Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Πως αντιμετωπίζετε το θέμα "κορονοϊός";
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 46

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2020 :  19:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by onera

Αυτές τις μέρες συνεχίζω και βλέπω δρομείς που ακολουθώ στο strava να πηγαίνουν καθημερινά για προπονήσεις. Και ρωτάω μήπως είναι υπερβολή, μήπως πρέπει να κάνουμε λίγο πίσω σε αυτό που μας αρέσει και για αυτό το κάνουμε, στο χόμπι μας γιατί ερασιτέχνες είμαστε όλοι, για το καλό της Δημόσιας υγείας και το δικό μας; Τι να πουν οι επαγγελματίες αθλητές που ετοιμάζονται χρόνια για τους Ολυμπιακούς που πολύ πιθανόν να τιναχτούν στον αέρα. Και εγώ είμαι ένας άνθρωπος που γυμνάζεται 7 φορές την εβδομάδα, αλλά πλέον και μέχρι να τελειώσει αισίως όλο αυτό, για όλους, κάνω ότι μπορώ μόνο μες στο σπίτι και έξω θα βγω μόνο για τη δουλειά μου για όσο χρειάζεται.
Και η αιτιολογία ήμουν μόνος/η στην προκειμένη περίπτωση, κατά το ταπεινό μου μυαλό, δεν επαρκεί.

👏👏👏👏👏

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2020 :  19:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν θέλω την συμπόνια κανενός τον έζησα τον κόσμο και τον είδα...…….
https://www.youtube.com/watch?v=Sg2onwEuai8

Τι άλλο να πεις!!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/03/2020 :  22:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα καταλάβω τον προβληματισμό σας, αν κάποιος κατεβαίνει στο Νιάρχος και τρέχει μαζί με 10δες άλλους. Ή στην 4ρα στον Υμηττό.

Τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει κάποιος στους άλλους ή στον εαυτό του κάποιος που βγαίνει στις 7 το πρωί και τρέχει σε "απομονωμένα" μέρη;

Και εγώ έχω να βγω για τρέξιμο από την προηγούμενη τρίτη, άλλα αν κάποιος το θέλει και τηρήσει κάποιους βασικούς κανόνες δεν βλέπω το λόγο να μην βγει για τρέξιμο.


________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2020 :  02:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στεφανε κρισιμο ερωτημα, αλλα απο την αλλη ποτε δεν ξερεις...αρα τι ειναι καλυτερο;

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2020 :  07:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δημήτρη
όταν πηγαίνεις στο μάρκετ και οι αποστάσεις με τους υπολοίπους είναι πολύ πιο κοντινές δεν πιστεύω ότι 1 τρέξιμο σε απομονωμένη περιοχή βλάπτει. Βέβαια αν μένεις σε μεγάλο αστικό κέντρο άντε να βρεις τέτοιο μέρος. Όμως, ακόμα και στις 5 το πρωί να βγεις να τρέξεις δεν πρόκειται να βρεις άνθρωπο. Όπως έγραψε και ο Μανώλης, βλέπεις άνθρωπο και στρίβεις, να πω πανικόβλητος(χιούμορ); Όμως σίγουρα οι προπονήσεις θα πρέπει να είναι σύντομες και όχι πολύωρες.
Βέβαια αυτό δεν είναι λόγος να "ξεχειλωθεί" το μέτρο της απομόνωσης. Έχουμε 1 τέτοια τάση!

Στα της Αλεξπολης, από χθες και μεις στον χορό:https://www.evros-news.gr/2020/03/17/νεα-εξελιξη-τρία-τα-θετικά-κρούσματα-ω/
Βέβαια διαβάζοντας το άρθρο μπορεί κάποιος να αντιληφθεί την υπεύθυνη στάση του φοιτητή και την...…. στάση του γιού του μουσικού. Μα τι δουλειά είχε στην Τουρκία; Ούτε τα εθνικά δεν τον αγγίξαν; Από Γερμανία ήρθε, αν και μεγάλη, μικρή είναι η πόλη. Το δημοσίευμα είναι λάθος Ο μουσικός έπαιζε και σε καφέ.

Η αλυσίδα πάντα έσπαζε από τον ανεύθυνο.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 18/03/2020 10:47:50
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2020 :  08:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οσες ποιο πολλες φορες βγαινουμε απο το σπιτι τοσο αυξανουμε τις πιθανοτητες να κολλησουμε
Στο σουπερ μαρκετ θα αναγκαστεις να πας καποτε παιρνοντας ολα τα μετρα ασφαλειας ενω να βγεις για τρεξιμο δεν ειναι απαραιτητο
Λενε οτι ο κορονοιος μενει στην ατμοσφαιρα για ωρες,επισης σε επιφανειες που θα ερθεις σε επαφη πομολα,χερουλια κλπ....δεν συζητω επαφη με αλλους ανθρωπους
Και το χειροτερο ειναι η ευκολη μεταδοση του....πες οτι εγω δεν εχω αναγκη τι μου φταινε ο πατερας η μητερα η γιαγια κλπ;;;;
Λογω της δειγματοληπτικης μεθοδου που χρησιμοποιουμε στην Ελλαδα ειναι πιθανον τα κρουσματα αντι για 385 να ειναι δυστυχως πολυυυ περισσοτερα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2020 :  09:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σιγουρα ειναι περισσοτερα..παντου κι οχι μονο στην Ελλαδα...αρα μειωνεις στο ελαχιστο (πχ σουπερ μαρκετ) ή μηδενιζεις...

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2020 :  09:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγω μενω σε χωριο.σε 30-40 μετρα απο την πορτα μου , ειμαι στα χωραφια.και πριν ετρεχα στην ερημια ,και τωρα 2 φορες ερημια.

δεν ειναι κανα τουριστικο χωριο,ενα απο τα εκαντοταδες στον καμπο.ο κοσμος ειναι μεσα,χτες βγηκα για προπον.και σημερα θα βγω.

εδω οι ρυθμοι ειναι πιο απομονωτικοι,και πριν ηταν,και τωρα 2 φορες.προχτες διαβαζα αρθρο σε τοπικο σαιτ για το πως ηλικιωμενοι γεμιζουν τα ρεζζερβουαρ και φευγουν για τα σπιτια τους στα χωρια.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

onera
Forum-Runner

64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2020 :  09:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα, περισσότερο μίλησα για Αθήνα, Θεσσαλονίκη κ.λπ. μέρη με πολύ κόσμο που δύσκολα θα απομονωθείς στα χωράφια, ακόμα και στο βουνό πχ Υμηττό γίνεται χαμός. Επειδή πολύς κόσμος και μέσα σε αυτούς και εγώ δεν μπορούμε να λειψουμε από τις δουλειές μας που πολύ θα το ηθελα, να κάτσω σπίτι ασφαλής, δε θα ρίσκαρα και μια περιττή έξοδο για τρεξιμο. Λίγες βδομάδες θα κάνουμε υπομονή για να έχουμε μπροστά μας όλα τα χρόνια για ότι ευχαριστεί τον καθένα μας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2020 :  10:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by thesalos

εγω μενω σε χωριο.σε 30-40 μετρα απο την πορτα μου , ειμαι στα χωραφια.και πριν ετρεχα στην ερημια ,και τωρα 2 φορες ερημια.

δεν ειναι κανα τουριστικο χωριο,ενα απο τα εκαντοταδες στον καμπο.ο κοσμος ειναι μεσα,χτες βγηκα για προπον.και σημερα θα βγω.

εδω οι ρυθμοι ειναι πιο απομονωτικοι,και πριν ηταν,και τωρα 2 φορες.προχτες διαβαζα αρθρο σε τοπικο σαιτ για το πως ηλικιωμενοι γεμιζουν τα ρεζζερβουαρ και φευγουν για τα σπιτια τους στα χωρια.




ειδικος δεν ειμαι αλλα εισαι εξαιρεση...στα αστικα κεντρα ομως οι συνθηκες ειναι διαφορετικες

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2020 :  14:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάρα πολύ ενδιαφέρον, για όσους έχετε όρεξη να το διαβάσετε: https://www.statnews.com/2020/03/17/a-fiasco-in-the-making-as-the-coronavirus-pandemic-takes-hold-we-are-making-decisions-without-reliable-data/?fbclid=IwAR0ApIjjYXRjOqMRXMdWV2r4kwYTSiSWN0A7lSDBLfiXFXE2C2L3Gw47cwo
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2020 :  17:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μαλακια με λάθος νούμερα. Βάζει τον δείχτη θνητότητας στο 0,3% ενώ η μπίλια κάθεται κοντά στο 2%.
Ο ίδιος παραδέχεται πως μιλάει απλώς για μια εκτίμηση από τα νούμερα από το κρουαζιερόπλοιο, ενώ υπάρχουν 100δες χιλιάδες περισσότερα δείγματα για μελέτη και ανάλυση που για κάποιον λόγο τα αγνοεί.
Τι να συζητήσεις από εκεί και πέρα όταν μιλάμε για ένα σφάλμα 6 φορές πάνω...

Οι πρόσφατες αναλύσεις στο Η.Β. μίλησαν για σενάριο 500.000 νεκρών, και αμέσως άλλαξαν γραμμή πολιτικής και εκεί.

Οι Ιταλοί έχουν ήδη 2500 νεκρούς με τόσα μέτρα (έστω και αργά) η επιδημία ακόμα εξελίσσεται και οι νεκροί θα αυξηθούν , και αυτός κάνει ένα σενάριο για "μονο" 10.000 νεκρούς στις ΗΠΑ που έχουν 5-6 φορές περισσότερο πληθυσμό.
Ας μην πάρουν μέτρα οι ΗΠΑ και να δείτε αν αντί για 10.000 νεκρούς θα έχουν 50-60.000. Απλή μέθοδο των τριών.


Edited by - Deorum on 18/03/2020 17:40:58
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2020 :  18:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Πάρα πολύ ενδιαφέρον, για όσους έχετε όρεξη να το διαβάσετε: https://www.statnews.com/2020/03/17/a-fiasco-in-the-making-as-the-coronavirus-pandemic-takes-hold-we-are-making-decisions-without-reliable-data/?fbclid=IwAR0ApIjjYXRjOqMRXMdWV2r4kwYTSiSWN0A7lSDBLfiXFXE2C2L3Gw47cwo



…μετά το παρακάτω σημείο του κειμένου πραγματικά σταμάτησα να διαβάζω!!! Απλά λόγια ‘του αέρα’ και πολύ θεωρία…ενώ έχουμε την ‘πράξη’ στα χέρια μας…
----
Flattening the curve to avoid overwhelming the health system is conceptually sound — in theory. A visual that has become viral in media and social media shows how flattening the curve reduces the volume of the epidemic that is above the threshold of what the health system can handle at any moment.

Related: The novel coronavirus is a serious threat. We need to prepare, not overreact
Yet if the health system does become overwhelmed, the majority of the extra deaths may not be due to coronavirus but to other common diseases and conditions such as heart attacks, strokes, trauma, bleeding, and the like that are not adequately treated. If the level of the epidemic does overwhelm the health system and extreme measures have only modest effectiveness, then flattening the curve may make things worse: Instead of being overwhelmed during a short, acute phase, the health system will remain overwhelmed for a more protracted period. That’s another reason we need data about the exact level of the epidemic activity.
---

- Η ‘εξομάλυνση’ της καμπύλης νόσησης είναι μια διαδικασία που ΚΑΙ έχει διεξοδικά μελετηθεί αλλά ΚΑΙ εφαρμοστεί στο παρελθόν (δεν αντιμετωπίζουμε για ρώτη φορά πανδημία ως ανθρωπότητα) και φέρνει απτά αποτελέσματα.
- Ήδη και το δικό μας σύστημα Υγείας αρχίζει και τραβάει ζόρι και ακόμα δεν έχουμε καν φτάσει τα θύματα που άλλες χώρες έχουν προ πολλού φτάσει. Τα δε συστήματα σε Γαλλία / Ιταλία / Ισπανία (αλλά και Κίνας) είναι στα πρόθυρα πλήρους κατάρρευσης.
- Ο τύπος συνεχώς ‘μονολογεί’ ότι χρειαζόμαστε περισσότερα δεδομένα. Σοβαρά; (!) Ολόκληρη Κίνα δεν μας φτάνει δηλαδή; Ή μήπως να περιμένουμε κανά χρόνο για να έχουμε ‘σίγουρα’ δεδομένα και στο μεταξύ οι άνθρωποι να ψοφάνε σας τις μύγες, χωρίς να έχουν τη δυνατότητα πρόσβασης στο σύστημα υγείας το οποίο θα μας έχει αφήσει ‘τόπους’ και θα πεθαίνουν και άνθρωποι από ‘άσχετες’ με τον ιό περιπτώσεις που θα μπορούσαν όμως να έχουν αντιμετωπιστεί σε άλλη περίπτωση.
- Επειδή θα έρθουν και άλλες πανδημίες καλό είναι ακόμα και να ‘πειραματιστούμε’ ακόμα και με ‘ακραία’ μέτρα περιορισμού για να αποκτήσουν όχι μόνο οι κρατικές μηχανές αλλά και οι άνθρωποι ως μεμονωμένες οντότητες τη γνώση, την ωριμότητα και τη συλλογικότητα που απαιτείται για να αντιμετωπίζονται παρόμοιες περιπτώσεις.
- Τον αρθρογράφο πάντως δεν τον είδα να προτείνει συγκεκριμένα μέτρα…οέο;

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2020 :  18:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο τύπος μονολογεί ότι χρειαζόμαστε περισσότερα δεδομένα και τραβάει ένα interpolation για 0,3% θνητότητα μόνο από το κρουαζιερόπλοιο!
Η Ιταλία έχει ήδη 2500 νεκρούς (με τόσα μέτρα, έστω και αργά ξαναλέω), και βγάζει ένα σενάριο από το κεφάλι του για "μονο 10.000" νεκρούς στις ΗΠΑ, που έχουν 6 φορές περισσότερο πληθυσμό.

Θα τόλμαγα να πω και για το ζήτημα της δημόσιας/ιδιωτικής υγείας εκεί... αλλά ας το αφήσουμε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2020 :  18:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...με τη σειρά μου πάντως θα 'κοινοποιήσω' κάτι άλλο που είδα στο φατσοβιβλίο και δείχνει με τον πιο γλαφυρό τρόπο ότι στην Ελλάδα τα 'χειρότερα έρχονται' (κοινώς...The Winter is coming) για τον απλούστατο λόγο ότι - ακόμα - σαν χώρα δεν προβαίνουμε (ίσως γιατί δεν έχουμε την τεχνική/οικονομική δυνατότητα) σε μαζικούς ελέγχους δειγμάτων! Αυτό σημαίνει ότι τα περιστατικά είναι πολύ-πολύ περισσότερα από αυτά που δείχνουν οι αριθμοί και άρα η κατάσταση δεν ιχνηλατείται πλέον και ουσιαστικά πολύ εύκολα θα ξεφύγει από τον έλεγχο!

http://www.docmed.gr/mathimata-apo-tin-italia-kai-giati-kai-i-ellada-odeyei-pros-anosia-tis-agelis?fbclid=IwAR2-UxWnzrgtOumYGGmTDy6BWvMc75F7LpZHk5pCCc_NUKDse3VPbbffiJM

(σε αυτό το σημείο η Νότια Κορέα είναι απλά το απόλυτο παράδειγμα προς μίμηση, έχοντας πάρει τα μαθήματά της από την παλιά έξαρση του SARS)

Free your feet...free your senses!

Edited by - trexantiris on 18/03/2020 18:31:36
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 46 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000