Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Covid 19
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2020 :  13:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ πάλι περιμένω το εμβόλιο του Ιερώνυμου! Δοκιμασμένο......


Και γω εμβολιασμένος με τα πάντα, φέτος για 1η φορά το αντιγριπικό θα κάνω και του ιού ......με μικρή καθυστέρηση γιατί δεν έχω πειστεί 100% όχι τόσο για το αποτέλεσμα αλλά για τις παρενέργειες.

Βρε Riff Raff δεν αισθάνεσαι λίγο από γιατρός;

Αυτό σίγουρα σ΄αρέσει από τους Zeus
https://www.youtube.com/watch?v=8wn-DZwk1Wg&list=RD8wn-DZwk1Wg&start_radio=1

αλλά και αυτό του Tod!!!!!!

https://www.youtube.com/watch?v=Jr-TZDhv0aQ

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2020 :  14:21:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ω, προφανώς διαφωνούμε θεμελιωδώς!
Ας προσπαθήσω να απαντήσω σε κάποιες ερωτήσεις, αν δεν σε καλύπτω, να μου το πεις, σε LR δεν βλέπω να τα λέμε και οι αγώνες θα αργήσουν ακόμη!

quote
Πάμε, τώρα, στα πιο ειδικά, περί ιατρικού απορρήτου και δημόσιας υγείας. Θα έμπαινες αυτή τη στιγμή σε ένα χώρο που δυνητικά μπορούν να κυκλοφορήσουν άνθρωποι χωρίς μάσκα; Θα έκανες παρατήρηση σε κάποιον που κυκλοφορεί χωρίς μάσκα ή που την κατεβάζει για να μιλήσει (???) ή που ενώ έχει διαγνωστεί θετικός κυκλοφορεί κανονικά; Θεωρείς ότι είναι δικαίωμα κάποιου που πάσχει από aids να κάνει σεξ χωρίς προφυλακτικό; Κάποιος που καπνίζει σε εσωτερικούς χώρους χωρίς να ρωτήσει αν ενοχλείται κάποιος άλλος από αυτό, θεωρείται ορθό πρότυπο πολίτη; Ένα τύπος που μόλις βγήκε από ένα μπαρ και έχει πιει τις κάλτσες του έχει δικαίωμα να πάρει το τιμόνι στα χέρια; Στα σχολεία θεωρείς ότι είναι λάθος να είναι υποχρεωτικός ο εμβολιασμός για τις βασικές μεταδοτικές ασθένειες ή δεν τρέχει τίποτα να είναι τα μισά παιδιά ανεμβολίαστα, μιας και στην αρχή του έτους θα έρθει ο πάτερ να τα ραντίσει και ως δια μαγείας αποκτούν ανοσία;
unquote

Ακούω τους ειδικούς (και πολύ προ covid), προστατεύω και προστατεύομαι και τηρώ τους νόμους. Φροντίζω, όπως πάντα, την προσωπική μου υγιεινή σε επίπεδα OCD όπως και το αποτύπωμά μου στην υπόλοιπη φύση να είναι ελάχιστο. (Συμφωνώ με Deorum στην προηγούμενη σελίδα)

Όχι, δεν θα έκανα παρατήρηση.
Ούτε θα γίνω πατερούλης της ηθικής κανενός συνανθρώπου, μακριά από μένα τέτοιες παρεμβάσεις.Μόνο στα παιδιά μου, όσο θα ήταν μικρά, αν είχα.
(η μέθη και η οδήγηση είναι άσχετα με τη δημόσια υγεία, ορθώς είναι ελεύθερη ορθότατα απαγορεύεται να οδηγείς όταν έχεις πιει ενώ ξαναγράφω ότι είναι άσχετο εντελώς)

Δεν έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου ούτε καν την υποχρεωτική δημόσια εκπαίδευση, θα έχω απάντηση για το υποχρεωτικόν του εμβολιασμού σε ανηλίκους χωρίς τη συγκατάθεση των γονιών τους;

Θυμίζω ότι πάντα με καλύπτει η ρήση της Θάτσερ από το μακρινό 1987:
There are individual men and women and there are families. And no government can do anything except through people, and people must look after themselves first. It is our duty to look after ourselves and then, also, to look after our neighbours.

Στα υπόλοιπα, πρέπει να ξεκινήσω λέγοντας ότι είμαι άθεος και ορθολογιστής. Μακριά από μένα κάθε ενοχική σκέψη, θρησκεία, ιδεολογία, δεισιδαιμονία κτλ.
Η φιλοσοφία μου στηρίζεται σε δύο πυλώνες:
1. Το Σύμπαν δημιουργήθηκε από το Big Bang
2. Ισχύει η Θεωρία της Εξέλιξης των Ειδών. (ειδικά αυτό, θεωρώ ότι όποιος την καταλαβαίνει στο βάθος της γίνεται "αυτόματα" άθεος αντικομμουνιστής!)

Αντιλαμβανομαι όλα όσα λες και συγχρόνως θεωρώ ότι δεν πρέπει να είναι κρατικές πρακτικές παρα μόνο συζητήσεις μεταξύ μας.
Δεν με ενδιαφέρουν όσοι πιστεύουν σε φανταστικούς φίλους, όπως δεν με ενδιαφέρουν οι αρνητές της επιστήμης και οι φλατέρθερς.
Φυσικά έχουν κάθε δικαίωμα να εκφράζουν τις απόψεις τους.

Κατά τη γνώμη μου, το ανώτερο αγαθό είναι η ελευθερία. Γι αυτήν αγωνίστηκαν και αγωνίζονται πάντα, όπως και να την ορίζει ο κάθε ένας. Δεν γράφτηκε ποτέ κανένας ύμνος εις την ...δημόσια υγεία (και μόνο η σκέψη είναι γελοία, ας φανταστούμε:

Στον αγώνα ενωμένοι
κι ας μη λείψει κανείς
Ω! Νάτη, μας προσμένει
στον κόσμο η Δημόσια Υγεία.



)

Τέλος, ζούμε σε ομάδες, είναι αναπόφευκτο να υπάρχουν αλληλεπιδράσεις μεταξύ μας. Σε όποιον δεν αρέσει, ας ζήσει ερημίτης. Πάντα θα υπάρχουν πανδημίες και πάντα οι ιοί θα μεταδίδονται με κάθε τρόπο.

ΥΓ: Προτείνω: Δείτε, ξανά, το Gattaca. Διαβάστε όλα τα βιβλία του Philip K. Dick που γεννήθηκε σαν σήμερα το 1928. Απομακρυνθείτε από πατερούληδες είτε αυτοί λέγονται Χριστός είτε Στάλιν.

Edited by - Rigelian on 16/12/2020 14:26:30
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2020 :  14:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό:
"Μια απίθανη κατάσταση, λες και ένα σεβαστό κομμάτι του πληθυσμού έχει βαλθεί να γυρίσει σε πραγματικό χρόνο το sequel του idiocracy. Πώς, άραγε, θα αντιδρούσε ένας άνθρωπος από τα 80s αν τον έφερνε κάποιος με μια χρονομηχανή στο πραγματικό 2020;"
Αξίζει κουβέντα πολύ μεγάλη από κοντά!
Κερνάω ό,τι γουστάρεις όταν ξανανοίξει η εστιάση με livestreaming για όποιον γουστάρει να μας παρακολουθήσει!

Edited by - Rigelian on 16/12/2020 14:24:34
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2020 :  14:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
RiffRaff, με αυτό ακριβώς:
"Οπότε, σε μία τέτοια περίπτωση η πολιτεία οφείλει να προστατέψει τόσο τους ίδιους όσο και το υπόλοιπο σύνολο. "
είναι που διαφωνώ απόλυτα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/12/2020 :  17:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κωστή
δε νομίζω ότι τονίζεις τα θετικά της ελευθερίας αλλά του "σας έχω όλους γραμμένους και κάνω ότι γουστάρω"!!!!!! Ελευθερία δεν είναι η καταστροφή του άλλου.
Ξέρεις, και αυτός που κρατάει πιστόλι αισθάνεται πιο ελεύθερος(ακόμα και ακραίος φιλελεύθερος) να ορίζει κόκκινες γραμμές από αυτόν που δεν έχει. και αν μου πεις "κρατάει πιστόλι" με τη λογική σου πρέπει να απαντήσω, "στα κάκαλά μου, ας είχε και ο άλλος". Δεν είναι έτσι.
Δεν έχεις ξεκαθαρίσει την υποχρεωτικότητα της δημόσιας εκπαίδευσης;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2020 :  09:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα Βασίλη, μιλάω για ελευθερία, όχι για ασυδοσία, ούτε για αντικοινωνικότητα.
Στις ΗΠΑ είναι συνταγματικό δικαίωμα να φέρεις όπλο!
Ξεκαθαρίζω, επίσης, ότι είναι άλλο, εντελώς διαφορετικό, οι κανόνες και άλλο, εντελώς διαφορετικό, η επιβολή συμπεριφοράς από το κράτος στο σύνολο του γενικού πληθυσμού.

Θυμόζω ότι ο εθνικοσοσιαλιστής Γκέμπελς είχε πει: "Μόνο ο ύπνος τους θα είναι δικός τους" αναφερόμενος στο σύνολο των πολιτών.

Ναι, πλέον το κάνω challenge εξ' αρχής αυτό, την αναγκαιότητα της υποχρεωτικής εκπαίδευσης από το κράτος. Ψάχνω να βρω πραγματικά επιχειρήματα υπέρ και κατά της κάθε άποψης, δεν το θεωρώ δεδομένο. Θέλω να πειστώ ξανά για την αναγκαιότητα μιας τέτοιας κρατικής παρέμβασης στην ζωή των παιδιών. Παλιότερα το υποστήριζα, δεν έχω αλλάξει τα επιχειρήματά μου υπέρ.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2020 :  12:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Εγώ πάλι περιμένω το εμβόλιο του Ιερώνυμου! Δοκιμασμένο......


Και γω εμβολιασμένος με τα πάντα, φέτος για 1η φορά το αντιγριπικό θα κάνω και του ιού ......με μικρή καθυστέρηση γιατί δεν έχω πειστεί 100% όχι τόσο για το αποτέλεσμα αλλά για τις παρενέργειες.

Βρε Riff Raff δεν αισθάνεσαι λίγο από γιατρός;

Αυτό σίγουρα σ΄αρέσει από τους Zeus
https://www.youtube.com/watch?v=8wn-DZwk1Wg&list=RD8wn-DZwk1Wg&start_radio=1

αλλά και αυτό του Tod!!!!!!

https://www.youtube.com/watch?v=Jr-TZDhv0aQ

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




Toυ Ιερώνυμου δεν ήταν εμβόλιο, ήταν φάρμακο προς αντιμετώπιση της συμπτωματολογίας. Δεν του εξασφαλίζει ανοσία. Αυτό του το κάνει η πίστη (oh, wait!).

Τις περιπτώσεις παρενεργειών τις καλύπτουν με αρκετά περιγραφικό τρόπο θεωρώ τα κείμενα που ανέβασα και σε καμία περίπτωση δε μπορούν να μπουν στο ζύγι ούτε σε επίπεδο συμπτωματολογίας ούτε θνησιμότητας ούτε σε επίπεδο επίδρασης στην καθημερινότητά μας. Βέβαια, ως καλός ιατρικός ρεπόρτερ που έχω καταλήξει το τελευταίο διάστημα, μπορώ να ανεβάσω και άλλα κατόπιν σχετικού αιτήματος.

Και ένα μικρό δικό μου παράδειγμα για το πώς ένα πραγματικό γεγονός, αν καλυφθεί (τεχνηέντως) από λάθος γωνίες μπορεί να οδηγήσει σε εντελώς πλασματικά συμπεράσματα. Έστω ότι παίρνω ένα μεγάλο ποτήρι και το ρίχνω μια στάλα αψέντι. Στη συνέχεια, γεμίζω το ποτήρι με νερό και το ανακατέβω καλά. Έπειτα, πάω σε κάποιον που ίσως δε γνωρίζει πολλά από χημεία και του λέω ένα κομμάτι της πραγματικότητας, δηλαδή πως μέσα στο ποτήρι υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες μόρια αιθανόλης. Αν του το έδινα να το πιει, λέγοντάς του ότι θα τον ανταμείψω με ένα 20ευρω ας πούμε, λες να το έπινε;

Εγώ σου λέω, πως με εξαίρεση όσους πουλάνε και τη μάνα τους για ένα 20ρικο ή όσους αντιλαμβάνονται ότι η συγκέντρωση στο διάλυμα είναι πολύ χαμηλή ή όσοι τη βρίσκουν με προκλήσεις και χαζομάρες τύπου jackass, δηλαδή ένα πολύ μικρό ποσοστό του γενικού συνόλου, θα εμφανίζονταν αρκετά διστακτικοί. Χωρίς να έχω πει κάποιο ψέμα. Και αψέντι έχει στο ποτήρι και εκατοντάδες χιλιάδες μόριά του κολυμπάνε ανάμεσα σε αυτά του νερού. Το να μυρίσεις, όμως, μια δυνατή κολόνια είναι πιθανό να "στα σκάσει" πολύ περισσότερο από το να πιεις όλο το ποτήρι μονορούφι.

Όσο για τον Πλανήτη Δία, οι τύποι είναι μεγάλες μούρες. Και όπως είχε αναφωνήσει ένας φίλος σε κάποιο live τους, (σόρι, γκερλς) "αρχιδίλα!".

--------------------------
Run-time Error

Edited by - RiffRaff on 17/12/2020 12:21:04
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2020 :  12:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

RiffRaff, με αυτό ακριβώς:
"Οπότε, σε μία τέτοια περίπτωση η πολιτεία οφείλει να προστατέψει τόσο τους ίδιους όσο και το υπόλοιπο σύνολο. "
είναι που διαφωνώ απόλυτα!



Εγώ λέω πως η ελευθερία είναι το ύψιστο ιδανικό και η υγεία το ύψιστο αγαθό. Αλλά εσείς που δεν πιστεύετε στον Ύψιστο, πού να τα καταλάβετε αυτά.

Πέρα από την πλάκα, το παράδειγμα με το μεθυσμένο οδηγό στο έφερα την οικονομία της συζήτησης ακριβώς για να μη σου αναφέρω αυτό του gargadua με το όπλο και μπλέξουμε σε συζητήσεις περί οπλοφορίας και οπλοχρησίας μπαίνοντας σε άλλες ατραπούς.

Τώρα, για το πώς συνδέεται η θεωρία της εξέλιξης με την αθεϊα ή τον αντικομμουνισμό, ομολογώ πως δε μπορώ να κάνω τις συνδέσεις στο μυαλό μου. Για το δεύτερο, δε βρίσκω κανέναν τρόπο να συνδέσω το πώς θα μοιράζεται ο πλούτος (εντελώς απλουστευτικά) με την εξέλιξη των ειδών. Αλλά ούτε και με το αν υπάρχει θεός ή ποιος από όλους είναι ο "σωστός". Αυτό που θα μπορούσες να ισχυριστείς, είναι πως "αυτομάτως γίνεται άθρησκος", μιας και οι περισσότερες οργανωμένες θρησκείες έτσι όπως τις γνωρίζουμε βασίζονται σε απερίγραπτες κουταμάρες.

Για το θέμα της παρατήρησης σε κάποιον τρίτο, πάλι διαφωνούμε. Εδώ δε μιλάμε για κάποιον ηλικιωμένο (ή νεότερο με ψυχοσύνθεση ηλικιωμένου) που κάνει παρατήρηση επειδή δεν του αρέσει ο τρόπος που μιλάς ή τα ρούχα που φοράς ή επειδή έχεις τατουάζ, ας πούμε. Εδώ μιλάμε για περίπτωση κάποιου που είναι δυνητικά δημόσιος κίνδυνος.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2020 :  13:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλή η ελευθερία Κώστα αλλά με την προϋπόθεση ότι υπάρχει η παιδεία(που δεν αντιλαμβάνεσαι την υποχρεωτικότητα) για να την κατανοούν ΟΛΟΙ(και οι πολιτικοί) με τον ίδιο τρόπο και όχι όπως καπνίσει του καθενός. Το σύνηθες λάθος είναι ότι αντιλαμβανόμαστε την δικιά μας παραβίαση ελευθερίας αλλά ποτέ του άλλου! Η συγκατοικηση έχει κανόνες, δικαιώματα αλλά και υποχρεώσεις!
Το πιστόλι ήταν απλά παράδειγμα. Είμαι κατά της οπλοφορίας πολιτών. Αν είσαι το αντίθετο μαλλιοτραβιόμαστε σε άλλο θέμα.
Το κράτος πρέπει να επεμβαίνει όταν τίθεται θέμα δημόσιας υγείας. Τι πάει να πει "όπως την αντιλαμβάνεται ο καθένας", "προσωπική ευθύνη" και κουραφέξαλα. Ή δέχεσαι τους όρους ή αλλιώς τα βουνά μπόλικα για μια εναλλακτική ζωή.
Και να ξαναρωτήσω, γιατί αυτός που τρέχει δεν φοράει μάσκα αλλά αυτός που περπατάει φοράει; Αναπνέει διαφορετικό αέρα; Διαφορετικά μικρόβια; Πρόσεξε, δεν ρωτάω αν είναι υγιεινό να τρέχεις με μάσκα αλλά γιατί επιτρέπεται χωρίς μάσκα!!!
κάποτε έγραφες(αν κάνω λάθος συγνώμην) ότι όσοι πιστεύουν να πληρώνουν τα ανάλογα για την συντήρηση. Τώρα αυτοί που δεν αποδέχονται τα περί ιού πως ακριβώς θα ισορροπήσουν την διαφορετικότητα αυτή;


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2020 :  14:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διαφωνούμε!

Συμφωνώ με τον ποιητή που λέει ότι θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία, ότι όσοι φοβούνται να έχουν ζυγό δουλείας και προσθέτω ότι δεν στην χαρίζει κανένας την ελευθερία, ούτε "είναι διαθέσιμη" μόνο όταν συντρέχουν προϋποθέσεις.

Συμφωνώ, επίσης, με τον Jefferson που έλεγε ότι Eternal vigilance is the price of liberty. Κατανοώ όσους επιλέγουν θρησκείες ή μαρξισμούς, αρνούνται (ή, έστω, παραποιούν μέσα τους) την πραγματικότητα και γουστάρουν ένα πατερούλη να τους καθορίζει κάθε πτυχή της ζωής τους με σαφείς οδηγίες, ωραίο είναι για όσους θέλουν με αυτόν τον τρόπο να κοιμούνται ήσυχα το βράδυ. Λογικό και ανθρώπινο και αυτό.

Άλλο οι κανόνες, άλλο η επιβολή συμπεριφοράς, δεν υπάρχουν "όροι", δεν είμαστε στρατός ή εκκλησία!

Ναι, το έλεγα και το λέω ακόμα. Επίσης ξαναλέω ότι δεν με ενδιαφέρει ο ιός και η πανδημία (και η κάθε πανδημία, θα έρθουν κι άλλες) στη φιλοσοφία μου περί κράτους.
Δεν δέχομαι τη δημόσια υγεία ως αγαθό, οπότε τι να σου απαντήσω;

Αποδέξου (όλοι μας) την πραγματικότητα αλλιώς τα βουνά μπόλικα για μια εναλλακτική ζωή, όπως ακριβώς λες, και το έγραψα πιο πάνω.
Έχουμε εξελιχθεί ώστε κάθε κοινωνικότητά μας (όπως και πάρα πολλές ασυνείδητες πράξεις, όπως τα χέρια στο πρόσωπο) να μεταδίδει ιούς, μικρόβια και ό,τι άλλο.
Τόσο απλά!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2020 :  14:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Καλή η ελευθερία Κώστα αλλά με την προϋπόθεση ότι υπάρχει η παιδεία(που δεν αντιλαμβάνεσαι την υποχρεωτικότητα) για να την κατανοούν ΟΛΟΙ(και οι πολιτικοί) με τον ίδιο τρόπο και όχι όπως καπνίσει του καθενός. Το σύνηθες λάθος είναι ότι αντιλαμβανόμαστε την δικιά μας παραβίαση ελευθερίας αλλά ποτέ του άλλου! Η συγκατοικηση έχει κανόνες, δικαιώματα αλλά και υποχρεώσεις!
Το πιστόλι ήταν απλά παράδειγμα. Είμαι κατά της οπλοφορίας πολιτών. Αν είσαι το αντίθετο μαλλιοτραβιόμαστε σε άλλο θέμα.
Το κράτος πρέπει να επεμβαίνει όταν τίθεται θέμα δημόσιας υγείας. Τι πάει να πει "όπως την αντιλαμβάνεται ο καθένας", "προσωπική ευθύνη" και κουραφέξαλα. Ή δέχεσαι τους όρους ή αλλιώς τα βουνά μπόλικα για μια εναλλακτική ζωή.
Και να ξαναρωτήσω, γιατί αυτός που τρέχει δεν φοράει μάσκα αλλά αυτός που περπατάει φοράει; Αναπνέει διαφορετικό αέρα; Διαφορετικά μικρόβια; Πρόσεξε, δεν ρωτάω αν είναι υγιεινό να τρέχεις με μάσκα αλλά γιατί επιτρέπεται χωρίς μάσκα!!!
κάποτε έγραφες(αν κάνω λάθος συγνώμην) ότι όσοι πιστεύουν να πληρώνουν τα ανάλογα για την συντήρηση. Τώρα αυτοί που δεν αποδέχονται τα περί ιού πως ακριβώς θα ισορροπήσουν την διαφορετικότητα αυτή;


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.





Σπάνια θα ποστάρω κάτι που δεν είναι για το ευρύ κοινό, αλλά αυτό που αναφέρεις (ή, ορθότερα, το πνεύμα αυτού που αναφέρεις) εκτός από εύλογη απορία, αποτελεί και αντικείμενο έρευνας:

https://aip.scitation.org/doi/full/10.1063/5.0034874?fbclid=IwAR06ksmL1zAI9ymYQYLrnPO_sJiD999K9_cteVuQDP65u0_23YKvwGfIxAU&

Προσωπικά, ακόμη και να μου δινόταν η ευκαιρία να πάω σε γήπεδο να τρέξω ΔΕ θα το έκανα στις υπάρχουσες συνθήκες ούτε θα πήγαινα στην παραλία που ακόμη είναι ανοικτή (σε μια εντελώς παράδοξη αντιδιαστολή με ό,τι συνέβη την άνοιξη που το φορτίο ήταν μια τάξη μεγέθους κάτω) και ακόμη και όταν περπατάω έξω για κάποια δουλειά κυκλοφορώ με μάσκα (ενίοτε και διπλή). Επίσης, εδώ και μια πενταετία περίπου, το χειμώνα αν δε μου βγει το πρόγραμμα και χρειαστεί να τρέξω πριν ή μετά τη δύση του ηλίου, σχεδόν πάντα θα το κάνω με προστασία της αναπνευστικής οδού μέσω κάποιου φουλαριού ή ακόμη και μάσκας (ναι, πριν γίνει της μοδός). Σίγουρα δε μπορείς να κάνεις interval με αυτές τις συνθήκες, αλλά άνετα τρέχεις ένα ωριαίο αερόβιο χωρίς πολλά προβλήματα.

Θα σας πληροφορήσω ότι το σωματίδια που βγαίνουν ανεξέλεγκτα από όλες αυτές τις σόμπες και τα τζάκια στα οποία πετάγεται μέσα κυριολεκτικά το οτιδήποτε ως καύσιμη ύλη (δεν κατηγορώ, αν το παιδί σου κρυώνει θα κοιτάξεις να το ζεστάνεις) είναι απείρως πιο επικίνδυνα, ειδικά όταν ρουφώνται σε μεγάλες ποσότητες κατά τη διάρκεια της άσκησης, από το διοξείδιο του άνθρακα (το οποίο μπέρδευαν τις περισσότερες φορές οι αρνητές μάσκας).

Και τώρα που έκανα τη σφήνα μου, garga και rigelian συνεχίστε γιατί έχει πολλή πλάκα (και ενδιαφέρον) να παρακολουθεί κανείς τις κοκορομαχίες σας!

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2020 :  14:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RiffRaff

quote:
Originally posted by Rigelian

RiffRaff, με αυτό ακριβώς:
"Οπότε, σε μία τέτοια περίπτωση η πολιτεία οφείλει να προστατέψει τόσο τους ίδιους όσο και το υπόλοιπο σύνολο. "
είναι που διαφωνώ απόλυτα!



Εγώ λέω πως η ελευθερία είναι το ύψιστο ιδανικό και η υγεία το ύψιστο αγαθό. Αλλά εσείς που δεν πιστεύετε στον Ύψιστο, πού να τα καταλάβετε αυτά.

Πέρα από την πλάκα, το παράδειγμα με το μεθυσμένο οδηγό στο έφερα την οικονομία της συζήτησης ακριβώς για να μη σου αναφέρω αυτό του gargadua με το όπλο και μπλέξουμε σε συζητήσεις περί οπλοφορίας και οπλοχρησίας μπαίνοντας σε άλλες ατραπούς.

Τώρα, για το πώς συνδέεται η θεωρία της εξέλιξης με την αθεϊα ή τον αντικομμουνισμό, ομολογώ πως δε μπορώ να κάνω τις συνδέσεις στο μυαλό μου. Για το δεύτερο, δε βρίσκω κανέναν τρόπο να συνδέσω το πώς θα μοιράζεται ο πλούτος (εντελώς απλουστευτικά) με την εξέλιξη των ειδών. Αλλά ούτε και με το αν υπάρχει θεός ή ποιος από όλους είναι ο "σωστός". Αυτό που θα μπορούσες να ισχυριστείς, είναι πως "αυτομάτως γίνεται άθρησκος", μιας και οι περισσότερες οργανωμένες θρησκείες έτσι όπως τις γνωρίζουμε βασίζονται σε απερίγραπτες κουταμάρες.

Για το θέμα της παρατήρησης σε κάποιον τρίτο, πάλι διαφωνούμε. Εδώ δε μιλάμε για κάποιον ηλικιωμένο (ή νεότερο με ψυχοσύνθεση ηλικιωμένου) που κάνει παρατήρηση επειδή δεν του αρέσει ο τρόπος που μιλάς ή τα ρούχα που φοράς ή επειδή έχεις τατουάζ, ας πούμε. Εδώ μιλάμε για περίπτωση κάποιου που είναι δυνητικά δημόσιος κίνδυνος.

--------------------------
Run-time Error



Δεν με ενδιαφέρει πώς θα μοιράζεται ο πλούτος, δεν μπαίνει στη φιλοσοφία μου!

Θεωρώ ότι ο κομμουνισμός δεν είναι εξελικτικά σταθερώ σύστημα, γι
αυτό και κατέρρευσε ή συνεχίζει να υπάρχει (Κίνα, Β Κορέα, Κούβα) σε "ειδικές", κατά τη γνώμη μου περιστάσεις.

Η Εξέλιξη των Ειδών είναι η απόδειξη ότι δεν υπάρχει θεός!
(κάποτε κάποιος καραδεξιός φίλος μου, μου είχε πει ακριβώς το ίδιο πράγμα, ότι δεν είμαι άθεος, αλλά άθρησκος! Άπειρες κουβέντες από τότε μέχρι σήμερα!)

Διαφωνώ απόλυτα με τον χαρακτηρισμό ως δημόσιο κίνδυνο για έναν πολίτη μόνο επειδή ίσως φέρει κάποιον ιό, τόσο απλά. Επίσης δεν πρέπει να έχεις κανένα δικαίωμα είτε ως άλλος πολίτης είτε ως κράτος να έχεις την παραμικρή πρόσβαση στο ιατρικό του ιστορικό. Αλλιώς μπήκαμε στον απόλυτο ολοκληρωτισμό.

Μόνο οι ιατροί δικαιούνται να έχουν προσβαση στα στοιχεία εκείνα του ιστορικού του ασθενούς τους που χρειάζεται, αν φυσικά ο ίδιος ο ασθενής επιθυμεί!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2020 :  14:40:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"Θα σας πληροφορήσω ότι το σωματίδια που βγαίνουν ανεξέλεγκτα από όλες αυτές τις σόμπες και τα τζάκια στα οποία πετάγεται μέσα κυριολεκτικά το οτιδήποτε ως καύσιμη ύλη (δεν κατηγορώ, αν το παιδί σου κρυώνει θα κοιτάξεις να το ζεστάνεις) είναι απείρως πιο επικίνδυνα, ειδικά όταν ρουφώνται σε μεγάλες ποσότητες κατά τη διάρκεια της άσκησης, από το διοξείδιο του άνθρακα (το οποίο μπέρδευαν τις περισσότερες φορές οι αρνητές μάσκας). "

Εδώ συμφωνώ απόλυτα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2020 :  14:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RiffRaff
Και τώρα που έκανα τη σφήνα μου, garga και rigelian συνεχίστε γιατί έχει πολλή πλάκα (και ενδιαφέρον) να παρακολουθεί κανείς τις κοκορομαχίες σας!

--------------------------
Run-time Error



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/12/2020 :  15:11:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by RiffRaff

quote:
Originally posted by Rigelian

RiffRaff, με αυτό ακριβώς:
"Οπότε, σε μία τέτοια περίπτωση η πολιτεία οφείλει να προστατέψει τόσο τους ίδιους όσο και το υπόλοιπο σύνολο. "
είναι που διαφωνώ απόλυτα!



Εγώ λέω πως η ελευθερία είναι το ύψιστο ιδανικό και η υγεία το ύψιστο αγαθό. Αλλά εσείς που δεν πιστεύετε στον Ύψιστο, πού να τα καταλάβετε αυτά.

Πέρα από την πλάκα, το παράδειγμα με το μεθυσμένο οδηγό στο έφερα την οικονομία της συζήτησης ακριβώς για να μη σου αναφέρω αυτό του gargadua με το όπλο και μπλέξουμε σε συζητήσεις περί οπλοφορίας και οπλοχρησίας μπαίνοντας σε άλλες ατραπούς.

Τώρα, για το πώς συνδέεται η θεωρία της εξέλιξης με την αθεϊα ή τον αντικομμουνισμό, ομολογώ πως δε μπορώ να κάνω τις συνδέσεις στο μυαλό μου. Για το δεύτερο, δε βρίσκω κανέναν τρόπο να συνδέσω το πώς θα μοιράζεται ο πλούτος (εντελώς απλουστευτικά) με την εξέλιξη των ειδών. Αλλά ούτε και με το αν υπάρχει θεός ή ποιος από όλους είναι ο "σωστός". Αυτό που θα μπορούσες να ισχυριστείς, είναι πως "αυτομάτως γίνεται άθρησκος", μιας και οι περισσότερες οργανωμένες θρησκείες έτσι όπως τις γνωρίζουμε βασίζονται σε απερίγραπτες κουταμάρες.

Για το θέμα της παρατήρησης σε κάποιον τρίτο, πάλι διαφωνούμε. Εδώ δε μιλάμε για κάποιον ηλικιωμένο (ή νεότερο με ψυχοσύνθεση ηλικιωμένου) που κάνει παρατήρηση επειδή δεν του αρέσει ο τρόπος που μιλάς ή τα ρούχα που φοράς ή επειδή έχεις τατουάζ, ας πούμε. Εδώ μιλάμε για περίπτωση κάποιου που είναι δυνητικά δημόσιος κίνδυνος.

--------------------------
Run-time Error



Δεν με ενδιαφέρει πώς θα μοιράζεται ο πλούτος, δεν μπαίνει στη φιλοσοφία μου!

Θεωρώ ότι ο κομμουνισμός δεν είναι εξελικτικά σταθερώ σύστημα, γι
αυτό και κατέρρευσε ή συνεχίζει να υπάρχει (Κίνα, Β Κορέα, Κούβα) σε "ειδικές", κατά τη γνώμη μου περιστάσεις.

Η Εξέλιξη των Ειδών είναι η απόδειξη ότι δεν υπάρχει θεός!
(κάποτε κάποιος καραδεξιός φίλος μου, μου είχε πει ακριβώς το ίδιο πράγμα, ότι δεν είμαι άθεος, αλλά άθρησκος! Άπειρες κουβέντες από τότε μέχρι σήμερα!)

Διαφωνώ απόλυτα με τον χαρακτηρισμό ως δημόσιο κίνδυνο για έναν πολίτη μόνο επειδή ίσως φέρει κάποιον ιό, τόσο απλά. Επίσης δεν πρέπει να έχεις κανένα δικαίωμα είτε ως άλλος πολίτης είτε ως κράτος να έχεις την παραμικρή πρόσβαση στο ιατρικό του ιστορικό. Αλλιώς μπήκαμε στον απόλυτο ολοκληρωτισμό.

Μόνο οι ιατροί δικαιούνται να έχουν προσβαση στα στοιχεία εκείνα του ιστορικού του ασθενούς τους που χρειάζεται, αν φυσικά ο ίδιος ο ασθενής επιθυμεί!



Στην αρχή όλης αυτής της ιστορίας πιθανότατα ΕΝΑΣ πολίτης είχε τον ιό για τον όποιο λόγο. Και δε χρειάστηκε πολύς χρόνος για να αλλάξουν τα πάντα τριγύρω. Αλλά, ειδικά στο μέσον μιας τόσο ακραίας κατάστασης (που δε σου περιγράφει κανείς τι ΘΑ γίνει, αλλά βιώνεις και μόνος σου τι έχει ΗΔΗ γίνει) αν δε θες να καταλάβεις ότι αναγκαστικά απαιτείται να κάνεις ένα-δυο βήματα πίσω για να μη χρειαστεί σε μικρό χρονικό διάστημα να κάνεις πίσω ολόκληρα άλματα, εγώ δεν έχω άλλα βέλη στην φαρέτρα των επιχειρημάτων...

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000