Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Ρούχα τρεξίματος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

KidPadel
Newbie Forum Runner

38 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 30/09/2020 :  12:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα!

Καμιά πρόταση για μπλουζάκια; Βλέπω πως τα Nike Dri-FIT Miler και τα addidas OWN THE RUN TEE είναι από τα πιο γνωστά. Φαντάζομαι είναι αρκετά καλά σε ποσότητα και για μεγάλες αποστάσεις.

Για σορτσάκια κοντά που να αερίζονται αρκετά; Στις ιδείς εταιρείες ή γνωρίζετε κάποια άλλη αξιόλογη πρόταση;

Ευχαριστώ

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2020 :  14:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
PROTOUCH κολάν, σορτς και μπλουζάκια φτηνά και καλά. MORE MILE από Αγγλία, επίσης φτηνά και καλά.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARIOS2020
Advanced Forum-Runner

275 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2020 :  19:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν θέλεις να κάνεις οικονομία και του Lidl είναι πάρα πολύ καλά, έως τέλεια.
Σίγουρα των γνωστών εταιρειών έχουν κάποιο μίνιμουμ ποιότητας, αλλά αποδεκτή ποιότητα βρίσκεις και αλλού.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ger9
Newbie Forum Runner

Greece
14 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/10/2020 :  14:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι μπλούζες και τα σορτσάκια του Lidl είναι πολύ ποιοτικά και οικονομικά. Πήρα ένα σορτσάκι και μια μπλούζα δοκιμαστικά (και τα 2 μαζί 13 - 14 ευρώ αν θυμάμαι καλά), με βόλεψαν πάρα πολυ και πήρα και δεύτερο σετ μετά. Ειδικά το σορτσάκι έχει και τσέπες, η μία με φερμουάρ, πολύ εξυπηρετικό στα long run. Απλά πρεπει να δεις πότε θα τα φέρει γιατί δεν τα έχει μόνιμα. Και τα pro touch είναι καλά της ιντερσπορ. Προσωπικά της Adidas τα ρούχα με βολεύουν περισσότερο στις προπονήσεις από άλλες μάρκες τύπου Nike, ASICS κλπ! Βέβαια η ποικιλία ειναι μεγάλη και με κατάλληλο ψάξιμο θα βρεις αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2020 :  09:25:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
KidPadel, καλώς ήρθες στην δρομική παρέα μας.

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Εχω Protouch κολάν (σχεδόν 4 χρόνια) μπαλωμένο 3 φορές (κάτω απ τα σκέλια :p ). Είναι "σκυλί", δεν καταλαβαίνει τίποτα! Ενώ πάλι οι μπλούζες απλές δρομικές χωρίς κάτι τρομερό. Προσωπικά δεν βλέπω τον λόγο να κάνεις μία τόσο ακριβή αγορά σε μπλούζες ή σορτς, αντίθετα θα προσπαθούσα στην θέση σου να επένδυα σε κάποια άλλα αξεσουαρ , λχ αντιανεμικό/αδιάβροχο, παπούτσια, γάντια (χειμωνιάτικα).

Τα μπλουζάκια είναι μπλουζάκια και τα σορτς/κολάν είναι σορτς. Αντέχουν σε όλες τις αποστάσεις (προπονήσεων/αγώνων). Εννοώ δεν έχει ουσιαστική διαφορά το να φορέσεις ένα μπλουζάκι adidas του μαραθωνίου με οποιοδήποτε επώνυμο tshirt adidas , nike.

Αναφορικά με τα σορτσάκια, δες τι σε βολεύει. Προσωπικά έχω βρεί τα σορτς αρκετά πιο άνετα συγκριτικά με τα κολάν, αλλά το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως όταν φοράω σορτς συσκαίγωμαι εύκολα. Συνεπώς κατέληξα σε κολάν. Μιας και έρχεται χειμώνας τότε ίσως θα ήταν καλό να κοιτάξεις έναν πιο "χειμωνιάτικο" εξοπλισμό, λχ μακριά κολάν, ισοθερμικά , αντιανεμικό κοκ. Φυσικά, ότι σε βολεύει. :)


Edited by - mike07 on 02/10/2020 09:27:17
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KidPadel
Newbie Forum Runner

38 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2020 :  11:23:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για την απάντηση :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KidPadel
Newbie Forum Runner

38 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2020 :  12:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ερώτηση, άρα όταν θα πιάσουν τα καλά κρύα , σε εμάς εδώ Κάλυμνο 10-15 βαθμούς, ένας πλήρης εξοπλισμός είναι ισοθερμικό μακρύ μπλουζάκι, αντιανεμικό, μακρύ κολάν και γάντια?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARIOS2020
Advanced Forum-Runner

275 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2020 :  12:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KidPadel

Ερώτηση, άρα όταν θα πιάσουν τα καλά κρύα , σε εμάς εδώ Κάλυμνο 10-15 βαθμούς, ένας πλήρης εξοπλισμός είναι ισοθερμικό μακρύ μπλουζάκι, αντιανεμικό, μακρύ κολάν και γάντια?



Ανάλογα με τον οργανισμό είναι. Εγώ φοράω πάντα σορτσάκι και μόνο όταν έχει πολύ κρύο η βρέχει πάρα πολύ το ειδικό μπουφάν. Όχι απλό αντιανεμικό με το οποίο ανάβεις, αλλά αυτό με το ύφασμα που είναι μεν αδιάβροχο αλλά αναπνέει και έχει και ανοίγματα πίσω και στο πλάι.
Μακρύ μόνο σε κάποιος από τους Πρωτοχρονιάτικους του Νιάρχου έχω φορέσει 2-3 χρομιές που έκανε υπερβολικό κρύο και δεδομένου ότι ο αγώνας είναι μόνο 4 χλμ, δηλαδή στην ουσία δεν προφταίνεις να ιδρώσεις. Σκούφο και γάντια δεν μπορώ με τίποτα και έχω τρέξει και σε βουνά. Βλέποντας και κάνοντας προχωράς..Και στην επιλογή των παπουτσιών το ίδιο κάνουμε!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2020 :  13:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάτσε να σου πω και γω για Αλεξανδρούπολη!
Αντιανεμικό απλό, μακρυμάνικη μπλούζα, κολάν μακρύ, γάντια καταδυτικά(Neopren 2,5 χιλ), σκουφάκι. Μέχρι -10 για 1 ώρα αντέχω. Επίσης όταν έχει πολύ υγρασία. Όταν φοράς πολλά ιδρώνεις ευκολότερα και όλο αυτό το φορτίο το κουβαλάς χωρίς λόγο. Καλύτερα να κρυώνεις λίγο παρά να υπερθερμαίνεσαι μετά από λίγα λεπτά προπόνησης. Ο καθένας όπως το βλέπει.
Μια και είσαι Κάλυμνο, μήπως να σκεφτόσουνα και την χειμερινή κολύμβηση ως εναλλακτική; Αρκεί να μην σταματήσεις τα μπάνια για να προσαρμοστεί ομαλά το σώμα σου στη χαμηλή θερμοκρασία. Δεν είναι και τόσο τρομερό όσο ακούγεται! Δες το ανάλογο θέμα.http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=4155

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2020 :  15:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KidPadel

Ερώτηση, άρα όταν θα πιάσουν τα καλά κρύα , σε εμάς εδώ Κάλυμνο 10-15 βαθμούς, ένας πλήρης εξοπλισμός είναι ισοθερμικό μακρύ μπλουζάκι, αντιανεμικό, μακρύ κολάν και γάντια?



Αυτο έχει να κάνει καθαρά με τον οργανισμό, πόσο δλδ "αντέχεις" το κρύο, την υγρασία κοκ.

Προσωπικά, το πιο δύσκολο κομμάτι στην προπόνηση είναι τα πρώτα 10 λεπτά μέχρι να ζεσταθώ (εξωτερική θερμοκρασία 8-12 βαθμούς). Μετά δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

Στις προπονήσεις του χειμώνα, προτιμώ μακρύ κολάν ενώ από πάνω συνήθως φοράω ένα κοντομάνικο ισοθερμικό και απ έξω ένα κοντομάνικο. Από τον υπόλοιπο εξοπλισμό έχω γάντια (συνήθως τα βγάζω μετά τα 20 λεπτα αν ζεσταθώ), buff και καπέλο. Οταν βρέχει το καπέλο με προφυλάει απ το να πέφτει το ενοχλητικό νερό στο πρόσωπό μου.

Τέλος , έχω και ένα απλό αντιανεμικό, αλλά "έβγαλε" τα λεφτά του. Φέτος θέλω να επενδύσω σε αντιανεμικό/αδιάβροχο (με ανοίγματα για αέρα) καθώς επίσης και γάντια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KidPadel
Newbie Forum Runner

38 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2020 :  14:53:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η αλήθεια συνεχίζω κανονικά τα μπάνια, ξεκίνησα κολύμβηση και θα προσπαθήσω να το κρατήσω και τον χειμώνα έστω και με κάποια στολή. Ίσως στο μέλλον ασχοληθώ και με το τρίαθλο που μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2020 :  21:02:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Tromeus , εν μέρη συμφωνώ με τα λεγόμενα σου. Είμαι της ίδιας λογικής και φιλοσοφίας, αλλά από εκεί και πέρα έχει να κάνει με τον οργανισμό. Στις αρχές του προηγούμενου μήνα, ήμουν σε στάδιο (πρωτες πρωϊνές ώρες) και φορούσα αμάνικο φανελάκι με σόρτσ, λοιπόν την ιδια στιγμή έτρεχε μαζί μου ένας φίλος ο οποίος φορούσε μακρύ κολάν και μακρυμάνικο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2020 :  21:20:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
-10 χωρίς υγρασία δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα, αντίθετα με υγρασία, απλά δεν βγαίνεις έξω.
Για μένα ο ισχυρότερος παράγοντας που επηρεάζει την αίσθηση του καιρού είναι η υγρασία και όχι κάτι άλλο.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARIOS2020
Advanced Forum-Runner

275 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2020 :  23:22:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tromeus

Με τον καταλληλο εξοπλισμο τρεχεις παντου:

https://www.icemarathon.com/

USD17900$ κανείς?


---------------------
Υπογραφη εδω.





Θέλεις άλλα τόσα dollars για να πας και να μείνεις Χιλή..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KidPadel
Newbie Forum Runner

38 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2020 :  11:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επειδή άρχισαν οι πρώτες βροχές σε εμάς, καμιά ιδέα για αντιανεμικό/αδιάβροχο;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2020 :  14:18:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KidPadel

Επειδή άρχισαν οι πρώτες βροχές σε εμάς, καμιά ιδέα για αντιανεμικό/αδιάβροχο;



Πρόσφατα αγόρασα το συγκεκριμένο https://www.nike.com/gr/t/%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CF%84%CE%B6%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%84-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%B5%CE%BE%CE%B9%CE%BC%CE%BF-windrunner-mSt39N/CK6341-010 και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος.

Μερικές συμβουλές:
- Πριν το αγοράσεις , δες το μέγεθος το οποίο προτείνει η εταιρεία. Μην βασιστείς στο νούμερο που φοράς.
- Φρόντισε να είναι αντιανεμικό/αδιάβροχο.
- Προτείνω να είναι με κουκούλα, για να την φοράς όταν βρέχει ή όταν τελειώνει η προπόνηση σου.
- Δες οπωσδήποτε να έχει το μπουφάν κάποια πίσω ανοίγματα για να αερίζεσαι καθώς τρέχεις. Διαφορετικά, θα στάζεις απ τον ιδρώτα.
- Τέλος, προτείνω να έχει τσέπες. Θα σε διευκολύνουν να μεταφέρεις ότι χρειάζεσαι, ενώ από την άλλη θα σε βοηθήσουν να μεταφέρεις το αντιανεμικό σου.

Γενικά :

Μην "λυπηθείς" τα χρήματα. Εννοώ, όσο μπορείς κάνε μία σοβαρή επένδυση και μην αρκεστείς σε κάτι πολύ απλό. Προσωπικά την έχω πάθει από αντιανεμικό, συνεπώς φέτος αποφάσισα να επενδύσω σε χρήματα και ποιότητα. Μέχρι στιγμής είναι all the value of money!

Καλή αγορά.

Edited by - mike07 on 14/10/2020 14:29:18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000