Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Κάλτσες συμπίεσης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Kimonas
Forum-Runner

Greece


193 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 28/07/2020 :  10:07:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Καλημέρα

θα ήθελα την συμβουλή για κάλτσες συμπίεσης που να μπορώ να χρησιμοποιήσω για trail αλλά και για δρόμο

Ευχαριστώ

Edited by - Kimonas on 28/07/2020 10:10:40

samis
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2020 :  11:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξεκίνησα με κάλτσες συμπίεσης ειδικής παραγγελίας (μέτρηση γάμπας κλπ) στην Γερμανία. Μετά κάλτεσς συμπίεσης για Μαραθώνιο (Ελληνικής κατασκευής , πολύ καλές) . Κάλτσες ΙΜ κλπ. Με βοηθούσαν γενικά όλες. Μέχρι που πήγα σ ένα Αθλητικό κατάστημα και ρώτησα την γνώμη 2 πελατών -Αθλητών. 'πάρε μία μεσαίας τιμής αλλά στονούμερό σου' κόστιζε ελάχιστα συγκριτικά με αυτά που έχω δώσει. Είχα το ίδιο αποτελεσμα.... με βοηθούν το ίδιο και αντέχουν το ιδιο... Ηθικό δίδαγμα: αν δεν κάνουμε πρωταθλητισμό , αλλά είμαστε Αθλητές , ας απλοποιήσουμε λόγο την ζωή .Σημασία έχει η βελτίωση της φυσικής μας κατάστασης , τα υπόλοιπα έχουν πολύ πολύ marketing.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kimonas
Forum-Runner

Greece


193 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/07/2020 :  12:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες
Έχεις καμία εταιρεία να μου συστήσεις ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

samis
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2020 :  11:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
όπως είπαμε ότι μάρκα και να πάρεις , το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις. Εννοείται ότι δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο θέμα υγείας όπου ακούμε μόνο τον γιατρό μας. Μέτρα την επάνω διάμετρο γάμπας και το μήκος (μέχρι τον αστράγαλο) αυτό καθορίζει το νούμερο της κάλτσας ελεγχόμενης συμπίεσης. όλες είναι απο διαπνέοντα υλικά . αν υπάρχουν χειμερινές /θερινές , για την Ελλάδα πάντα θερινές διαλέγουμε. Επίσης μπορείς να πάρεις κάλτσες μόνο για την γάμπα (γκέτες) , που είναι καλές για μέχρι ~20 χλμ τρέξιμο . Αν δεν κάνεις 3αθλο (δηλ.δεν θα κολυμπάς με γκέτες) είναι πολλές οι επιλογές . Η μάρκα δεν νομίζω να παίζει ρόλο , ο πωλητής να ξέρει...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2020 :  15:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πωλητής που να ξέρει, δύσκολο

δοκίμασε εδώ, https://www.new-life.com.gr/ και εδώ http://www.xcode.gr/

________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

samis
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2020 :  13:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
έχω δοκιμάσει και τους 2 . Ο 1ος εμπορεύεται και είναι Αθλητής και δίνει τίμιες συμβουλές. ο 2ος κατασκευάζει κάλτσες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G. ASIMAS
Forum-Runner

Greece
139 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/08/2020 :  23:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χθες φόρεσα για πρώτη φορά τις γκετες της compressport.... Έκανα 10χλμ και νομίζω πως ένιωσα λιγότερη κόπωση κυρίως στις γάμπες μου....
Αγορασα επίσης και κάλτσες της ίδιας εταιρείας ένα ζευγάρι Low Cut και ένα High.... Έχω δοκιμάσει μόνο το low προς το παρών και μόνο θετικά έχω να πω...
Κάποια στιγμή θα αγοράσω πάλι της ίδιας εταιρείας το full leg compression... Νομίζω ότι λόγω ελαφράς πλατυποδιας θα βοηθήσει αρκετά στο όλο stability των ποδιών μου.


BAD WORKOUT IS NO WORKOUT
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kimonas
Forum-Runner

Greece


193 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/08/2020 :  16:34:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα


Τελικά πήρα τις κάλτσες compressport και είμαι αρκετά ικανοποιημένος, ειδικά στα long run
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/08/2020 :  19:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν υπάρχει καμία διαφορά αν φοράς κάλτσα συμπιεσης. Το μόνο που μπορεί να κάνει η κάλτσα συμπίεσης είναι να σταθεροποιήσει την άρθρωση λίγο. Οι δρομικές κάλτσες της compressport δυστυχώς είναι αρκετά ευαίσθητες και σκίζονται ευκολα ΑΛΛΑ ποιοτικά είναι ότι καλυτερο έχω βάλει σε κάλτσα. Ότι πληρώνεις παίρνεις.

Edited by - hypnox on 20/08/2020 19:23:17
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000