Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Βαριά γονατα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

G. ASIMAS
Forum-Runner

Greece
139 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 23/08/2020 :  13:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε ολους
Μετα τα 2 τελευταία run νιώθω τα γόνατα μου βαριά και όταν πιέζω τα οστά γύρω από την επιγονατίδα αλλά και σ αυτήν νιώθω ελαφρυ πόνο... Δεν πονάω όταν περπατάω ούτε στο τρέξιμο... Απλώς τα νιώθω ασηκωτα... Έχω σταματήσει τελείως από την Πέμπτη και κάνω παγοθεραπεια....
Να φανταστώ κόπωση η κάτι περισσότερο????
Ευχαριστω..

BAD WORKOUT IS NO WORKOUT

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/08/2020 :  21:31:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
G.Asimas, καλησπέρα.

Κανένας δεν μπορεί να γνωρίζει τίποτα περισσότερο από μία διάγνωση ενός γιατρού. Φυσικά το αναφέρω με κάθε σεβασμό απέναντι στον καθένα από εμάς έχει μία "εμπειρία" σε κάτι τέτοιο. Αλήθεια, έχεις σκεφτεί να τον επισκεπτείς; ή εναν φυσικοθεραπευτή τουλάχιστον..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G. ASIMAS
Forum-Runner

Greece
139 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/08/2020 :  00:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mike07

G.Asimas, καλησπέρα.

Κανένας δεν μπορεί να γνωρίζει τίποτα περισσότερο από μία διάγνωση ενός γιατρού. Φυσικά το αναφέρω με κάθε σεβασμό απέναντι στον καθένα από εμάς έχει μία "εμπειρία" σε κάτι τέτοιο. Αλήθεια, έχεις σκεφτεί να τον επισκεπτείς; ή εναν φυσικοθεραπευτή τουλάχιστον..


Εννοείται πως το έχω σκεφτεί αλλά είμαι διακοπές σε νησί και καταλαβαίνεις πως δεν εμπιστεύομαι όποιον να ναι... Εχοντας εμπειρία από αλλου είδους άθλημα αφήνω πρώτα λίγο χρόνο ξεκούρασης(ηδη νιώθω καλύτερα) σε συνδυασμό με παγοθεραπεια... Έχω την εμπειρία να καταλάβω έναν τραυματισμό... Απλά όταν κάποιος ασχολείται πολλά χρόνια με κάτι αναπόφευκτα γνωρίζει εμπειρικά και από τραυματισμους....

BAD WORKOUT IS NO WORKOUT

Edited by - G. ASIMAS on 24/08/2020 00:39:01
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/08/2020 :  15:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δοκίμασε και λίγη PENSAID, αν είναι κάτι πρόσκαιρο νομίζω θα σε βοηθήσει.
Πάνω απ΄όλα η ξεκούραση.

BAD WORKOUT IS NOT WORKOUT, και όμως είναι. Η προετοιμασία του αθλούμενου δεν είναι μόνο σωματική αλλά και ψυχική. Το να γνωρίζεις παθαίνοντας, είναι κέρδος. Επίσης μπορεί να είσαι κομμάτια και να βγεις να τρέξεις, όχι δεν θα σπάσεις κάποιο ρεκόρ, σίγουρα όμως θα νοιώσεις καλύτερα. Μόνο ο καναπές μπορεί να θεωρηθεί IS NOT WORKOUT.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jimpapi
Forum-Runner



70 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2020 :  22:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από προσωπική εμπειρία θα μιλήσω και δυστυχώς χωρίς να ξέρω τι ακριβώς έχεις. Τα βαρειά γόνατα εγώ προσωπικά τα νιώθω όταν έχω κουράσει τα πόδια μου με πολλά η δύσκολα χιλιόμετρα. Με αποτέλεσμα οι μύες να μη στηρίζουν σωστά την άρθρωση λόγω κάματου και τελικά οι επιπλέον κι αδιάκοπες προπονήσεις να καταλήγουν σε αθροιστικούς μικροτραυματισμούς των συνδέσμων του γονάτου. Συνήθως δεν κάνω παγοθεραπεία αλλά ξεκουρασοθεραπεία 1 ημέρας μόνο και μετά επανένταξη με τις πρώτες προπονήσεις χαλαρές. Η μυική ενδυνάμωση γυμναστηρίου πάντα με βοηθάει στις μέρες που δεν τρέχω λόγω κοπωσης (αν κι αποφεύγω τις διακοπές του προγράμματος πανω από 3 μέρες το μέγιστο). Εφόσον σε βαραίνουν και τα ΔΥΟ μαλλον δε μιλάμε για επίσημο τραυματισμό. Ξεκουρασε τα λίγο. Μην ανεβάζεις απότομα τα εβδομαδιαία χιλιόμετρα. Πήγαινε τα μια βδομάδα πανω (περισσότερα) μία λιγότερα! και σταδιακά φτάσε στον εβδομαδιαίο όγκο που επιζητάς. Το ίδιο και με τις ταχύτητες. Οχι υπερβολές. Το 90% της ένταση φτάνει για να βελτιωθείς περισσότερο από το 98% στις διαλλειματικές σου. Μην επιζητάς την ταχύτητα αλλά την αντοχή στην ταχύτητα. Αρα λίγο πιο αργά και πιο πολλές επαναλήψεις είναι καλύτερο από το να σπας τα πόδια σου σε ρυθμούς που δεν αντέχουν. Καλύτερα να εξαντλείσαι καρδιαναπνευστικά παρά μυικά..
Καλή συνέχεις συναθλητές !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

G. ASIMAS
Forum-Runner

Greece
139 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2020 :  23:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
Νιώθοντας πλέον πολύ καλύτερα μετά από 6 μέρες ξεκούρασης έκανα πολύ χαλαρά 5χλμ.
Μια πολύ μικρή ενόχληση είχα και στις 2 επιγονατιδες σχεδόν αμεληταια...
Θα το κοιτάω ανεβαίνοντας σταδιακά... Τα βάρη τα έχω κι αυτά στο πρόγραμμα τις μέρες που δεν θα τρέχω.


BAD WORKOUT IS NO WORKOUT
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000