Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Παπούτσια για πλατυποδία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

IPLGR
Newbie Forum Runner

12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 04/05/2020 :  00:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα στο φόρουμ,

Καθώς ετοιμάζομαι για να μπορώ να τρέξω ημιμαραθώνιο (που δεν έχω τρέξει ποτέ), ξεκινάω σιγά σιγά να βλέπω λίγο περισσότερο το θέμα των πατουσών.

Αυτή την εβδομάδα πήγα σε ποδολόγο και παράγγειλα πάτους για να δω αν υπάρχει κάποια θετική διαφορά και μου επιβεβαίωσε πως έχω πλατυποδία, κάτι που το ήξερα φυσικά.

Προς το παρόν τρέχω με Asics Kayano 26 και Saucony ISO 5 με το 2ο να τρώει και τον περισσότερο φόρτο εργασίας ως πιο πρόσφατα αγορασμένο.

Υπάρχει κάποιος με το ίδιο θέμα με μένα; Έχετε να μου προτείνετε κάποιο παπούτσι που το βρήκατε καλό για πλατυποδία για να πάω να το δοκιμάσω όταν μπορέσω;

tromeus
Forum-Runner



123 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/05/2020 :  04:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξερω τι θα σου πουν και οι αλλοι εδω, αλλα εμενα ποτε δεν με ενοχλησε η πλατυποδια στο τρεξιμο... Και αν δεν κανω χιλιομετρα, και αν δεν τρεχω με παλιοπαπουτσα...
Τωρα δεν μας ειπες και ποσα κιλα εισαι, ισως να παιζει ρολο αυτο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/05/2020 :  07:59:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και γω με αρκετά χαμηλές καμάρες τρέχω με ουδέτερα και χωρίς πάτους. Να λάβεις υπόψη ότι και οι πάτοι θα θέλουν αλλαγή κάπου στο 6μηνο.
Στο παρελθόν είχα αγοράσει 2 φορές χωρίς να με έχουν βοηθήσει ουσιαστικά ενώ έχω κάνει και δικές μου κατασκευές. Ξαναγύρισα στα ουδέτερα παπούτσια γιατί σε σύγκριση με τα παπούτσια πρηνισμού είναι πιο ελαφριά και πιο εύκαμπτα.
Το βάρος και η απότομη αύξηση όγκου χλμ εννοείται ότι είναι επιβαρυντικοί παράγοντες για όλες τις αρθρώσεις του σώματος.
Αν δεν αντιμετωπίζεις κάποιο ορθοπεδικό θέμα γιατί να πας σε πάτους;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

IPLGR
Newbie Forum Runner

12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/05/2020 :  16:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μερικές πληροφορίες για μένα.

Το ύψος μου είναι 1.88 και βάρος 90 κιλά. Δεν είμαι και πολύ λεπτός.

Παλαιότερα είχα θέμα με την μέση που δεν μου το έλυσε φυσιοθεραπεία αλλά έφτιαξα σε χειροπράκτη που τον είχα σαν έσχατη λύση.

Παλαιότερα επίσης είχα θέμα με πόνο στα καλάμια που δεν έμαθα ποτέ από που προέρχεται οπότε κοιτάω το θέμα των παπουτσιών και των πελμάτων από όσες πλευρές μπορώ. Τους πάτους τους παράγγειλα σαν μέρος αυτού, το δέχομαι όμως ότι ίσως αποδειχτεί υπερβολή. Αλλά αυτό θα το δούμε. Δεν έχω σκοπό να τους φοράω εκτός προπονήσεων και εκτός του long run ώστε να κρατήσουν περισσότερο γιατί δεν θέλω να δίνω τόσα χρήματα κάθε 6μηνο αν μπορώ να το αποφύγω.

Εδώ και μια εβδομάδα κάνω πρόγραμμα για να τρέξω ημιμαραθώνιο το φθινόπωρο. Δεν έχει τρέξει ποτέ πάνω από 10χλμ σε αγώνα και ποτέ γενικά πάνω από 14χλμ. Οπότε η αύξηση χλμ είναι σχετικά ήπια λόγω ακολουθίας προγράμματος.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARIOS2020
Advanced Forum-Runner

275 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/05/2020 :  18:27:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by IPLGR

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Καθώς ετοιμάζομαι για να μπορώ να τρέξω ημιμαραθώνιο (που δεν έχω τρέξει ποτέ), ξεκινάω σιγά σιγά να βλέπω λίγο περισσότερο το θέμα των πατουσών.

Αυτή την εβδομάδα πήγα σε ποδολόγο και παράγγειλα πάτους για να δω αν υπάρχει κάποια θετική διαφορά και μου επιβεβαίωσε πως έχω πλατυποδία, κάτι που το ήξερα φυσικά.

Προς το παρόν τρέχω με Asics Kayano 26 και Saucony ISO 5 με το 2ο να τρώει και τον περισσότερο φόρτο εργασίας ως πιο πρόσφατα αγορασμένο.

Υπάρχει κάποιος με το ίδιο θέμα με μένα; Έχετε να μου προτείνετε κάποιο παπούτσι που το βρήκατε καλό για πλατυποδία για να πάω να το δοκιμάσω όταν μπορέσω;



Και εγώ έχω το ίδιο θέμα με σένα, έχω τα Kayano 25 τώρα και Asics GT που είναι σαν τα kayano αλλά με λιγότερο Gel και επομένως πιο φθηνά. γενικά να προτιμάς παπούτσια για πρηνισμό η αυτά που σε ιστοσελίδες του εξωτερικού χαρακτηρίζονται structure & support.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/05/2020 :  18:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο πόνος στα καλάμια ήταν είτε γιατί ανέβασες όγκο χλμ απότομα είτε γιατί έτρεξες γρηγορότερα απ΄όσο έπρεπε.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

IPLGR
Newbie Forum Runner

12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2020 :  08:46:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για τα σχόλια.

Αγόρασα παπούτσι χωρίς κανένα support, πολύ ελαφρύ και τον ελάχιστο αφρό. Έκανα 8χλμ και πραγματικά νομίζω πως υπέφερα. Θα δοκιμάσω ξανά μερικές φορές (όχι στο long run, σε καμμία περίπτωση) και αν δεν τα καταφέρω να τα συνηθίσω τότε ξέρω πως χρειάζομαι παπούτσια τουλάχιστον νορμάλ σε αφρό και support.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2020 :  10:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μην πηγαίνεις στην άλλη άκρη. Ναι χρειάζεσαι προστασία(πχ χοντρόσολα) αλλά όχι και αλύγιστες γκουμούτσες για να τρέξεις. Ένας λόγος παραπάνω λόγω ιδιομορφίας της πατούσας. Μερικές φορές θέλουμε να πετύχουμε πολλά και γρήγορα. Συνήθως αποδεικνύεται λάθος.
Το ανυπόδητο, πχ στηρίζεται στην απλή λογική, "τρέχω μέχρι να νοιώσω πόνους. Αν δεν ξεπεράσω το σημείο αυτό χωρίς πόνους δεν συνεχίζω".
Βέβαια περί ορέξεως...

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

IPLGR
Newbie Forum Runner

12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2020 :  23:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με τόσο απλό και ελαφρύ παπούτσι δεν είχα ξανατρέξει. Ήθελα να δοκιμάσω τι προτιμάει το πόδι, στήριξη ή έλειψη βάρους στο παπούτσι. Κ βλέπω να προτιμάει το πρώτο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giokal
Forum-Runner

60 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2020 :  17:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για τα καλάμια σου, δες μήπως το πρόβλημα οφείλεται σε δυσκολία κάμψης στην άρθρωση του αστράγαλου. Τσέκαρε αν μπορείς να κάνεις βαθύ κάθισμα χωρίς να αναγκαστεις να σηκώσεις τις φτέρνες σου από το έδαφος. Αν όχι τότε το πρόβλημα σου είναι εκεί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

haf
Forum-Runner



100 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2020 :  16:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παθόν και εγώ με συνδυασμό βλαισοποδίας-πλατυποδίας...
στην αρχή νόμιζα ότι με support παπουτσια θα έλυνα το πρόβλημα μου.. μάταια όμως.. χωρίς αθλητικούς πάτους δεν μπορω να τρέξω και πάντα τους χρησιμοποιώ μαζι με support παπούτσια έπειτα από πολλές δόκιμες σε μαρκες.

Για τις προπονήσεις τρέχω με kayano 25 αφου παντα γίνονται σε βατο χωματόδρομο και σε αγώνες με ARAHI3

Edited by - haf on 22/05/2020 16:33:46
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

IPLGR
Newbie Forum Runner

12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/05/2020 :  20:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giokal

Για τα καλάμια σου, δες μήπως το πρόβλημα οφείλεται σε δυσκολία κάμψης στην άρθρωση του αστράγαλου. Τσέκαρε αν μπορείς να κάνεις βαθύ κάθισμα χωρίς να αναγκαστεις να σηκώσεις τις φτέρνες σου από το έδαφος. Αν όχι τότε το πρόβλημα σου είναι εκεί.



Μπορώ κανονικά οπότε αλλού ήταν το θέμα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

IPLGR
Newbie Forum Runner

12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/05/2020 :  20:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by haf

Παθόν και εγώ με συνδυασμό βλαισοποδίας-πλατυποδίας...
στην αρχή νόμιζα ότι με support παπουτσια θα έλυνα το πρόβλημα μου.. μάταια όμως.. χωρίς αθλητικούς πάτους δεν μπορω να τρέξω και πάντα τους χρησιμοποιώ μαζι με support παπούτσια έπειτα από πολλές δόκιμες σε μαρκες.

Για τις προπονήσεις τρέχω με kayano 25 αφου παντα γίνονται σε βατο χωματόδρομο και σε αγώνες με ARAHI3




Αν κ έχω ξεκινήσει να δοκιμάζω άλλες μάρκες, τα καλύτερα ως τώρα ήταν τα παλιά Kayano προ 10ετίας

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARIOS2020
Advanced Forum-Runner

275 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/05/2020 :  12:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by IPLGR

quote:
Originally posted by haf

Παθόν και εγώ με συνδυασμό βλαισοποδίας-πλατυποδίας...
στην αρχή νόμιζα ότι με support παπουτσια θα έλυνα το πρόβλημα μου.. μάταια όμως.. χωρίς αθλητικούς πάτους δεν μπορω να τρέξω και πάντα τους χρησιμοποιώ μαζι με support παπούτσια έπειτα από πολλές δόκιμες σε μαρκες.

Για τις προπονήσεις τρέχω με kayano 25 αφου παντα γίνονται σε βατο χωματόδρομο και σε αγώνες με ARAHI3




Αν κ έχω ξεκινήσει να δοκιμάζω άλλες μάρκες, τα καλύτερα ως τώρα ήταν τα παλιά Kayano προ 10ετίας




Συμφωνώ απόλυτα. Είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος από τα Kayano 20. Βγάζανε και πολλά χιλιόμετρα τότε. Το καλύτερο παπούτσι πάντως που έχω φορέσει ήταν το NIKE AIR ZOOM ODYSSEY...Εξαιρετικό, πολύ μαλακό, κράταγε πολύ και με διθυραμβικές κριτικές, αλλά βγήκαν μόνο 2 σειρές και ύστερα σταμάτησε. Μιλάμε για 6-7 χρόνια πίσω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dazed
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/07/2020 :  11:09:47  Εμφάνιση Προφίλ  Visit dazed Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω σχετικά έντονη πλατυποδία αλλά στο τρέξιμο δεν έχω αντιμετωπίσει ιδιαίτερο πρόβλημα, συνήθως με προλαβαίνουν οι αστράγαλοι ή τα γόνατα. Υγιέστατος. Στο περπάτημα άλλη ιστορία.

Χρησιμοποιώ under armour τα τελευταία 2 χρόνια, δεν θυμάμαι μοντέλο, έκαναν περίπου 120 ευρώ

Run forest run
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dazed
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/07/2020 :  11:14:44  Εμφάνιση Προφίλ  Visit dazed Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
τα βρήκα https://www.skroutz.gr/s/11042606/Under-Armour-Speedform-Gemini-3-1285652-005.html (85euro κάνουν εδώ, εγώ τα είχα πάρει από φυσικό κατάστημα).

Run forest run
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000