Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 τένοντας μακρού καμπτήρα μεγάλου δακτύλου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

NOKIA6030
Forum-Runner

Greece


53 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 13/05/2020 :  10:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημέρα σε όλους,
κατά την διάρκεια της χειμερίας-εαρινής προετοιμασίας για την συμμετοχή σε κάποιον μαραθώνιο που τελικά δεν έγινε κανείς αντιμετώπισα έντονους πόνους στην περιοχή εσωτερικού αστραγάλου δεξιού ποδιού μεταξύ αστραγάλου και αχίλλειου (οπίσθιος κνημιαίος).7
Στην αρχή δεν έδωσα σημασία αλλά ο πόνος μεγάλωνε με την προπόνηση (όγκο χιλιομέτρων). Τελικά πήρα την απόφαση να το ξεκουράσω αφού αγώνες γιοκ. Πήγα σε έναν πολύ καλό κ γνωστό φυσιοθεραπευτή στον οποίο έκανα θεραπείες tecar, laser και shockwave. Αποτέλεσμα? Δεν μπορώ να πώ ότι βοήθησε η φυσιο ή η ξεκούραση σε συνδυασμό με μια εβδομάδα arcoxia!
Ένα μήνα μετά δοκίμασα να τρέξω (αερόβιο χάθηκε, άλλη κουβέντα όμως), ο πόνος έχει υποχωρήσει, δεν πονάω όταν τρέχω έστω αυτό το 45λεπτο. Εν τω μεταξύ έκανα κ μια μαγνητική και επισκεφθηκα έναν γνωστό ιατρό των νπ. Διαβάζοντας την διάγνωση της MRI και βλέποντας το cd μου είπε ότι πρέπει να φτιάξουμε ορθωτικούς πάτους.
Το θέμα είναι αν έχει κάποιος φίλος εδώ μέσα αντιμετωπίσει πρόβλημα τενοντοπάθειας (υγρό) μακρού καμπτήρα μεγάλου δακτύλου και του οπίσθιου κνημιαίου ταυτόχρονα... και με ποιον τρόπο το αντιμετώπισε-αντιμετωπίζει.


υ.γ.: βλέπω να αλλάζω άθλημα οσονούπω

NOKIA6030
Forum-Runner

Greece


53 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/05/2020 :  10:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ξέχασα να αναφέρω ότι έχω ταράξει την περιοχή στην ενδυνάμωση διότι όπου έχω ψάξει, λένε ότι βοηθάει πολύ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2020 :  10:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ναι εκει -εσω- περναει ο οπισθιος κνημ.εγω ειχα πονο γυρω απο το κοτσι του αστραγαλ.απο την εσω και κατω πλευρα.
η μαγνητικη εδειξε τενοντοπαθεια μικρης εκτασης οπως εγραψε ο διαγνωστης.το αντιμετωπισα με παγο. αποχη 4 μερες και μασαζ με παγακι στην περιοχη 5 φορες/μερα.με περασε, ξαναγυρισα στο προγραμα μου σσυνεχιζοντας παγο 2-3 φορες/μερα.
εμενα ο παγος σε τενοντιτιδες δουλευει,το εχω δει και σε αλλες πιο σοβαρες τενοντιτιδες,οπου σε φυσσιο δεν ειδα και κατι καλο.
.με την ενδυναμωση εγινε χειροτερα,οποτε το αφησα ηρεμο. μολις ειδα μειωση πονου ξεκινησα διατασεις για τον οπισθιο κνημ.
τωρα για πατους και μενα μου ειπαν.ενταξει τα τελευτεα χρονια για οτιδιποτε πας σσε φυσιο ,φευγεις με πατους.δεν εχω φτιαξει ,δεν εχω χρηησιμοποιησει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000