Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Πως αντιμετωπίζετε το θέμα "κορονοϊός";
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 46

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2020 :  17:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν τον έβαλα εγώ στη θέση του. Η πραγματικότητα και το υπόλοιπο 99% των συναδέλφων του των διαψεύδουν.
1+1 κάνουν 2. Δεν έχω μάστερ στα μαθηματικά αλλά το γνωρίζω.
Μίλησε για 10.000 νεκρούς.
Καταγεγραμμένα; Ποια; Αφήνοντας όλον τον WHO κ διαλέγοντας ότι θέλει;
Ωραία , έκανε λάθος. Συμβαίνει. Βγήκε να αναθεωρήσει; Βγήκε να πει κάτι;
Μπα... Στο ίδιο ακριβώς πνεύμα.

Προχτές έγραψε "εξαιρετικά μικρές οι πιθανότητες θανάτου για <65ετων χωρίς αλλά νοσήματα"
Θα μπορούσε να γράψει εξαιρετικες μικρές οι πιθανότητες θανάτου για το 30% του πληθυσμού, ή πολύ μεγάλες οι πιθανότητες θανάτου για το 50% του πληθυσμού.
Όλες οι δηλώσεις είναι τεχνικά σωστές. Αυτός όμως διάλεξε αυτή που κάνει απλά "πολιτική αντιπολίτευση"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2020 :  17:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είδες τον Τσιόδρα να βγει και να πει "έκανα λάθος όταν είπα τον Ιανουάριο ότι ο ιός δεν μεταδίδεται εύκολα";

Αλλάζουν τα δεδομένα και αλλάζουν οι απόψεις και οι θεραπείες.

Ότι κάνει αντιπολίτευση, κάνει! Είδα μια ομιλία του στο tedx, του 2015, και αυτό που αποκόμισα είναι ότι είναι πληγωμένος ως Έλληνας του εξωτερικού που εδώ δεν θα έπαιρνε μια θέση στο πανεπιστήμιο (αν και ήταν 12 χρόνια στα Γιάννενα).
Στο έχω ξαναπεί: ένας Έλληνας που είναι χρόνια στο εξωτερικό, όταν έρθει εδώ, απλά δεν ανήκει στο σύστημα! Τον τρώνε λάχανο οι ντόπιοι.
Ξέρω πολλές περιπτώσεις ρε συ, καθηγητές στο εξωτερικό, κάνουν εδώ τα χαρτιά τους για θέση στο πανεπιστήμιο και τους λένε κατάμουτρα, μην υποβάλετε αίτηση, έχει κανονιστεί ποιος θα πάρει τη θέση-και την παίρνει ο γιος του καθηγητή που έχει λιγότερα προσόντα.
Δεν υπάρχει αξιοκρατία... γνωστά αυτά, δεν έχουμε λόγο να τα αναλύουμε εδώ.
Οπότε ναι, κάνει αντιπολίτευση, συμφωνώ ότι κάνει. Και καταλαβαίνω τον λόγο.







Edited by - ALEXANDRA on 12/04/2020 17:38:20
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2020 :  17:44:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και επανέρχομαι για το ελληνικό σύστημα:


Υπάρχει μια καθηγήτρια λοιμωξιολογίας, η Γιαμαρέλλου (αυτή που βγήκε και είπε να πάμε να κοινωνήσουμε, δεν υπάρχει πρόβλημα).
Αυτή χώρισε, ξαναπαντρεύτηκε τον κ. Ταδόπουλο και έκανε ένα γιο.Ο γιος λέγεται Τάδε Ταδόπουλος-Γιαμαρέλλος. Κότσαρε και το επίθετο της μητέρας του...
Σιγά σιγά απώλεσε το Ταδόπουλος και τώρα λέγεται Τάδε Γιαμαρέλλος.
Καθηγητής και αυτός....

Disclaimer: μπορεί το παιδί να μισεί τον πατέρα του και να μην ήθελε να χρησιμοποιεί το επίθετο του πατέρα του. Συμβαίνει. Αν τώρα συνέβη και σε αυτή την περίπτωση, άκυρο ότι γράφω.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2020 :  17:49:03  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο Τσιόδρας δεν έκανε κάποια βαρυσήμαντη δήλωση, ενώ υπήρχε η πανδημία. Τότε δεν υπήρχε τίποτα. Σε μια γενική κουβέντα σε ανύποπτο χρόνο, είπε "εκ πρώτης φαίνεται..." και συνέχισε στο θέμα του. Τότε είπε, ότι έλεγε και ο WHO, δεν είπε τίποτα το ανατρεπτικό.

Εδώ έβγαλε ένα άρθρο "ΦΩΤΙΑ" το οποίο ολόκληρο ξεκινάει και βασίζεται με αυτή την παραδοχή. Ότι μιλάμε για περίπου 10.000 νεκρούς. Όλο αυτό το άρθρο που έγινε σχετικά viral βασίζεται σε αυτή την παραδοχή. Γιατί προφανώς αν μίλαγε για 3.000.000 νεκρούς δεν θα τόλμαγε να μιλήσει για φιάσκο.
Με μια χώρα κλειστή είναι ήδη στους 21.000 και τρέχουν με 2.500/μέρα, αντί για 10.000 που ήταν ο πρόβλεψή του.

Στο ίδιο κείμενο μιλάει για ΦΙΑΣΚΟ και στο ίδιο κείμενο μιλάει για "ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ" . Πως συνδυάζονται αυτά για πείτε μου; Γιατί εμένα μου φαίνονται παντελώς αντίθετα. Ή είναι φιάσκο, ή δεν είναι. Αποφασίστε.

Απλά θέλω να πω κάτι, να ακούστει σπουδαίο, χωρίς πρακτικά να λέει τίποτα. Απλά να δημιουργήσω εντυπώσεις.
Αυστηρά τεχνικά μιλώντας δεν είπε τίποτα. Παντού χρησιμοποιεί τις λέξεις "Ίσως, ΑΝ, Μπορεί, Να δούμε, κτλ, και στο τέλος λέει τα μέτρα είναι απαραίτητα".
Όμως το μήνυμα μια χαρά περνάει, στο 80% του κόσμου ότι το θεωρεί φιάσκο.
Όπως και το άρθρο στο καπάκι, που ήταν εξοργιστικό, (και το λένε πολλοί γιατροί , όχι εγώ) ότι "εξαιρετικά μικρές οι πιθανότητες θανάτου για <65ετων χωρίς αλλά νοσήματα"

Πιο τίμιο θα ήταν να πει, "εξαιρετικά μικρές οι πιθανότητες για το 50% του πληθυσμού". Γιατί για τόσο μιλάμε ή ακόμα καλύτερα αν είσαι υπεύθυνος και δεν σε ενδιαφέρει το clickbait, "ΜΕΓΑΛΕΣ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΘΑΝΑΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ 50% του πληθυσμού" δλδ >65 ετών, ή αν έχεις υπέρταση, BMI 30, διαβήτη, άσθμα, πρώην καρκινόπαθής, κλτ κτλ.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2020 :  21:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όταν αυτός ο ιός είναι κάτι άγνωστο οποιαδήποτε πρόβλεψη ή τρόπος αντιμετώπισης πιθανόν να είναι λάθος, πιθανόν να είναι σωστό. Στο τέλος θα δούμε και ως "γνώστες" θα αξιολογήσουμε. Δεν υπάρχουν μόνο κακοί επιστήμονες αλλά και καλοί επιστήμονες με άτυχες στιγμές.

Οι ιστορίες με την επιστημονική μαφία εσωτερικού είναι δυστυχώς πολλές.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 12/04/2020 22:26:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2020 :  22:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καληνύχτα σας: https://www.iefimerida.gr/kosmos/oyrsoyla-fon-nter-laien-min-kleisete-diakopes
>50% πτώση GDP και ανεργία στην Ελλάδα. Σύντομα νεκροί στους δρόμους από κοινωνικές ταραχές και πείνα από ελλείψεις πρώτων ειδών, αυτό νομίζω ότι θα γίνει...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2020 :  22:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
(στα υπόλοιπα συμφωνώ με Αλεξανδρα!)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2020 :  22:55:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Καληνύχτα σας: https://www.iefimerida.gr/kosmos/oyrsoyla-fon-nter-laien-min-kleisete-diakopes
>50% πτώση GDP και ανεργία στην Ελλάδα. Σύντομα νεκροί στους δρόμους από κοινωνικές ταραχές και πείνα από ελλείψεις πρώτων ειδών, αυτό νομίζω ότι θα γίνει...



Κόψε κάτι!

Ρε Κώστα, βάζεις ένα άρθρο που λέει κάτι και εσύ το ερμηνεύεις όπως....γουστάρεις. Θα καταλήξεις να πεις το δικό σου που δεν έχει καμία σχέση με αυτό που λέει το άρθρο!




Edited by - ALEXANDRA on 12/04/2020 23:00:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2020 :  23:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
χαχαχα
καλά οκ.

Βάλε ένα χρονικό όροσημο για το 50% που θες πτωση του ΑΕΠ, γιατί αν σου πούμε στο τέλος του 2020, η πτώση ήταν τελικά -5%, θα μας το γυρνάς και θα λες, εννοούσα σε βάθος 20ετίας.
Ή θα πείς,

Θα ανεβαίναμε +4%, ενώ πέσαμε -5% άρα είναι -9%, και γενικά θα αρχίσει το μαγείρεμα.
Πες ακριβώς πως και πότε το εκτιμάς, να σε δικάσουμε όταν έρθει ή ωρα. Ή βεβαίως να σου ζητήσουμε εμείς συγγνώμη και να πουμε είχες δίκιο άρχοντα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2020 :  00:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Ο Τσιόδρας δεν έκανε κάποια βαρυσήμαντη δήλωση, ενώ υπήρχε η πανδημία. Τότε δεν υπήρχε τίποτα. Σε μια γενική κουβέντα σε ανύποπτο χρόνο, είπε "εκ πρώτης φαίνεται..." και συνέχισε στο θέμα του. Τότε είπε, ότι έλεγε και ο WHO, δεν είπε τίποτα το ανατρεπτικό. Συμφωνώ, απλά ανέφερα τον Τσιόδρα διότι κάποιοι λένε άσχετος και αυτός, άλλα μας έλεγε πριν και άλλα τώρα.

Εδώ έβγαλε ένα άρθρο "ΦΩΤΙΑ" το οποίο ολόκληρο ξεκινάει και βασίζεται με αυτή την παραδοχή.Δεν ξεκινάει και βασίζεται. Πολύ πιο κάτω στο άρθρο του κάνει αυτή την αναφορά για τους 10.000. Ότι μιλάμε για περίπου 10.000 νεκρούς. Όλο αυτό το άρθρο που έγινε σχετικά viral βασίζεται σε αυτή την παραδοχή. Γιατί προφανώς αν μίλαγε για 3.000.000 νεκρούς δεν θα τόλμαγε να μιλήσει για φιάσκο.
Με μια χώρα κλειστή είναι ήδη στους 21.000 και τρέχουν με 2.500/μέρα, αντί για 10.000 που ήταν ο πρόβλεψή του.

Στο ίδιο κείμενο μιλάει για ΦΙΑΣΚΟ και στο ίδιο κείμενο μιλάει για "ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ" . Πως συνδυάζονται αυτά για πείτε μου; Γιατί εμένα μου φαίνονται παντελώς αντίθετα. Ή είναι φιάσκο, ή δεν είναι. Αποφασίστε.

Να σου πως πως συνδυάζονται:λέει, τα μέτρα είναι απαραίτητα όταν δεν ξέρεις τον ιό. Το lockdown είναι το πρώτο που πρέπει να κάνεις. Αλλά αμέσως πρέπει να αρχίσεις να μαζεύεις σωστά δεδομένα. Διότι αν αργήσεις να τα μαζέψεις και αποδειχθεί μετά ότι δεν είναι τόσο επικίνδυνος ο ιός, τότε ίσως είναι φιάσκο να τραβάει εις μάκρος το lockdown.

Απλά θέλω να πω κάτι, να ακούστει σπουδαίο, χωρίς πρακτικά να λέει τίποτα. Απλά να δημιουργήσω εντυπώσεις.
Αυστηρά τεχνικά μιλώντας δεν είπε τίποτα. Παντού χρησιμοποιεί τις λέξεις "Ίσως, ΑΝ, Μπορεί, Να δούμε, κτλ, και στο τέλος λέει τα μέτρα είναι απαραίτητα". Λογικό είναι όταν δεν έχεις τα δεδομένα και δεν ξέρεις τον ιό να μιλάς με αν και ίσως.

Όμως το μήνυμα μια χαρά περνάει, στο 80% του κόσμου ότι το θεωρεί φιάσκο. Εμένα δεν μου πέρασε αυτό πάντως.
Όπως και το άρθρο στο καπάκι, που ήταν εξοργιστικό, (και το λένε πολλοί γιατροί , όχι εγώ) ότι "εξαιρετικά μικρές οι πιθανότητες θανάτου για <65ετων χωρίς αλλά νοσήματα". Γιατί είναι εξοργιστικό. Από τα δεδομένα που (θα) έχει συλλέξει, θα έχει οδηγηθεί σε αυτό το συμπέρασμα.

Πιο τίμιο θα ήταν να πει, "εξαιρετικά μικρές οι πιθανότητες για το 50% του πληθυσμού". Γιατί για τόσο μιλάμε ή ακόμα καλύτερα αν είσαι υπεύθυνος και δεν σε ενδιαφέρει το clickbait, "ΜΕΓΑΛΕΣ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΘΑΝΑΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ 50% του πληθυσμού" δλδ >65 ετών, ή αν έχεις υπέρταση, BMI 30, διαβήτη, άσθμα, πρώην καρκινόπαθής, κλτ κτλ.
Μα γιατί να το πει έτσι; Γιατί θες να πει "ο καιρός είναι άσχημος σήμερα" αντί "ο καιρός δεν είναι καλός σήμερα";




Και βασικά σου λέει ότι αν είσαι υγιής και κάτω από 65 χωρίς υποκείμενο νόσημα, η πιθανότητα να πεθάνεις είναι πολύ μικρή. Αν όμως έχεις διαβήτη, καλύτερα να μείνεις μέσα. Δεν λέει κάτι παράλογο. Σου λέει μάζεψε δεδομένα, μην τους κρατάμε όλους μέσα διότι θα έχουμε άλλα προβλήματα.

Άντε, μέχρι και ο Rigelian θα με συμπαθήσει που "υποστηρίζω" τον Ιωαννίδη!


Και να σκεφτείς ότι είμαι πολύ υπέρ του να μείνουμε μέσα.


Όταν όλο αυτό τελειώσει, και θα έχουμε όλα τα δεδομένα, τότε θα δούμε τι και πως.

Γίναμε όλοι ειδικοί και έχουμε και άποψη...

Edited by - ALEXANDRA on 13/04/2020 00:24:10
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2020 :  08:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

χαχαχα
καλά οκ.

Βάλε ένα χρονικό όροσημο για το 50% που θες πτωση του ΑΕΠ, γιατί αν σου πούμε στο τέλος του 2020, η πτώση ήταν τελικά -5%, θα μας το γυρνάς και θα λες, εννοούσα σε βάθος 20ετίας.
Ή θα πείς,

Θα ανεβαίναμε +4%, ενώ πέσαμε -5% άρα είναι -9%, και γενικά θα αρχίσει το μαγείρεμα.
Πες ακριβώς πως και πότε το εκτιμάς, να σε δικάσουμε όταν έρθει ή ωρα. Ή βεβαίως να σου ζητήσουμε εμείς συγγνώμη και να πουμε είχες δίκιο άρχοντα.



Καλημέρα! Μακάρι να κάνω λάθος: Το 2020 θα κλείσει με πτώση του ΑΕΠ πάνω από 50% σε ετήσια βάση, κατά τη γνώμη μου, αν δεν ανοίξουν όλα και άμεσα, συμπεριλαμβάνω τις πτήσεις. Μακάρι να έχω άδικο, μακάρι να πέσω έξω...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2020 :  08:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
για την Κινα τι λες συντρεχτη; 3 μηνες μετα με μασκουλα μεν αλλα ανοιξανε..γιατι να μην παιξει τ ιδιο σεναριο κ ευρωπη;

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2020 :  08:42:40  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είναι ο διαβήτης ρε αλεξάνδρα.

Υποκείμενο σοβαρό νόσημα θεωρείται ξέρεις τι?
κυρίως η ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ. (το 1/3 του πληθυσμού). Δεν μιλάμε για τίποτα τόφαλους, πχ 160 κιλά. Μιλάμε για BMI 30. Απλούς ανθρώπους λίγο πολύ που δεν ασκούνται ιδιαίτερα.
η υπερταση (το άλλο 1/3)
Μετά πάμε σε άλλα λιγότερο συχνά, τα οποία όμως είναι πολλά, διαβήτης, άσθμα, πρωην καρκινοπαθείς, ή τίποτα άλλες καρδιοπάθειες/πνευμοπάθειες κτλ. Και βέβαια γιατί ο τίτλος είναι <65? Οι πάνω από 65 δλδ δεν έχουν ψυχή?
Τι νόημα έχει αυτό το, σε μια δημόσια τοποθέτηση (και όχι μεταξύ γιατρών) αν όχι για να δημιουργήσει εντυπώσεις.

Μιλάμε για το 50% του πληθυσμού ΚΑΙ.
Αυτά που στα λέω, τα λένε γιατροί δεν τα λέω εγώ, εγώ απλά τα μεταφέρω.

@Rigo. Εγώ σου λέω -5%. Και βάλε και άλλο 3% που θα ανεβαίναμε, αν το δεις έτσι, άρα από το +3 πάμε στο -5% = 8%.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2020 :  09:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χτες πέτυχα μια γνωστή να έχει βγάλει βόλτα 3 σκυλιά....
Λογικά θα είχε στείλει μήνυμα 666.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2020 :  09:11:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

Χτες πέτυχα μια γνωστή να έχει βγάλει βόλτα 3 σκυλιά....
Λογικά θα είχε στείλει μήνυμα 666.....


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 46 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000