Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Ποιο garmin fenix έχεις? Αξίζει τα λεφτά του?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Kon
Newbie Forum Runner

Greece
18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 14/06/2020 :  18:03:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γειά χαρά σε όλους!
Ανοίγω αυτό το θέμα να πει όποιος θέλει τη γνώμη του από το garmin fenix που έχει και αν πραγματικά αξίζει τα λεφτά που κοστίζει.
Εγώ τρέχω με samsung gear s3 frontier και νομίζω ήρθε η ώρα να πάω σε κάτι πιο αθλητικό και με μεγαλύτερη αξιοπιστία στις μετρήσεις και ας είναι λιγότερο smart.Λοιπόν καλοβλέπω τα fenix(και σειρά 5 και σειρά 6) αλλά κολλάω λίγο στη τιμή τους.Είμαι σίγουρος ότι είναι ρολόγια με πολλές δυνατότητες τις οποίες πολύ πιθανόν να μη τις χρειαστώ αλλά ok είναι το μικρόβιο που έχει μπει μέσα μας και νομίζω όλοι εδώ μέσα καταλαβαίνετε τι ακριβώς λέω.
Ευχαριστώ και καλά τρεξίματα :-)

Agamemnon
Forum-Runner

Greece
52 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2020 :  18:39:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα

Έχω το 3αρι το sapphire περίπου 4 χρόνια και σαν ρολόι για τρέξιμο αποκλειστικά είναι εξαιρετικό! Χάρτες αποστάσεις καρδιακοί παλμοί κλπ όλα είναι άψογα.

Έχω αλλάξει μόνο μια φορά την ζώνη καρδιακών παλμών αλλά δεν την προσεχα όπως θα έπρεπε...

Επίσης από αντοχές η μπαταρία είναι Duracell.

Και το τζάμι είναι όντως αυθραυστο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

asxetos
Forum-Runner

Greece
145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2020 :  12:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ειχα και εγω το 3HR με to καλο τζαμακι. Τελειο και ακριβεστατο. Δε σπαει δε χαλαει και ξεχναγα να το φορτιζω..Ανωτερο απο αλλα μοντελα της garmin και απο ανταγωνισμο.
Θα αγορασω συντομα το 5 οποτε θα δω και εκεινο πως ειναι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kimonas
Forum-Runner

Greece


193 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2020 :  14:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα

Έχω το 3' phoenix sapphire 3 1/2 χρόνια και είναι " σκυλί "
Ήταν ακριβό αλλά ως τώρα τα έχει βγάλει τα λεφτά του. Δεν είμαι και πολύ προσεκτικός αλλά δουλεύει άψογα.
Μία συμβουλή : Μην πάρεις το 6 αλλά το 5 και περίμενε την έκθεση του Μαραθωνίου γιατί έχει καλές προσφορές
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Agamemnon
Forum-Runner

Greece
52 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2020 :  15:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Kimona να ρωτήσω γιατί να πάρει το 5 αντί του 6?... Το 5αρι το έχω δει και σε σχέση με το 3 μου φάνηκαν ελάχιστες οι διαφορές και πιθανότατα σε λειτουργίες είναι κατώτερο πχ φόρτωση χάρτες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kimonas
Forum-Runner

Greece


193 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2020 :  16:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα Agamemnon

Συμφωνώ ότι το 3 είναι κοντά με το 5 αλλά και οι δυνατότητες του 6 τις θεωρώ υπερτιμημένες.
Αγοράζοντας το 5 έχει ένα ρολόι με πάρα πολλές δυνατότητες και γλιτώνεις από το κόστος που έχει το 6 ως τελευταίο μοντέλο της GARMIN.
Αν για να πω την αλήθεια πήρα το 3 μόλις βγήκε ;) ...Το χρησιμοποιώ κατά 70 % για τρέξιμο και 30 % για κολύμπι. Έχει πολύ καλά features και μπορείς να το φορέσεις και εντός της ημέρας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2020 :  16:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προφανώς αν γράψω ότι έχω ακόμα το 305 εδώ και σχεδόν 10 χρόνια, δεν έχει πάθει τίποτα και ακόμα εξυπηρετεί σα πιστό σκυλί όλες τις δρομικές μου απαιτήσεις θα είμαι εκτός θέματος;
Η 2η επιλόγη μου είναι το garmin 25 το οποίο πήρα μεταχειρισμένο έναντι 50€ πριν 2 χρόνια, επίσης αξιοπρεπέστατο.
Άντε η επόμενη αγορά μου να είναι το garmin 35 που έχει και διαλλειματικές.

Μήπως υπερεκτιμούμε αυτά τα μηχανήματα και μας πουλάνε φύκια με περισσότερα λαμπάκια και αχρείαστες ενδείξεις για μέσου επιπέδου δρομείς;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

denvas
Advanced Forum-Runner

Greece


259 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2020 :  18:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εδώ και 2 χρόνια έχω fenix 2 με HRM Running Dynamics, αγορά μεταχειρισμένο από Αγγλία προς 140 ευρώ, με το HRM strap αρκετά ταλαιπωρημένο (αγόρασα 2 imitation προς 12 ευρώ τα 2) ενώ το original λουρί του κυριολεκτικά μου κομματιάστηκε μετά από 1.5 χρόνο (επίσης αγόρασα 2 imitation προς 7 ευρώ τα 2). Το ρολόι πιάνει απίστευτα γρήγορα τους δορυφόρους, ενώ η bluetooth σύνδεση με το smartphone, αν το καταφέρεις την 1η φορά, γίνεται άψογα σε χρόνο dt. H μπαταρία σε λειτουργία gps και hrm κρατάει >8 ώρες. Έχει προπονήσεις κλπ, είναι multisport, αλλά εγώ το έχω μόνο για τρέξιμο, ικανοποιητικό το φως για βραδινό τρέξιμο (για να βλέπεις το ρολόι και να σε βλέπει κάπως και ο άλλος ότι πας). Μπορείς άνετα να προγραμματίσεις τις δικές σου προπονήσεις, τη δική σου τακτική για κάποιον αγώνα, ενώ το online site (αντίστοιχο του strava) αρκετά καλό. Πραγματικά όμως πολύ δύσκολο να έχεις ικανοποιητικό support σε απορίες/προβλήματα είτε από την εταιρεία είτε από συντρέχτες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

asxetos
Forum-Runner

Greece
145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2020 :  23:20:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Προφανώς αν γράψω ότι έχω ακόμα το 305 εδώ και σχεδόν 10 χρόνια, δεν έχει πάθει τίποτα και ακόμα εξυπηρετεί σα πιστό σκυλί όλες τις δρομικές μου απαιτήσεις θα είμαι εκτός θέματος;
Η 2η επιλόγη μου είναι το garmin 25 το οποίο πήρα μεταχειρισμένο έναντι 50€ πριν 2 χρόνια, επίσης αξιοπρεπέστατο.
Άντε η επόμενη αγορά μου να είναι το garmin 35 που έχει και διαλλειματικές.

Μήπως υπερεκτιμούμε αυτά τα μηχανήματα και μας πουλάνε φύκια με περισσότερα λαμπάκια και αχρείαστες ενδείξεις για μέσου επιπέδου δρομείς;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




με την ιδια λογικη πετα τα αυτα και κρατα ρολοι χρονομετρου να γυρισουμε στο 1998

Edited by - asxetos on 15/06/2020 23:21:06
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/06/2020 :  07:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το σίγουρο αγαπητέ asxetos είναι ότι τα λαμπιόνια, τα έξυπνα γραφικά, η στυλάτη σχεδίαση και οι άχρηστες πληροφορίες δεν θα σε οδηγήσουν ποτέ σε καλύτερα αποτελέσματα.
Πηγαίνοντας σε προπονητή με χρονόμετρο του 1998 για 1 χρόνο(σε αντιπαραβολή με το κόστος ενός ακριβού ρολογιού), σίγουρα θα πετύχαινες πολύ περισσότερα απ΄ότι με τα gps του 2020. Άσε που οι γνώσεις τεχνικής που θα μάθαινες θα ήταν σαφώς ανώτερες, κάτι που δεν μπορεί να σου προσφέρει κανένα ρολόι από μόνο του.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

asxetos
Forum-Runner

Greece
145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/06/2020 :  10:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
θα διαφωνησω με επιχειρηματα:

εχει αποδειχθει οτι αυτα τα γκατζετς (δεν ειναι μονο γκαρμιν ακομα και τα κινεζικα των 10-20 ευρ) παρεχουν κινητρο στο μεσο ατομο να αφησει το καναπε και να αθληθει.
Ταυτοχρονα το μεσο ατομο δεν εχει εξειδικευμενες γνωσες προπονητικης ή αθλησης: με αυτα τα γκατζετ μπορει ο καθενας με απλο τροπο να εχει μια γενικη εικονα για την ασκηση που εκανε (αντι να καθεται ειτε μετα τη προπονηση ειτε σπιτι με κομπιουτερακι να ασχοληθει βλεπε 1998 που πλεον ισως τον αποθαρρυνει).
Για το λιγο πιο προχωρημενο του προσφερει ενα μινι εργομετρικο μοντελο αφου επενδυοντας σε ενα καλο και ποιοτικο ρολοι εχει καλυτερη εικονα για τη προοδο του.

Θα μπορουσα να γραφω σελιδες αλλα δε θελω να γινω κουραστικος.
(εχουν γινει αποσο ξερω εγω ο ασχετος απειρες διπλωματικες στα ΤΕΦΑΑ για το θεμα)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/06/2020 :  12:46:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι, είναι κίνητρο...καταναλωτικό. Όπου μόδα και κατανάλωση.
Ναι, το μάτι χορταίνει.
Όχι για την προπονητική εικόνα του μέσου αθλούμενου. Προπονητικά στοιχεία χωρίς γνώσεις για ανάλυση είναι απλά νούμερα, πχ το μήκος δρασκελισμού. Κάνε μια έρευνα σε μέσους δρομείς να σου πουν τι είναι και που χρειάζεται!
Όχι δεν είναι εργομετρικό εργαλείο για τον προχωρημένο. Αυτός που επιδιώκει την βελτίωση κάνει εργομετρικό κανονικό.
Ναι δείχνει πιο πιασάρικη εικόνα για την προπόνηση αλλά δεν συμβάλει στην βελτίωση.
Τα ρολόγια δεν παρέχουν πληροφορίες εξατομικευμένης προπονητικής. Δεν χρειάζεται να πας ΤΕΦΑΑ για να το καταλάβεις.
Όχι δεν χρειάζεσαι 300-600€ για να προπονηθείς, την καταναλωτική μανία μόνο ικανοποιείς, εκεί ακριβώς που στοχεύουν και οι έρευνες που επικαλείσαι.
ΝΑΙ το ακριβό ρολόι θα μπορούσε να είναι ΕΡΓΑΛΕΙΟ εφόσον έχεις προπονητή για να βελτιώσει και να προσαρμόσει την προπόνησή σου. Σε άλλη περίπτωση θα πρέπει να ακούς τον κάθε "ειδήμονα-ημιμαθή" ή να περνάς ώρες στο διαδίκτυο(ωιμέ, πίσω στο 98!!!) μέχρι να βγάλεις άκρη με τις ενδείξεις...και αν!

Φυσικά και είναι δικαίωμα του καθενός να υποστηρίζει ή να αγοράζει ότι θέλει και δι΄αυτό μαχόμεθα!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

asxetos
Forum-Runner

Greece
145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/06/2020 :  15:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγω προσωπικα δε ξοδευω μια περιουσια μιας και τα αγοραζω μτχ: παρατηρω οτι οσοι τα αγοραζουν ειτε εγκαταλειπουν την αθληση ειτε τους περασε η "καψα" οποτε τα ξεφορτωνονται.

Δεν εχω ακουσει απο μεσο δρομεα να αναφερει για δρασκελισμο γιατι απλα δε ξερουν τι ειναι και τη σημασια. Ο μεσος δρομεας θα τρεξει μαξ 5 χλμ ισως με βαβμακερα ρουχα μαζι με παρεα και με στοχο να τερματισει. Αλλο ο μεσος δρομεας που κοπανιεται στα σταδια και κανει διαλλειματικες (για να μη ξεχασουμε και αυτα...που βλεπουμε εκει εξω).

αλλα εδω δεν ειναι πεδιο να δει ο αναγνωστης πιος εχει τη μεγαλυερη.....αποψη αλλα να γραφτουνε και αλλες αποψεις. Οποτε εγω κατεθεσα τη δικη μου αποψη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tromeus
Forum-Runner



123 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/06/2020 :  16:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ποιαν αποψη κατεθεσες asxetos? Δεν μας ειπες ποιο ρολοι εχεις ουτε αν αξιζει τα λεφτα του...

Ο gargadua μας ειπε εχει το 305 και το 25 και δεν χρειαζεται κατι παραπανω.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

asxetos
Forum-Runner

Greece
145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/06/2020 :  16:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και ομως: υπαρχει ενα πραγματακι που λεγεται mouse
χρησιμευει να πηγαινεις πανω στη σελιδα και να διαβαζεις προηγουμενα ποστς

Edited by - asxetos on 16/06/2020 16:26:32
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tromeus
Forum-Runner



123 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/06/2020 :  18:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by asxetos

και ομως: υπαρχει ενα πραγματακι που λεγεται mouse
χρησιμευει να πηγαινεις πανω στη σελιδα και να διαβαζεις προηγουμενα ποστς


Στραβομαρα asxetos. Δικιο εχεις. Ειμαστε και καποιας ηλικιας...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000