μεζέδες όπως λουκάνικα τυριά παξιμάδια κτλ.! Και σε έναν τέτοιο αγώνα φυσικά δε θα γινόταν διαφορετικά παρά να τρέξεις μασκαρεμένος! Τη χρόνια που πήγα εγώ είχε θέμα super hero! Και το καλύτερο.. στον τερματισμό έχει απεριόριστη άφθονη μπύρα! Είναι μοναδική εμπειρία που σίγουρα μένει αξέχαστη σε κάθε συμμετέχοντα!
Από τους υπόλοιπους κλασσικούς μαραθωνίους, αυτοί που παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον είναι:
της Ρώμης, για την ιστορική διαδρομή που ακολουθεί, αφού τρέχεις και περνάς από σχεδόν όλα τα ιστορικά μνημεία της και τερματίζεις μπροστά στο Κολοσσαίο
της Αγίας Πετρούπολης, που λαμβάνει χώρα μέσα στις λευκές νύχτες και θα ζήσεις την εμπειρία να δεις.. ή μάλλον να μην δεις νύχτα!
της Λισαβόνας, με μια παραθαλλάσια διαδρομή 42χμ! Περνάνε τα χιλιόμετρα και δεν το καταλαβαίνεις!

Απέφυγε σε κάθε περίπτωση τον μαραθώνιο του Μαρακές, ο οποίος όχι μόνο δεν προσφέρει καμία παροχή, ΔΕΝ είχε καν μέρος να αφήσεις τσάντα με ρούχα σου! Ναι ναι πήγα από το πρωί με το κοντομάνικο και γύρισα ξενοδοχείο με το ιδρωμένο μπλουζάκι για να αλλάξω!

Αν σε ενδιαφέρει κάποιος συγκεκριμένος αγώνας, με χαρά επικοινώνησε μαζί μου για να σου δώσω περισσότερες λεπτομέρειες και πληροφορίες

Edited by - smilerun on 01/01/2021 21:54:20
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2020 :  08:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by smilerun

Γεια σου Geopa
Σ' ευχαριστώ για το ερώτημά σου. Είναι μια ερώτηση που μου κάνουν αρκετά συχνά ή παρόμοιου στυλ.
Η αλήθεια είναι ότι όσο κοινότυπο κι αν ακουστεί σαν τον δικό μας Μαραθώνιο τον αυθεντικό, δεν υπάρχει άλλος. Αν εξαιρέσουμε ωστόσο της Αθήνας και κρίναμε από τους υπόλοιπους, ο πιο ξεχωριστός και ιδιαίτερος είναι αυτός της Λιέγης, ο λεγόμενος Beer Marathon. Δεν είναι ένας κλασσικός μαραθώνιος που πας να κάνεις χρόνο, αλλά έχει μια πολύ σούπερ πρωτοτυπία. Σε αυτόν τον αγώνα λοιπόν, υπάρχουν 16 σταθμοί τροφοδοσίας με... 16 διαφορετικές βέλγικες μπύρες! Ναι, σε κάθε σταθμό μπορείς να "ενυδατωθείς" πίνοντας μπύρα! Επίσης περίπου ανά δύο σταθμούς έχει μουσική εκ των οποίων σε κάποιους από αυτούς είναι ζωντανή! Προσφέρουν επίσης να "τσιμπήσεις" μεζέδες όπως λουκάνικα τυριά παξιμάδια κτλ.! Και σε έναν τέτοιο αγώνα φυσικά δε θα γινόταν διαφορετικά παρά να τρέξεις μασκαρεμένος! Τη χρόνια που πήγα εγώ είχε θέμα super hero! Και το καλύτερο.. στον τερματισμό έχει απεριόριστη άφθονη μπύρα! Είναι μοναδική εμπειρία που σίγουρα μένει αξέχαστη σε κάθε συμμετέχοντα!
Από τους υπόλοιπους κλασσικούς μαραθωνίους, αυτοί που παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον είναι:
της Ρώμης, για την ιστορική διαδρομή που ακολουθεί, αφού τρέχεις και περνάς από σχεδόν όλα τα ιστορικά μνημεία της και τερματίζεις μπροστά στο Κολοσσαίο
της Αγίας Πετρούπολης, που λαμβάνει χώρα μέσα στις λευκές νύχτες και θα ζήσεις την εμπειρία να δεις.. ή μάλλον να μην δεις νύχτα!
της Λισαβόνας, με μια παραθαλλάσια διαδρομή 42χμ! Περνάνε τα χιλιόμετρα και δεν το καταλαβαίνεις

Απέφυγε σε κάθε περίπτωση τον μαραθώνιο του Μαρακές, ο οποίος όχι μόνο δεν προσφέρει καμία παροχή, ΔΕΝ είχε καν μέρος να αφήσεις τσάντα με ρούχα σου! Ναι ναι πήγα από το πρωί με το κοντομάνικο και γύρισα ξενοδοχείο με το ιδρωμένο μπλουζάκι για να αλλάξω!

Αν σε ενδιαφέρει κάποιος συγκεκριμένος αγώνας, με χαρά επικοινώνησε μαζί μου για να σου δώσω περισσότερες λεπτομέρειες και πληροφορίες




AΠΙΣΤΕΥΤΟ

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2020 :  07:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους


Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2020 :  20:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και σίγουρα θα επανέλθω με απορίες!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000