Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Πως αντιμετωπίζετε το θέμα "κορονοϊός";
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 46

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2020 :  21:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα ...κανένας δεν λέει αυτό: "Ας πεθάνουν μερικοί".
Επίσης γιατί δεν βλέπεις πόσοι μπορεί να πεθάνουν όταν κάνεις αυτό για το οποίο έχεις πεισθεί ότι είναι το επιστημονικά σωστό;
Τίποτα δεν είναι απόλυτο, κάθε επιλογή έχει τα κόστη της...

Φτάνουμε, λοιπόν, σε ένα κόσμο όπου το peer pressure και το https://en.wikipedia.org/wiki/Asch_conformity_experiments αρχίζει να έχει εφαρμογή παντού:

https://www.theguardian.com/world/2020/mar/30/catastrophe-sweden-coronavirus-stoicism-lockdown-europe

Panic, though, is exactly what many within Sweden’s scientific and medical community are starting to feel. A petition signed by more than 2,000 doctors, scientists, and professors last week – including the chairman of the Nobel Foundation, Prof Carl-Henrik Heldin – called on the government to introduce more stringent containment measures. “We’re not testing enough, we’re not tracking, we’re not isolating enough – we have let the virus loose,” said Prof Cecilia Söderberg-Nauclér, a virus immunology researcher at the Karolinska Institute. “They are leading us to catastrophe.”
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2020 :  22:15:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι σαν τις εκλογές, ψηφίζεις Α και σου βγαίνει βαλές!!! Και τι να πεις τότε; Θα είναι ο Rigo από απέναντι και θα λέει"δεν σου τα έλεγα"; Άντε να ξεμπλέξεις από την μουρμούρα του μετά!!!
Γιατί κάτι μου λέει ότι θα δούμε νέα μέτρα σχετικά σύντομα; Μαραθώνιος δωματίου υπάρχει; Ψήνομαι!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2020 :  03:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA


ΔΙΑΚΟΠΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ



ioma, νομίζω (λέω "νομίζω" διότι δεν μπορώ να το πιστέψω!) μου πέρασε ο βήχας!Από τις 15/12. Εν τέλει μαζί με την κοδεϊνη πήρα και losec. Άρα, ίσως ΓΟΠ. Μπορεί, μου είπε ο γιατρός να έχω ΓΟΠ και στον ύπνο μου...


ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ



ααα γιαυτο εχεις τρομαξει τοσο...κ με το δικιο σου...

ριγκο φυσικα κ εχει κ αλλες μακροπροθεσμες συνεπειες ψιλο και χοντρο μη ελεγχομενες...αλλα επειγει ο ιος...

κατα τα λοιπα τοσες σελιδες σε θρεντ εχω να δω απο την εποχη της ivorteam-nikatsteam...μελαγχολησα λιγο..παω να τρεξω..

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2020 :  04:07:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Rigelian: "Μα ...κανένας δεν λέει αυτό: "Ας πεθάνουν μερικοί"."Μα αν κρατήσουμε μια στάση "ελεύθερη", είναι σα να λέμε αυτό!
Ο ΠΘ της Σουηδίας είπε "ετοιμαστείτε να χάσετε κάποια πρόσωπα αγαπημένα. Ίσως να μην προλάβετε να τους πείτε goodbye". Ωραία πράγματα!


dpkouk: νομίζω πως, όντως, έπαιξε μεγάλο ρόλο ο βήχας μου. Αφού σου λέω, μέχρι χθες ζούσα σε ένα υπόγειο 10μ, κάτω από τη γη.

Τώρα έχει πάρει η φούστα μου αέρα. Αφού σκέφτομαι να πάω και μέχρι το περίπτερο (είναι ακριβώς κάτω από το σπίτι μου!)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2020 :  09:39:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Είναι σαν τις εκλογές, ψηφίζεις Α και σου βγαίνει βαλές!!! Και τι να πεις τότε; Θα είναι ο Rigo από απέναντι και θα λέει"δεν σου τα έλεγα"; Άντε να ξεμπλέξεις από την μουρμούρα του μετά!!!



Καλημέρα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2020 :  09:41:30  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Edit : και σήμερα (31/3) παίζει η ίδια φώτο
https://www.in.gr/2020/03/31/apopsi/kserete-ti-einai-pragmatiki-karantina-ellines-xavaledes/
Ενώ μιλάει για καραντίνα. (?!)
Φωτογραφία δήθεν σημερινή.
https://www.defence-point.gr/news/athanati-ellas-quot-voyliaxe-quot-apo-quot-askoymenoys-polites-quot-i-paralia-toy-voloy
Έτσι για την ιστορία, φωτογραφία προ 13 ημέρων.
https://www.sigmalive.com/news/greece/616392/thessaloniki-gemati-kosmo-i-paralia-para-tis-systaseis-gia-periorismo
Ή μήπως προ 15 ημερών
https://www.iefimerida.gr/ellada/koronoios-paralia-thessalonikis-kosmos
ή αν το ψάξω περισσότερο θα φτάσουμε αρχές του μήνα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2020 :  10:38:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολιτική
Καθολική απαγόρευση της κυκλοφορίας εξετάζει η κυβέρνηση
Εξόργισαν τον πρωθυπουργό οι χθεσινές εικόνες στη Θεσσαλονίκη

AXAXAXAXAXAXAXAXA
εντάξει, θα με κάνετε και εμένα να γίνω σαν τους αριστερο-αναρχικούς, που θα μιλάω για διαπλοκή... και για παπαγαλάκια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2020 :  10:43:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
https://www.skylinewebcams.com/el/webcam/ellada/makedonia/thessaloniki/thessaloniki.html

Ο κόσμος που δεν τηρεί τα μέτρα φαίνεται εδώ (άδεια η παραλία)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2020 :  11:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τρέχω στην πόλη μου τα βράδια και σπάνια βλέπω ανθρώπους. Ναι, υπάρχουν μερικά ΙΧ, αλλά μέχρι εκεί(εκτός και αν αποδειχτεί ότι και αυτά μεταδίδουν!). Ακούω για τις τράπεζες που γίνεται συνωστισμός ηλικιωμένων ή για παραλιακές και απορώ γιατί θα πρέπει να περιοριστούν όλοι, αλλά δεν μπορεί να βρεθεί λύση περιορισμού, για συγκεκριμένους χώρους! Ο ιός έχει φέρει και μια διάχυτη χαζομάρα, όχι απαραίτητα μόνο στους πολίτες. Αν θέλεις και άλλους περιορισμούς ανακοίνωσε το καθαρά και ξάστερα αλλιώς επιτρέπεις την παραφιλολογία και κουράζεις.

Λένε ότι ο τάδε πολιτικός έδωσε(ή τον παροτρύνουν να δώσει) μέρος του μισθού του ή ο χ θεσμικός τον έδωσε ολόκληρο και απορώ αν αυτό είναι ίδιο με αυτόν που παίρνει 700 και θα του ζητήσουν ΣΙΓΟΥΡΑ την μελλοντική συνδρομή του. Μάλλον μπερδεύονται και νομίζουν ότι το επίπεδο ζωής είναι ίδιο σε όλους! Ο πρώτος θα κόψει κάποιο εξτραδάκι και ο δεύτερος την διατροφή του! Οι προτροπές του πρωθυπουργού προς δημόσιους λειτουργούς δε νομίζω ότι ανήκουν στην εθνική ομοψυχία. Εδώ προφανώς δεν χωράει η ΕΓΓΡΑΦΗ βούληση του πρωθυπουργού ή ακόμα και της ανύπαρκτης ΠτΔ! Όχι προτροπές, επιβολή.
Αντέχει η οικονομία; Όχι βέβαια! Προσωπικά ποτέ δεν είχα πειστεί για την περιβόητη "ανάπτυξη"(άνευ εξαγωγών) της χώρας. Αα ξέχασα, οι ιδιωτικοποιήσεις είναι ανάπτυξη! Και αν πρέπει να γίνουν περικοπές, ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ και μάλιστα γενναίες, όμως να λάβεις υπόψη αγαπητό κράτος ότι σε μια οικονομία που λειτουργεί αποκλειστικά με την εσωτερική διακίνηση του πλούτου όταν κόβεις ή δεν επιδοτείς κάποιον, από κάποιον άλλο θα λείψουν. Καθαρίζει ο ιδιωτικός τομέας, σειρά έχει ο δημόσιος και μετά τι;
Καλά θα ήταν λοιπόν να δείξετε τα κάκαλα εις τας Ευρώπας για να πράξουν το αυτονόητο και όχι την δημιουργία νέου κύκλου αλληλέγγυας αισχροκέρδιας.


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 31/03/2020 11:55:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2020 :  12:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
α ρε αλεξανδρα ελιωσα στο γελιο...

κι εμεις εδω επεβαλαν ολικη απαγορευση απο αυριο...με 204 κρουσματα, ουτε τρεξιμο...τυχερουληδες!!!!

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2020 :  14:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επίσης πολύ ενδιαφέρον άρθρο για τις πανδημίες στην ιστορία:
https://www.naftemporiki.gr/story/1584431/pandimies-pou-allaksan-ti-roi-tis-istorias
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2020 :  14:42:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Επίσης πολύ ενδιαφέρον άρθρο για τις πανδημίες στην ιστορία:
https://www.naftemporiki.gr/story/1584431/pandimies-pou-allaksan-ti-roi-tis-istorias


πολλη μελετη!!!

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Skakinen
Elite Forum-Runner

1234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2020 :  14:48:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2020 :  14:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Skakinen

...






γεια σου ρε διονύση, long time no see
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/03/2020 :  15:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σαν τον κορονοϊό εμφανίστηκε ο skakinen: ξαφνικά!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 46 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000