Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Προπόνηση αρχαριων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

G. ASIMAS
Forum-Runner

Greece
139 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 24/07/2020 :  18:44:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν όπως είπα και στο πρώτο μου post ξεκίνησα πριν 2 μήνες να τρέχω στην Πανεπιστημιουπολη Ζωγραφου.Αυτό που παρατηρώ είναι 2 πράγματα. Πρώτον στο πρώτο ένα-ενάμιση χιλιόμετρο τα πόδια μου είναι αρκετά βαριά και επειδή είναι παρατεταμενα ανηφορικό το κομμάτι αυτό δυσκολεύομαι πάρα πολύ στον συντονισμο αναπνοης και βημάτων με αποτέλεσμα μέχρι να φτάσω στο ψηλότερο σημείο της διαδρομής
να νομίζω πως θα πεθανω(είμαστε και σε περίεργη ηλικία). Μετά τα πράγματα στο κατηφορικό κομμάτι και στις ευθείες βελτιώνεται πολύ.
Προπονουμαι κάθε δεύτερη μέρα και τη μία φορά τρέχω 3 χλμ και την επόμενη 5χλμ.
Σημαντικό να αναφέρω ότι είμαι 40 χρόνων με 3 παιδιά και η ξεκούραση αποτελεί μάλλον πολυτέλεια.
Εσεις που είστε πολύ πιο έμπειροι τι μου προτείνετε ώστε να βελτιώσω κυρίως τις αναπνοές μου???
Να αλλάξω κάτι στον τρόπο προπόνησης??
Περιμενω τις απαντήσεις σας.
Ευχαριστω.

G. ASIMAS
Forum-Runner

Greece
139 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/07/2020 :  20:01:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παραθέτω και στοιχεία από το smart watch μου(honor magic watch 2) μιας πρόσφατης προπόνησης
Τα πρώτα 1500μετρα είναι παρατεταμένη ανηφόρα και μετά εν αλλαξ κατηφορικα και ευθεία κομματια

https://ibb.co/7WK9brR
https://ibb.co/FsX6LhS
https://ibb.co/VCB5Y8L

Edited by - G. ASIMAS on 24/07/2020 20:04:51
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G. ASIMAS
Forum-Runner

Greece
139 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/07/2020 :  20:03:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by G. ASIMAS

Παραθέτω και στοιχεία από το smart watch μου(honor magic watch 2) μιας πρόσφατης προπόνησης
Τα πρώτα 1500μ είναι παρατεταμένη ανηφόρα και μετά έχει κατηφορικα και ευθεία κομμάτια εν αλλαξ

https://ibb.co/7WK9brR
https://ibb.co/FsX6LhS
https://ibb.co/VCB5Y8L



ΚΑΠΟΙΟΣ MODERATOR ΝΑ ΤΟ ΣΒΗΣΕΙ ΤΟ POST ΑΥΤΟ
ΈΨΑΧΝΑ ΤΗΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΊΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΆ ΈΚΑΝΑ QUOTE ΤΟ POST ΜΟΥ

Edited by - G. ASIMAS on 24/07/2020 20:06:32
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/07/2020 :  20:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με τόση λίγη προπονητική βάση, είναι απολύτως φυσιολογικό να σε πεθαίνουν οι ανηφόρες και να νιώθεις βαριά τα πόδια. Συνέχισε τις προπονήσεις και όλα θα πάνε καλά. Θα έρθει μια μέρα που θα κάνεις 3 χιλιόμετρα για ζέσταμα, μια μέρα θα θυμάσαι τι τράβηξες στην αρχή και θα γελάς...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G. ASIMAS
Forum-Runner

Greece
139 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/07/2020 :  21:37:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bloom

Με τόση λίγη προπονητική βάση, είναι απολύτως φυσιολογικό να σε πεθαίνουν οι ανηφόρες και να νιώθεις βαριά τα πόδια. Συνέχισε τις προπονήσεις και όλα θα πάνε καλά. Θα έρθει μια μέρα που θα κάνεις 3 χιλιόμετρα για ζέσταμα, μια μέρα θα θυμάσαι τι τράβηξες στην αρχή και θα γελάς...



Μακαρι φίλε!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/07/2020 :  12:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν δεν σου είναι μακριά, να πας στο μπαμπικτον αντί στην Πανεπιστημιούπολη. Εκεί μπορείς να βγάλεις αρκετές διαδρομές χωρίς ανηφόρες.
Για κανα δυο μήνες μέχρι να αποκτήσεις κάποια βάση, χωρίς να πιέζεσαι απο ανηφόρες. Μετά πάλι πίσω στην Πανεπιστημιουπολη.

Γενικά το καρδιοαναπνευστικο "έρχεται" γρήγορα. Το μιοσκελετικό θέλει λίγη παραπάνω προσοχή στην αρχή.


________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G. ASIMAS
Forum-Runner

Greece
139 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/07/2020 :  14:28:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το έχω σκεφτεί για το badminton... Μακρυά δεν το λες αλλά πάω Πανεπιστημιουπολη επειδή η πύλη των Ιλισίων είναι απέναντι απ το σπίτι μου
Όσο για το μυισκελετικο έχεις απόλυτο δίκιο... Ειδικά εγώ που είχα πολλούς τραυματισμους όλα τα χρόνια σε άλλα ειδη εκγύμνασης και ακόμα τους κουβαλαω

Edited by - G. ASIMAS on 25/07/2020 14:30:38
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ap1986
Newbie Forum Runner

Greece
12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2020 :  00:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μήπως να μείωνες τον ρυθμό στις ανηφόρες για να μην κουράζεσαι τόσο;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PanaYiot
Newbie Forum Runner

1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2020 :  02:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επειδή κι εγώ είμαι καινούργιος στο τρέξιμο θέλω να σου πω ότι είδα μεγάλη διαφορά όταν βρήκα εμπειρο προπονητή και ομάδα.
Μόνος μου, παρόλο που είχα σχετικές γνώσεις, ψιλοτραυματιζόμουν και δεν είχα το αποτέλεσμα που έχω τώρα.
Είχα φτάσει, μόνος μου να κάνω ημιμαραθώνιο, αλλά με τα χίλια ζόρια και μου έβγαινε η γλώσσα έξω.
Τώρα με προπονητή πάω για μαραθώνιο και με τη γλώσσα μέσα. Δηλάδη αρκετά πιο χαλαρά. Ασκήσεις διαλειμματικές, τεμπο και αυξομειώσεις χιλιομέτρων μέσα στην εβδομάδα με έχουν φτάσει σε επίπεδο που ποτέ δεν ήμουν και που ουσιαστικά δε κουράστηκα για να το φτάσω απλά το μόνο που έκανα ήταν να ακολουθώ το πρόγραμμα προπόνησης.
Έτσι η γνώμη μου είναι πως αν δεν μπορείς να βρεις κάποιον που να σου εμπνέει εμπιστοσύνη, ή αν για οποιοδήποτε λόγο δεν είσαι σε θέση να έχεις προπονητή, τότε να βρεις ένα πρόγραμμα προπονήσεων και να το ακολουθήσεις. Υπάρχουν διάφορα στο ιντερνετ, υπάρχουν και εφαρμογές που έχουν προγράμματα προπονήσεων. Βρες δυο τρία που νομίζεις πως μπορείς να ακολουθήσεις, ρώτησε κι εδώ τα παιδιά τη γνώμη τους και έτσι προχωράς.
Καλύτερα αυτές τις πολύ έντονες, τις πολύ απότομες ανηφόρες να τις αποφεύγεις. Αν δε γίνεται αλλιώς, υπάρχει μια λύση. Μήπως να άφηνες στην άκρη το ρολόι σου, να πάρεις garmin ρολόι συμβατό με stryd για να σου δείχνει πως πρέπει να πηγαίνεις στην ανηφόρα και πως στην κατηφόρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2020 :  22:23:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν απλά θέλεις να τρέχεις μειώνεις τον ρυθμό και πας αμυντικά απολαμβάνοντας αυτό που κάνεις. Αν θέλεις το κάτι παραπάνω θα χρειαστείς προπονητή και όχι διαδικτυακά προγράμματα που μπορεί να σου κάνουν και κακό τελικά.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G. ASIMAS
Forum-Runner

Greece
139 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/08/2020 :  23:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας... Τρέχω πιο αμυντικά και συντηρητικά για να το απολαμβάνω γιατί αυτός είναι και ο σκοπός μου και βέβαια για να μειώσω την πιθανότητα τραυματισμού όσο γίνεται.... Προσπαθώ να τρέχω 10 χλμ με σταθερό τέμπο ανά χλμ περίπου στο 6'20''...περιπου 1 ώρα και 5 λεπτά δηλαδή.
Σ αυτό το τέμπο δε φουσκωνω, έχω καλές αναπνοες και τερματίζω χωρίς να νιώθω υπερβολική κούραση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G. ASIMAS
Forum-Runner

Greece
139 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/08/2020 :  23:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προχθές στην Κέρκυρα έτρεξα τα 10χλμ σε 1ωρα και 4 λεπτά με μέσο ρυθμό 6'35''....
Όταν τερμάτισα και έκανα τις διατάσεις μου ένιωθα πολύ καλά. Σ αυτό το ρυθμό δεν λαχανιαζω καθόλου και θα έλεγα πως μέχρι το 6ο χιλιόμετρο πήγαινα πολύ άνετος με πολύ καλές ανάσες.
Σημερα έκανα ένα 5αρι στα 28'20''.. Χρόνος πολύ καλός για μένα που δεν είχα επαφή με το τρέξιμο (τρέχω μόλις 3 μήνες) και παρόλο που το πρώτο χιλιόμετρο το έκανα σαν ζέσταμα σε 6'20''.
Νομιζω ότι όσο περνάει ο καιρός βρίσκω τα πατήματα μου και τους χρόνους που μου επιτρέπουν να τρέχω χωρίς να κουράζομαι υπερβολικά είτε στην άσφαλτο είτε στο βουνο στο χώμα σε πιο trail καταστάσεις.

Edited by - G. ASIMAS on 12/08/2020 23:38:27
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/08/2020 :  13:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όταν σε κάποια προπόνησή είσαι παραπάνω ευδιάθετος, προπάθησε να τρέχεις μικρά διαστήματα(200-400μ) με λίγο γρηγορότερο ρυθμό.
Μην επικεντρώνεσαι αποκλειστικά σε νούμερα απόστασης, μπορεί να είναι και η απόσταση πχ από 3 κολώνες φωτισμού ή στενό από στενό. Με τυχαία σημάδια δηλαδή. Οι επαναλήψεις των γρήγορων κομματιών αναλόγως της διαθέσεως(4χ400 ή 5χ200 ή 6χ400 ή ότι άλλο θέλεις). Θα σε βοηθήσει μελλοντικά να βελτιώσεις τους χρόνους σου.
Μόνο μην το παρακάνεις.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G. ASIMAS
Forum-Runner

Greece
139 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/08/2020 :  14:38:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Όταν σε κάποια προπόνησή είσαι παραπάνω ευδιάθετος, προπάθησε να τρέχεις μικρά διαστήματα(200-400μ) με λίγο γρηγορότερο ρυθμό.
Μην επικεντρώνεσαι αποκλειστικά σε νούμερα απόστασης, μπορεί να είναι και η απόσταση πχ από 3 κολώνες φωτισμού ή στενό από στενό. Με τυχαία σημάδια δηλαδή. Οι επαναλήψεις των γρήγορων κομματιών αναλόγως της διαθέσεως(4χ400 ή 5χ200 ή 6χ400 ή ότι άλλο θέλεις). Θα σε βοηθήσει μελλοντικά να βελτιώσεις τους χρόνους σου.
Μόνο μην το παρακάνεις.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




Το έχω υπόψιν να κάνω διαλειματικη προπόνηση από Σεπτέμβρη που θα γυρίσω Αθήνα... Μια προπόνηση από τις 3-4 της εβδομάδας θα γίνεται στο στίβο με αυτόν τον τροπο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/08/2020 :  09:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οχι διαλειματικές, κάντο σαν παιχνίδι στην προπόνηση. Οι αποστάσεις είναι ενδεικτικές, εναλλακτικά μπορείς να πειραματιστείς με χρόνο. 3χ(2΄αργό-1΄γρήγορο) κλπ
Ζητούμενο είναι να χαρείς, όχι να ξεπατωθείς και παράλληλα να έχεις μερικά οφέλη!
http://www.runningnews.gr/item.php?id=2824
https://runningnews.gr/2015/09/%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7-fartlek/
Νομίζω 1 διαλειματική/βδομάδα θα σε χρεώσει κούραση.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 14/08/2020 09:16:30
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G. ASIMAS
Forum-Runner

Greece
139 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/08/2020 :  13:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Οχι διαλειματικές, κάντο σαν παιχνίδι στην προπόνηση. Οι αποστάσεις είναι ενδεικτικές, εναλλακτικά μπορείς να πειραματιστείς με χρόνο. 3χ(2΄αργό-1΄γρήγορο) κλπ
Ζητούμενο είναι να χαρείς, όχι να ξεπατωθείς και παράλληλα να έχεις μερικά οφέλη!
http://www.runningnews.gr/item.php?id=2824
https://runningnews.gr/2015/09/%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7-fartlek/
Νομίζω 1 διαλειματική/βδομάδα θα σε χρεώσει κούραση.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




Πολύ ωραίο ακούγεται!!!!
Τι μου προτείνετε οι πιο έμπειροι πχ σε μια απόσταση 5χλμ??
Χοντρικά στο μισάωρο που θα τρέξω να κάνω 2λεπτα κανονικό τρέξιμο στο ρυθμό μου και 1 λεπτό πιο έντονο μέχρι να τερματίσω???
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000