Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 πόνος στις γαμπες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2012 :  10:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σάββα, έχω βρεθεί αρκετές φορές στην κατάσταση που περιγράφεις (ιδίως στις αρχές του midfoot), τόσο οι γάμπες όσο και οι περονιαίοι.
Γερό πάτημα από μασέρ και ήμουν μια χαρά...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2012 :  10:30:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Σάββα, έχω βρεθεί αρκετές φορές στην κατάσταση που περιγράφεις (ιδίως στις αρχές του midfoot), τόσο οι γάμπες όσο και οι περονιαίοι.
Γερό πάτημα από μασέρ και ήμουν μια χαρά...

"My sport is your sport's punishment"



Ο φυσιοθεραπευτης που μου το ψηλαφισε εχθες μου ειπε οτι αν δεν ειναι θλαση που μαλλον δεν ειναι, ειναι ετοιμο να γινει αν δεν το προσεξω.
Θα τον παρω να το πατησουμε λιγο περιμετρικα στην αρχη θα κανω και 2-3 ημερες μονο κολυμπι και βλεπουμε.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2012 :  10:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τότε όχι, σε τέτοια περίπτωση (έστω και διάτασης) δεν το πατάς.
Πολύ γκαντεμιά ρε φίλε...
Περαστικά!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2012 :  10:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Τότε όχι, σε τέτοια περίπτωση (έστω και διάτασης) δεν το πατάς.
Πολύ γκαντεμιά ρε φίλε...
Περαστικά!

"My sport is your sport's punishment"



Και δεν το καταλαβα κι ολας εκεινη την ωρα καν, τι να πω.
Σε ευχαριστω παντως.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2012 :  12:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλώς τονε! Γίναμε 2!

Αφού λοιπόν ότνα πήγα στον ορθοπαιδικό και το πόδι δεν πονούσε και είδ ακαι απόειδα, πήγα στον συσικοθεραπευτή. Η γάμπα μου είναι σφιχτή (όχι πέτρα στο χαλαρό της) και μάλλον είναι σύσπαση μυός.¨εκανα υπέρηχο μαλακών μορίων το Σάββατο αλλαά δεν βρέθηκε αιμάτωμα, οπότε δεν είναι θλάση. Έχω ήδη πάει στον φυσικοθεραπευτή 2 φορές και αισθάνομαι καλύτερα. Δεν πονάω όταν περπατάω. Βέβαια, αυτό που με απσχολεί είναι ότι ο πόνος έχει μετατοπιστεί....πονάω κατά μήκος της γάμπας όταν το πιέζω,. Ο πόνος είναι σα να έχω μελανιά και την πιέζω.
Εγώ έκανα και την βλακεία α τρέξω το 30αιρι με τον πόνο (βλακεία μεν, δεν το μετανοιώνω δε ). Ο φυσικοθεραπευτής μου είπε να μην τρέχω και να κάνω μασάζ-όχι μαλάξεις όπως αυτός (βασικά, in a way,ευγενικά μου είπε, δεν ξέρεις να τις κάνεις όπως εγώ). Με πεθαίνει στον πόνο με τις μαλάξεις.Ιδρωμένη βγαίνω από κει μέσα. Και κουτσή! Παίρνει λίγη ώρα να περπατήσει κανονικά οτ πόδι μου.

Πάντως σήμερα θα ξαναπάω-κάνω εντατικά μαθματα όπως βλέπεις. Εϊναι πολύ καλός και δρομέας (έχει και ρεκόρ στους βετεράνους), άρα καταλαβαίνει τον πόνο σου στην κυριολεξία.

Μη λες ρε συ ότι χάνεις την κλασσική! Τι να πω εγώ που από το 30άρι έχω τρέξει 2 6αρια στο 7λεπτά/χλμ; Εϊμαια κόμη αισιόδοξη. Η ξεκούραση εξαλλου, είναι μέρος της προπόνησης (παρηγοριά στον άρρωστο!).

Κι εγώ όπως κι εσύ, βγήκα να τρέξω με τον αδερφό μου με 6:30/χλμ και πιάστηκε η γάμπα μου. Καλά λέω ότι το αργό τρέξιμο με κουράζει.....





Life is full of surprises
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2012 :  13:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Καλώς τονε! Γίναμε 2!

Αφού λοιπόν ότνα πήγα στον ορθοπαιδικό και το πόδι δεν πονούσε και είδ ακαι απόειδα, πήγα στον συσικοθεραπευτή. Η γάμπα μου είναι σφιχτή (όχι πέτρα στο χαλαρό της) και μάλλον είναι σύσπαση μυός.¨εκανα υπέρηχο μαλακών μορίων το Σάββατο αλλαά δεν βρέθηκε αιμάτωμα, οπότε δεν είναι θλάση. Έχω ήδη πάει στον φυσικοθεραπευτή 2 φορές και αισθάνομαι καλύτερα. Δεν πονάω όταν περπατάω. Βέβαια, αυτό που με απσχολεί είναι ότι ο πόνος έχει μετατοπιστεί....πονάω κατά μήκος της γάμπας όταν το πιέζω,. Ο πόνος είναι σα να έχω μελανιά και την πιέζω.
Εγώ έκανα και την βλακεία α τρέξω το 30αιρι με τον πόνο (βλακεία μεν, δεν το μετανοιώνω δε ). Ο φυσικοθεραπευτής μου είπε να μην τρέχω και να κάνω μασάζ-όχι μαλάξεις όπως αυτός (βασικά, in a way,ευγενικά μου είπε, δεν ξέρεις να τις κάνεις όπως εγώ). Με πεθαίνει στον πόνο με τις μαλάξεις.Ιδρωμένη βγαίνω από κει μέσα. Και κουτσή! Παίρνει λίγη ώρα να περπατήσει κανονικά οτ πόδι μου.

Πάντως σήμερα θα ξαναπάω-κάνω εντατικά μαθματα όπως βλέπεις. Εϊναι πολύ καλός και δρομέας (έχει και ρεκόρ στους βετεράνους), άρα καταλαβαίνει τον πόνο σου στην κυριολεξία.

Μη λες ρε συ ότι χάνεις την κλασσική! Τι να πω εγώ που από το 30άρι έχω τρέξει 2 6αρια στο 7λεπτά/χλμ; Εϊμαια κόμη αισιόδοξη. Η ξεκούραση εξαλλου, είναι μέρος της προπόνησης (παρηγοριά στον άρρωστο!).

Κι εγώ όπως κι εσύ, βγήκα να τρέξω με τον αδερφό μου με 6:30/χλμ και πιάστηκε η γάμπα μου. Καλά λέω ότι το αργό τρέξιμο με κουράζει.....





Life is full of surprises




Εμενα με ποναει και στο περπατημα, βασικα ενοχλει μπορω να περπατησω δηλαδη, θα το αφησω λιγες ημερες να ηρεμησει και θα κανω παγοθεραπεια και κολυμπι χωρις να δουλευω πολυ τα ποδια.
Βασικα Αλεξανδρα αν ειχα χλμ στα ποδια μου δεν θα με πειραζε τοσο αλλα ξεκινησα αργα την "προετοιμασια" για τον Μαραθωνιο με σκοπο απλα να τερματισω γυρω στις 3,30 ωρες.
Τωρα αναλογως ποτε θα περασει η γαμπα και τι θα μπορω να κανω απο προπονηση θα εξαρτηθει αν θατρεξω τελικα.
Ευχομαι περαστικα και σε σενα που απο τι καταλαβαινω πας καλα και να στηθουμε στο τελος και οι δυο στην αφετηρια.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2012 :  13:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

Εμενα με ποναει και στο περπατημα, βασικα ενοχλει μπορω να περπατησω δηλαδη, θα το αφησω λιγες ημερες να ηρεμησει και θα κανω παγοθεραπεια και κολυμπι χωρις να δουλευω πολυ τα ποδια.
Βασικα Αλεξανδρα αν ειχα χλμ στα ποδια μου δεν θα με πειραζε τοσο αλλα ξεκινησα αργα την "προετοιμασια" για τον Μαραθωνιο με σκοπο απλα να τερματισω γυρω στις 3,30 ωρες.
Τωρα αναλογως ποτε θα περασει η γαμπα και τι θα μπορω να κανω απο προπονηση θα εξαρτηθει αν θατρεξω τελικα.
Ευχομαι περαστικα και σε σενα που απο τι καταλαβαινω πας καλα και να στηθουμε στο τελος και οι δυο στην αφετηρια.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ



Έτσι ήταν και εμένα. Τώρα δεν πονάω στο περπάτημα. Πριν πάω στον φυσικοθεραπευτή (10 μέρες μετά το 30αρι) έβαζα πάγο και δεν είχα τρέξει και δεν είχε γίνει τίποτα.
20 ευρώ είναι η φορά και τα δίνω με μεγάλη ευχαρίστηση. Δεν είχα κάνει ποτέ φυσικοθεραπεία και μου έχει κάνει εντύπωση πόσο αποτελσματική είναι. Με παρότρυνε φίλος δρομέας που με είδε στον στίβο να χαζεύω και να να κλαίω την μοίρα μου. Μου λέειπήγαινε 2-3 φορές και θα σε φτιάξει.
Άλλοι παίρνουν 80 την φορά. Στο λέω για να μην χάσεις χρόνο.

Στην χειρότερη θα τρέξεις με την αδερφή σου (ή δεν τρέχει μαραθώνιο;) και εγώ με τον αδερφό μου.


Life is full of surprises
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2012 :  13:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξανατρεχω με την αδερφη μου τερμα.
Στα 10χλμ θα τρεξει.
Σε ποιον πηγες?
Στειλε μου στο FB αν θελεις.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2012 :  14:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
FB δεν έχω εδώ. Το email που έχω δώσει εδώ, δεν ισχύει, οπότε στείλε μου email στο chandanoua@yahoo.com.



Life is full of surprises
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maravich
Advanced Forum-Runner



284 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2012 :  13:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Την Παρασκευή πήγα για τρέξιμο και καπάκι για κολύμπι(σε πισίνα) και λίγο πριν ολοκληρώσω τα 2 χιλιόμετρα με έπιασε κράμπα στην πισίνα στην αριστερή γάμπα, με αποτέλεσμα να έχω ένα σφίξιμο μέχρι και σήμερα. Τι μπορώ να κάνω για να φύγει αυτο το σφίξιμο εκτός απο ξεκούραση; ο πάγος αρκεί;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2012 :  13:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by maravich

Την Παρασκευή πήγα για τρέξιμο και καπάκι για κολύμπι(σε πισίνα) και λίγο πριν ολοκληρώσω τα 2 χιλιόμετρα με έπιασε κράμπα στην πισίνα στην αριστερή γάμπα, με αποτέλεσμα να έχω ένα σφίξιμο μέχρι και σήμερα. Τι μπορώ να κάνω για να φύγει αυτο το σφίξιμο εκτός απο ξεκούραση; ο πάγος αρκεί;




Δεν ειναι λογικα κατι σοβαρο το εχω παθει κι εγω οταν εκανα σανιδα στο κολυμπι αλλα δεν μου ειχε κρατησει τοσο πολυ.
Αν κανεις ελαφρα διαταση σε ποναει?
Ισως θελει λιγο ξεκουραση να αποφορτιστει το σημειο.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maravich
Advanced Forum-Runner



284 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/10/2012 :  14:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όχι οταν κάνω διάταση δεν με πονάει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NGU
Newbie Forum Runner

25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/01/2013 :  10:07:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλή σας μέρα,
Πριν δέκα μέρες περίπου στο τέλος τρεξίματος διάρκειας περίπου 1,10h.(αερόβιο ρυθμό), ένιωσα πόνο κάτω στον αχίλλειο και συνέχισα περπατώντας. Φηλαφώντας τον αχίλλειο δεν ένιωσα κάτι, όμως ψηλαφώντας στον υποκνημήδιο εξωτερικά ένιωσα έντονο πόνο. Ο ορθοπεδικός τελικά μου είπε ότι μάλλον πρόκειται για ελαφριά θλάση και μου συνέστησε ξεκούραση. Χθές και αφού έκανα και κολύμπι ο πόνος έιχε σχεδόν εξαφανιστεί και μόνο κατά την διάταση ένιωθα ένα μικρό τράβηγμα. Ξαφνικά και χωρίς να έχω κάνει κάτι ιδιαίτερο (εκτός από χαλαρές διατάσεις και λίγο σήκωμα στα δάχτυλα) ένιωσα πόνο (ψηλαφώντας) στην εσωτερική μεριά της γάμπας (αντιδιαμετρικά σχεδόν από τον προηγούμενο πόνο).Τα έχω δει όλα με τη γάμπα μου και αν μπορεί να μου πει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει θα ήμουν ευγνώμων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lewvwtas
Advanced Forum-Runner

Greece


402 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/01/2013 :  10:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Καλή σας μέρα,
Πριν δέκα μέρες περίπου στο τέλος τρεξίματος διάρκειας περίπου 1,10h.(αερόβιο ρυθμό), ένιωσα πόνο κάτω στον αχίλλειο και συνέχισα περπατώντας. Φηλαφώντας τον αχίλλειο δεν ένιωσα κάτι, όμως ψηλαφώντας στον υποκνημήδιο εξωτερικά ένιωσα έντονο πόνο. Ο ορθοπεδικός τελικά μου είπε ότι μάλλον πρόκειται για ελαφριά θλάση και μου συνέστησε ξεκούραση. Χθές και αφού έκανα και κολύμπι ο πόνος έιχε σχεδόν εξαφανιστεί και μόνο κατά την διάταση ένιωθα ένα μικρό τράβηγμα. Ξαφνικά και χωρίς να έχω κάνει κάτι ιδιαίτερο (εκτός από χαλαρές διατάσεις και λίγο σήκωμα στα δάχτυλα) ένιωσα πόνο (ψηλαφώντας) στην εσωτερική μεριά της γάμπας (αντιδιαμετρικά σχεδόν από τον προηγούμενο πόνο).Τα έχω δει όλα με τη γάμπα μου και αν μπορεί να μου πει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει θα ήμουν ευγνώμων.


Καλημέρα,άποψη μου ειναι πως δεν μπορείς να διαπιστώσεις ευκολα τραυματισμό απο το κολύμπι λόγω μειωμένης αντίστασης και κραδασμών.Θα πρότεινα κι εγώ απο τη πλευρά μου ξεκούραση και καλό ζέσταμα πριν απο οποιαδήποτε μορφή άσκησης,διότι υπάρχει και ο soleus ενας μικρός μυς που όμως κανει μεγάλη δουλειά και βρίσκετε πίσω απο τον γαστροκνήμιο μυ και καταπονείται απο υπερχρήση.Θα μπορούσες να ρωτήσεις έναν φυσιοθεραπευτή για περαιτέρω οδηγίες για μασάζ μήπως και φταίει αυτο.Ελπίζω να βοήθησα.

Τω βίω μάχου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/01/2013 :  11:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Lew, o soleus δεν είναι ο υποκνημίδιος;
Είσαι σίγουρος;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000