Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Πως αντιμετωπίζετε το θέμα "κορονοϊός";
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 46

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2020 :  22:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Deorum, οι πιο πολλοί γιατροί και δικηγόροι (βλέπε αντισυνταγματικά τα μέτρα), έχουν μαζευτεί στο ΦΒ. Μαζί και οι συνωμοσιολόγοι.


Ακυρώθηκε ο μαραθώνιος της Στοκχόλμης και η κυβέρνηση ζήτησε από τους δρομείς να μην ζητήσουν πίσω τα χρήματα διότι θα φαληρήσει ο διοργανωτής, να δείξουν solidarity (που λεν και στο χωριό μου).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2020 :  03:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Μου αρέσει εδώ μέσα.
Εκτός από πτυχίο Φυσικής Αγωγής (καλά παιχνιδάκι αυτό),
Και πτυχία Ιατρικής σε αυτό το Thread.
Τώρα όπου νάναι θα πάρουμε και πτυχίο μαθηματικών...

Σας αφήνω, πάω να φρεσκάρω λίγο τις σιγμοειδείς καμπύλες, την καμπύλη Gauss, και τις κατανομές Poisson. (πετάω και εγώ μια νέα ορολογία να υπάρχει, ακούγεται εντυπωσιακό :P ).

αχαχαχαχαχαχα



me too!!! αλεξ απο το ιδιο χωριο ειμαστε!!!

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skyrunner
Elite Forum-Runner

Greece


1111 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2020 :  11:30:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες !!
Όσο για την μπανάνα, πίστεψε με αναπηδά !!! άσχετα αν είναι σφιχτεί μέχρι εκεί που δεν παίρνει!! γλιστράει προς τον άνω κορμό, ιδίως όσο μεγαλύτερο φορτίο βάλω!!τα πράγματα καλυτερεύουν όταν ιδρώσει η περιοχή της ζώνης και μένει περισσότερη ώρα σταθερή η ζώνη !!!
Απλά το τρέξιμο μου είναι στιβικό που όταν τρέχω σε αργότερους ρυθμούς
γίνεται χοροπηδητό, προσπάθησα να το διορθώσω αλλά ο τρόπος του τρεξίματος του καθενός δεν αλλάζει ή επιδέχεται πολύ μικρές βελτιώσεις .
quote:
Originally posted by gargadua

Skyrunner
αναπηδά η μπανάνα γιατί δεν είναι σφιχτή. Δεν χρειάζεται εκτύπωση:
Η χειρόγραφη βεβαίωση πρέπει να έχει τις εξής πληροφορίες:
Όνομα/Επίθετο
Διεύθυνση Κατοικίας
Λόγο μετακίνησης που εμπίπτει στις παραπάνω επιτρεπόμενες κατηγορίες και διεύθυνση προορισμού
Ημερομηνία, ώρα, υπογραφή
https://www.gazzetta.gr/plus/koinwnia/article/1458709/apagoreysi-kykloforias-pos-symplironoyme-tis-entypes-diloseis-kinisis-ti-grafoyme-sto-sms

Και το κλίμα πρέπει να παίζει κάποιο ρόλο στην υπόθεση της Σουηδίας. Μπορεί ο ιός να κάνει "ένα βήμα πίσω" και μετά "ξανά προς την δόξα τραβά", μπορεί κάτι άλλο, 1000 μπορεί. Εγώ πάντως εμπιστεύομαι τους δικούς μας.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2020 :  11:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Μου αρέσει εδώ μέσα.
Εκτός από πτυχίο Φυσικής Αγωγής (καλά παιχνιδάκι αυτό),
Και πτυχία Ιατρικής σε αυτό το Thread.
Τώρα όπου νάναι θα πάρουμε και πτυχίο μαθηματικών...

Σας αφήνω, πάω να φρεσκάρω λίγο τις σιγμοειδείς καμπύλες, την καμπύλη Gauss, και τις κατανομές Poisson. (πετάω και εγώ μια νέα ορολογία να υπάρχει, ακούγεται εντυπωσιακό :P ).

αχαχαχαχαχαχα




Τσεκάρετέ τα ρε, να μάθετε και κάτι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2020 :  11:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

quote:
Originally posted by Rigelian

H Σουηδία, που λέγαμε: https://swedesinthestates.com/sweden-stops-counting-number-of-coronavirus-infections-the-strategy-is-to-achieve-herd-immunity/




Ωπα ώπα! Επειδή είναι ο αδερφός μου εκεί, να πως ότι οι Σουηδοί δεν έχουν πει για herd immunity. Αυτό που διαβάζουμε στο άρθρο είναι η άποψη μιας επιδημιολόγου. Επισήμως δεν έχουν πει κάτι. Επίσης, αυτή τη στιγμή φτιάχνουν νοσοκομείο-μετατρέπουν ένα εκθεσιακό κέντρο στην Στοκχόλμη σε νοσοκομείο (αν θυμάμαι καλά, μου είπε ότι θα έχει 2000 κρεββάτια).Όταν λένε δεν θα μετράνε τα κρούσματα, εννοεί όταν ο αριθμός αυξηθεί, δε θα έχει νόημα. Τώρα μια χαρά τα μετράνε ανά πόλη. Χθες ο ΠΘ είπε ότι κάποιοι θα χάσουμε αγαπημένα μας πρόσωπα, κάποιοι άλλοι δεν θα προλάβουμε να τα αποχαιρετίσουμε κλπ. Βασικά και ο Τσιόδρας, μας το έχει πει απ' έξω απ'έξω.

Πάντως όταν εμείς πήραμε μέτρα, και το το είπε ο αδερφός μου στον Διευθυντή του, του φάνηκε πολύ περίεργο. Δεν είχαν πάρει χαμπάρι... Κατά τον αδερφό μου οι Σουηδοί θα την πατήσουν όπως η Αγγλία, σε κρούσματα.

Τελικώς, ή που θα χάσεις πολλούς ανθρώπους και η οικονομία θα είναι καλή ή θα γλιτώσεις κόσμο αλλά θα διαλυθεί η οικονομία. Προσωπικά, μου φαίνεται αδιανόητο να βάζει κανείς οτιδήποτε άλλο πιο πάνω από την ανθρώπινη ζωή.




Δεν γίνεται αυτό, με τόσες πολλές και απότομες απώλειες θα έχεις σοβαρό πρόβλημα. Σε κάθε περίπτωση, η οικονομία είναι η ανθρώπινη ζωή, μια γενικευμένη ύφεση θα χτυπήσει και τα συστήματα υγείας, όπως έχουμε δει.

Επίσης, αυτό που πρέπει να απαγορευτεί απόλυτα είναι το ποδήλατο. Το έχουν κάνει Γαλλία και Ισπανία (χώρες με μεγαλύτερη ποδηλατική κουλτούρα από τη δική μας) για έναν απλό λόγο: Αν συμβεί ατύχημα, επιβαρύνεις τα νοσοκομεία. Αυτός είναι επίσης ένας ακόμα σημαντικός λόγος για να μένουμε σπίτι!

Edited by - Rigelian on 24/03/2020 11:38:06
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2020 :  12:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι σωστά, θα έχεις πολλές απώλειες έτσι κι αλλιώς.
Όμως, απ' ότι έχω καταλάβει, η "κεντρική ιδέα" της θεωρίας της αγέλης είναι και αυτή: δεν κλείνουμε το μαγαζί διότι αν το κλείσουμε οι ανθρώπινες απώλειες θα είναι πολύ περισσότερες απ'ότι αν τα κλείσουμε όλα, διότι οι οικονομικές επιπτώσεις θα είναι τέτοιες που θα πεθάνει κόσμος από την πείνα. Οπότε,το αφήνουμε ανοιχτό και η οικονομία σώζεται. Αυτή έχω καταλάβει αν είναι η λογική τους.


Εν τω μεταξύ, το ενδεχόμενο οι Κινέζοι να λένε ψέμματα ως προς τα νούμερα το έχουμε σκεφτεί; Τόσα μπίλλιον ζουν εκεί και πέθαναν μόνο 3.000;

Edited by - ALEXANDRA on 24/03/2020 12:44:27
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2020 :  13:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Ναι σωστά, θα έχεις πολλές απώλειες έτσι κι αλλιώς.
Όμως, απ' ότι έχω καταλάβει, η "κεντρική ιδέα" της θεωρίας της αγέλης είναι και αυτή: δεν κλείνουμε το μαγαζί διότι αν το κλείσουμε οι ανθρώπινες απώλειες θα είναι πολύ περισσότερες απ'ότι αν τα κλείσουμε όλα, διότι οι οικονομικές επιπτώσεις θα είναι τέτοιες που θα πεθάνει κόσμος από την πείνα. Οπότε,το αφήνουμε ανοιχτό και η οικονομία σώζεται. Αυτή έχω καταλάβει αν είναι η λογική τους.


Εν τω μεταξύ, το ενδεχόμενο οι Κινέζοι να λένε ψέμματα ως προς τα νούμερα το έχουμε σκεφτεί; Τόσα μπίλλιον ζουν εκεί και πέθαναν μόνο 3.000;


Ή τζάμπα μας πανικοβάλλουν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2020 :  13:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Skyrunner
όταν απαγορευτεί το τρέξιμο από το "σωσίβιο" όχι μπανάνα, σακίδιο θα στέκεται!

Η ανοσία της αγέλης και το τέλος του κοινωνικού κράτους.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 24/03/2020 13:50:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2020 :  14:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by ALEXANDRA

quote:
Originally posted by Rigelian

H Σουηδία, που λέγαμε: https://swedesinthestates.com/sweden-stops-counting-number-of-coronavirus-infections-the-strategy-is-to-achieve-herd-immunity/




Ωπα ώπα! Επειδή είναι ο αδερφός μου εκεί, να πως ότι οι Σουηδοί δεν έχουν πει για herd immunity. Αυτό που διαβάζουμε στο άρθρο είναι η άποψη μιας επιδημιολόγου. Επισήμως δεν έχουν πει κάτι. Επίσης, αυτή τη στιγμή φτιάχνουν νοσοκομείο-μετατρέπουν ένα εκθεσιακό κέντρο στην Στοκχόλμη σε νοσοκομείο (αν θυμάμαι καλά, μου είπε ότι θα έχει 2000 κρεββάτια).Όταν λένε δεν θα μετράνε τα κρούσματα, εννοεί όταν ο αριθμός αυξηθεί, δε θα έχει νόημα. Τώρα μια χαρά τα μετράνε ανά πόλη. Χθες ο ΠΘ είπε ότι κάποιοι θα χάσουμε αγαπημένα μας πρόσωπα, κάποιοι άλλοι δεν θα προλάβουμε να τα αποχαιρετίσουμε κλπ. Βασικά και ο Τσιόδρας, μας το έχει πει απ' έξω απ'έξω.

Πάντως όταν εμείς πήραμε μέτρα, και το το είπε ο αδερφός μου στον Διευθυντή του, του φάνηκε πολύ περίεργο. Δεν είχαν πάρει χαμπάρι... Κατά τον αδερφό μου οι Σουηδοί θα την πατήσουν όπως η Αγγλία, σε κρούσματα.

Τελικώς, ή που θα χάσεις πολλούς ανθρώπους και η οικονομία θα είναι καλή ή θα γλιτώσεις κόσμο αλλά θα διαλυθεί η οικονομία. Προσωπικά, μου φαίνεται αδιανόητο να βάζει κανείς οτιδήποτε άλλο πιο πάνω από την ανθρώπινη ζωή.




Δεν γίνεται αυτό, με τόσες πολλές και απότομες απώλειες θα έχεις σοβαρό πρόβλημα. Σε κάθε περίπτωση, η οικονομία είναι η ανθρώπινη ζωή, μια γενικευμένη ύφεση θα χτυπήσει και τα συστήματα υγείας, όπως έχουμε δει.

Επίσης, αυτό που πρέπει να απαγορευτεί απόλυτα είναι το ποδήλατο. Το έχουν κάνει Γαλλία και Ισπανία (χώρες με μεγαλύτερη ποδηλατική κουλτούρα από τη δική μας) για έναν απλό λόγο: Αν συμβεί ατύχημα, επιβαρύνεις τα νοσοκομεία. Αυτός είναι επίσης ένας ακόμα σημαντικός λόγος για να μένουμε σπίτι!





Η Μαραθώνος σήμερα στις 10.30 είχε πολλούς ποδηλάτες !!
Πρέπει να έχουν χαρτί μετακινησης υποθέτω.!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2020 :  14:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι ποδηλάτες έτσι και πάθουν κανά ατύχημα, δεν πρόκειται να ασχοληθεί κανένας μαζί τους στο νοσοκομείο τώρα.

Οι Ολυμπιακοί αγώνες ανεβλήθησαν για το καλοκαίρι το 2021.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2020 :  16:12:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πήξαμε στην αλληλεγγύη! Όταν οι οικονομολόγοι αναλαμβάνουν δράση ως ιατροί, κοινωνιολόγοι και πιθανόν μελλοντολόγοι. Τουλάχιστον να ήταν πιο σεμνές οι δηλώσεις!
http://www.topontiki.gr/article/375244/germaniko-nain-sta-senaria-ekdosis-eyroomologon

Ίσως τελικά εκτός από έναν δικηγόρο και ένας οικονομολόγος στον πάτο της θάλασσας να είναι μια καλή αρχή!

Και εδώ πολύ αλληλεγγύη! Εις οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί ΠΑΡΤΗΣ. Και όχι μόνο η Γερμανία.
http://www.topontiki.gr/article/375250/desmeyei-i-germania-maskes-kai-gantia-poy-proorizontai-gia-tin-ellada

ΠΡΟΣΕΧΤΕ τα έντυπα που έχετε μαζί σας, δεν κοιτάνε μόνο την ουσία αλλά και τον τύπο, εκτός αν σας περισσεύουν 150€!!!!

Αν απαγορευτεί το ποδήλατο να απαγορεύσουμε και το ΙΧ, τι θα γίνει σε περίπτωση ατυχήματος; Επιτρέπουν να είναι 2 επιβάτες μέσα!Ψυχραιμία!!!!!!!


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 24/03/2020 16:16:34
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2020 :  17:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua
[
Αν απαγορευτεί το ποδήλατο να απαγορεύσουμε και το ΙΧ, τι θα γίνει σε περίπτωση ατυχήματος; Επιτρέπουν να είναι 2 επιβάτες μέσα!Ψυχραιμία!!!!!!!


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




Ρε συ, άλλον παίρνω το αυτοκίνητο να πάω στη δουλειά μου που είναι 10 χλμ απόσταση (αναγκαίο κακό) και άλλο βγαίνω να κάνω βόλτα με το ποδήλατο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2020 :  18:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όχι Αλεξάνδρα δεν είναι έτσι. Ποδηλατάδα δεν σημαίνει απαραίτητα 1000€ εξοπλισμός, 2000€ για κούρσα και 200 χλμ προπόνηση! Μπορείς για 1 ώρα να βολτάρεις άνετα εντός πόλης.
Αν έγραφες να περιοριστεί η άθληση γενικώς σε ικανή απόσταση από το σπίτι(σε συνάρτηση με τον χρόνο), δεν θα ήταν καλύτερα;
Να χρησιμοποιήσω και εγώ επίσης την έκφραση "αναγκαίο κακό", για τους ποδηλάτες;
Το "ξεχείλωμα" του μέτρου είναι το πρόβλημα και όχι το ποδήλατο. Δεν γίνεται να φεύγεις από τον Χολαργό και να βρίσκεσαι στον Μαραθώνα ή να θέλεις 3 ώρες τουλάχιστον για να την ακούσεις προπονητικά!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2020 :  20:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βρε Βασίλη, μην πιστεύεις τα fake news του ...ποντικιού και του tvxs. To "Ποντίκι" ήταν κάποτε αξιολογότατη εφημερίδα, έγκυρη και με εξαιρετικό χιούμορ, επί Κώστα Παπαϊωάννου, από τότε που πωλήθηκε το 2005 έχει γίνει φυλλάδα...

Επίσης, η Κίνα είναι η ντροπή της ανθρωπότητας. Στοιχειώδης αξιοπρέπεια θα επέβαλλε στους Ευρωπαίους να μην δεχθούμε καμία απολύτως βοήθεια, ούτε σε εξοπλισμό, ούτε σε ανθρώπους.

Edited by - Rigelian on 24/03/2020 20:53:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2020 :  20:50:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@ Skyrunner

Δοκίμασε να βάλεις τη μπανάνα στο πλάι κι όχι μπροστά ή πίσω. Το ίδιο κάνω κι εγώ με ζώνη μέσης που έχει μισόλιτρο φλασκί νερού.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 46 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000