Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Ποιο το κορυφαίο τριαθλητικό ρολόι OPEN WATER SWIM
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Kostasxalarosxiastos
Elite Forum-Runner

Greece


1976 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 13/11/2020 :  10:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ποιο ειναι κατα τη γνωμη σας το πιο ακριβες ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ρολοι triathlete smart watch gps για μετρηση κολύμβησης στην ανοιχτη θαλασσα το Fenix 6x pro to Forerunner 945 ή το Suunto 9 Baro, ή καποιο ακόμη καλύτερο απο όλα αυτά?

AVE, SALVE,XAΙΡΕ, ΣΠΟΛΛΑΤΗ, ΕΙΣ ΥΓΕΙΑΣ!

Edited by - Kostasxalarosxiastos on 13/11/2020 11:03:59

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2020 :  18:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κανένα. Όλα χάνουν λίγο. Από τη στιγμή που μπαίνει το χέρι στο νερό χάνει το σήμα το GPS. Το θέμα είναι τι απόκλιση έχει το καθένα. Τα καινουργια garmin είναι βελτιωμένα αλλά και παλι χάνουν. Το ίδιο ισχυει για όλα.
Αν θελεις μόνο κολυμπι τοτε το garmin swim 2 είναι το καλυτερο που υπαρχει και το πιο ακριβές. Αν θελεις και αλλά μέσα τότε αν το fenix 6 έχει διορθώσει κάποια πραγματα είναι επίσης καλό. Το λογικό είναι πως από τη στιγμή που η garmin παραδέχτηκε πως έχανε στο στο open water και έβγαλε το swim 2σαν αναβάθμιση να έχει σχεδόν το ίδιο λογισμικό και στο 6 και στο 945. Απλά το swim 2 είναι καθαρά Κολυμβητικο ( auto pause , μπορείς να φτιάξεις προπόνηση με set κτλ κτλ)

Edited by - hypnox on 13/11/2020 18:39:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2020 :  20:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αν θέλεις απλά να μετράς και να τα βλέπεις μετά, μπορείς να βάλεις το ρόλοι στα γυαλιά πίσω από το κεφάλι.

________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2020 :  21:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το κάνουν ορισμένοι. Υποτίθεται δε χάνει σήμα εγώ δε το κάνω 1.Γιατί δε θέλω να έχω στο κεφάλι μου κολλημενο ένα GPS. 2- κολυμπάω χωρίς σκουφί. 3- δεν είναι ωραία η αίσθηση και τέλος παλι θα χάσει αν κολυμπάς σωστα αλλιώς θα κολυμπάς με λάθος θεση. Καλυτερα αν θελεις να μετρμετρας χρόνο μέτρησε 200 μέτρα από την ακτή και κανε εκεί κομμάτια η 500 αν θελεις μεγαλο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

samis
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2020 :  11:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
είχα το 910xt.χάλασε ημπαταρία μετά απο 8 χρόνια πολυ σκληρής χρήσης...
Πήρα το instict. στην χιλιομετρημένη προπόνηση (θάλασσα) μου δείχνει την ίδια απόσταση. έχει πολλές δυνατότητες που με μπερδεύουν αλλά είναι καταπληκτικό ακόμη και με τον 'χαζό' τρόπο που τον χρησιμοποιώ . Μην ψάχνεις ακρίβεια μέτρου στην θάλασσα είναι ουτοπία. σημαντικό είναι να κολυμπάμε για την υγεια μας , και στον αγώνα να τερματίζουμε όπως εμείς θέλουμε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2020 :  18:18:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω εχω το fenix 3 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος εδω και 7 χρονια που το χω με ολα τα αθληματα που κανω(τριαθλο).....αποστασεις και ακριβη χρονο μετραμε μονο στην πισινα....τωρα στη θαλασσα καλο ειναι να μην κανουμε πολλες αναστροφες γιατι εκει χανεται το σημα για ωρα....παμε προς μια κατευθυνση και γυρναμε(αν ειναι δυνατον) για να εχουμε και το ρευμα λιγο θετικο λιγο αρνητικο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2020 :  08:40:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by LEON T

Εγω εχω το fenix 3 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος εδω και 7 χρονια που το χω με ολα τα αθληματα που κανω(τριαθλο).....αποστασεις και ακριβη χρονο μετραμε μονο στην πισινα....τωρα στη θαλασσα καλο ειναι να μην κανουμε πολλες αναστροφες γιατι εκει χανεται το σημα για ωρα....παμε προς μια κατευθυνση και γυρναμε(αν ειναι δυνατον) για να εχουμε και το ρευμα λιγο θετικο λιγο αρνητικο...



leon Καλημέρα.

Είμαι και εγώ κάτοχος του Fenix 3. "Σκυλί" το άτιμο.. παρεπιμπτόντως ποια ζώνη έχεις; Εχω την απλή για το τρέξιμο, αλλά μετά από σχεδόν 4 χρόνια θέλει αλλαγή. Με ενδιαφέρει για τρέξιμο και ποδήλατο.

Σε ευχαριστώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

antsa_1
Forum-Runner

85 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2020 :  14:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζω ότι ένα από τα καλύτερα τριαθλητικά ρολόγια είναι το 920xt της Garmin. Μπορεί να μην έχει τα καλούδια που έχουν τα πιο σύγχρονα μοντέλα, αλλά όσον αφορά την ακρίβεια του Gps και τη διάρκεια της μπαταρίας τα σπάει. Το ρολόι είναι σκυλί. Πάρολο που έχω αγοράσει και το 945, έχω ακόμη κρατήσει το 920 και στις προπονήσεις κολύμβησης το χρησιμοποιώ ανελλιπώς. Όσο για ζώνη που ρωτάει ο φίλος mike07 νομίζω ότι η HRM Dual της Garmin είναι μια χαρά, τόσο για τρέξιμο όσο και για ποδήλατο.

Edited by - antsa_1 on 17/11/2020 14:11:35
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2020 :  16:34:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ ειχα το fenix 3 πολλά χρόνια. Δε θα το άλλαζα όμως πλεον μετά από τόση προπονηση και 4-5 νομίζω χρόνια λειτουργίας η μπαταρια παρεδωσε πνευμα και δε μου έφτανε για μεγάλους αγώνες που το ήθελα. Ε σε κάποια φάση πεθανε και η οθόνη του. Εχω το 5Χ . Είναι καλό. Δεν είναι 6αρι που ειναι κορυφαίο αλλά το μεγάλο του πλεονεκτημα είναι οι χάρτες. Αν βρείτε ρολοι με χάρτες μέσα παρτε το με κλειστά μάτια. Ειδικά στο βουνό είναι εκπληκτικό το ποσες φορες μου έχει βρει μονοπάτι που είχα χάσει κτλ κτλ. Θάλασσα κανένα δε γράφει σωστά εκτός από το swim 2.zoom στο γράφημα και θα φανεί το ζιγκ ζαγκ. Ζώνη χρησιμοποιώ μπρατσου την scosche και έχω σωθεί. Κοστίζει κάτι παραπανω αλλά είναι ότι καλυτερο έχω δοκιμάσει. Και πιανει και candence ποδηλάτου χωρίς κανένα εξάρτημα.

Edited by - hypnox on 17/11/2020 16:35:26
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/11/2020 :  23:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mike07

quote:
Originally posted by LEON T

Εγω εχω το fenix 3 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος εδω και 7 χρονια που το χω με ολα τα αθληματα που κανω(τριαθλο).....αποστασεις και ακριβη χρονο μετραμε μονο στην πισινα....τωρα στη θαλασσα καλο ειναι να μην κανουμε πολλες αναστροφες γιατι εκει χανεται το σημα για ωρα....παμε προς μια κατευθυνση και γυρναμε(αν ειναι δυνατον) για να εχουμε και το ρευμα λιγο θετικο λιγο αρνητικο...



leon Καλημέρα.

Είμαι και εγώ κάτοχος του Fenix 3. "Σκυλί" το άτιμο.. παρεπιμπτόντως ποια ζώνη έχεις; Εχω την απλή για το τρέξιμο, αλλά μετά από σχεδόν 4 χρόνια θέλει αλλαγή. Με ενδιαφέρει για τρέξιμο και ποδήλατο.

Σε ευχαριστώ.


Ελα φιλε μου εγω τις εχω ολες τις ζωνες κολυμβησης τρεξιματος και την τριαθλητικη....αν θες μονο για τρεξιμο και πιδηλατο παρε την τρεξιματος που κανει και για τα δυο αλλιως την τριαθλητικη....παρεπιμπτοντως η ζωνη
κολυμβησης σου δειχνει μετα την καμπυλη με τους σφυγμους και οχι ανα πασα στιγμη οπως οι αλλες στα αλλα αθληματα....

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000