Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Hoka One One Clifton 6 ή Rincon?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/01/2020 :  22:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπορείς να το ανάγεις σε εκατοστά πατούσας και μοντέλο;
Με 28,5 πατούσα βάζω στο Clifton 5 το 30εκ(46 2/3). Αναλογία μεγεθών για το wide ως προς το κανονικό δεν βρήκα. Μου κάνει εντύπωση που έχει διαφορά και στο μήκος! Αλήθεια με το 5 που έχεις, το καινούργιο έχει ίδιο μήκος;
Ή μήπως το πλατύτερο μπροστινό σου δίνει την αίσθηση του μεγαλύτερου σε μήκος;
Δυστυχώς εδώ πάνω δεν έχω την επιλογή δοκιμής, το 5 το είχα πάρει από Αθήνα μετά από δοκιμή. Το w τότε δεν υπήρχε.


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 25/01/2020 22:25:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geronikos
Newbie Forum Runner

Greece


42 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2020 :  17:21:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό που εγω παρατήρησα είναι το ότι το clifton 6 έχει πολύ πιο άνετη εσωτερική φόρμα σε σχέση με το clifton 5, με αποτέλεσμα να έχει αισθητά πιο μεγάλο χώρο σε μήκος εσωτερικά. Έτσι, ενώ στα clifton 5 φορούσα 47 1/3 (οχι wide), στα clifton 6 χρειάστηκε να πάω σε 46 2/3. Απλά επέλεξα το 46 2/3 wide λόγω των προβλημάτων που είχα στην αρχή με τα clifton 5 για να είμαι ακόμα πιο ανετος στα long runs.
To σίγουρο είναι ότι πρέπει να τα δοκιμάσεις πρωτου τα αγοράσεις γιατί εγω αρχικα αγορασα τα clifton 6 (47 1/3 wide) και αναγκαστικα να επιστρεψω και να πάρω μετά απο αλλό online καταστημα τα 46 2/3 wide.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2020 :  18:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πόσα εκ πατούσα έχεις;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nrun
Forum-Runner

176 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2020 :  20:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ πιο γρήγορο παπουτσι το Rincon αλλά και με μεγάλη απορρόφηση. Αν έχεις στενό πόδι όμως δεν θα σου κάνει.
Το Clifton είναι πολύ μαλακό, αχρείαστα μαλακό. Βουλιάζεις μέσα και νοιώθεις λες και σε φρενάρει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/01/2020 :  21:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο βιντεάκι αξιολόγησης αναφέρει φθορές στη σόλα και προβληματισμό για την αντοχή της στο μέλλον.
Δεν έχω στενό πόδι και γι΄αυτό συνέχεια ψάχνομαι για το πλάτος. Τα Clifton είναι στενά, όχι υπερβολικά αλλά στενά.
Τη διαφορά την καταλαβαίνεις στα 20αρια το καλοκαίρι.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Krals
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/01/2020 :  12:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα παιδιά!
Χθές παρέλαβα τα Rincon και χθές έκανα τα πρώτα 10χλμ.Είναι πολύ πολύ ελαφρά (ειδικά για μένα που πριν είχα Mizuno Wave μου φαίνονται πούπουλο τα Rincon!).
Διάβασα κάπου πως είναι λίγο στενά στο μετατάρσιο, το επιβεβαιώνω, άλλα αυτο δεν σου βγάζει κανένα πρόβλημα στο τρέξιμο.
Πριν τα πάρω είδα και εγω πολλά βίντεο στο youtube απο reviews και μπορώ να πω πως ηταν πολύ κατατοπιστικά.Ολοι έλεγαν πως αν θες το Rincon για αγώνες και μεγάλα long runs (20km+) ΔΕΝ κάνουν και σε αυτο έχουν δίκιο.
Είναι περισσότερο παπούτσι για να κάνεις το jogging σου (για μένα ο'τι πρέπει δλδ) αλλά όντως σε αγώνες κτλ δεν ξέρω κατα πόσο θα εκπληρώσουν τις προσδοκίες σας.

Αφού κάνω και άλλα runs θα γράψω πάλι ενα review εδω.
Εγω προσωπικά τα αγόρασα μέσω runningwarehouse.de.Στην Ελλάδα τα βρήκα στα Saintsoles της Γλυφάδας και όταν τους ζήτησα να μου τα φέρουν στο καταστημά του Ψυχικου που μένω, ξεκίνησαν να λένε κάτι φαφλατάδικα (δεν μπορούμε,δεν το ενα ,δεν το άλλο κτλ) άρα έδωσα τα λεφτά μου στον γερμανό (εξου και η κατάληξη .de στο site) αφου αυτός μου τα έφερε στον χώρο μου και τα δοκίμασα.Μετά έχουμε παράπονα πως δεν κινείται η αγορά..ε πως να κινηθεί αμα δεν κουνιέσαι εσυ που έχεις το εμπόρευμα ? :)

Αυτα..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nrun
Forum-Runner

176 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/01/2020 :  14:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Krals, τι εννοείς ότι είναι για τζόκινγκ και δεν κάνει για μεγάλους αγώνες;
Το παπούτσι είναι φταγμένο για ημί και μαραθώνιο. Σούπερ προστατευτικό, πανάλαφρο για την κατηγορία και πάει και σχετικά γρήγορα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Charma1
Forum-Runner

122 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/01/2020 :  00:45:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ φίλε, φοράω HOKA από το 2015 με τα clifton 1,3,4,5 να εχω κάνει πάνω απο 7500χλμ δοκιμασμένα σε αποστάσεις άνω των 15 χλμ την κάθε φορά. Πριν από 3 μήνες ήθελα να αλλάξω, να φύγω απο τα Clifton και αγόρασα τα RINCON.Πραγματικά είναι φανταστικό παπούτσι -προσωπικά μιλάω πάντα- οι προπονήσεις μου είναι από 15 χλμ έως 25χλμ εως τωρα και δεν μου εχει δημιουργησει κανενα πρόβλημα.Θα μου επιτρέψεις να σου πω κάτι..δώσε στο παπούτσι χρόνο και χιλιόμετρα για να ''στρώσει'' και θα δεις ότι θα σε αποζημιώσει.Η HOKA είναι μια εταιρεία με παπούτσια για μεγάλες αποστάσεις..δεν υφίσταται η άποψη ότι είναι μόνο για τζόκινγκ ή για 10χλμ. Περιμένω τα επόμενα review σου..Καλά χιλιόμετρα σου εύχομαι..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Krals
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2020 :  10:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα παιδιά.
Είστε περισσότερο ειδήμονες στο θέμα οπότε η γνώμη σας προφανώς έχει μεγαλύτερη βαρύτητα απο την δική μου που οκ, δεν έχω την εμπειρία σας σε αγώνες κτλ.
Προς το παρών εχω κάνει ενα 10αρι και ενα 8αρι χθες και έχω παρατηρήσει μια μικρή ενόχληση λίγο πιο πάνω απο τον αχίλλειο (όχι πόνο κτλ,καμία σχέση απλως κάτι σαν πολύ μικρή ενόχληση),νόμιζω όμως πως αυτο είναι στα πλαίσια που λες εσύ Charma1, δλδ στο ότι πρέπει να δώσω και χρόνο λίγο στο παπούτσι αφενός και αφετέρου στο πόδι μου να συνηθίσει την αλλαγή στο νέο παπούτσι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giannis1970
Forum-Runner

137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2020 :  14:12:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χαμηλοτερο drop οποτε ο αχιλλειος εχει μια επιμηκυνση παραπανω ,δουλευει περισσοτερο ,εγω αλλαζα οταν πρωτοξεκινησα με hoka εβαζα κ τα nike που εχον μεγαλυτερο drop ,σιγα σιγα θα παρει το ποδι της προσαρμογες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Krals
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2020 :  14:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ναι και εγώ αυτο φαντάζομαι,θα δώσω χρόνο στο παπούτσι (και στο πόδι) γιατί πραγματικά είναι πολύ ωραίο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geronikos
Newbie Forum Runner

Greece


42 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2020 :  12:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Πόσα εκ πατούσα έχεις;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




28,3 cm
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Krals
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/02/2020 :  10:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα παίδες.
Δυστηχώς αναγκάζομαι να τα πουλήσω γιατί οι ενοχλήσεις είναι σε επίπεδο πόνου πλέον.
Εχω αναρτήσει σχετική αγγελία στο κατάλληλο section του Forum για πώληση.Τα πήρα 108 ευρώ και τα δίνω 90 (20 χλμ έχουν κάνει).

Passionate Cloud Engineer
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nrun
Forum-Runner

176 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/02/2020 :  11:41:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άρα είναι θέμα χαμηλού ντροπ. Το ίδιο θα είχες και με το Clifton.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Krals
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/02/2020 :  11:51:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εγω αυτο πιστεύω nrun, αν και η αρχική ενόχληση πάνω απο τον αχίλλειο δεν εμφανίσθηκε ξανά.Εχω πόνο στην δεξιά πλευρά της πατούσας, σήμερα δλδ δεν μπορώ να το πατήσω καλά καλά φαντάσου.

Passionate Cloud Engineer

Edited by - Krals on 06/02/2020 11:55:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000