Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Ενεση κορτιζονης. Να κανω?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

g. Milo
Newbie Forum Runner

21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 02/04/2020 :  20:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα εδω κ αρκετους μηνες εχω θεμα με οξύ πονοβστην εξω πλευρά του γοφου μου... Πηγα σεναν ορθοπεδικο μου είπε τπτ δεννειναι κανε ορθοσωμικη.. Γενικά δε πολυ γυμναζομαι απλα περπατάω κ η δουλειά μου ηταν ορθοστασια για πολλα χρονια... Τον τελευταίο χρονο δε δουλεύω ομως οποτε δεντο καταπονω
Εκανα 1μηα ορθοσωμικη κ επιδείνωθηκε ο πονος ποναω ακομα και καθιστη μονο ξαπλωμένη δε ποναω.. Πηγα κ σε δεύτερο ορθοπεδικο κ μου ειπε απλα κοιτωντας με κ κανοντας μια ψιλαφιση και κατι κινήσεις οτι πασχω απο τροχαντηριτιδα.. Μου δωσε μυοχαλαρωτικα αντιφλεγμονωδη λαδι επάλειψης κ παγοθεραπεια στα μισα της θεραπείας με Πείραξαν τα χαπια κ μ ειπε να τα σταματησω... Γενικα δεν είναι κ καμια βελτιωση ουτε με τα χαπια ουτε με παγο ουτε με. Ξεκουραση... Υποφερω καθε μερα μου ειπε να κανουμε ενεσεις κορτιζονης αλλα ψιλοφοβαμαι δεν εχω ακουσει κντα καλυτερα ξερετε τπτ σχετικο? Να τις κανω? Εχετε κανει? Πετυχε? Ειχατε παρενέργειες?
Ευχαριστω πολυ

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2020 :  08:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
απο μενα μονο περαστικα...δεν ξερω μηπως ν επαιρνες κ αλλη μια ιατρικη γνωμη;

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2020 :  09:17:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά με ενέσεις κορτιζόνης για άλλο πρόβλημα(φλεγμονή μεταταρσίων, 16 μήνες) δεν με βοήθησαν. Γνωρίζω ότι η κορτιζόνη(παρατεταμένη χρήση) γενικώς επιβαρύνει τον οργανισμό.Επίσης, οι φλεγμονές για να περάσουν θέλουν το χρόνο τους και όσο μεγαλώνει η ηλικία μεγαλώνει και ο χρόνος θεραπείας.
Για τους γιατρούς ισχύει "καλός είναι αυτός που βρήκα την υγειά μου", οπότε θα βασανιστείς λίγο μέχρι να βρεις αυτόν που σου ταιριάζει. Μπορείς να πάρεις τη γνώμη φυσικοθεραπευτή;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

g. Milo
Newbie Forum Runner

21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2020 :  13:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστω πολυ για τα περαστικά κ τις συμβουλές.. Ειμαι 37 κ πολυ ξεκουραστη τονντελευταιο χρόνο που δεν εργάζομαι βεβαια τα προηγουμενα χρονια μονο ορθια ημουν οπότε τωρα που καθομαι βγαινουν ενα ενα προβληματακια
Ειχα κλεισει στην ορθοπεδικη του παπαγεωργιου ραντεβου κ γιαβκακη μου τύχη νακυρωθηκε λογοβτου ιου
Προσπαθω να παω μεσω εοπυ σε γιατρους γιατινλογο ανεργιας υπαρχει κ αφραγκια... Η ενεση βεβαια μου είπε ο ορθοπεδικος με τη τροχαντηριτιδα κοστίζει 40ευρω
Τα 40ε δεν ειναι το θέμα απλα εχω ακουσει ενα καρο παρενέργειες για τη κορτιζονη κ έχω οσο να ναι τρομοκρατηθει αλλα αν ειναι να περάσει.... Ειναι πολυ ασχημο να ξυπνάς κ να περνάς τη μερα σου με πονο ακομα κ οταν καθεσαι αλλα βρε γιατρε μου μονο με μια ψηλαφιση καιν2 κινησεις εκανες διαγνωση? Τα αντιφλεγμονωδη κ τα μυοχαλαρβτικα δε μου κανανε τπτ 2 φορες προσπάθησα να παρω και τπτ δυστηχως
Αποτι μ ειπε ο γιατρος το πολυ 3 ενεσεις το χρονο να χρειαστουν η μπορει κ με τη μια μονο να περάσει μπορει κ οχι ειναι στον οργανισμό... Μη χειροτερεψω το ποδι μου φοβαμαι μην μεγαλωσω το πρόβλημα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cxchristos
Newbie Forum Runner

14 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2020 :  20:49:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η Μαγνητική τομογραφία σίγουρα θα ρίξει κάποιο φως στην υπόθεση,και μετά οι αποφάσεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

g. Milo
Newbie Forum Runner

21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2020 :  18:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πηγα και σε αλλον ορθοπεδικο ξανα τα ίδια δε μ ειπε για τροχαντηρίτιδα αυτος ουτε για ενεση κορτιζονης...
Μου ειπε να βγαλω ακτινογραφία η οποις λεει πιστευει δε θα δείξει κατι κ οτι αυτο που εχω ειναι σαν πιαδιμο του νευρου ότι το πάθα απο κακήν στάση σωματος... Δεν καταλαβαίνω... Ενα χρονο ανεργη κ πιο ξεκουραστη απο ποτε... Κ μου λενε για κακή στάση σωματος? Ε οχι.... Μου δωσε αυτος καψαικινη να βαλω... Σε αντιθεση μεντον άλλον που εκανα παγοθεραπεια... Μιλαμε για τη μερα με τη νύχτα... Θα μου γραψει και φυσιοθεραπεια θα κανω κ αυτο κ θα φω αν δω αποτελεσματα... Εχω μια μαγνητική μεσης η οποία ειναι καθαρή την εχουν δει... Για μαγνητική δε μου είπαν κατι κανεις τους... Γενικα ψιλομαυρα μεσάνυχτα η κατάσταση κ ο πονος εκει αγέρωχος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2020 :  09:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by g. Milo

Πηγα και σε αλλον ορθοπεδικο ξανα τα ίδια δε μ ειπε για τροχαντηρίτιδα αυτος ουτε για ενεση κορτιζονης...
Μου ειπε να βγαλω ακτινογραφία η οποις λεει πιστευει δε θα δείξει κατι κ οτι αυτο που εχω ειναι σαν πιαδιμο του νευρου ότι το πάθα απο κακήν στάση σωματος... Δεν καταλαβαίνω... Ενα χρονο ανεργη κ πιο ξεκουραστη απο ποτε... Κ μου λενε για κακή στάση σωματος? Ε οχι.... Μου δωσε αυτος καψαικινη να βαλω... Σε αντιθεση μεντον άλλον που εκανα παγοθεραπεια... Μιλαμε για τη μερα με τη νύχτα... Θα μου γραψει και φυσιοθεραπεια θα κανω κ αυτο κ θα φω αν δω αποτελεσματα... Εχω μια μαγνητική μεσης η οποία ειναι καθαρή την εχουν δει... Για μαγνητική δε μου είπαν κατι κανεις τους... Γενικα ψιλομαυρα μεσάνυχτα η κατάσταση κ ο πονος εκει αγέρωχος



Καλημέρα.

Γενικά η φυσιοθεραπεία θα σε βοηθήσει πολύ.Να την κάνεις.
Κατά την διάρκεια των συνεδριών ίσως να πονάς,αλλά μετά που θα τελειώσεις θα είσαι μια χαρά.

Περαστικά σου εύχομαι.

Καλή συνέχεια.



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

g. Milo
Newbie Forum Runner

21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/04/2020 :  15:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σευχαριστω πολυ περιμενω να περασει το Πάσχα κ να παω να μου τις γραψουν...
Καλη Ανασταση σε ολους εύχομαι ❤️
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000