Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Προληπτικες εξετασεις
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

KidPadel
Newbie Forum Runner

38 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 30/09/2020 :  13:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα,

Είμαι σχετικά νέος στο άθλημα και θα ήθελα συμμετάσχω σε αγώνα μαραθωνίου για πρώτη φορά σε μερικούς μήνες αν μας το επιτρέψουν βέβαια. Επειδή ο όγκος της προπόνησης ανεβαίνει σταδιακά σε σχέση με έναν μέσο αθλητή, προληπτικά τι εξετάσεις θα μπορούσα να κάνω; Δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα υγείας και έχω αθληθεί σχεδόν όλη μου την ζωή. Φαντάζομαι μια γενική αίματος και ένα καρδιογράφημα / τεστ κοπώσεως;

Ευχαριστώ

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2020 :  15:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμβουλέψου τον γιατρό σου.
Triplex καρδιάς θεωρώ (χωρίς να είμαι γιατρός) ότι πρέπει να κάνεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

akira
Advanced Forum-Runner

Greece


285 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2020 :  18:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
triplex, τεστ κοπωσεως, πληρη εξεταση ουρων, αιματος με ηλεκτρολυτες, κτλπ. και αν θες να κανε και μια σπυρομετρηση (τελειως προαιρετικο αυτο)

Τα λεμε στο τερματισμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KidPadel
Newbie Forum Runner

38 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2020 :  20:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
η εξέταση αίματος με ηλεκτρολύτες τι ακριβώς εννοείς;
πλήρη ούρων δηλαδή γενική ούρων ή υπάρχει κάτι πιο εξειδικευμένο;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

akira
Advanced Forum-Runner

Greece


285 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/09/2020 :  21:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αυτο που κανω εγω ειναι τα παρακατω

ΓΕΝΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ
ΓΕΝΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΟΥΡΩΝ
ΤΚΕ, ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ
ΤΡΙΓΛΥΚΕΡΙΔΙΑ
HDL, LDL, ΟΛΙΚΑ ΛΙΠΙΔΙΑ
ΑΘΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ ΔΕΙΚΤΗΣ
ΟΛΙΚΑ ΛΕΥΚΩΜΑΤΑ, ΑΛΒΟΥΜΙΝΗ
ΣΦΑΙΡΙΝΕΣ, ΣΑΚΧΑΡΟ, ΟΥΡΙΑ
ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ, ΟΥΡΙΚΟ ΟΞΥ
SGOT, SGPT, γ-GT, ΑΛΚΑΛΙΚΗ ΦΩΣΦΑΤΑΣΗ
LDH, CPK, ΧΟΛΕΡΥΘΡΙΝΗ ΟΛΙΚΗ
ΧΟΛΕΡΥΘΡΙΝΗ ΑΜΕΣΗ, ΧΟΛΕΡΥΘΡΙΝΗ ΕΜΜΕΣΗ
ΑΣΒΕΣΤΙΟ, ΣΙΔΗΡΟΣ, ΚΑΛΙΟ
ΝΑΤΡΙΟ, ΜΑΓΝΗΣΙΟ, ΦΩΣΦΟΡΟΣ

Τα λεμε στο τερματισμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2020 :  11:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στις αιματολογικες συμπληρωνω: Φερριτινη, Φυλλικο οξυ, βιταμινη Β12, βιταμινη D3 (πολυ βασικη και για εμας τους δρομεις), TSH
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jimpapi
Forum-Runner



70 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2020 :  12:12:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ως γιατρός και δρομέας θα πω πως κάνω περα απο τις αιμοτολογικές και triplex καρδίας ανά 2ετία και test κοπώσεως (χημικό) ανά 4-5 έτης. Βεβαίως είμαι κοντά στα 50ήντα...αν ήμουν 30 δε νομίζω να έκανα τέτοια...η τουλάχιστον μόνο αρχικά πρέπει πριν κανείς ξεκινήσει να ζορίζεται αρκετά στις προπονήσεις του!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Krals
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/10/2020 :  15:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα φίλε μου!
Εγω τρέχω 3 χρόνια τώρα βάζοντας σαν..στόχο τα 100-120χλμ το μήνα με τρεξίματα που πάντα είναι μεταξύ 7-12 χλμ την φορά.
Γνωρίζοντας πως εδω μέσα υπάρχουν άνθρωποι που τρέχουν τα 2πλασια και 3πλασια χλμ απο μενα και για αρκετά χρόνια θεωρώ και εγω τον εαυτό μου νέο φυσικά :)
Εγω θα σου προτείνα,αφου είσαι νέος σε όλο αυτο όπως και εσυ όπως λές, μην βάζεις μεγάλους στόχους σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα οπως ο Μαραθώνιος.
Κάνε τα τρεξίματα σου,απόλαυσε τα και αν και εφόσον αυτο απο μόνο του σε φέρει στο να συμμετάσχεις σε ενα μαραθώνιο φυσικά και να το κάνεις αλλα πρώτα απ όλα η ασφάλεια της υγείας σου.

Εγω όταν ξεκίνησα έκανα ενα τηλ στον παθολόγο μου και τον ρώτησα τι πρέπει να κάνω για να διασφαλίσω πρώτα απ όλα πως είμαι σε θέση να κάνω αυτο που θέλω και η απάντηση του παθολογου ηταν φυσικά η αναμενόμενη:
1) Καρδιολόγος
2) Εξετάσεις αίματος/ούρων κτλ κτλ

Με λίγα λόγια, βρές εναν παθολόγο και εναν καρδιολόγο που να εμπιστεύεσαι πραγματικά και κάνε τις πρώτες σου εξετάσεις.
Αν αυτοι σου δώσουν το πράσινο φως, ξεκίνα συντηρητικά,χαλαρά και προ πάντων...άκου το σώμα σου!
Μετά απλώς θα κάνεις πχ μια φορά τον χρόνο τις εξετάσεις σου προληπτικά και θα είσαι τούμπανο :)

Καλή συνέχεια φίλε μου!

Passionate Cloud Engineer
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KidPadel
Newbie Forum Runner

38 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2020 :  14:48:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση! Ξεκίνησα τον Ιούλιο περίπου 80 χιλιόμετρα τον μήνα με τρεις προπονήσεις, ενώ έκανα και στην καραντίνα κάποιες προπονήσεις. Πλέον εδώ και ένα μήνα και λίγο παραπάνω εφαρμόζω ένα πρόγραμμα (tempo - speed - long run) ώστε να δοκιμάσω να τρέξω τον μαραθώνιο στην Θεσσαλονίκη τέλος του Νοέμβρη (πιθανότατα δεν θα γίνει). Ανεβαίνουν σιγά σιγά τα χιλιόμετρα και νιώθω σχετικά ανετά με τις προπονήσεις μου οπότε αν και στις εξετάσεις πάνε όλα καλά πιστεύω πως θα μπορέσω να επιχειρήσω τον πρώτο μου μαραθώνιο προφανώς καθαρά για να τερματίσω στις 4-4,5 ώρες. Γενικότερα αθλούμαι από μικρός σε καλό επίπεδο αν εξαιρεθούν κάποιες περιόδους και είμαι στα 29 μου, υπάρχει όντως κάποιος σοβαρός κίνδυνος πέραν των τραυματισμών;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2020 :  16:50:29  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Κοίτα, πολλές από τις εξετάσεις που αναφέρονται πιο πάνω δείχνουν πράγματα σχετικο-άσχετα δλδ πράγματα που δεν θα σε σκοτώσουν αλλά ίσως πχ επηρεάσουν την απόδοσή σου. (όπως γράφει η ELDA για Φερρετίνες κτλ).

Αυτό που είναι όπως φαντάζεσαι το κρίσιμο είναι τα καρδιολογικά.

Το βασικό μετά από κουβέντες που έχω κάνει με καρδιολόγους που ασχολούνται με αθλητές, είναι Καρδιογράφημα και Τρίπλεξ. Αν κριθεί βάσει άλλων ενδείξεων/παραγόντων ο γιατρός σου μπορεί να σου πεί να κάνεις και άλλες εξετάσεις όπως κόπωση και 24ωρο χόλτερ ρυθμού. Με το τρίπλεξ εντοπίζονται υπερτροφική μυοκαρδιοπάθεια που είναι μια από τις βασικότερες αιτίες αιφνίδιου θανάτου σε <35 ετών, προβλήματα σε βαλβίδες ή με το χόλτερ τυχόν αρρυθμίες και άλλα "ηλεκτρολογικά" (όπως τα λέω εγώ) προβλήματα. Έτσι καλύπτεις την μεγαλύτερη γκάμα πιθανών προβλημάτων.
Όπως και αν έχει βρες κάποιον καρδιολόγο που έχει εμπειρία με αθλητές, και θα κάνεις ότι σου πεί. Εδώ εμείς ότι και αν σου λέμε, είναι κουβέντες καφενείου.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KidPadel
Newbie Forum Runner

38 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2020 :  17:14:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απλά σε ένα νησάκι εδώ που βρίσκομαι δεν έχουμε πολυτέλειες για τόσες επιλογές σε γιατρούς με ειδίκευση σε αθλητές. Θα κάνω τις τρεις βασικές εξετάσεις εξηγώντας και τον σκοπό μου και από εκεί και πέρα βλέπουμε. Δεν νομίζω αλώστε να ασχολούνται και πολλοί αθλητές στην ηλικία μου με κάθε είδους εξέταση που υπάρχει χωρίς να προκύψει από πριν κάποιο πρόβλημα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2020 :  17:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πόσο χρονών είσαι?
Ο καρδιολόγος είναι καρδιολόγος, δεν τίθεται θέμα να πας αυστηρά σε κάποιον εντελώς εξειδικευμένο. Υπάρχουν συγκεκριμένα πρωτόκολλα που ακολουθούνται και δεν το πάει ο καθένας όπως το νομίζει ή όπως το σκεφτεί εκείνη την στιγμή, οπότε την ίδια εμπιστοσύνη δείχνουμε σε όλους τους γιατρούς, δεν σημαίνει σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση ότι κάποιος ας πούμε δεν ξέρει.
Απλά λέμε να ξέρει από αθλητές, ξέρεις για το κερασάκι στην τούρτα, όχι για τίποτα ουσιαστικό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/10/2020 :  23:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by jimpapi

Ως γιατρός και δρομέας θα πω πως κάνω περα απο τις αιμοτολογικές και triplex καρδίας ανά 2ετία και test κοπώσεως (χημικό) ανά 4-5 έτης. Βεβαίως είμαι κοντά στα 50ήντα...αν ήμουν 30 δε νομίζω να έκανα τέτοια...η τουλάχιστον μόνο αρχικά πρέπει πριν κανείς ξεκινήσει να ζορίζεται αρκετά στις προπονήσεις του!



Oooooo, πρώτη φορά το διαβάζω αυτό.
Δλδ εγώ που έβγαζα τα πνευμόνια μου στον διάδρομο άδικα ίδρωνα... ?

Πάω να το διαβάσω να δω τι είναι, ακούγεται ενδιαφέρον.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petros999
Newbie Forum Runner

35 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/11/2020 :  13:11:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπορω να ρωτησω γιατι τεστ κοπωσεως χημικο και οχι κανονικο?Ευχαριστω .

We must embrace pain and burn it as fuel, for our journey.--Kenji Miyazawa
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2020 :  09:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι είναι το χημικό τεστ κοπώσεως;;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/11/2020 :  20:01:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Τι είναι το χημικό τεστ κοπώσεως;;;



Αντί να ανεβάσεις παλμούς τρέχοντας, ανεβάζεις παλμούς επειδή σου κάνουν μια ένεση (αδρεναλίνη?? δεν ξέρω κάτι πάντως που σε τσιτώνει) και σε μελετάνε έτσι.

Ακούγεται ενδιαφέρον, περισσότερα θα ξέρει ο γιατρός σας. !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000