Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Πως αντιμετωπίζετε το θέμα "κορονοϊός";
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 46

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2020 :  15:43:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by dpkouk

μια χαρα βρε ριγκο, αλλα εσυ, εγω, η μανα μας, η γυναικα μας (αντε κ η πεθερα μας) που ειναι σε ευπαθη ομαδα τα στελνουμε ελαφρα την καρδια στο θανατο;;;

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



Πόσοι δικοί μας άνθρωποι, εμείς οι ίδιοι, δεν είμαστε ευπαθείς ομάδες σε κάποια αιτία θανάτου, από τις πάρα πολλές που υπάρχουν;

Πάντα πρέπει να προσέχουμε, όλοι, αυτό δεν χωράει συζήτηση.

Κανέναν δεν στέλνουμε ελαφρά τη καρδία σε θάνατο, απλά δεχόμαστε τον θάνατο ως το μοναδικό σίγουρο γεγονός στη ζωή μας. Αυτό πρέπει να το συνειδητοποιήσουμε. Επίσης, όπως γράφει ο Ευριπίδης στις Φοίνισσες:

Ο δ' όλβος ου βέβαιος, αλλ' εφήμερος

(επίσης θεωρώ ότι βγαίνουμε λίγο από το θέμα όταν προσωποποιούμε τη συζήτηση και αναφερόμαστε σε δικούς μας ανθρώπους όταν μιλάμε γενικά για την ανθρωπότητα και την κοινωνία... Το συναίσθημα πάντα αμβλύνει τη λογική, αυτό είναι και καλό και κακό...)


οτι θ πεθανουμε το μονο σιγουρο συντρεχτη, αλλα δεν θα το προσυπογραψουμε για ομαδες πληθυσμου οταν φαινεται να την εχουν ασχημα λογω συγκεκριμενου ιου. και το συναισθημα ειναι συλλογικο, πολυσυλλεκτικο αθροιζομενο απο την πεθερα μου, την πεθερα του κιτσου, της μαριας κ τη δικη σου

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2020 :  13:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο αεροδρόμιο (στις διοικητικές υπηρεσίες) μείωση μισθών 50% για Απρίλιο και Μάϊο....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2020 :  03:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Στο αεροδρόμιο (στις διοικητικές υπηρεσίες) μείωση μισθών 50% για Απρίλιο και Μάϊο....


γερμανικων συμφεροντων;

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2020 :  16:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dpkouk

quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Στο αεροδρόμιο (στις διοικητικές υπηρεσίες) μείωση μισθών 50% για Απρίλιο και Μάϊο....


γερμανικων συμφεροντων;

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



ναι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARIOS2020
Advanced Forum-Runner

275 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2020 :  18:46:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

quote:
Originally posted by dpkouk

quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Στο αεροδρόμιο (στις διοικητικές υπηρεσίες) μείωση μισθών 50% για Απρίλιο και Μάϊο....


γερμανικων συμφεροντων;

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



ναι
Όχι ακριβώς. Το 55% των μετοχών ανήκει στο Δημόσιο και το 45% στους Γερμανούς, επομένως τα συμφέροντα είναι Ελληνογερμανικά..
Βέβαια υπάρχουν αρκετοί Γερμανοί Δ/ντές που μπορεί κάποιος από αυτούς να πήρε την απόφαση η να την εισηγήθηκε.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kimonas
Forum-Runner

Greece


193 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2020 :  15:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Καλησπέρα

Πότε λέτε να λήξει η " καραντίνα" ; Τα προσωπικά μου προγνωστικά είναι τέλη Μαίου αρχές Ιουνίου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2020 :  18:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Kimonas


Καλησπέρα

Πότε λέτε να λήξει η " καραντίνα" ; Τα προσωπικά μου προγνωστικά είναι τέλη Μαίου αρχές Ιουνίου


Καλύτερα να σου πούμε τους αριθμούς τζόκερ
Αλλά πιθανότατα θα είναι σε μορφή LIFO
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2020 :  22:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MARIOS2020

quote:
Originally posted by ALEXANDRA

quote:
Originally posted by dpkouk

quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Στο αεροδρόμιο (στις διοικητικές υπηρεσίες) μείωση μισθών 50% για Απρίλιο και Μάϊο....


γερμανικων συμφεροντων;

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



ναι
Όχι ακριβώς. Το 55% των μετοχών ανήκει στο Δημόσιο και το 45% στους Γερμανούς, επομένως τα συμφέροντα είναι Ελληνογερμανικά..
Βέβαια υπάρχουν αρκετοί Γερμανοί Δ/ντές που μπορεί κάποιος από αυτούς να πήρε την απόφαση η να την εισηγήθηκε.





Λοιπόν, έκανα λάθος. Και οι δύο κάναμε. Η κατασκευαστική ήταν γερμανική (η Hohtiff). Το αεροδρόμιο το έχει ελληνική εταιρεία η οποία έχει τους εξής μετόχους: 1. το ελληνικό δημόσιο ( 34%), 2. τους Κοπελούζους, 3. μια κυπριακή εταιρεία ( που τώρα αγοράστηκε από Κοπελούζους), 4.ένα Καναδικό fund (που είναι χρήματα συνταξιούχων αστυνομικών και πυροσβεστών!!)5. 2 γερμανικές εταιρείες.
Το ρεζουμέ είναι ότι η εταιρεία Διεθνής Αερολιμένας Αθηνών Α.Ε. είναι ελληνική εταιρεία. Το ελλ σημόσιο έψαχνε αγοραστή αλλά τώρα ήρθε ο ιός και διέλυσε το σύμπαν.

Μου λένε ότι το αεροδρόμιο είναι όλο παρκαρισμένα αεροδρόμια. Δεν πετάει τίποτα. Εκεί κοντά υπάρχει ένας βιότοπος. Ξαφνικά οι εργαζόμενοι βλέπουν αετούς και άλλα "περίεργα" πτηνά να πετάνε...

Edited by - ALEXANDRA on 10/04/2020 22:11:39
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARIOS2020
Advanced Forum-Runner

275 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2020 :  23:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

quote:
Originally posted by MARIOS2020

quote:
Originally posted by ALEXANDRA

quote:
Originally posted by dpkouk

quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Στο αεροδρόμιο (στις διοικητικές υπηρεσίες) μείωση μισθών 50% για Απρίλιο και Μάϊο....


γερμανικων συμφεροντων;

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



ναι
Όχι ακριβώς. Το 55% των μετοχών ανήκει στο Δημόσιο και το 45% στους Γερμανούς, επομένως τα συμφέροντα είναι Ελληνογερμανικά..
Βέβαια υπάρχουν αρκετοί Γερμανοί Δ/ντές που μπορεί κάποιος από αυτούς να πήρε την απόφαση η να την εισηγήθηκε.





Λοιπόν, έκανα λάθος. Και οι δύο κάναμε. Η κατασκευαστική ήταν γερμανική (η Hohtiff). Το αεροδρόμιο το έχει ελληνική εταιρεία η οποία έχει τους εξής μετόχους: 1. το ελληνικό δημόσιο ( 34%), 2. τους Κοπελούζους, 3. μια κυπριακή εταιρεία ( που τώρα αγοράστηκε από Κοπελούζους), 4.ένα Καναδικό fund (που είναι χρήματα συνταξιούχων αστυνομικών και πυροσβεστών!!)5. 2 γερμανικές εταιρείες.
Το ρεζουμέ είναι ότι η εταιρεία Διεθνής Αερολιμένας Αθηνών Α.Ε. είναι ελληνική εταιρεία. Το ελλ σημόσιο έψαχνε αγοραστή αλλά τώρα ήρθε ο ιός και διέλυσε το σύμπαν.

Μου λένε ότι το αεροδρόμιο είναι όλο παρκαρισμένα αεροδρόμια. Δεν πετάει τίποτα. Εκεί κοντά υπάρχει ένας βιότοπος. Ξαφνικά οι εργαζόμενοι βλέπουν αετούς και άλλα "περίεργα" πτηνά να πετάνε...



Οι δύο Γερμανικές εταιρείες είναι που συμμετείχαν στην κατασκευή μαζί με την Hochtief. Πρόκειται για τις ΑΒΒ και Krantz. Είχα μείνει στην αρχική μετοχική σύσταση, Το Δημόσιο μείωσε τα ποσοστά του.
Λογικό αυτό με τα πτηνά. Στην Βενετία έχουν εμφανιστεί δελφίνια και κύκνοι, δελφίνια στον Θερμαϊκό επίσης, η μόλυνση στην Κίνα έχει εξαφανιστεί, όπως και στην Ινδία που φαίνονται τα Ιμαλάια μετά από 30 χρόνια.. Έχει και τα καλά του ο ιός...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2020 :  01:15:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μάριε δουλεύει η γυναίκα του αδερφού μου στο αεροδρόμιο. Μου είπε ότι 2 γερμανικές εταιρείες (δεν μου ανέφερε την Hochtief σε αυτές) είναι μέτοχοι.

Κατά τ'άλλα, επειδή είναι στην οικονομική διεύθυνση, μου λέει ότι ο τζίρος του αεροδρομίου έχει πέσει 94%....

Ημερησίως το parking έβγαζε €30.000 και τώρα €2.000 (και πολλά είναι θα έλεγα).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARIOS2020
Advanced Forum-Runner

275 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2020 :  01:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Μάριε δουλεύει η γυναίκα του αδερφού μου στο αεροδρόμιο. Μου είπε ότι 2 γερμανικές εταιρείες (δεν μου ανέφερε την Hochtief σε αυτές) είναι μέτοχοι.

Κατά τ'άλλα, επειδή είναι στην οικονομική διεύθυνση, μου λέει ότι ο τζίρος του αεροδρομίου έχει πέσει 94%....

Ημερησίως το parking έβγαζε €30.000 και τώρα €2.000 (και πολλά είναι θα έλεγα).


Το ίδιο λέμε...οι 2 Γερμανικές είναι η ΑΒΒ και η Krantz...συμμετείχαν στην κατασκευή με την Hochtief και έκαναν τα ηλεκτρομηχανολογικά.. Λογικό είναι να έχει πέσει ο τζίρος τόσο αφού ζούμε σε κατάσταση lock down!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2020 :  02:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
a ok, den katalaba.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2020 :  06:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Μάριε δουλεύει η γυναίκα του αδερφού μου στο αεροδρόμιο. Μου είπε ότι 2 γερμανικές εταιρείες (δεν μου ανέφερε την Hochtief σε αυτές) είναι μέτοχοι.

Κατά τ'άλλα, επειδή είναι στην οικονομική διεύθυνση, μου λέει ότι ο τζίρος του αεροδρομίου έχει πέσει 94%....

Ημερησίως το parking έβγαζε €30.000 και τώρα €2.000 (και πολλά είναι θα έλεγα).



τεραστια διαφορα...

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2020 :  13:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πείτε μου τώρα, πόσοι είναι ήδη οι Θάνατοι στις ΗΠΑ;
Και αυτά με τα πιο αυστηρά μέτρα στην ιστορία της ανθρωπότητας....με την χώρα σε lockdown?
Πόσο μέσα έπεσε, πόσο αξιόπιστες ήταν οι προβλέψεις του κυρίου που μίλαγε για φιάσκο και ήταν η μεγάλη αυθεντία....;



Πρόβλεψη Ιωαννίδης.


If we assume that case fatality rate among individuals infected by SARS-CoV-2 is 0.3% in the general population — a mid-range guess from my Diamond Princess analysis — and that 1% of the U.S. population gets infected (about 3.3 million people), this would translate to about 10,000 deaths. This sounds like a huge number, but it is buried within the noise of the estimate of deaths from “influenza-like illness.

Πηγή: https://www.statnews.com/2020/03/17/a-fiasco-in-the-making-as-the-coronavirus-pandemic-takes-hold-we-are-making-decisions-without-reliable-data/

Έτσι για να μπαίνει σιγά σιγά την θέση του ο κάθε ένας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2020 :  17:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Πείτε μου τώρα, πόσοι είναι ήδη οι Θάνατοι στις ΗΠΑ;
Και αυτά με τα πιο αυστηρά μέτρα στην ιστορία της ανθρωπότητας....με την χώρα σε lockdown?
Πόσο μέσα έπεσε, πόσο αξιόπιστες ήταν οι προβλέψεις του κυρίου που μίλαγε για φιάσκο και ήταν η μεγάλη αυθεντία....;



Πρόβλεψη Ιωαννίδης.


If we assume that case fatality rate among individuals infected by SARS-CoV-2 is 0.3% in the general population — a mid-range guess from my Diamond Princess analysis — and that 1% of the U.S. population gets infected (about 3.3 million people), this would translate to about 10,000 deaths. This sounds like a huge number, but it is buried within the noise of the estimate of deaths from “influenza-like illness.

Πηγή: https://www.statnews.com/2020/03/17/a-fiasco-in-the-making-as-the-coronavirus-pandemic-takes-hold-we-are-making-decisions-without-reliable-data/

Έτσι για να μπαίνει σιγά σιγά την θέση του ο κάθε ένας.



Κοίτα τώρα Γιώργο πως πάει το πράγμα- δεν το λέω εγώ, αλλά γιατρός: case fatality rate είναι με βάση αυτών που έχουν διαγνωσθεί.
Υπάρχουν πολλοί που δεν πάνε στο νοσοκομείο και πεθαίνουν. Άρα με τα δεδομένα που είχε ο Ιωαννίδης στις 17/3 που έγραψε το άρθρο, τα καταγεγραμμένα δεδομένα, ίσως δεν έχει πέσει έξω.

Κάποιοι πηγαίνουν στο νοσοκομείο με ελαφριά συμπτώματα. Αυξάνουν τις πιθανότητες θνητότητας. Αν έμεναν σπίτι τους, δεν θα κόλλαγαν άλλους. Είναι πολλές οι παράμετροι. Πλήρης εικόνα θα υπάρξει όταν όλοι υποβληθούμε σε τεστ να δούμε αν το περάσαμε.

Οπότε άσε τους ειδικούς να κάνουν τη δουλειά τους διότι εμείς είμαστε άσχετοι. Άσε τους ειδικούς να τον αμφισβητήσουν. Ότι και να λέμε εμείς οι άσχετοι κάνει τους ειδικούς που μας διαβάζουν να γελάνε.

Εγώ βρίσκω απόλυτα λογικά όσα λέει. Δεν λέει τίποτα παράλογο. Αλλά και πάλι, εγώ σου λέω ότι έκανε λάθος πρόβλεψη ( που όπως μου εξήγησαν, με τα καταγεγραμμένα δεδομένα που είχε, μια χαρά τα λέει). Και λοιπόν; Ακυρώνεται ένας επαγγελματίας όταν κάνει ένα λάθος; Ένας χειρουργός με πολλά χειρουργεία, κάνει ένα και παθαίνει ο ασθενής επιπλοκή; Τον λέμε άσχετο; Ένας δικηγόρος που σε συμβουλεύει σωστά 10 χρόνια και μια φορά σου λέει κάτι λάθος που σου χάνει την υπόθεση και στα κάνει χειρότερα. Ναι θα τσαντιστείς, αλλά τον ακυρώνεις και λες ότι είναι άσχετος;

Εντάξει μου φαίνεται πολύ αστείο να λες ότι τον έβαλες στη θέση του! Με τι γνώσεις επί του αντικειμένου τον έβαλες στη θέση του;

Και να φανταστείς ότι μέχρι πριν 1 εβδομάδα δεν τον συμπαθούσα τον Ιωαννίδη, χωρίς να ξέρω τίποτα για αυτόν, απλά και μόνο επειδή τον έχει κάνει σημαίας ένας με τον οποίο διαφωνώ με ότι λέει.


Born in New York City in 1965, Ioannidis was raised in Athens, Greece. He was Valedictorian of his class at Athens College, graduating in 1984, and won a number of awards, including the National Award of the Greek Mathematical Society. He graduated in the top rank of his class at the University of Athens Medical School, then attended Harvard University for his medical residency in internal medicine. He did a fellowship at Tufts University for infectious disease.

He was chairman at the Department of Hygiene and Epidemiology, University of Ioannina School of Medicine and adjunct professor at Tufts University School of Medicine.
Since 2010Ioannidis is a Professor of Medicine, of Health Research and Policy and of Biomedical Data Science, at Stanford University School of Medicine and a Professor of Statistics at Stanford University School of Humanities and Sciences. He is director of the Stanford Prevention Research Center, and co-director, along with Steven N. Goodman, of the Meta-Research Innovation Center at Stanford (METRICS).
He is the editor-in-chief of the European Journal of Clinical Investigation.

Ioannidis has received numerous awards and honorary titles and he is a member of the US National Academy of Medicine, of the European Academy of Sciences and Arts and an Einstein Fellow.
Ioannidis's 2005 paper "Why Most Published Research Findings Are False" is the most downloaded paper in the Public Library of Science and is considered foundational to the field of metascience. In the paper, Ioannidis demonstrates that most published research does not meet good scientific standards of evidence. Ioannidis has also addressed the replication crisis in diverse scientific fields including genetics, clinical trials, and neuroscience. His work has aimed to identify solutions to problems in research, and on how to perform research more optimally. and to increase the yield of validated and useful scientific findings.



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 46 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000