Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Επίθεση σκύλων και τραυματισμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

dimk
Newbie Forum Runner

7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 11/07/2020 :  17:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα, σήμερα το πρωί στον Υμηττό δέχτηκα επίθεση από 2 σκυλιά που μου προκάλεσαν τραυματισμούς και στα 2 πόδια, σχετικά σοβαρούς. Είχαν συνοδό ο οποίος προσπαθούσε να τα σταματήσει αλλά μέχρι να τα καταφέρει πρόλαβαν και έκαναν ζημιά. Το μεγαλύτερο είχε λουρί αλλά πρόλαβε και με έπιασε. Εννοείται ότι δεν τα προκάλεσα, ούτε πέρασα πολύ κοντά τους. Μόλις με είδαν να βγαίνω από ένα μονοπάτι μάλλον τρόμαξαν και έτρεξαν ξαφνικά πάνω μου. Επειδή πάω αρκετά συχνά έχω πετύχει και άλλες φορές σκυλιά με συνοδούς και μου έμοιασε σαν να ήθελαν να παίξουν στην αρχή.
Έχει κανείς εμπειρία από ανάλογα περιστατικά; Τι μπορεί να δικαιούται κάποιος που έπεσε θύμα τέτοιας επίθεσης;
Ευχαριστώ.

thimari
Newbie Forum Runner

2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2020 :  09:01:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αμέτρητες εμπειρίες με άλυτα δεσποζόμενα σκυλιά στον Υμηττό. Ακριβώς την ίδια εμπειρία που περιγράφεις είχα και εγώ ,στον " περιπατητικό " του Υμηττού, τον χειμώνα. Ένα μεγάλο σκυλί με λουρί και ένα δεύτερο ελεύθερο του ίδιου ιδιόκτητη, στην ευθεία απο μακριά με είδαν και το ελεύθερο έκανε κατά μέτωπο επίθεση, απόκρουση με γόνατο και κλοτσιές, τρόμαξε και ήρεμησε…
όπως καταλαβαίνεις τον έκραξα ατέλειωτα, τον πήγα μέχρι το αυτοκίνητο και 'εφυγε με απειλές για μηνήσεις κλπ.
Έχω αποφασίσει να κάνω παρατήρηση σε οποίον εχει άλυτο σκυλί, ειδικά με μεγαλόσωμα πιτμπουλ, ροτβαιλλερ κλπ μιας και που το πρόστιμο και ο νόμος είναι ξεκάθαρος, αν εχω κινητο βγάζω φωτογραφείς και τους υπενθυμίζω το 300αρι πρόστιμο, εχει ξεφύγει η κατάσταση, οσο και αν νομίζεις ότι εχεις εκπαιδευσει το σκυλι σου , ποτέ δεν θα σε ρωτήσει να επιτεθεί ή όχι. Αρα πάντα λουρί ή έστω φίμωτρο και όχι πολλες θεωρίες και συζητήσεις.
περισσότερες πληροφορείς εδω
Άρθρο 924 - Αστικός Κώδικας - Ευθύνη του κατόχου ζώου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimk
Newbie Forum Runner

7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2020 :  11:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα θέλατε να μου στείλετε ένα mail ή αριθμό Viber να σας στείλω μια φωτογραφία των σκυλιών και του ιδιοκτήτη να δουμε αν υπάρχει περίπτωση να είναι ο ίδιος;
Το εντυπωσιακό επίσης είναι πως όταν πήγα στο νοσοκομείο για να μου κοιτάξουν τα τραύματα μόλις έφευγε και άλλος με δάγκωμα από δεσποζόμενο σκύλο στον Υμηττό (σε άλλο σημείο, 2 χιλ περίπου μακριά από το δικό μου).
Οι νοσοκόμες είχαν φρικάρει

Ευχαριστώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

akira
Advanced Forum-Runner

Greece


285 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2020 :  20:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σαν δρομεις τι μετρα μπορουμε να παρυμε για να προστατευτουμε απο επιθεση σκυλου, ξερω οτι καποτε ειχε αναφερθει αλλα μια υπενθυμιση θα ηταν καλη

Τα λεμε στο τερματισμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thimari
Newbie Forum Runner

2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2020 :  23:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
dimk καλησπέρα γράψε εδώ ένα email , και επικοινωνούμε .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimk
Newbie Forum Runner

7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/07/2020 :  11:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
dimk.scrap παπάκι gmail.com
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/07/2020 :  16:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by akira

Σαν δρομεις τι μετρα μπορουμε να παρυμε για να προστατευτουμε απο επιθεση σκυλου, ξερω οτι καποτε ειχε αναφερθει αλλα μια υπενθυμιση θα ηταν καλη

Τα λεμε στο τερματισμο





Σπρέυ πιπεριού.Το έχει σε καταστήματα με όπλα σίγουρα,μπορεί και αλλού όμως.

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G. ASIMAS
Forum-Runner

Greece
139 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/07/2020 :  23:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολλές φορές έχω ακούσει για επιθέσεις σε δρομείς (όχι σε μένα) και στην Πανεπιστημιουπολη Ζωγραφου όπου μιλάμε τα σκυλιά χωρίς υπερβολή είναι εκατοντάδες και οι ηλιθιοι ιδιοκτήτες που αφηνουν λυτά σκυλιά 50 και 60 κιλών είναι πάρα πολλοι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

iara
Forum-Runner

67 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2020 :  16:29:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σαφαρι την αθηνα..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikkapen
Advanced Forum-Runner



215 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2020 :  21:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολλες φορες μου επιτεθηκαν και με φοβερισαν σε διαφορα μερη,περυσι τον Αυγουστο με δαγκωσαν στην Ιτεα Φωκιδας.Ετρεχα νυχτιατικα στην Αμφισσα στο νοσοκομειο...Ειναι θεμα ευθυνης του ιδιοκτητη,αν δεν καταλαβαινει τι να του πεις;

Τρεχω αρα υπαρχω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2020 :  22:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το σπρέι πιπεριού πριν το αγοράσετε και το χρησιμοποιήσετε ψάξτε το λίγο γιατί θεωρείται όπλο ως "μέσο εκτόξευσης χημικών ουσιών".

Εγώ πάλι έχοντας σκύλο(6κιλο και όχι κάποιον "φονιά"), θα έπαιρνα το μέρος των σκύλων και πολύ σωστά γράφτηκε η ΚΥΡΙΑ ευθύνη είναι (του συνήθους αδιάφορου) ιδιοκτήτη. Ειδικά των "γνωστών άγνωστων" που νομίζουν ότι εκπαιδεύοντας με λάθος τρόπο έναν σκύλο-φονιά θα προσθέσει κάτι στον ανύπαρκτο ανδρισμό τους.
Η εμπειρία μου λέει ότι είναι καλύτερα να καλοπιάσεις έναν σκύλο(όχι ιδιαίτερα αγριεμένο) παρά να τον κλωτσήσεις, ειδικά όταν περνάς συχνά από το ίδιο μέρος. Αν τον κλωτσήσεις να θυμάσαι ότι και αυτός θυμάται και ακόμα χειρότερα θα είναι επίσης άγριος και στον επόμενο από σένα. Η κλωτσιά ή μια πέτρα δεν είναι πάντα η λύση.
Μαζί μου έχω πάντα κανένα μπισκοτάκι και τους το δίνω αν δω τα σκούρα, κάτι σαν διόδια.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 05/09/2020 22:25:06
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

george5
Newbie Forum Runner

Greece
18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/09/2020 :  22:49:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

...
Μαζί μου έχω πάντα κανένα μπισκοτάκι και τους το δίνω αν δω τα σκούρα, κάτι σαν διόδια.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




Πολύ καλή-έξυπνη ιδέα...

http://anekdota-george.blogspot.com/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G. ASIMAS
Forum-Runner

Greece
139 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/09/2020 :  00:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα περιστατικά από επιθέσεις σκυλων αυξάνονται τελευταία. Σήμερα διάβασα για μια 17χρονη στη Θεσσαλονίκη που της επιτέθηκε αγέλη σκυλων και της κατάφεραν 58 δαγκώματα.Ευτυχως βρέθηκε εκεί κοντά κάποιος και τη βοήθησε αλλιώς μπορεί να είχε άλλη κατάληξη αντί για τραυματισμό.

https://www.gazzetta.gr/plus/koinwnia/article/1511058/ageli-skylon-epitethike-se-17hroni-sti-thessaloniki-tin-dagkosan-58-fores-vid

BAD WORKOUT IS NO WORKOUT

Edited by - G. ASIMAS on 08/09/2020 00:26:36
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/09/2020 :  14:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά θα ήταν η δημοσιογραφία πέραν της "δραματικής" παρουσίασης των γεγονότων να κάνουν και μια πιο βαθιά έρευνα μήπως και ανακαλύψουν τον λόγο επίθεσης όλων αυτών των ζωντανών στον άνθρωπο καθότι η συμπεριφορά και σκέψη τους δεν διαφέρει πολύ από την αντίστοιχη ανθρώπινη.
Όσο ο άνθρωπος αρνείται να συμπορευτεί με την κοινωνία της φύσης τα περιστατικά είναι λογικό να αυξάνονται,.......όχι υπαιτιότητα του σκύλου-ων!
Πριν 2 μέρες βγήκα για τρέξιμο σε γνωστό δρομολόγιο όπου συγκεκριμένος μεγαλόσωμος σκύλος σε περιφραγμένη ιδιοκτησία πάντα με γαβγίζει. Αυτή τη φορά όμως ήταν έξω από την ιδιοκτησία μαζί με τον φίλο της! Άρχισε να γρυλίζει με τεντωμένη ουρά μόλις με είδε, σταμάτησα, γονάτισα και του γλυκομίλησα. Τους κέρασα μπισκοτάκι, τα χάιδεψα και το γρύλισμα σταμάτησε. Κέρδισα λιγότερο γάβγισμα στο επόμενο πέρασμά μου και έχασα λίγα δευτερόλεπτα του χρόνου προπόνησης. Όμως, άξιζε τον κόπο.
Είναι εύκολο να φανταστεί κάποιος αν στο παρελθόν της φώναζα ή την απειλούσα τι θα γινόταν στη συνάντησή μας.
Στο παρελθόν με άλλο αδέσποτο αν και έδειχνε ότι ηρέμησε τελικά με άρπαξε κάτω στο πόδι αλλά όχι δυνατά. Δεν άρχισα να ουρλιάζω, συνέχισα να του γλυκομιλώ και βέβαια με άφησε. Και αυτός κεράστηκε μπισκοτάκι.
Και αυτά φοβούνται όσο εμείς, αν όμως δείξετε τον φόβο σας αυτόματα αποκτούν το πλεονέκτημα(λογική δυνατού-αδύναμου). Ακόμα και σε αγέλη.
Ο σκύλος μας φέρνει αντιμέτωπους με την φύση και εκεί φαίνεται πόσο πολύ έχουμε απομακρυνθεί.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARIOS2020
Advanced Forum-Runner

275 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/09/2020 :  18:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Καλά θα ήταν η δημοσιογραφία πέραν της "δραματικής" παρουσίασης των γεγονότων να κάνουν και μια πιο βαθιά έρευνα μήπως και ανακαλύψουν τον λόγο επίθεσης όλων αυτών των ζωντανών στον άνθρωπο καθότι η συμπεριφορά και σκέψη τους δεν διαφέρει πολύ από την αντίστοιχη ανθρώπινη.
Όσο ο άνθρωπος αρνείται να συμπορευτεί με την κοινωνία της φύσης τα περιστατικά είναι λογικό να αυξάνονται,.......όχι υπαιτιότητα του σκύλου-ων!
Πριν 2 μέρες βγήκα για τρέξιμο σε γνωστό δρομολόγιο όπου συγκεκριμένος μεγαλόσωμος σκύλος σε περιφραγμένη ιδιοκτησία πάντα με γαβγίζει. Αυτή τη φορά όμως ήταν έξω από την ιδιοκτησία μαζί με τον φίλο της! Άρχισε να γρυλίζει με τεντωμένη ουρά μόλις με είδε, σταμάτησα, γονάτισα και του γλυκομίλησα. Τους κέρασα μπισκοτάκι, τα χάιδεψα και το γρύλισμα σταμάτησε. Κέρδισα λιγότερο γάβγισμα στο επόμενο πέρασμά μου και έχασα λίγα δευτερόλεπτα του χρόνου προπόνησης. Όμως, άξιζε τον κόπο.
Είναι εύκολο να φανταστεί κάποιος αν στο παρελθόν της φώναζα ή την απειλούσα τι θα γινόταν στη συνάντησή μας.
Στο παρελθόν με άλλο αδέσποτο αν και έδειχνε ότι ηρέμησε τελικά με άρπαξε κάτω στο πόδι αλλά όχι δυνατά. Δεν άρχισα να ουρλιάζω, συνέχισα να του γλυκομιλώ και βέβαια με άφησε. Και αυτός κεράστηκε μπισκοτάκι.
Και αυτά φοβούνται όσο εμείς, αν όμως δείξετε τον φόβο σας αυτόματα αποκτούν το πλεονέκτημα(λογική δυνατού-αδύναμου). Ακόμα και σε αγέλη.
Ο σκύλος μας φέρνει αντιμέτωπους με την φύση και εκεί φαίνεται πόσο πολύ έχουμε απομακρυνθεί.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




Συμφωνώ ότι ο άνθρωπος φταίει σε τελική ανάλυση γιατί κακομεταχειρίζεται τα ζώα. Από εκεί και πέρα ελάχιστοι θα έχουν την δικιά σου ψυχραιμία και γνώση αντιμετώπισης. Πολύ περισσότερο η κοπελίτσα της είδησης που της επιτέθηκαν 15 σκυλιά. Δεν νομίζω ότι είναι δρματικός ο τόνος εφόσον η είδηση δεν είναι ψευδής. Και δεν έχει διαψευστεί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G. ASIMAS
Forum-Runner

Greece
139 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/09/2020 :  18:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MARIOS2020

quote:
Originally posted by gargadua

Καλά θα ήταν η δημοσιογραφία πέραν της "δραματικής" παρουσίασης των γεγονότων να κάνουν και μια πιο βαθιά έρευνα μήπως και ανακαλύψουν τον λόγο επίθεσης όλων αυτών των ζωντανών στον άνθρωπο καθότι η συμπεριφορά και σκέψη τους δεν διαφέρει πολύ από την αντίστοιχη ανθρώπινη.
Όσο ο άνθρωπος αρνείται να συμπορευτεί με την κοινωνία της φύσης τα περιστατικά είναι λογικό να αυξάνονται,.......όχι υπαιτιότητα του σκύλου-ων!
Πριν 2 μέρες βγήκα για τρέξιμο σε γνωστό δρομολόγιο όπου συγκεκριμένος μεγαλόσωμος σκύλος σε περιφραγμένη ιδιοκτησία πάντα με γαβγίζει. Αυτή τη φορά όμως ήταν έξω από την ιδιοκτησία μαζί με τον φίλο της! Άρχισε να γρυλίζει με τεντωμένη ουρά μόλις με είδε, σταμάτησα, γονάτισα και του γλυκομίλησα. Τους κέρασα μπισκοτάκι, τα χάιδεψα και το γρύλισμα σταμάτησε. Κέρδισα λιγότερο γάβγισμα στο επόμενο πέρασμά μου και έχασα λίγα δευτερόλεπτα του χρόνου προπόνησης. Όμως, άξιζε τον κόπο.
Είναι εύκολο να φανταστεί κάποιος αν στο παρελθόν της φώναζα ή την απειλούσα τι θα γινόταν στη συνάντησή μας.
Στο παρελθόν με άλλο αδέσποτο αν και έδειχνε ότι ηρέμησε τελικά με άρπαξε κάτω στο πόδι αλλά όχι δυνατά. Δεν άρχισα να ουρλιάζω, συνέχισα να του γλυκομιλώ και βέβαια με άφησε. Και αυτός κεράστηκε μπισκοτάκι.
Και αυτά φοβούνται όσο εμείς, αν όμως δείξετε τον φόβο σας αυτόματα αποκτούν το πλεονέκτημα(λογική δυνατού-αδύναμου). Ακόμα και σε αγέλη.
Ο σκύλος μας φέρνει αντιμέτωπους με την φύση και εκεί φαίνεται πόσο πολύ έχουμε απομακρυνθεί.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




Συμφωνώ ότι ο άνθρωπος φταίει σε τελική ανάλυση γιατί κακομεταχειρίζεται τα ζώα. Από εκεί και πέρα ελάχιστοι θα έχουν την δικιά σου ψυχραιμία και γνώση αντιμετώπισης. Πολύ περισσότερο η κοπελίτσα της είδησης που της επιτέθηκαν 15 σκυλιά. Δεν νομίζω ότι είναι δρματικός ο τόνος εφόσον η είδηση δεν είναι ψευδής. Και δεν έχει διαψευστεί.



Θα σεβαστω απόλυτα την άποψη σου και θα πω ότι σε κάποια σημεία έχεις και δίκιο.
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε ο σκύλος που θα έρθεις απέναντι του τι βιωματα έχει αποκτήσει από κακομεταχειρηση του αφεντικού του ή αν είναι αδέσποτο από τη χρονια έκθεση του σε άλλους κινδυνους.
Πίστεψε με στην επίθεση ενός σκύλου το αποτέλεσμα μπορεί να είναι από ένα απλό τράβηγμα και γρατζουνιές μέχρι δυνατό δάγκωμα στη μοιριαια αρτηρία που σημαίνει ότι έχεις 3-5 λεπτά μέχρι να ξεματωσεις και να καταλήξεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000