Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 παπουτσια για βουνο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

andrewmanetas
Newbie Forum Runner

Greece
15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 04/08/2020 :  15:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα,
Ασχολούμαι με το τρέξιμο βουνού πολύ καιρό αλλά δεν έχω σοβαρό παπούτσι .Θέλω ένα σχετικά ελάφρυ παπούτσι και ανθεκτικό.Είμαι ανάμεσα στο la sportiva helios 3 και το la sportiva kaptiva.Επείσης δεν είμαι σίγουρος για την la sportiva ειναι καλή, προτείνετε κάποια αλλη?

Edited by - andrewmanetas on 04/08/2020 15:23:18

spyros1976
Senior Forum-Runner

889 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2020 :  16:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα πρότεινα να μην επιλέξεις το Helios. Η σόλα του είναι ακατάλληλη για τεχνικά μονοπάτια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2020 :  17:42:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η la sportiva είναι πολυ καλη (για εμενα προσωπικά βασικά η κορυφαία) το helios δεν είναι για τεχνικό μονοπάτι. Αν θέλεις ελαφρυ τότε το bushido είναι το παπούτσι που δίνουν για γρήγορους αγώνες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2020 :  20:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν θελεις la sportiva ανθεκτικο αλλα ομως καπως βαρυ θα πας σε akyra αλλιως θα προτεινα ανεπιφυλακτα το aksha παραβπολυ καλο. Αυτα για la sportiva
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrewmanetas
Newbie Forum Runner

Greece
15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2020 :  09:14:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για τις συμβουλές επειδή τρέχω κυρίως μικρούς αγώνες πχ 5χιλ πιστευω πως η καλητερη επιλογη ειναι κατι ελαφρυ, ομως το bushido λενε μεν πως ειναι για γρήγορους αγώνες αλλα ειναι 600 γρ.νουμ42.Το VK λέει τιποτα?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2020 :  10:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το θέμα είναι και τι αίσθηση σου βγάζει το παπουτσι. Ελαφρυ είναι και το inov8 xtalon. Το πρόβλημα είναι αν το πόδι σου αντέχει τόσο ελαφρυ παπουτσι γιατί ωραία τα ελαφριά αλλά αν πατησεις καλά σε κανένα βράχο η προεξοχή κουτσαθηκες. Επίσης το ελαφρυ παει στα λίγα κιλά. Όσο πιο ευσωμος τόσο περισσότερη πιεση το παπουτσι. Αν παλι είναι για αγώνες σε δασικούς δρόμους κτλ κτλ και όχι ιδιαίτερα μονοπάτια γιατί 5-10 χλμ συνήθως τέτοιοι αγώνες είναι πηγαινε παρε πχ το pegasus trail (οχι το 2) που μια χαρά κάνει τη δουλειά του η το yerrakiger
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrewmanetas
Newbie Forum Runner

Greece
15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2020 :  11:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by hypnox

Το θέμα είναι και τι αίσθηση σου βγάζει το παπουτσι. Ελαφρυ είναι και το inov8 xtalon. Το πρόβλημα είναι αν το πόδι σου αντέχει τόσο ελαφρυ παπουτσι γιατί ωραία τα ελαφριά αλλά αν πατησεις καλά σε κανένα βράχο η προεξοχή κουτσαθηκες. Επίσης το ελαφρυ παει στα λίγα κιλά. Όσο πιο ευσωμος τόσο περισσότερη πιεση το παπουτσι. Αν παλι είναι για αγώνες σε δασικούς δρόμους κτλ κτλ και όχι ιδιαίτερα μονοπάτια γιατί 5-10 χλμ συνήθως τέτοιοι αγώνες είναι πηγαινε παρε πχ το pegasus trail (οχι το 2) που μια χαρά κάνει τη δουλειά του η το yerrakiger


Βασικά ειμαι 48 κιλα και εχω δοκιμασει το salomon speedcross 3 και μου φανηκε βαρύ στο σήκωμα του ποδιού και σε βάρος ειναι όσο το bushido.Επείσης οι αγώνες που κάνω ειναι κυριως με τεχνικά μονοπάτια και επειδη οπως κατάλαβα τα helios και τα vk ειναι μεν για μικρους αγωνες αλλα οχι για τεχνικα μονοπάτια το βλέπω για kaptiva που εχει μετρια σολα και καλο βαρος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2020 :  17:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και το kaptiva 280 είναι. Τεσπα εφόσον επιβιωσες με το speedcross μη φοβάσαι τπτ μπορείς να βάλεις τα παντα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrewmanetas
Newbie Forum Runner

Greece
15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2020 :  22:39:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
OK Θενκς με επεισες.Απο οτι καταλαβα το bushido ειναι μια καλη επιλογη καθως και οι κριτικες λενε μονο θετικα για αυτο και θα μου εξασφαλισει ενα σχετικα ασφαλες τρεξιμο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2020 :  01:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κοίτα αν θελεις κατι πολυ ελαφρυ μια πολυ καλή επιλογή είναι το inov8 xtalon 212. Ελαφρυ και γρήγορο παπουτσι. Το μειονέκτημα του είναι πως δεν έχει rock plate και νιώθεις σχεδόν τα παντα. Το bushido είναι πιο βαρυ αλλά είναι τρακτέρ δεν καταλαβαίνει τπτ. Εμένα το bushido δε με βόλεψε σαν φόρμα γιατί με χτυπουσε το κολάρο. Παρόλα αυτα δε μπορω να πω πως δεν είναι πολυ καλο παπουτσι. Επίσης υπάρχουν παπουτσια που ενώ είναι σχετικά βαριά δίνουν την αίσθηση του πιο αναλαφρου υποδηματος στο τρέξιμο. Αν μπορεις να δοκιμάσεις παντως κάνε το πριν αγοράσεις αλλιώς και τα 2 παπουτσια που είπα είναι πολυ καλα με το LA sportiva να υπερτερεί σε grip , προστασια λόγω rock plate και αντοχή και το inov8 να κερδίζει σε βάρος και τιμή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrewmanetas
Newbie Forum Runner

Greece
15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2020 :  14:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το inov8 xtalon 212 το έχεις δοκιμάσει;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/08/2020 :  20:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι το ειχα. Γρηγορο παπουτσι, ελαφρυ, χωρίς πολυ προστασια βέβαια. Για μικρές αποστάσεις μια χαρά είναι. Απλά λόγω χαμηλού βάρους (λίγο υλικό) δεν έχει την αντοχή άλλων παπουτσιων και αν κανεις αρκετά χλμ σε προπονηση αρχιζει και κουραζει το ποδι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000