Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διατροφή
 Στομαχικές διαταραχές και τρέξιμο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

SteveG20
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 08/04/2020 :  17:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα και από μένα. Θα ήθελα να σας παρουσιάσω το πρόβλημα που συναντώ την ώρα που τρέχω και αν έχει συναντήσει κάποιος από εσάς παρόμοιο πρόβλημα και πως το έλυσε. Αρχικά να αναφέρω ότι δεν τρέχω πολύ καιρό (είμαι μόλις στον 7ο μήνα προπονήσεων) ο όγκος προπονήσεων μου σταδιακά ανέβηκε μέχρι τα 100 χλμ/βδομάδα και τώρα που δεν υπάρχουν προς το παρόν αγώνες λόγο της κατάστασης συντηρούμε με 70-80Km ποιοτικών προπονήσεων ανα εβδομάδα τα οποία μου τα βγάζει ο προπονητής μου. Το πρόβλημα μου όμως έχει να κάνει με το στομάχι μου ή με τη διατροφή μου. Προτού μου πείτε ότι ο χιλιομετρικός μου όγκος είναι μεγάλος για το διάστημα που τρέχω να σας πω ότι πριν ασχολούμουν με ποδηλασία είχα πάρει κάποια κιλά γιατί σταμάτησα 2 χρόνια αλλά ανέβηκα σταδιακά μετά από 4-5 μήνες στα χλμ που αναφέρω. Στο δια ταύτα όταν τρέχω και μετά από κάποια χιλιόμετρα (ως συνήθως 10-15) το στομάχι μου χορεύει και με κόβει πάρα πολύ κάνω συνεχώς δοκιμές για να αλλάξω πράγματα διατροφικά προτού βγω για τρέξιμο αλλά δεν βρίσκω την χρυσή τομή για να είμαι σίγουρος ότι θα βγω να τρέξω χωρίς προβλήματα. Να αναφέρω ότι το πρωινό μου περιλαμβάνει βρώμη με σταφίδες μπανάνα, μέλι και κανέλα κεϋλάνης στις μέρες που δεν έχω δύσκολες προπονήσεις (free runs/ recovery runs) και δεν με απασχολούν οι ταχύτητες τόσο και τις ημέρες που έχω δύσκολες προπονήσεις (long run/intervals) για να αποφύγω τα στομαχικά μετά από παρότρυνση του προπονητή μου τρώω για πρωινό 3-4 φέτες του τοστ με μέλι και γάλα αμυγδάλου και 1 μπανάνα για να με κρατήσουν μέχρι την προπόνηση η οποία ως συνήθως ξεκινάει τουλάχιστον 3-4 ώρες μετά ή αν κάνω την προπόνηση το απόγευμα, τρώω λιγότερα το πρωί και τρώω 3-3:30 ώρες πριν την προπόνηση μακαρόνια ή ρύζι με τυρί και 1-2 ρυζογκοφρέτες μια ώρα πριν την προπόνηση. Επίσης πίνω περίπου 1 ποτήρι νερό 1 με 1:30 ώρα πριν την προπόνηση με τα συμπληρώματα μου πολυβιταμίνες/ηλεκτρολύτες/γλυκοζαμίνη-χονδροϊτίνη(προληπτικά για 3 μήνες λόγω όγκου χλμ στον δρόμο) και συμπλήρωμα καφείνης. Έχω δοκιμάσει να κόψω όλα τα συμπληρώματα μαζί ή κάθε ένα ξεχωριστά για να δω αν προκαλούν το πρόβλημα χωρίς αποτέλεσμα(ειδικά την καφείνη που μπορεί να είναι η κυριότερη αιτία). Έχω δοκιμάσει διαφορετικούς χρόνους στο φαγητό και στο νερό (μεγαλύτερους) αλλά με άφηνε το σώμα μου από άποψη υδατανθράκων , δηλαδή ένιωθα να μην βγαίνουν οι προπονήσεις κάτι το οποίο δεν θα έπρεπε να συμβαίνει βάση των δυνατοτήτων μου. Οπότε αν έχετε κάτι να προτείνεται ή ξέρετε κάτι για να βρω την χρυσή τομή θα σας ήμουν ευγνώμων.

giomask
Forum-Runner



87 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2020 :  12:26:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
7 μηνες ...100χλμ ογκος ,ευγε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2020 :  15:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν και δεν τρέχω τόσα χλμ εγώ θα είχα αυτές τις απορίες:
Ο προπονητής σου δεν έχει άποψη για αυτό που σου συμβαίνει; Το θεωρεί φυσιολογικό; Δεν έχει θορυβηθεί;
Με μικρότερο εβδομαδιαίο όγκο χλμ(πχ 40-50/εβδομάδα) είχες προβλήματα; Μήπως θα έπρεπε να μειώσεις κι άλλο τον εβδομαδιαίο όγκο; Μήπως μυοσκελετικά ήσουνα έτοιμος αλλά όχι σε κάποια όργανα του σώματος; Με το ποδήλατο σίγουρα έκανες πολύωρες προπονήσεις όμως το τρέξιμο είναι κάτι διαφορετικό.
Η διατροφή σου περιλαμβάνει τα πάντα ή μόνο αυτά που θα σε βοηθούσανε απλά να κρατηθείς σε 1 προπόνηση;
Έχεις απευθυνθεί σε διατροφολόγο(αθλητικό κατά προτίμηση);

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SteveG20
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2020 :  17:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Αν και δεν τρέχω τόσα χλμ εγώ θα είχα αυτές τις απορίες:
Ο προπονητής σου δεν έχει άποψη για αυτό που σου συμβαίνει; Το θεωρεί φυσιολογικό; Δεν έχει θορυβηθεί;
Με μικρότερο εβδομαδιαίο όγκο χλμ(πχ 40-50/εβδομάδα) είχες προβλήματα; Μήπως θα έπρεπε να μειώσεις κι άλλο τον εβδομαδιαίο όγκο; Μήπως μυοσκελετικά ήσουνα έτοιμος αλλά όχι σε κάποια όργανα του σώματος; Με το ποδήλατο σίγουρα έκανες πολύωρες προπονήσεις όμως το τρέξιμο είναι κάτι διαφορετικό.
Η διατροφή σου περιλαμβάνει τα πάντα ή μόνο αυτά που θα σε βοηθούσανε απλά να κρατηθείς σε 1 προπόνηση;
Έχεις απευθυνθεί σε διατροφολόγο(αθλητικό κατά προτίμηση);

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.



Μου πρότεινε να αντικαταστήσω οποιοδήποτε ψωμί με ρυζογκοφρέτες το έχω δοκιμάσει αλλά δεν είδα τεράστια διαφορά. Αν δεν βρω τη λύση μόνος μου ή με τον προπονητή μου είχα μέσα στα πλάνα μου να πάω σε διατροφολόγο. Στη διατροφή μου προσπαθώ να τρέφομαι σωστά δεν τρώω μόνο αυτά που θα με βοηθούσανε να κρατηθώ σε μια προπόνηση. Εκτός από μπάμιες όλα τα υπόλοιπα σε σπιτικά φαγητά είναι μέσα στη διατροφή μου (εκτός τηγανητά,αναψυκτικά και πολύ λιπαρά φαγητά). Ξέχασα να αναφέρω ότι παλαιότερα είχα διάγνωση ΓΟΠ(γαστροοισοφαγικής παλινδρόμησης) και δεν ξέρω αν είναι αυτή η βασική αιτία που προκαλούνται τα προβλήματα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SteveG20
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2020 :  17:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giomask

7 μηνες ...100χλμ ογκος ,ευγε


Είμαι λίγο πεισματάρης σε ότι κάνω και βάζω υψηλούς στόχους. Γι 'αυτό και τα 100χλμ σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα. Αλλά έχε υπόψιν σου ότι το 80% δηλαδή τα 80km σε αυτό τον όγκο ήταν σε ρυθμό recovery. Δηλαδή έτρεχα σε 3 απο τις 6 εβδομαδιαίες προπονήσεις 6'30"/km και στο long run μου 6'/Km και μόνο 2 προπονήσεις τη βδομάδα ήταν δύσκολες προτού με αναλάβει ο προπονητής μου 1 προπόνηση με intervals από 4' εώς 4'30" ανάλογα με το πόσο μεγάλα intervals έτρεχα σε απόσταση και μια προπόνηση πυραμιδωτή προπόνηση σε όλες τις ζώνες καρδιακών συχνοτήτων ή tempo ή small intervals σε ανηφόρα. Ωστόσο ο προπονητής μου με έβαλε σε πρόγραμμα πολύ πιο δύσκολο αλλά με λιγότερα χιλιόμετρα. Εν ολίγης ήμουν πολύ πιο άνετος με τα δικά μου 100Km τη βδομάδα απ'ότι με τα 80km τη βδομάδα που με βάζει ο προπονητής μου. Ο χιλιομετρικός όγκος δεν είναι πάντα αυτό που φαίνεται :D
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2020 :  22:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
περίεργες καταστάσεις. όπως υπονόησε και ο geomask, τα 100χλμ τα θεωρώ πολλά για τόσο μικρό χρονικό διάστημα. τίθεται θέμα τραυματισμού, όχι μόνο μυοσκελετικά, αλλά και οργάνων. όπως πρέπει να προσαρμοστούν οι μύες, οι χόνδροι και ο σκελετός, έτσι πρέπει να προσαρμοστούν και τα εσωτερικά όργανα. δες το λίγο αυτό.
επίσης, είσαι αρκετά ενδυναμωμένος σε κοιλιακούς; γιατί αν τρέχοντας δεν είσαι σφιχτός, όλα "χοροπηδάνε" εκεί μέσα και ίσως δημιουργούν αίσθηση ναυτίας.
αλλά για αυτό υπάρχουν οι προπονητές και οι γιατροί.
καλή τύχη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2020 :  10:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συνήθως το πολύ γρήγορα πολύ σύντομα εγκυμονεί κινδύνους.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SteveG20
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2020 :  13:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Συνήθως το πολύ γρήγορα πολύ σύντομα εγκυμονεί κινδύνους.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.



Θεωρείς ότι ο χιλιομετρικός όγκος μπορεί να συνδέεται με τα στομαχικά που μου συμβαίνουν?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SteveG20
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2020 :  13:45:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by skull

περίεργες καταστάσεις. όπως υπονόησε και ο geomask, τα 100χλμ τα θεωρώ πολλά για τόσο μικρό χρονικό διάστημα. τίθεται θέμα τραυματισμού, όχι μόνο μυοσκελετικά, αλλά και οργάνων. όπως πρέπει να προσαρμοστούν οι μύες, οι χόνδροι και ο σκελετός, έτσι πρέπει να προσαρμοστούν και τα εσωτερικά όργανα. δες το λίγο αυτό.
επίσης, είσαι αρκετά ενδυναμωμένος σε κοιλιακούς; γιατί αν τρέχοντας δεν είσαι σφιχτός, όλα "χοροπηδάνε" εκεί μέσα και ίσως δημιουργούν αίσθηση ναυτίας.
αλλά για αυτό υπάρχουν οι προπονητές και οι γιατροί.
καλή τύχη


Θεωρείς ότι ο χιλιομετρικός όγκος μπορεί να συνδέεται με τα στομαχικά που μου συμβαίνουν?
Καταλαβαίνω απόλυτα το μυοσκελετικό που μου γράφεις. Κάνω κοιλιακούς και γυμνάζω όλο το σώμα με ασκήσεις με το βάρος του σώματος και νομίζω πως δεν έχει καμία σχέση το πόσο σφιχτό είναι το σώμα μου με αυτό που μου συμβαίνει μιλάμε για το στομάχι που είναι εσωτερικό όργανο....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SteveG20
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2020 :  13:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά για να το ξεκαθαρίσω γιατί η κουβέντα πάει αλλού. 1ος μήνας 25 με 35km/βδομάδα , 2ος μήνας 35-45Km/βδομάδα , 3ος μήνας 50-60km/βδομάδα , 4ος μήνας 70-75km ανα βδομάδα , 5ος μήνας 80-90km/βδομάδα , 6ος μήνας 100km ανα βδομάδα(για 2 βδομάδες) , στα μισά του 6ου μήνα αγώνας, έναρξη προπονήσεων με προπονητή ο οποίος επίσης μου είπε οτι ο όγκος που έφτασα είναι πολύς για 6 μήνες , τον επόμενο μισό μήνα 70-80Km/βδομάδα με βάση αυτά που έλεγε ο προπονητής, 7ος μήνας 70-80km/βδομάδα , τώρα διανύουμε τον 8ο μήνα και τρέχω γύρω στα 75km ανα εβδομάδα. Αλλά το τονίζω τα 70 με 80 που μου βάζει ο προπονητής μου είναι πολύ πιο δύσκολα από αυτά που έκανα μόνος μου και έφτασα στα 100km μιλάμε για διαφορά στην οποία έπρεπε να μάθει το σώμα μου να αναπληρώνει καθημερινά γλυκογόνο για να καταφέρω να βγάζω τα 70 με 80km όταν με το δικό μου πρόγραμμα η λέξη δεν μπορώ δεν υπήρχε έβγαινε Α-Ν-Ε-Τ-Α....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2020 :  15:34:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ειλικρινά έχω την απορία ότι ο συντρέχτης παρουσιάζει ένα συγκεκριμένο στομαχικό πρόβλημα και τελικά εμείς του την 'πέφτουμε' για τον όγκο προπονήσεων...θέμα παντελώς άσχετο με το πρόβλημα που αντιμετωπίζει με το στομάχι του (εκτός εάν έχουμε να παρουσιάσουμε συγκεκριμένη βιβλιογραφία που να τα συνδέει αυτά τα δύο)!

@Steve αφού αναφέρθηκες στην ΓΟΠ που είχες στο παρελθόν (και πιθανόν να συνεχίζει να υποβόσκει ακόμα) θα πρότεινα να συζητήσεις το θέμα σου με έναν γαστρεντερολόγο και ύστερα με διατροφολόγο...


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SteveG20
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2020 :  16:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

Ειλικρινά έχω την απορία ότι ο συντρέχτης παρουσιάζει ένα συγκεκριμένο στομαχικό πρόβλημα και τελικά εμείς του την 'πέφτουμε' για τον όγκο προπονήσεων...θέμα παντελώς άσχετο με το πρόβλημα που αντιμετωπίζει με το στομάχι του (εκτός εάν έχουμε να παρουσιάσουμε συγκεκριμένη βιβλιογραφία που να τα συνδέει αυτά τα δύο)!

@Steve αφού αναφέρθηκες στην ΓΟΠ που είχες στο παρελθόν (και πιθανόν να συνεχίζει να υποβόσκει ακόμα) θα πρότεινα να συζητήσεις το θέμα σου με έναν γαστρεντερολόγο και ύστερα με διατροφολόγο...



Free your feet...free your senses!



Επιτέλους, γιατί κόντεψα να σαλτάρω χαχαχαχα. Ευχαριστώ , αυτό έχω στα πλάνα μου να κάνω , απλά ήθελα να δω αν έχει τύχει σε κάποιον κάτι αντίστοιχο και πως το αντιμετώπισε ή αν κάποιος έχει γνώση σε κάτι αντίστοιχο και ξέρει πως μπορεί να λυθεί διατροφικά....

Edited by - SteveG20 on 12/04/2020 00:47:09
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2020 :  08:35:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πονο στο στομαχι περασα στα 31μου .
ηρθε σιγα-σιγα μεσα σε 3 μηνες περιπου .δεν ετρεχα τοτε.στο 80% των τροφων κατα την πεψη αρχιζε ο πονος.
πηγα σε παθολογο,μου εκανε υπερηχο στο στομαχι,και βρηκε ελκος στομαχικο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SteveG20
Newbie Forum Runner

Greece
8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2020 :  19:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by thesalos

πονο στο στομαχι περασα στα 31μου .
ηρθε σιγα-σιγα μεσα σε 3 μηνες περιπου .δεν ετρεχα τοτε.στο 80% των τροφων κατα την πεψη αρχιζε ο πονος.
πηγα σε παθολογο,μου εκανε υπερηχο στο στομαχι,και βρηκε ελκος στομαχικο.


Έχω κάνει πολλές γαστροσκοπήσεις όλες έδειχναν διάγνωση ΓΟΠ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/04/2020 :  11:38:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by SteveG20

quote:
Originally posted by thesalos

πονο στο στομαχι περασα στα 31μου .
ηρθε σιγα-σιγα μεσα σε 3 μηνες περιπου .δεν ετρεχα τοτε.στο 80% των τροφων κατα την πεψη αρχιζε ο πονος.
πηγα σε παθολογο,μου εκανε υπερηχο στο στομαχι,και βρηκε ελκος στομαχικο.


Έχω κάνει πολλές γαστροσκοπήσεις όλες έδειχναν διάγνωση ΓΟΠ...


Αρμόδιος για τα προβλήματα στομάχου είναι ο γαστρεντερολόγος και όχι ο προπονητής.η ΓΟΠ δεν είναι κάτι απλό που οι περισσότεροι νομίζουν.Μπορεί σιγά σιγά να οδηγήσει σε οισοφάγο barret,αλλά και σε άλλα προβλήματα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000